Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Οριακές νίκες για Στιγκιντριακούς, Ρούκουνες!

Οριακές νίκες για Στιγκιντριακούς, Ρούκουνες!

Χωρίς αλλαγές στην κορυφή συνεχίστηκε το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Για την 23η αγωνιστική οι Alley Ουπς κέρδισαν με 82-62 την Κάτω Γειτονιά, ενώ η Πλατεία επικράτησε της Havana Rum με 48-37. Οι πρωτοπόροι Στιγκιντριακοί κατάφεραν να επικρατήσουν των Jets με 74-67 στην παράταση για τη 18η αγωνιστική, ενώ για τη 13η αγωνιστική, οι πρωταθλητές Ρούκουνες κέρδισαν με 51-49 την Τιρινίνι. Για την 1η αγωνιστική οι Nothing But Net νίκησαν με 52-48 την Cream Team, ενώ για την 20η αγωνιστική οι εBEERοι επικράτησαν με 80-51 της Drink Team, με τους Zeppelin να κερδίζουν με 52-40 τους Τριπόντιους για την 5η αγωνιστική.

Για τη 17η αγωνιστική ο Άφοβος κέρδισε με 74-53 τους Θαλασσόλυκους, οι Barceλιώμα νίκησαν με 73-57 την Ήρεμη Δύναμη, οι Gademians επικράτησαν με 70-48 των Desperado, ενώ η S-Parta BC κέρδισε με 48-29 τη Σοφοκλέους.

ALLEY ΟΥΠΣ – ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ 82-62
(27-12, 48-16, 68-40, 82-62)

Για την 23η αγωνιστική οι Alley Ουπς κέρδισαν με 82-62 την Κάτω Γειτονιά παίρνοντας διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε με την Κάτω Γειτονιά να προηγείται με 4-5 με τον Φάββα και τον Φλόκα, για να απαντήσουν οι Alley Ουπς για το 10-5 με τον Σταυρόπουλο Αν. και τον Κουλούπη. Μετά την απάντηση του Φλόκα, ο Κουλούπης και ο Παρασκευόπουλος Ν. έφεραν τους Alley Ουπς στο 16-8. Η Κάτω Γειτονιά με τον Φάββα μείωσε σε 16-12, για να απαντήσουν οι Alley Ουπς με σερί 11-0 με τον Κουλούπη να βάζει τους 6 πρώτους πόντους και τον Μαζιώτη με τον Καμζέλα να συνεχίζουν ως το 27-12 της περιόδου.

Το σερί των Alley Ουπς έφτασε στο 25-0 με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Χατζηνικολάου Σ. να γράφουν το 33-12 για να κάνουν ο Τσιμπάνος, ο Στεργίου και ο Καμζέλας το 41-12. Το σερί διέκοψε ο Φλόκας, με τους Alley Ουπς να πηγαίνουν με τον Τσομπάνο και τον Παρασκευόπουλο Ν. στο 47-14, για να κλείσει το ημίχρονο στο 48-16 από τον Φάββα.

Το παιχνίδι χαλάρωσε αρκετά στην επανάληψη, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες αρκετά, με τον Καμζέλα και τον Παπαδόπουλο οι Alley Ουπς πήγαν στο 54-16 για να απαντήσει η Κάτω Γειτονιά με τον Φωτιάδη Χ., τον Φάββα και τον Μαυράκη για να μειώσει σε 56-29 τρέχοντας σερί 2-13. Ο Χαραλαμπόπουλος και ο Στεργίου έφεραν το ματς στο 64-33, με τον Παρασκευόπουλο Ν. απ’ τη μία και τον Κωνσταντόπουλο με τον Φάββα απ’ την άλλη να κάνουν το 68-40 της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φάββας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Φωτιάδη Α. να βοηθά για να πάει το ματς στο 71-51. Ο Κουλούπης σκόραρε για τους Alley Ουπς για το 76-53, με τον Φάββα να απαντά (έβαλε τους τελευταίους 15 πόντους της ομάδας του) και να μειώνει σε 76-58. Κουλούπης και Φάββας πήγαν το ματς στο 79-62 για να κλείσει την αναμέτρηση ο Σταυρόπουλος Αγ. με τρίποντο.

Για τους νικητές ο Κουλούπης είχε 25 πόντους, ο Καμζέλας 14, ο Παρασκευόπουλος Ν. 11 και ο Τσομπάνος 7. Για την Κάτω Γειτονιά ο Φάββας είχε 34 πόντους, ο Φλόκας 11 και ο Κωνσταντόπουλος 7.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν., Χαλούδης Θ.): Σταυρόπουλος Αν. 2, Χαραλαμπόπουλος Γ. 4, Σταυρόπουλος Αγ.. 3 (1), Παπαδόπουλος Β. 2, Παρασκευόπουλος Ν. 11, Κουλούπης Θ. 25 (1), Χατζηνικολάου Σ. 2, Καμζέλας Γ. 14, Τσομπάνος Β. 7, Στεργίου Γ. 6, Μαζιώτης Κ. 6.

Κάτω Γειτονιά (Κωστελέτος): Κουτσούκος Σ., Μαυράκης Δ. 3 (1), Φωτιάδης Χ. 2, Χατζηπαρασκευάς Χ., Φλόκας Γ. 11 (2), Φωτιάδης Α. 4, Τσάμαλης Π., Κωνσταντόπουλος Γ. 7 (1), Φάββας Σ. 35 (2).

HAVANA RUM – ΠΛΑΤΕΙΑ 37-48
(9-16, 16-26, 25-34, 37-48)

Σε ματς της 23ης αγωνιστικής η Πλατεία κέρδισε τη Havana Rum με 37-48 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για την Πλατεία, που με τον Σαντικτσή και τον Σκοπελίτη πήγε στο 0-5 για να απαντήσει ο Μπακαυγάς Α. για το 6-7 της ομάδας του, με τον Σκοπελίτη και τον Σαντικτσή να πηγαίνουν το ματς στο 6-14 πριν ο Μπακαυγάς Γ. απαντήσει με τρίποντο για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Γιαγλόγλου στο 9-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σκοπελίτης με 5 πόντους έφερε την ομάδα του στο 9-21, για να απαντήσει με τρίποντο ο Μπακαυγάς Α.. Ο Παπαδημητρίου με τον Μπακαυγά Α. ήταν που μείωσαν σε 16-23, αλλά ο Χρυσούλας Χ. έφερε την ομάδα του στο 16-26 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο ο Μπακαυγάς Γ. και ο Ραδόπουλος ήταν που μείωσαν σε 20-27, για να απαντήσει ο Ζαφειρόπουλος πριν ο Χιώτης φέρει για τη Havana Rum το ματς στο 25-29. Η Πλατεία απάντησε με τον Γεωργακόπουλο και τον Βλαχαδάμη για να μπορέσει στο τέλος του δεκαλέπτου να ξεφύγει πάλι με 25-34.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χρυσούλας Χ. ήταν που έγραψε το 25-36, πριν ο Χιώτης με 4 πόντους απαντήσει για το 29-26. Ο Σκοπελίτης πήγε την ομάδα του στο 29-40 για να κάνει το 29-42 ο Σαντικτσής, με τον Μπακαυγά Α. να απαντά με τρίποντο. Στο καλάθι και φάουλ του Σκοπελίτη για το 32-45 απάντησαν ο Παπαδημητρίου και ο Χιώτης για το 37-45, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο για τη Havana Rum, με τον Σκοπελίτη να γράφει το τελικό 37-48.

Για τους νικητές ο Σκοπελίτης είχε 25 πόντους, ενώ ο Χρυσούλας Χ. είχε 7. Για τη Havana Rum ο Μπακαυγάς Α. είχε 12 πόντους, ο Χιώτης 10 και ο Μπακαυγάς Γ. 8.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Παπαδημητρίου Γ. 5 (1), Μαγιάτης Γ., Μπακαυγάς Γ. 8 (1), Μπακαυγάς Α. 12 (2), Χατζηαρσένης Μ., Ραδόπουλος Π. 2, Χιώτης Σ. 10, Τσιτκάνος Β..

Πλατεία (Μπαλής Μ.): Μπαλής Θ., Ζαφειρόπουλος Α. 2, Γεωργακόπουλος Α. 2, Χρυσούλας Χ. 7, Αθανασίου Σ., Χρυσούλας Π. 2, Σαντικτσής Κ. 6, Σκοπελίτης Κ. 25 (2), Γιαγλόγλου Γ. 2, Βλαχαδάμης Σ. 2.

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 74-53
(24-16, 43-33, 60-47, 74-53)

Ο Άφοβος κέρδισε τους Θαλασσόλυκους με 74-53 ελέγχοντας το ματς μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Με τον Τεντόμα και τον Καραγιαννίδη Γ. οι Θαλασσόλυκοι μπήκαν στο ματς με 2-6 για να απαντήσει ο Καραντζούνης για το 8-6 του Άφοβου. Το παιχνίδι πέρασε από 5 ισοπαλίες στη συνέχεια, με τον Λέντζο Γ. να κάνει το 10-10, τον Τσικόλα το 12-12, τον Δασκαλάκη το 14-14 και τον Τεντόμα το 16-16 πριν ο Συσκάκης και ο Καραντζούνης φέρουν τον Άφοβο στο 21-16 για να κλείσει η περίοδος στο 24-16 από το τρίποντο του Καρουτά.

Στη δεύτερη περίοδο ο Δασκαλάκης μείωσε σε 24-18, ενώ μετά το καλάθι του Γκότση ήρθε ο Καραγιαννίδης Γ. για να μειώσει σε 28-24. Ο Άφοβος αντέδρασε σωστά, με τον Γκότση, τον Καρουτά και τον Λοράνδο πήγε στο 36-24 πριν διακόψει το 8-0 του ο Λέντζος Φ.. Στο 43-28 πήγαν το παιχνίδι ο Τσικόλας με τον Συμεωνίδη για τον Άφοβο, για να απαντήσουν οι Θαλασσόλυκοι με τον Βελέντζα και τον Λέντζο Γ. και να κλείσει το ημίχρονο στο 43-33.

Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους στην αρχή της επανάληψης, όταν ο Καραγιαννίδης Γ. και ο Λέντζος Γ. σκόραραν για το 45-38. Ο Άφοβος απάντησε με τον Γκότση και τον Ντούβα για να πάει στο 49-38, ενώ ο Συσκάκης με τον Καρουτά έκαναν το 54-40 για την ομάδα τους. Μετά τις βολές του Τεντόμα, ο Λοράνδος με 4 πόντους έγραψε το 58-42. Με τρίποντο του Αδαμίδη και καλάθι του Λέντζου Γ. οι Θαλασσόλυκοι μείωσαν σε 60-47 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο, όμως, έβαλαν μόλις 2 καλάθια εντός παιδιάς, με αποτέλεσμα να ανέβει η διαφορά. Ο Γκότσης με τον Καρουτά έγραψαν το 66-47 πριν το τρίποντο του Λέντζου Γ., ενώ ο Ντούβας πήγε την ομάδα του στο 70-50 για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Αδαμίδης για το 70-53. Το παιχνίδι έκλεισε στο 74-53 από καλάθια του Ποντικόπουλου και του Λοράνδου.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 12 πόντους, ο Γκότσης και ο Λοράνδος από 11, ο Καρουτάς 10, ο Ντούβας 9 και ο Συσκάκης 8. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 15 πόντους, ο Καραγιαννίδης Γ. 11, ο Τεντόμας 8 και ο Δασκαλάκης 7.

Αίγλη lobby Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Αναγνώστου, Χαραλαμπόπουλος): Γιαννάκης Γ., Ποντικόπουλος Α. 4, Καρουτάς Ν. 10 (2), Τσικόλας Γ. 6, Ντούβας Β. 9 (1), Συμεωνίδης Ε. 2, Καραντζούνης Τ. 12 (2), Γκότσης Μ. 11, Συσκάκης Α. 8, Ανατολίτης Ι. 1, Λοράνδος Γ. 11.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Λέντζος Φ. 2, Καραγιαννίδης Γ. 11 (2), Τεντόμας Ν.8, Βελέντζας Γ. 4, Λέντζος Γ. 15 (1), Αδαμίδης Ν. 6 (2), Δασκαλάκης Π. 7.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 49-51
(14-16, 25-25, 38-39, 49-51)

Για τη 13η αγωνιστική οι Ρούκουνες κέρδισαν την Τιρινίνι με 49-51 σε έναν αγώνα που στο δεύτερο ημίχρονο καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη από 5 πόντους. Το ματς ξεκίνησε με τον Τοπαλίδη και τον Λεγάκης να κάνουν το 4-4 πριν οι Ρούκουνες με τον Μητρόπουλο και τον Θεοδωρόπουλο ξεφύγουν με 5-13. Η Τιρινίνι με τον Παντελή, το καλάθι και φάουλ του Λεγάκη και τον Κουτέλα μείωσε σε 12-14, για να γράψει το 12-16 ο Μητρόπουλος και να κλείσει η πρώτη περίοδος από τον Ξενόφο στο 14-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά το 15-19 από το τρίποντο του Θεοδωρόπουλου και το 17-22 από τον Καψοκόλη η Τιρινίνι με σερί 6-0 από τον Λεγάκη και τον Κουτέλα προσπέρασε με 23-22. Ο Πανόπουλος με τρίποντο έκανε το 23-25, για να κλείσει το ημίχρονο στο 25-25 από τον Λογοθέτη.

Στην επανάληψη η Τιρινίνι με τον Κώτσο και τον Λεγάκη πήγε στο 29-25 για να απαντήσουν ο Θεοδωρόπουλος και ο Τοπαλίδης για την ισοφάριση, με τον Μητρόπουλο και τον Καψοκόλη να φέρνουν την ομάδα τους στο 31-35. Η Τιρινίνι ισοφάρισε με Λεγάκη και Ξενόφο σε 35-35 και 37-37 για να κλείσει από Βελισσάριο και Λουπασάκη το δεκάλεπτο στο 38-39. Στην 4η περίοδο ο Ξενόφος έβαλε την ομάδα του μπροστά για να κάνει ο Παντελής πριν τραυματιστεί το 42-39 για την Τιρινίνι.

Ο Θεοδωρόπουλος απάντησε με τρίποντο, ενώ ο Μητρόπουλος ισοφάρισε ξανά σε 44-44 μετά το καλάθι του Λογοθέτη. Ο Λουπασάκης και ο Θεοδωρόπουλος με 2/2 βολές έκαναν το 44-48, με την Τιρινίνι να απαντά για το 46-48. Το άστοχο τρίποντο της Τιρινίνι έδωσε την ευκαιρία στον Θεοδωρόπουλο να κάνει το 46-49, ενώ ένα ακόμα άστοχο τρίποντο έφερε ξανά στη γραμμή τον Θεοδωρόπουλο για το 46-51 στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα, με τον Λεγάκη να γράφει στην εκπνοή το τελικό 49-51.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 24 πόντους και ο Μητρόπουλος 8. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 22 πόντους και ο Παντελής 8.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ξενόφος Μ. 6, Παντελής Δ. 8, Λεγάκης Γ. 22 (1), Κώτσος Δ. 2, Μυλωγιαννάκης Π., Κουτέλας Π. 4, Γαλανόπουλος Γ., Κουσούλης Ν., Σταματέρης Ν., Λογοθέτης Δ. 6, Βελισσάριος Π. 1.

Ρούκουνες: Ρατσιάτος Σ. 2, Καψοκόλης Σ. 4, Μητρόπουλος Γ. 8, Πανόπουλος Α. 3 (1), Μορφιάδης Π., Θεοδωρόπουλος Κ. 24 (2), Λουπασάκης Μ. 4, Τοπαλίδης Δ. 6.

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – JETS 74-67παρ.
(14-8, 23-25, 40-45, 62-62, 74-67)

Για τη 18η αγωνιστική οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν στην παράταση τους Jets με 74-67 για να παραμείνουν στην κορυφή της λίγκας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τους Jets με τον Μπουρδανιώτη Α. και τον Ονουφρίου. Ο Γράψας και ο Γαβρίδης έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 8-5, με τον Μπουρδανιώτη Α. να απαντά, αλλά την περίοδο από Καζάκο και Μιχαηλίδη να λήγει στο 14-8 για τους Στιγκιντριακούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Στιγκιντριακοί πήγαν στο 16-8 με τον Εγγλέζο, αλλά μετά το 17-10 οι Jets απάντησαν με τον Κωνσταντίνου και τον Μπελαλλή για το 17-16, με τον Κωνσταντίνου να ισοφαρίζει σε 19-19 με καλάθι και φάουλ και τον Μπελαλή με τον Ονουφρίου να φέρνουν μπροστά την ομάδα τους με 19-23. Ο Εγγλέζος με 4 πόντους ισοφάρισε σε 23-23 με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-25 από τον Μάρκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Jets με τον Ουζουνίδη πήγαν στο 26-29, ενώ ο Μπελαλής έκανε το 27-31. Μετά την απάντηση του Εγγλέζου, ο Μπουρδανιώτης Α. και ο Μπελαλής έφεραν την ομάδα τους στο +6 του 29-35. Τσουντουράκης και Εγγλέζος κατάφεραν να μειώσουν για τους Στιγκιντριακούς σε 34-35, αλλά η απάντηση του Μπελαλή ήταν άμεση, τρίποντο για το 34-38, καλάθι για το 34-40, με τον Κωνσταντίνου να γράφει το 36-42 και τον Μπελαλή να πετυχαίνει νέο τρίποντο για το 37-45 και το +8 των Jets, πριν ο Εγγλέζος με καλάθι και φάουλ κλείσει την περίοδο στο 40-45.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπελαλής συνέχισε το προσωπικό του κρεσέντο και με τρίποντο έκανε το 40-48 (13 από τους 15 τελευταίους πόντους της ομάδας του ως τότε), ενώ ο Κωνσταντίνου έφερε τους Jets στο 42-50. Οι Στιγκιντριακοί με τον Γαβρίδη και τον Εγγλέζο μείωσαν σε 46-50, ενώ ο Γράψας έκανε το 48-51 για να φέρει το ματς στον πόντο 5 λεπτά πριν το τέλος ο Γαβρίδης με 2/2 βολές. Οι Jets κράτησαν το προβάδισμα με τον Μάρκο, ενώ ο ίδιος ήταν που σκόραρε μετά την απάντηση του Γαβρίδη, για το 52-55. Με 3:15 για το τέλος ο Γαβρίδης συνέχισε το απίστευτο 4ο δεκάλεπτο που έκανε μειώνοντας ξανά στον πόντο, ενώ μετά το καλάθι του Ουζουνίδη ο ίδιος ήταν που ισοφάρισε τον αγώνα 2 λεπτά πριν το τέλος σε 57-57.

Οι Jets πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Μπελαλή να έχει 2/2 βολές, ενώ στα 55 δευτερόλεπτα ο Μπουρδανιώτης Α. με 1/2 βολές έκανε το 57-60. Σε αυτό απάντησε ο Εγγλέζος μειώνοντας στον πόντο, με τον Μπουρδανιώτη Α. να σουτάρει από τα 5,5 μέτρα για το 59-62 στα 33 δευτερόλεπτα. Ο Γαβρίδης με τρίποντο από την κορυφή ισοφάρισε το ματς στα 22 δευτερόλεπτα 62-62 φτάνοντας τους 16 πόντους στην περίοδο, με τους Jets να αστοχούν στην τελευταία επίθεση και το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί, Γαβρίδης και Μπελαλής αντάλλαξαν καλάθια για το 64-64, με τον Μάρκο να βάζει μπροστά τους Jets 3 λεπτά πριν το τέλος, 64-65. Ο Γαβρίδης ήταν που έφερε την ομάδα του μπροστά με 66-65, ενώ ο Εγγλέζος με 2:42 για το τέλος έκανε το 68-65. Οι Jets απάντησαν με 1/2 βολές του Μπουρδανιώτη Α. για να κάνει ο Γράψας το 70-66 και να δώσει με 1:10 για το τέλος προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του ο Μιχαηλίδης, 72-66. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Εγγλέζο μετά από 1/2 βολές του Μπουρδανιώτη Α..

Για τους νικητές ο Γαβρίδης και ο Εγγλέζος είχαν από 24 πόντους, ενώ ο Γράψας πρόσθεσε 13. Για τους Jets ο Μπελαλής είχε 24 πόντους, ο Κωνσταντίνου 12, ο Μπουρδανιώτης Α. 11 και ο Μάρκος 8.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Μπούσουλας Μ., Κυριαθόπουλος Κ., Γράψας Α. 13, Μπότσης Γ., Εγγλέζος Τ. 24, Γαβρίδης Γ. 24 (1), Μιχαηλίδης Ι. 5, Διαμαντόπουλος Σ., Τσουντουράκης Δ. 2, Γκιόσης Γ., Καζάκος Π. 4, Νούκας Δ. 2.

Jets (Μητσάκης Γ.): Μπελαλής Ν. 24 (3), Μπουρδανιώτης Α. 11, Σίσκος Α., Ουζουνίδης Θ. 6, Μάρκος Η. 8, Ονουφρίου Π. 4, Κωνσταντίνου Α. 12, Κιούσης Θ. 2, Αντωνόπουλος Θ..

BARCEΛΙΩΜΑ – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 73-57
(16-18, 30-33, 49-47, 73-57)

Οι Barceλιώμα κέρδισαν με 73-57 την Ήρεμη Δύναμη, ανατρέποντας στο δεύτερο ημίχρονο την εις βάρος τους κατάσταση που διαμορφώθηκε στη 2η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Μαντάκου για να απαντήσει η Ήρεμη Δύναμη για το 6-6 με τον Ανυφαντάκη και τον Βλάχο. Ο Νικολόπουλος και ο Μαντάκος έκαναν το 12-10 για τους Barceλιώμα, με τον Ανυφαντάκη και τον Σερμίν να στέλνουν την Ήρεμη Δύναμη μπροστά στο σκορ με 12-15. Σε 15-15 ισοφάρισε ο Ηλιάκης, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Μπίτσικα στο 16-18 για την Ήρεμη Δύναμη.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ανυφαντάκης ήταν που με τρίποντο έκανε το 16-21 για την ομάδα του, ενώ ο Βασιλέλης τον μιμήθηκε για το 18-24. Μετά την απάντηση του Ηλιάκη ο Πασσάς πέτυχε τρίτο συνεχόμενο τρίποντο για την Ήρεμη Δύναμη για το 20-27. Οι Barceλιώμα με τον Μενεξιάδη και τον Νικολόπουλο μείωσαν σε 24-27, ενώ μετά το καλάθι του Μπίτσικα και την τρίποντη απάντηση του Ηλιάκη, ο Χάχαλης Β, ήταν που έκανε το 27-31. Από το τρίποντο του Κονταράτου και τις βολές του Πασσά το ημίχρονο έκλεισε στο 30-33.

Στην 3η περίοδο ο Νικολόπολος και ο Μενεξιάδης έδωσαν το προβάδισμα με 35-33 στους Barceλιώμα, για να απαντήσουν ο Χάχαλης Β. με τον Ανυφαντάκη για το 40-39. Μετά το νέο καλάθι του Νικολόπουλου ο Βασιλέλης και ο Ανυφαντάκης έφεραν για τελευταία φορά την ομάδα τους μπροστά στο σκορ, 42-43. Σε αυτό απάντησαν οι Barceλιώμα με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κονταράτου για το 48-43, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 49-47 από τον Ανυφαντάκη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χάχαλης Β. μείωσε σε 51-49, με τον Κονταράτο να σκοράρει κι άλλο τρίποντο και τον Μαντάκο να βάζει καλάθι και φάουλ για το 5749 των Barceλιώμα. Ο Αναστασίου μείωσε στους 6 πόντους, αλλά ο Ηλιάκης και ο Μενεξιάδης έφεραν την ομάδα τους στο 62-51 με 5 λεπτά για το φινάλε. Ο Χάχαλης Β. μείωσε σε 62-54, με τον Ηλιάκη και τον Μαντάκο να κάνουν το 67-54, για να στείλει το ματς στο 72-55 ο Μενεξιάδης και να γράψει το τελικό σκορ ο Ανυφαντάκης.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 22 πόντους, ο Κονταράτος 16, ο Νικολόπουλος 12, όσους και ο Μαντάκος, ενώ ο Μενεξιάδης έβαλε 11. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Ανυφαντάκης είχε 25 πόντους και ο Χάχαλης Β. 10.

Barceλιώμα (Γκότσης Γ.): Μενεξιάδης Σ. 11, Κονταράτος Ν. 16 (4), Ηλιάκης Β. 22 (3), Γκότσης Γ., Νικολόπουλος Θ. 12, Μαντάκος Δ. 12 (1).

Ήρεμη Δύναμη (Χάχαλης Χ.): Πασσάς Σ. 6 (1), Αναστασίου Κ. 2, Μπίτσικας Ε. 5 (1), Χάχαλης Β. 10, Σερμίν Α. 2, Ανυφαντάκης Γ. 25 (2), Βασιλέλης Π. 5 (1), Βλάχος Α. 2.

DRINK TEAM – εBEERοι 51-80
(13-19, 23-35, 38-63, 51-80)

Για την 20η αγωνιστική οι εBEERοι κέρδισαν με 51-80 την Drink Team σε ένα ματς που η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις, αλλά η Drink Team στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Το ματς ήταν κλειστό στο ξεκίνημά του, με τον Γιαννιτσιώτη Β. και τον Βασιλόπουλο να σκοράρουν από 5 πόντους για να κρατήσουν την Drink Team μπροστά στο σκορ, παρά τις προσπάθειες του Χαντόπουλου, του Κολυβά και του Ζώτου, με τον Γιαννιτσιώτη Β. να κάνει στη συνέχεια το 13-11 για την ομάδα του. Οι εBEERοι με τον Ρήγα και τον Χαντόπουλο έκλεισαν δυναμικά το πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 13-19.

Στη δεύτερη περίοδο με τον Γιαννιτσιώτη Β. να συνεχίζει από το τρίποντο η Drink Team σκόραρε για το 16-21, αλλά οι εBEERοι με τον Χανιωτάκη και τον Δουκλιά ξέφυγαν με 18-29. Μετά το καλάθι του Βασιλόπουλου ο Χανιωτάκης έκανε το 20-33 για την ομάδα του, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 23-35 από Παραγιάννη και Γκούσκο Δ.. Στην επανάληψη, οι εBEERοι μπήκαν πολύ δυνατά, εκτός από 2 καλάθια του Γιαννιτσιώτη Β., δεν επέτρεψαν άλλο σκορ στους αντιπάλους τους μέχρι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Πέντε πόντοι του Κανελλίδη, ο Ζώτος, ο Ρήγας και ο Γκούσκος Δ. έφεραν την ομάδα τους στο 27-50, πριν διακόψει το σερί ο Βασιλόπουλος.

Όμως, η Drink Team δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο, καθώς οι εBEERοι έβαλαν 4 συνεχόμενα τρίποντα, τρίποντα από Κολυβά και Γκούσκο Δ. (2) που τους πήγαν στο 36-59, την ώρα που απ’ την άλλη, ο Αυγουλάς και ο Γιαννιτσιώτης Σ. προσπαθούσαν να μειώσουν. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 38-63 από τον Ζώτο μετά το καλάθι του Βασιλόπουλου, για να σκοράρει ο Παραγιάννης στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου.

Ο Βασιλόπουλος έβαλε 11 συνεχόμενους πόντους για την Drink Team στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά ο Γκούσκος Δ. πήγε την ομάδα του στο 41-70, πριν ο Βασιλόπουλος μειώσει σε 49-70. Ο Ζώτος πήρε την σκυτάλη μετά, έγραψε το 51-74, με τον Κολυβά και τον Ρήγα να διαμορφώνουν το τελικό 51-80.

Για τους νικητές ο Γκούσκος Δ. είχε 16 πόντους, ο Χανιωτάκης είχε 15, ο Κολυβάς 12, ο Ζώτος 11, ο Ρήγας 10 και ο Χαντόπουλος με τον Κανελλίδη από 7. Για την Drink Team ο Βασιλόπουλος είχε 25 πόντους και ο Γιαννιτσιώτης Β. 17.

Drink Team (Παπαδόπουλος Μ.): Γιαννιτσιώτης Β. 17 (3), Κώτσογλου Ν., Παπαδόπουλος Μ., Παραγιάννης Κ. 4, Κούμανης Σ., Βασιλόπουλος Σ. 25, Γιαννιτσιώτης Σ. 2, Καβακιώτης Χ., Αυγουλάς Δ. 3 (1).

εBEERοι (Ζώτος Χ.): Κανελλίδης Π. 7 (1), Γκούσκος Δ. 16 (4), Χαντόπουλος Θ. 7 (1), Χανιωτάκης Γ. 15, Ρήγας Χ.10, Δουκλιάς Σ. 2, Ζώτος Χ. 11, Κολυβάς Ν. 12 (1).

S-PARTA BC – ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 48-29
(10-5, 19-14, 34-17, 48-29)

Η S-Parta BC κέρδισε με 48-29 τη Σοφοκλέους σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ κλειστό στο πρώτο του ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τη S-Parta BC, που με τον Κουζοβουνά και τον Κουζουβουνά Μ. προηγήθηκε με 6-1. Μετά το τρίποντο του Κωνσταντόπουλου ο Βουλέλλης απάντησε με 4 πόντους για τη Σοφοκλέους μειώνοντας σε10-5 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Ο Κουζοβουνάς με τρίποντο και ο Κωνσταντόπουλος ανέβασαν τη διαφορά, για να απαντήσει και πάλι ο Βουλέλλης για το 15-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η S-Parta BC πήγε στο 19-11 με τον Ορνιθόπουλο και τον Κουζουβουνά Μ., αλλά ο Φραγκάκης και ο Γλούτης μείωσαν στο 19-14 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο η άμυνα της S-Parta BC ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά, καθώς περιόρισε την αντίπαλό της στους 3 μόλις πόντους, ένα τρίποντο από τον Φραγκάκη. Την ίδια ώρα, ο Ορνιθόπουλος και ο Διαμαντόπουλος με τρίποντα, συν τους Μυλωνά Γ., Μυλωνά Σ. και Κουζοβουνά, έφερναν την S-Parta BC στο 34-17 του 30ου λεπτού, που την καθιστούσε μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στην 4η περίοδο. Η Σοφοκλέους με τον Σπανό μείωσε σε 36-21, αλλά ο Διαμαντόπουλος και ο Κουζοβουνάς έκαναν το 40-21 για να έρθει ο Κωνσταντόπουλος με τρίποντο και να γράψει το 43-21. Μετά την απάντηση από Σπανό, Γρίβα Ν. και Βουλέλλη για το 43-27 ο Ορνιθόπουλος πέτυχε τρίποντο για το 46-27, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσαν ο Σπανός και ο Διαμαντόπουλος.

Για τους νικητές ο Κωνσταντόπουλος και ο Κουζοβουνάς είχαν από 10 πόντους, ο Ορνιθόπουλος 8 και ο Διαμαντόπουλος 7. Για τη Σοφοκλέους ο Βουλέλλης είχε 10 πόντους και ο Σπανός 8.

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ.): Κουκάκης Α. 1, Ορνιθόπουλος Π. 8 (2), Πορτσίδης Σ. , Μυλωνάς Σ. 2, Κουζοβουνάς Σ. 10 (1), Κουζουβουνάς Μ. 6, Κοτρώνης Α., Σπανίδης Ν., Κωνσταντόπουλος Γ. 10 (2), Μυλωνάς Γ. 4, Διαμαντόπουλος Μ. 7 (1).

Σοφοκλέους (Περιστεράκης Μ.): Περιστεράκης Μ., Δημούλης Φ., Σπανός Α. 8, Βουλέλλης Π. 10, Φραγκάκης Η. 6 (1), Γρίβας Ν. 2, Γλούτης Δ. 3, Πανάρετος Ζ..

CREAM TEAM – NOTHING BUT NET 48-52
(6-15, 16-24, 30-42, 48-52)

Σε εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής οι Nothing But Net κέρδισαν την Cream Team με 48-52 μετά από σκληρό ντέρμπι, σε ματς, όμως, που είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημά του. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Nothing But Net που με τον Εμμανουηλίδη και τον Μπρότη προηγήθηκαν με 2-7. Ο Κολοβός Η. απάντησε, αλλά ο Σαπλατέρας και ο Παναγιωτόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 4-11. Μετά το καλάθι του Ζήση Γ. ο Φανός με 4 πόντους έγραψε το 6-15 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Cream Team μείωσε με τον Βαμβακά και τον Ζούλια σε 10-15 για να έρθει η απάντηση από Μπρότη και Καραμανή για το 10-19 των Nothing But Net. Η διαφορά δεν έπεσε και μάλιστα με τον Παναγιωτόπουλο και τον Κοτσίφη οι Nothing But Net πήγαν στο 13-24 λίγο μετά και το +11, για να κλείσει το ημίχρονο στο 16-24 από το τρίποντο του Κολοβού Η..

Στην 3η περίοδο μετά το καλάθι του Κολοβού Η. ο Καραμανής, ο Φανός και ο Παναγιωτόπουλος έφεραν τους Nothing But Net στο 18-31, ενώ ο τελευταίος έκανε και το 21-34. Η Cream Team απάντησε με τον Ζήση Γ. για να μειώσει σε 25-34, αλλά ο Σαπλατέρας με τρίποντο έκανε το 25-37. Ο Τούσης έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους, 27-37, με τους Nothing But Net να φεύγουν πάλι με 13 για να κλείσει η περίοδος από το τρίποντο του Σταθόπουλου και το καλάθι του Παναγιωτόπουλου στο 30-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Cream Team ξεκίνησε αντεπίθεση, με τον Κολοβό Η. και το τρίποντο του Τσαΐνη μείωσε σε 35-42 για να κάνει το 37-42 ο Ζούλιας. Οι Nothing But Net αντέδρασαν με τον Καραμανή να τους φέρνει στο 37-46, με τον Κολοβό Φ. να γράφει το 41-46 για την Cream Team. Ο Ζούλιας σκόραρε για το 43-47, αλλά ο Καραμανής ήταν και πάλι εκεί για να απαντήσει για το 43-49. Η Cream Team με τον Ζούλια και τον Σταθόπουλο πλησίασε σε 48-49, αλλά το τρίποντο του Κοτσίφη ήταν που έκρινε το ματς, 48-52.

Για τους νικητές ο Καραμανής είχε 15 πόντους, ο Παναγιωτόπουλος 11 και ο Φανός 7. Για την Cream Team ο Ζούλιας είχε 11 πόντους, ο Κολοβός Η. 9, ενώ Τσαΐνης και Σταθόπουλος είχαν από 7.

Cream Team (Μπολάνος Μ., Ζήσης Δ.): Δουβίκος Γ., Ζήσης Γ. 5 (1), Σταθόπουλος Π. 7 (1), Ζήσης Δ., Ζούλιας Ν. 11, Κολοβός Η. 9 (1), Τσαΐνης Δ. 7 (1), Κολοβός Φ. 3, Τούσης Ν. 3, Βαμβακάς Μ. 3.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Κοτσίφης Β. 6 (2), Μπρότης Φ. 6, Καραμανής Ν. 15, Σαπλατέρας Θ. 5 (1), Παπαδομανωλάκης Γ., Παναγιωτόπουλος Κ. 11, Φανός Ν. 7, Εμμανουηλίδης Μ. 2.

GADEMIANS – DESPERADO 70-48
(20-9, 38-15, 56-29, 70-48)

Οι Gademians κέρδισαν τους Desperado με 70-48, με τη διαφορά να πέφτει για τελευταία φορά κάτω από τους 10 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Το ματς άρχισε θεαματικά για τους Gademians που με τον Κοζαδίνο, τον Τρουλάκη και τον Βέρρα έφτασαν στο 10-1 πριν ο Σεφέρης σκοράρει μία βολή για τους Desperado. Ο Παπαδόπουλος και ο Αθανασόπουλος πήραν την ομάδα τους στο 14-1, για να απαντήσουν ο Σεφέρης, ο Κατσιαβάρας και ο Ράγγας για το 18-9. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 20-9 από τον Αδαμόπουλο με τους Desperado στο δεύτερο δεκάλεπτο να μειώνουν σε 21-13 με τον Κατσιαβάρα και τον Κορκονδείλα.

Οι Gademians αντέδρασαν σωστά και έτρεξαν σερί 15-0, με τον Αδαμόπουλο τον Τρουλάκη, τον Αθανασόπουλο και τον Κοζαδίνο για να φτάσουν στο 36-13. Το σερί διέκοψε ο Κατσιαβάρας για το 36-15 με το ημίχρονο να τελειώνει με το καλάθι του Κοζαδίνου, 38-15. Στην 3η περίοδο η διαφορά πήγε στους 26 πόντους όταν ο Τρουλάκης και ο Παπαδόπουλος έγραψαν το 43-17, με τους Desperado να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι με τρίποντο του Μανώλαινα και καλάθι του Ράγγα για το 43-22. Ο Κοζαδίνος απάντησε για να φέρει την ομάδα του στο 49-22, με τον Ράγγα να σκοράρει τρίποντο για το 49-25.

Ο Τρουλάκης με τον Παπαδόπουλο έφεραν τους Gademians στο 54-25, για να απαντήσει ο Κορκονδείλας για τους Desperado (54-29) και να κλείσει η περίοδος στο 56-29 από τον Αθανασόπουλο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αθανασόπουλος έγραψε το 58-29, με τον Κατσιαβάρα και τον Εμμανουηλίδη να απαντούν απ’ τους Desperado για το 62-37, ενώ ο Κορκονδείλας έριξε τη διαφορά στους 20 πόντους, 62-42, με σερί 2-11 για τους Desperado. Ο Τρουλάκης με τον Αθανασόπουλος ανέλαβαν και πάλι δράση για τους Gademians, έφεραν το ματς στο 66-42, ενώ μετά το τρίποντο του Κατσιαβάρα ο Τρουλάκης με τον Κορκονδείλα έγραψαν το τελικό 70-48.

Για τους νικητές ο Τρουλάκης είχε 21 πόντους, ο Αθανασόπουλος και ο Κοζαδίνος είχαν από 13, ο Αδαμόπουλος 10 και ο Παπαδόπουλος 9. Για τους Desperado ο Κορκονδείλας είχε 16 πόντους, ο Κατσιαβάρας 13 και ο Ράγγας 8.

Gademians (Παπασγουρίδης): Αδαμόπουλος Α. 10, Παπαδόπουλος Η. 9 (1), Κοζαδίνος Α. 13, Παπασγουρίδης Ε. 2, Αθανασόπουλος Θ. 13, Βέρρας Ν. 2, Τρουλάκης Δ. 21.

Desperado (Καραλής, Κορκονδείλας Β.): Μανώλαινας Α. 3 (1), Δραγατσίκης Κ., Καραλής Ε., Εμμανουηλίδης Α. 2, Σεφέρης Δ. 6 (1), Δάφνος Δ., Κατσιαβάρας Π. 13 (1), Κορκονδείλας Β. 16 (2), Ράγγας Φ. 8 (1).

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – ZEPPELIN 40-52
(13-11, 22-27, 32-40, 40-52)

Για την 5η αγωνιστική οι Zeppelin κέρδισαν τους Τριπόντιους με 40-52 σε έναν αγώνα που η διαφορά ήταν σε μονοψήφια επίπεδα ως την 4η περίοδο. Οι Τριπόντιοι μπήκαν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση, με τον Τσαφαντάκη και τα τρίποντα από Ράλλη και Χασιώτη έγραψαν το 8-1. Ο Παπαδάτος και ο Κουτσός απάντησαν για το 8-5, με τους Τριπόντιους να παίρνουν άλλο ένα τρίποντο, 11-5, από τον Γεωργάτο. Ο Αντωνίου και ο Τσαντζαλής βοήθησαν την ομάδα τους να ισοφαρίσει σε 11-11 για να κλείσει η περίοδος στο 13-11 από τον Ράλλη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Zeppelin ισοφάρισαν με τον Τσαντζαλή, ενώ μετά το 15-13 του Ράλλη, ο Κουτσός και ο Παπαδάτος έφεραν την ομάδα τους στο 15-19 για να κάνει ο Τσαντζαλής το 15-21. Οι Τριπόντιοι απάντησαν με τον Γεωργάτο, για να έρθει ο Παπαδάτος για το 17-23 και το 19-25. Ο Μπέης μείωσε σε 21-25, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-27 από τον Κουτσό.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Τριπόντιοι σκόραραν με τον Γεωργάτο για το 24-29, για να απαντήσει ο Ποζιόπουλος. Ο Γεωργάτος και ο Δαμιανάκης μείωσαν σε 28-31, με τον Ποζιόπουλο να γράφει καλάθι και φάουλ για το 28-34, ενώ Παπαδάτος και Τσαντζαλής έφεραν το ματς στο 30-40 αμέσως μετά, για να κλείσει το δεκάλεπτο από το καλάθι του Ράλλη.

Στην 4η περίοδο το τρίποντο του Παπαδάτου έγραψε το 32-43, αλλά ο Ράλλης με τον Γεωργάτο απάντησαν για το 36-43 φέρνοντας ξανά τους Τριπόντιους κοντά. Τα δύο τρίποντα από Παπαδάτο και Αντωνίου ήταν που έγραψαν το 36-49 και έκριναν τον αγώνα, με τον Παπαδάτο να κάνει το 36-51 αμέσως μετά, πριν μειώσουν οι Τριπόντιο με Τσαφαντάκη και Γεωργάτο στο τελικό 40-52.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 22 πόντους, ο Τσαντζαλής 10 και ο Ποζιόπουλος 8. Για τους Τριπόντιους ο Γεωργάτος είχε 15 πόντους και ο Ράλλης 13.

Τριπόντιοι (Δημόγιωργας Π.): Τσαφαντάκης Δ. 4, Μπέης Α. 3, Δημόγιωργας Π., Γεωργάτος Ε. 15 (1), Ράλλης Κ. 13 (1), Χασιώτης Γ. 3 (1), Δαμιανάκης Ζ. 2.

Zeppelin (Τσαντζαλής): Παπαδάτος Χ. 22 (2), Κουτσός Α. 6, Τσαντζαλής Θ. 10, Ποζιόπουλος Λ. 8, Αντωνίου Μ. 6 (2).