Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Οριακά Στιγκιντριακοί και Alley Ουπς!

Οριακά Στιγκιντριακοί και Alley Ουπς!

Αρκετά ντέρμπι είχε η 18η αγωνιστική στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τους Στιγκιντριακούς να κερδίζουν με 62-60 τους Θαλασσόλυκους για την 21η αγωνιστική για να παραμείνουν πρώτοι, ενώ οι Alley Ουπς επικράτησαν με 55-50 των Zeppelin. Για τη 13η αγωνιστική η Αττική κέρδισε με 79-60 την Κάτω Γειτονιά, με όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια να ανήκουν στη 18η αγωνιστική. Οι εBEERοι κέρδισαν με 72-36 τους Desperado, η Τιρινίνι επικράτησε με 57-47 της Σοφοκλέους, ενώ η S-Parta BC νίκησε με 63-45 την Ήρεμη Δύναμη.

Οι Gademians κέρδισαν με 83-47 την Drink Team, η Cream Team επικράτησε με 60-42 της Κάτω Γειτονιάς, οι Ρούκουνες κέρδισαν με 66-44 τη Havana Rum και ο Άφοβος νίκησε την Πλατεία με 58-51. Τέλος, η Αττική πήρε στα χαρτιά το ματς με τους Gastone, 20-0, λόγω μη προσέλευσης των δεύτερων στην αναμέτρηση.

ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ – ΑΤΤΙΚΗ 60-79
(16-9, 33-33, 45-63, 60-79)

Για τη 13η αγωνιστική, η Αττική κέρδισε την Κάτω Γειτονιά παίρνοντας διαφορά στην 3η περίοδο. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο ξεκίνημα, η Κάτω Γειτονιά μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, με τον Φωτιάδη Α. και τον Μαυράκη προηγήθηκε με 5-2 για να την πάει στο 8-2 το τρίποντο του Κωνσταντόπουλου και να απαντήσει ο Κοντός. Στο 10-4 έφερε το ματς ο Φλόκας, με τον Κωνσταντόπουλο και τον Μαυράκη να κάνουν το 14-5 για την ομάδα τους. Η Αττική απάντησε με Τρικαλιώτη και Αναγνωστόπουλο Α. για το 14-9 με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-9 από τον Κωνσταντόπουλο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αναγνωστόπουλος Α. σκόραρε για την ομάδα του στο ξεκίνημα, αλλά το τρίποντο του Φωτιάδη Α. έγραψε το 19-13. Ο Βασιλείου μείωσε σε 21-17 για να απαντήσει με νέο τρίποντο η Κάτω Γειτονιά, αυτή τη φορά από τον Φλόκα. Ο Φωτιάδης Χ. έγραψε το 26-18, για να πλησιάσει στον πόντο η Αττική με σκορ από Αναγνωστόπουλο Α. και Τρικαλιώτη. Ο Μαυράκης έκανε το 29-25, για να ισοφαρίσει τον αγώνα ο Ξερέας και να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα στην Αττική ο Αναγνωστόπουλος Α. με 31-33 για να κλείσει ο Μαυράκης το ημίχρονο στο 33-33.

Στην επανάληψη η Αττική μπήκε καλύτερα, με τον Γαλάνη και τον Αναγνωστόπουλο Α. πήγε στο 37-47 μετά το καλάθι του Φωτιάδη Α. για την Κάτω Γειτονιά, ενώ μετά το 41-49 από τον Φλόκα η Αττική έτρεξε ένα 0-12 με τον Κοντό, τον Αναγνωστόπουλο Α. και τον Ξερέα για το 41-61. Το σερί διέκοψε ο Φωτιάδης Χ., ενώ ο Κωνσταντόπουλος μείωσε σε 45-63 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αναγνωστόπουλο Α. με τον Τρικαλιώτη και τον Βασιλείου έκαναν το 47-71 για την Αττική, με τον Μαυράκη και τον Φλόκα να απαντούν για το 53-73 για να κάνει ο Τσαμάλης το 56-73. Μετά από ένα ακόμα καλάθι του Αναγνωστόπουλου Α. η Κάτω Γειτονιά απάντησε με τον Φωτιάδη Α. για το 60-77 για να διαμορφώσει ο Μπουργαζάς το τελικό 60-79.

Για τους νικητές ο Αναγνωστόπουλος Α. είχε 37 πόντους, ο Τρικαλιώτης 12 και ο Κοντός, ο Βασιλείου και ο Ξερέας από 8. Για την Κάτω Γειτονιά ο Μαυράκης 15, ο Κωνσταντόπουλος είχε 14, ο Φλόκας 11 και ο Φωτιάδης Α. 10.

Κάτω Γειτονιά: Μαυράκης Δ. 15, Φωτιάδης Χ. 6, Φλόκας Γ. 11 (2), Φωτιάδης Α. 10 (2), Τσαμάλης Π. 4, Κωνσταντόπουλος Γ. 14 (1).

Αττική (Μπουργαζάς Β., Καραλής Α.): Τρικαλιώτης Α. 12, Κοντός Γ. 8, Γαλάνης Δ. 4, Βασιλείου Μ. 8, Μπουργαζάς Β. 2, Ξερέας Μ. 8, Αναγνωστόπουλος Α. 37.

εBEERοι – DESPERADO 72-36
(24-10, 46-18, 64-24, 72-36)

Οι εBEERοι κέρδισαν με 72-36 τους Desperado ελέγχοντας απόλυτα το ματς από το πρώτο του λεπτό και παρότι έχασαν νωρίς με τραυματισμό τον Αλεβίζο. Με 5-2 με τρίποντο του Αλεβίζου μπήκαν οι εBEERοι στο ματς, για να απαντήσουν με τον Ράγγα για το 7-7 οι Desperado. Ο Κολυβάς και ο Ζώτος έκαναν το 14-7 για να φέρει ο Χαντόπουλος την ομάδα του στο 16-7. Μετά το τρίποντο του Κορκονδείλα ο Κολυβάς και ο Χαντόπουλος έγραψαν το 21-10, για να κάνει ο δεύτερος με τρομερό buzzer-beater από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη το 24-10 στην εκπνοή της περιόδου.

Στη 2η περίοδο οι Desperado μείωσαν με τον Κορκονδείλα σε 26-14, αλλά οι εBEERοι απάντησαν με σερί 12-0 από τον Ρήγα και τον Δουκλιά ως το 33-14, με τον Κανελλίδη και τον Γκούσκο Δ. να φτάνουν το σκορ στο 38-14. Το ημίχρονο, με καλάθια από τον Γκούσκο Δ. και τον Ρήγα απ’ τη μια, και Κατσιαβάρα και Σεφέρη απ’ την άλλη, έκλεισε στο 46-18. Στην 3η περίοδο οι εBEERοι πήγαν στο +30 όταν ο Κανελλίδης σκόραρε για το 48-18, ενώ ο Κολυβάς έκανε το 53-20. Μετά την απάντηση του Σεφέρη (ο μόνος που σκόραρε για τους Desperado στο δεκάλεπτο) ήρθε ένα 11-0 των εBEERων, από τον Ζώτο και τον Χαντόπουλο ως το 58-22, με τον Ρήγα και τον Κανελλίδη να κάνουν το 62-22, για να φτάσει τη διαφορά στους 42 πόντους ο Χαντόπουλος, 64-22.

Στην 4η περίοδο ο Κορκονδείλας σκόραρε για το 64-28, με τους εBEERους να απαντούν με Ζώτο και Δουκλιά, 68-28. Τα τρίποντα από Κατσιαβάρα και Κορκονδείλα έκαναν το 70-34 στο ματς, ενώ μετά το καλάθι του Ζώτου ο Σεφέρης ήταν που έγραψε το τελικό 72-36.

Για τους νικητές ο Χαντόπουλος είχε 14 πόντους, ο Ζώτος 13, ο Κολυβάς και ο Ρήγας από 11 και ο Γκούσκος Δ. 7. Για τους Desperado ο Κορκονδείλας είχε 14, ο Σεφέρης 10 και ο Κατσιαβάρας 7.

εBEERοι (Χαντόπουλος Θ.): Γκούσκος Δ. 7 (1), Κανελλίδης Π. 6, Χαντόπουλος Θ. 14 (1), Αλεβίζος Δ. 4 (1), Ρήγας Χ. 11, Δουκλιάς Σ. 6, Ζώτος Χ. 13, Κολυβάς Ν. 11 (1).

Desperado (Καραλής): Ράγγας Φ. 5 (1), Δραγατσίκης Κ., Εμμανουηλίδης Α., Κορκονδείλας Β. 14 (2), Σεφέρης Δ. 10, Μουρούτης Ι., Κατσιαβάρας Π. 7 (1).

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 62-60

(9-15, 22-24, 42-46, 62-60)

Για την 21η αγωνιστική οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 62-60 τους Θαλασσόλυκους, καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά στο σκορ μόλις μία φορά σε όλο τον αγώνα, στην εκπνοή του! Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ ωραίο, με τους Θαλασσόλυκους να μπαίνουν στο παρκέ με 0-4 από τον Τσανικλίδη, για να ισοφαρίσουν ο Γράψας και ο Καζάκος. Ο Καραγιαννίδης Γ. έφερε την ομάδα του στο 6-9 για να απαντήσει ο Γρυπάρης με τρίποντο για την ισοφάριση. Όμως, η περίοδος έκλεισε με τον Τεντόμα και τον Λέντζο Γ. να γράφουν το 9-15 για τους Θαλασσόλυκους.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γρυπάρης και πάλι σκόραρε για την ομάδα του για να τη βοηθήσει να πλησιάσει σε 11-15, αλλά οι Θαλασσόλυκοι με τον Μαράκη πήγαν στο 11-19. Ο Εγγλέζος και ο Γαβρίδης κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς σε 19-19, αλλά ο Μαράκης και πάλι κράτησε μπροστά την ομάδα του με τον Γερμενή να γράφει το 19-24, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Καζάκο να σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ, 22-24.

Ο Γράψας ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ο Τσανικλίδης απάντησε με 5 πόντους για το 24-29. Γαβρίδης και Εγγλέζος σκόραραν για το 28-31, ενώ μετά το καλάθι και φάουλ του Καραγιαννίδη Γ. ο Εγγλέζος βρήκε το δρόμο προς το καλάθι για το 30-34. Ο Καραγιαννίδης Γ. ήταν ασταμάτητος στην περίοδο, με 10 συνεχόμενους πόντους έφερε την ομάδα του στο 30-41 και το διψήφιο προβάδισμα, ενώ μετά το 32-43 οι Στιγκιντριακοί προσπάθησαν με τον Γράψα και τον Γαβρίδη να πλησιάσουν, 36-43, για να απαντήσει για το 36-45 ο Λέντζος Γ.. Ο Γαβρίδης έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, για να μειώσει σε 42-46 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Μαράκης έκανε το 42-48 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά ο Καζάκος με τον Γράψα απάντησαν για το 47-50. Ο Λέντζος Γ. έφερε το ματς στο 47-53, με το ματς να πέφτει στον πόντο από τον Γαβρίδη και τον Εγγλέζο στο πεντάλεπτο, 52-53. Οι δυο τους έβαλαν τους 15 τελευταίους πόντους της ομάδας τους στο ματς (9 ο Γαβρίδης), με τους Θαλασσόλυκους πρώτα να παίρνουν προβάδισμα με καλάθι του Τσανικλίδη και τρίποντο του Καραγιαννίδη Γ. για το 52-58. Ο Γαβρίδης με 2:10 για το τέλος μείωσε με βολές σε 55-58, για να απαντήσει ο Τεντόμας σε 55-60.

Μετά το 56-60 οι δυο ομάδες έχασαν από μία επίθεση, για να κάνουν και ένα λάθος οι Θαλασσόλυκοι να βρει την ευκαιρία στα 40 δευτερόλεπτα ο Εγγλέζος να μειώσει σε 58-60. Οι Θαλασσόλυκοι είχαν με τρίποντο την ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη στα 20 δευτερόλεπτα αλλά αστόχησαν. Το ίδιο έκαναν και οι Στιγκιντριακοί στη δική τους επίθεση, όμως, πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2 βολές του Εγγλέζου ισοφάρισαν τον αγώνα σε 60-60 με 12 δευτερόλεπτα για το τέλος. Οι Θαλασσόλυκοι είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά ο Γαβρίδης έκλεψε την μπάλα και με λέι απ στην εκπνοή έγραψε το 62-60.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 21 πόντους, ο Εγγλέζος 17 και ο Γράψας 13. Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 18 πόντους ο Τσανικλίδης 11, ο Λέντζος Γ. 10 και ο Μαράκης 8.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Γράψας Α. 13 (1), Μπότσης Γ., Καζάκος Π. 6, Γρυπάρης Θ. 5 (1), Εγγλέζος Τ. 17, Μπούσουλας Μ., Κυριαθόπουλος Κ., Μιχαηλίδης Ι., Γαβρίδης Γ. 21, Γκιόσης Γ., Διαμαντόπουλος Σ., Κτενίδης Γ..

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Τ.): Μαράκης Α. 8, Λέντζος Φ. 3, Λύρας Γ., Γερμενής Χ. 3 (1), Καραγιαννίδης Γ. 18 (2), Τεντόμας Ν. 6, Τσανικλίδης Θ. 11 (1), Λέντζος Γ. 10, Δασκαλάκης Π. 1.

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – ΠΛΑΤΕΙΑ 58-51
(22-11, 40-19, 46-33, 58-51)

Ο Άφοβος κέρδισε με 58-51 την Πλατεία αντέχοντας στην αντεπίθεση των αντιπάλων του στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με την Πλατεία να προηγείται με τον Σκοπελίτη και τον Βλαχαδάμη με 2-4 για να απαντήσει ο Άφοβος και με τον Ντούβα και τον Καραντζούνη να πηγαίνει στο 12-5. Μετά την απάντηση του Χρυσούλα Χ. για το 12-7, ο Τραϊφόρος με τον Τσικόλα έκαναν το 18-7 για τον Άφοβο. Ο Βλαχαδάμης σκόραρε για το 18-9, με τον Άφοβο να πηγαίνει με Τραϊφόρο και Τσικό στο 22-9 και την 1η περίοδο να κλείνει στο 22-11 από τον Σκοπελίτη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άφοβος μπήκε με σερί 13-0, από τον Ποντικόπουλο και τον Λοράνδο, για να προηγηθεί με 35-11. Ο Σκοπελίτης το διέκοψε, με 7 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 35-18, με τον Λοράνδο να απαντά με τρίποντο για το 40-19 στο τέλος του ημιχρόνου. Η Πλατεία με τον Παπαϊωάννου και τον Χρυσούλα Χ. μείωσε σε 40-23 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, για να έρθει η απάντηση από τον Άφοβο με τον Γκότση και τον Τσικόλα για το 46-23. Από εκεί και ως το τέλος της περιόδου η Πλατεία έτρεξε σερί 0-10 με τον Βλαχαδάμη, τον Σκοπελίτη και τον Ζαφειρόπουλο για να μειώσει στο 30ο λεπτό σε 46-33.

Το σερί έφτασε ως το 0-12 με το καλάθι του Σκοπελίτη στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, για να το διακόψει ο Καραντζούνης με τρίποντο για το 49-35. Η Πλατεία είχε πια πάρει τον έλεγχο του ματς, το επόμενο σερί της ήταν 0-9, με τον Σκοπελίτη να βάζει 5 πόντους κι ένα τρίποντο και φάουλ αμέσως μετά για να μειώσει σε 49-44. Μετά την απάντηση του Ντούβα, ο Σαντικτσής ήταν που έκανε το 51-46, ενώ 3 λεπτά πριν το τέλος ο Βλαχαδάμης με 2/2 βολές μείωσε σε 52-48. Ο Λοράνδος πέτυχε καθοριστικό καλάθι 1:45 πριν το τέλος για το 54-48, με τον Σκοπελίτη να απαντά με τρίποντο για το 54-51. Ο Ντούβας με 1/2 βολές, μια χαμένη επίθεση της Πλατείας και ο Λοράνδος με 2/2 βολές έφεραν το ματς στο 57-51 στα 33 δευτερόλεπτα, με τον Λοράνδο να γράφει στο τέλος το 58-51.

Για τους νικητές ο Λοράνδος είχε 14 πόντους, ο Ντούβας και ο Καραντζούνης είχαν από 12, ενώ ο Ποντικόπουλος είχε 7. Για την Πλατεία ο Σκοπελίτης είχε 33 πόντους και ο Βλαχαδάμης 8.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Χαραλαμπόπουλος): Γιαννάκης Γ., Συμεωνίδης Σ., Ντούβας Β. 12, Τσικόλας Γ. 6, Λοράνδος Γ. 14 (1), Καραντζούνης Τ. 12 (1), Γκότσης Μ. 2, Ποντικόπουλος Α. 7 (1), Τραϊφόρος Κ. 5, Ανατολίτης Ι..

Πλατεία: Χρυσούλας Π., Μπαλής Ε., Τρίμης Σ., Χρυσούλας Χ. 4, Γεωργακόπουλος Α., Αθανασίου Σ., Παπαϊωάννου Ι. 2, Σαντικτσής Κ. 2, Σκοπελίτης Κ. 33 (3), Ζαφειρόπουλος Α. 2, Γιαγλόγλου Γ., Βλαχαδάμης Σ. 8.

HAVANA RUM – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 44-66
(12-12, 19-38, 29-52, 44-66)

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 44-66 τη Havana Rum έχοντας τον έλεγχο στο ματς από το πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 για τους Ρούκουνες με τον Θεοδωρόπουλο, για να απαντήσουν ο Μπακαυγάς Γ. και ο Μπακαυγάς Α. για το 7-6 της Havana Rum. Ο Λουπασάκης και ο Θεοδωρόπουλος έτρεξαν ένα 0-8 για τους Ρούκουνες ως το 7-14, με τον Μαγιάτη να απαντά με τρίποντο, 10-14, για να κάνει ο Παπαδημητρίου το 12-16. Ο Ρατσιάτος και δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Πανόπουλο έφεραν τους Ρούκουνες στο 12-23 στο τέλος της περιόδου, με τον Τοπαλίδη και τον Λουπασάκη να κάνουν το 13-29 στο ξεκίνημα της 2ης.

Η Havana Rum σταμάτησε το σερί με τον Χιώτη να κάνει το 15-29, αλλά ο Τοπαλίδης με τον Βαρβερόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 15-34. Ραδόπουλος από τη μία και Θεοδωρόπουλος από την άλλη ήταν που έκλεισαν το ημίχρονο στο 19-38 για τις δύο ομάδες. Στην 3η περίοδο οι Ρούκουνες με τον Λουπασάκη πήγαν στο 19-42 πριν ο Μαγιάτης και ο Χιώτης απαντήσουν για να μειώσουν σε 26-46 για να έρθει το τρίποντο του Μανίκα για το 29-46. Ο Θεοδωρόπουλος με 8 συνεχόμενους πόντους ήταν που έκλεισε την περίοδο στο 29-52 για τους Ρούκουνες.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαγιάτης με τον Μανίκα μείωσαν σε 34-52, ενώ ο Ραδόπουλος με τον Μπακαυγά Γ. έκαναν το σκορ 40-54. Ο Τοπαλίδης έφερε την ομάδα του στο 40-56, ενώ ο Θεοδωρόπουλος έκανε το 41-58. Η Havana Rum απάντησε με τον Χιώτη για το 44-58, με το παιχνίδι να κλείνει από 5 πόντους του Τοπαλίδη κι ένα καλάθι του Καψοκόλη, 44-66.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 24 πόντους, ο Τοπαλίδης 13 και ο Λουπασάκης 11. Για τη Havana Rum ο Μαγιάτης είχε 10 πόντους, ο Χιώτης 9 και ο Μπακαυγάς Γ. 8.

Havana Rum: Παπαδημητρίου Γ. 4, Μαγιάτης Γ. 10 (1), Μπακαυγάς Γ. 8, Μανίκας Β. 6 (2), Μπακαυγάς Α. 3 (1), Χατζηαρσένης Μ., Ραδόπουλος Π. 4, Χιώτης Σ. 9.

Ρούκουνες: Παπαδόπουλος Σ. 2, Ρατσιάτος Σ. 5, Καψοκόλης Σ. 2, Πανόπουλος Α. 6 (2), Βαρβερόπουλος Γ. 3 (1), Μορφιάδης Π., Θεοδωρόπουλος Κ. 24 (1), Λουπασάκης Μ. 11, Τοπαλίδης Δ. 13 (1).

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 57-47
(11-7, 22-21, 41-27, 57-47)

Η Τιρινίνι κέρδισε τη Σοφοκλέους με 57-47 έχοντας τον έλεγχο του αγώνα μετά την ανάπαυλα. Το ματς ξεκίνησε με τη Σοφοκλέους να προηγείται με 3-4 με τον Βλούτη και τον Φραγκάκη, για να προσπεράσει σε 7-4 η Τιρινίνι με Αντωνόπουλο και Γαλανόπουλο. Ο Βουλέλλης ισοφάρισε για την ομάδα του, με τον Κώτσο και τον Λεγάκη να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 11-7 για την Τιρινίνι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βλούτης και ο Βουλέλλης έδωσαν το προβάδισμα με 11-12 στη Σοφοκλέους, ενώ ο Βλούτης και ο Ζώης με τρίποντα διαμόρφωσαν το 13-18 για την ομάδα τους. Ο Κώτσος απάντησε με τρίποντο, ο Λεγάκης έδωσε το προβάδισμα στην Τιρινίνι με 19-18, για να τη φέρει κιόλας στο 22-18 με σερί 9-0, με τον Βλούτη να απαντά με ένα ακόμα τρίποντο για το 22-21 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Τιρινίνι με τον Κώτσο πήγε στο 25-21 για να απαντήσει με νέο τρίποντο ο Βλούτης για το 25-24 και να κάνει ο Νάκης το 27-26 μετά από ένα ακόμα καλάθι του Κώτσου. Η Τιρινίνι κράτησε το προβάδισμα κει με τον Λεγάκη και τον Κώτσο πήγε στο 35-26 τρέχοντας ένα 8-0, ενώ ο Λογοθέτης με τον Σταματέρη την έφεραν στο 39-27 για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 41-27 από τον Κουρτογιάννη.

Στην 4η περίοδο ο Λογοθέτης έκανε το 44-28 με τον Δικαίο και τον Βουλέλλη να μειώνουν σε 44-32. Ο Κώτσος έφερε την ομάδα του στο 47-32 με την Σοφοκλέους να απαντά με τρίποντο από τον Νάκη. Μετά το 51-35 από τον Λεγάκη ο Νάκης με τον Βλούτη σκόραραν για το 51-40. Η Τιρινίνι με τον Γαλανόπουλο πήγε στο 54-40, για να πλησιάσει η Σοφοκλέους με τον Φραγκάκη και τον Δημούλη σε 55-47 και να κλείσει το ματς με βολές του Κώτσου.

Για τους νικητές ο Κώτσος είχε 19 πόντους και ο Λεγάκης 17. Για τη Σοφοκλέους ο Βούλης είχε 17 πόντους, ο Φραγκάκης 8, ο Νάκης και ο Βουλέλλης από 7.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ξενόφος Μ. 1, Κουρτογιάννης Χ. 2, Λεγάκης Γ. 17, Κώτσος Δ. 19 (1), Αντωνόπουλος Α. 3 (1), Γαλανόπουλος Γ. 5, Σταματέρης Ν. 4, Κουσούλης Ν., Βελισσάριος Π., Λογοθέτης Δ. 5, Νικολάου Α. 1, Σέτα Κ..

Σοφοκλέους: Περιστεράκης Μ., Βλούτης Δ. 17 (5), Δημούλης Φ. 3, Βουλέλλης Π. 7, Δικαίος Α. 2, Νάκης Α. 7 (1), Ζώης Π. 3 (1), Φραγκάκης Η. 8 (1), Γρίβας Ν..

ZEPPELIN – ALLEY ΟΥΠΣ 50-55
(12-9, 27-20, 40-33, 50-55)

Οι Alley Ουπς κέρδισαν τους Zeppelin με 50-55 ανατρέποντας την κατάσταση στο τέλος του ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τσομπάνο και τον Μαζιώτη να βάζουν μπροστά τους Alley Ουπς με 1-4. Οι Zeppelin απάντησαν με τον Θωμά και τον Κουτσό για να προσπεράσουν, για να κάνει με τρίποντο ο Αντωνίου το 9-4. Ο Τσαντζαλής με τρίποντο έγραψε το 12-6 για να απαντήσει ο Κουλούπης με τον ίδιο τρόπο στο τέλος της περιόδου για το 12-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κουλούπης μείωσε σε 12-11 για να κάνουν ο Παπαδάτος με τον Θωμά το 17-11. Ο Παπαδόπουλος απάντησε για την ομάδα του μειώνοντας σε 17-15 για να κάνουν ο Γονιδάκης με τον Κουλούπη το 20-19. Οι Zeppelin και πάλι απάντησαν, με τον Θωμά και τον Ποζιόπουλο πήγαν στο 25-19 για να κλείσει το ημίχρονο Παπαδάτος στο 27-20.

Στην επανάληψη οι Zeppelin πήγαν στο 29-22 με τον Παπαδάτο, για να πλησιάσουν και πάλι οι Alley Ουπς με τον Κουλούπη και τον Παπαδόπουλο σε 29-28 πριν ο Ποζιόπουλος και ο Τσαντζαλής με δύο τρίποντα φέρουν το ματς στο 35-28. Μετά την απάντηση του Κουλούπη ο Ποζιόπουλος και ο Θωμάς έφεραν την ομάδα τους στο 38-30 για να κάνει το 40-32 ο Παπαδάτος πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Η διαφορά έφτασε και στους 9 πόντους με το καλάθι του Κουτσού για το 42-33, αλλά οι Alley Ουπς απάντησαν με τον Τσομπάνο να βάζει 4 πόντους για το 42-37, για να κάνει ο Παρασκευόπουλος Ν. το 42-39 λίγο αργότερα. Ο Τσαντζαλής διέκοψε το σερί τους, αλλά το καλάθι και φάουλ του Κολούπη στο πεντάλεπτο μείωσε σε 44-42. Ο Παπαδόπουλος μείωσε στον πόντο, ενώ 3:50 πριν το τέλος ήρθε το προσπέρασμα για τους Alley Ουπς, 45-46 με τον Στεφανιδάκη. Οι Zeppelin δεν μπόρεσαν να απαντήσουν και ο Παρασκευόπουλος έκανε μετά από κλέψιμο το 45-48. Ο Παπαδάτος με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα σε 48-48 μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο, ενώ μετά από δύο άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, ο Κουτσός έκανε το 50-48 με 2:13 για το τέλος.

Ο Κουλούπης ήταν που ισοφάρισε με βολές, ενώ ο Παπαδόπουλος έκανε το 50-51. Μετά από άστοχο τρίποντο των Zeppelin ο Παπαδόπουλος με τρομερό τρίποντο έγραψε το 50-54 στα 40 δευτερόλεπτα, σου που έμελλε να κρίνει και το ματς. Μετά από άλλη μια χαμένη επίθεση για τους Zeppelin ο Κουλούπης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 50-55.

Για τους νικητές ο Κουλούπης είχε 18 πόντους και ο Παπαδόπουλος 12. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 15 πόντους, ο Θωμάς 9, ο Τσαντζαλής και ο Ποζιόπουλος από 8.

Zeppelin: Παπαδάτος Χ. 15 (2), Μαρινάκης Α., Κουτσός Α. 6, Θωμάς Θ. 9, Τσαντζαλής Θ. 8 (2), Ποζιόπουλος Λ. 8 (2), Αντωνίου Μ. 4 (1).

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν., Χαλούδης Θ.): Παρασκευόπουλος Ν. 4, Σταυρόπουλος Αγ., Παπαδόπουλος Β. 12 (2), Τσομπάνος Β. 6, Κουλούπης Θ. 18 (2), Γονιδάκης Κ. 4, Χαραλαμπόπουλος Γ., Στεργίου Γ. 1, Στεφανιδάκης Γ. 5, Μαζιώτης Κ. 5.

S-PARTA BC – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 63-45
(17-14, 27-22, 41-33, 63-45)

Η S-Parta BC κέρδισε με 63-45 την Ήρεμη Δύναμη καθαρίζοντας το ματς στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ήρεμη Δύναμη να πηγαίνει στο 4-5 με τρίποντο του Πασσά και καλάθι του Χάχαλη Β., για να απαντήσει η S-Parta BC με τον Μυλωνά Γ. και τον Κωνσταντόπουλο για το 8-8. Το προσπέρασμα για την S-Parta BC ήρθε στο 12-10 από τον Κουζοβουνά, ενώ μετά το 14-12 από τον Γρίβα για την Ήρεμη Δύναμη, ο Κουζουβουνάς Μ. πήγε την ομάδα στο 17-12 για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Αναστασίου, 17-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κουζοβουνάς έκανε το 19-15 για την ομάδα του, για να απαντήσει ο Νικολόπουλος, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου και τον Κουζοβουνά να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους ως το 23-19 για να απαντήσει με τρίποντο ο Γρίβας και να κλείσει το ημίχρονο στο 27-22 από τον Μυλωνά Γ..

Στην 3η περίοδο και μετά το 27-25 από το τρίποντο του Πασσά, η S-Parta BC έτρεξε σερί 8-0 με τον Κουζοβουνά, τον Κουζουβουνά Μ. και τον Κοτρώνη Κ. για να ξεφύγει με 35-25. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με τον Χατζηιωαννίδη για το 35-28, ενώ μετά το καλάθι του Ορνιθόπουλου ο Γρίβας μείωσε σε 37-31 και 39-33 για την ομάδα του, πριν κλείσει η 3η περίοδος στο 41-33 από τον Κωνσταντόπουλο.

Στο 4ο δεκάλεπτο η S-Parta BC καθάρισε τον αγώνα, αφού με τον Κουζοβουνά και τον Μυλωνά πήγε στο 51-33 με τους δυο τους να μοιράζονται από 5 πόντους στο 10-0 σερί της ομάδας τους. Το σερί διέκοψε ο Πασσάς με τρίποντο για το 51-36, ενώ ο ίδιος με τον Γρίβα έκαναν το 53-40. Σε αυτό απάντησε ο Κουζοβουνάς και πάλι, ενώ μετά το τρίποντο του Γρίβα για το 55-43, ο Κοτρώνης Α. και ο Κοτρώνης Κ. σκόραραν για το 59-43. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν ο Ορνιθόπουλος με τον Χατζηιωαννίδη.

Για τους νικητές ο Κουζοβουνάς είχε 19 πόντους και ο Μυλωνάς Γ. 15. Για την Ήρεμη Δύναμη, ο Γρίβας είχε 15, ο Πασσάς 13 και ο Χατζηιωαννίδης 11.

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ.): Κουζουβουνάς Μ. 5 (1), Ορνιθόπουλος Π. 6, Κουζοβουνάς Σ. 19, Μυλωνάς Γ. 15, Κοτρώνης Κ. 6, Κωνσταντόπουλος Μ. 6, Κοτρώνης Α. 4, Πορτσίδης Σ., Κωνσταντέλος Κ. 2.

Ήρεμη Δύναμη (Χάχαλης Χ.): Χατζηιωαννίδης Χ. 11 (1), Πασσάς Σ. 13 (3), Μπίτσικας Ε., Χάχαλης Β. 2, Γεωργίου Γ., Νικολόπουλος Δ. 2, Γρίβας Θ. 15 (3), Αναστασίου Κ. 2.

GADEMIANS – DRINK TEAM 83-47
(19-16, 36-26, 59-37, 83-47)

Οι Gademians κέρδισαν την Drink Team με 83-47, ανοίγοντας τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Drink Team να πηγαίνει στο 4-4 με Αυγουλά και Βασιλάκη, για να απαντήσουν για το 9-4 οι Gademians με τον Βέρρα. Ο Γιαννιτσιώτης Β. με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 9-10, προβάδισμα που συνέχισε να παίρνει η Drink Team με τον Αυγουλά και τον Παπαδόπουλο ως το 15-16, για να λήξει το δεκάλεπτο με καλάθια του Καραγγελή και του Αθανασόπουλου για το 19-16.

Ο Καραγγελής και ο Τρουλάκης έφεραν την ομάδα του στο 24-17 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, για να απαντήσει ο Παραγιάννης για το 24-19. Ο Βασιλάκης έκανε το 25-21, ενώ ο Παραγιάννης ήταν που μείωσε σε 27-23. Μετά το 30-25 από τον Βασιλάκη οι Gademians με τον Νικολακόπουλο και τον Καραγγελή πήγαν στο 34-25, για να κλείσουν το ημίχρονο με τον Καραγγελή για το 36-26.

Στην επανάληψη ο Αυγουλάς και ο Βασιλάκης μείωσαν σε 36-30, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Gademians, που με σερί 18-0 καθάρισαν τον αγώνα. Ο Αθανασόπουλος με τον Κοζαδίνο έβαλαν 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, ενώ βοήθησαν και ο Τρουλάκης με τον Βέρρα για να πάει η ομάδα τους στο 54-30. Το σερί διέκοψε ο Βασιλάκης, για να φέρουν ο Βέρρας και ο Τρουλάκης την ομάδα τους στο 59-32 πριν ο Βασιλάκης με 5 πόντους κλείσει το δεκάλεπτο στο 59-37.

Στην 4η περίοδο ο Γιαννιτσιώτης Β. με τρίποντο έκανε το 59-40, με τον Γερουλάνο να σκοράρει για το 63-40 της ομάδας του. Μετά το καλάθι του Παπαδόπουλου για το 63-42, οι Gadeians απάντησαν με νέο 18-0 σερί, ο Καραγγελής έβαλε 7 πόντους, ο Παπαδόπουλος ο Βέρρας και ο Παπασγουρίδης Ε. έβαλαν από 3 πόντους για να πάει η ομάδα τους στο 81-42. Με τον Κώτσογλου και τον Παπαδόπουλο η Drink Team σκόραρε στο τέλος για να κλείσει το ματς στο 83-47.

Για τους νικητές ο Καραγγελής είχε 19 πόντους, ο Τρουλάκης 12, ο Βέρρας 11, ο Κοζαδίνος 10, ενώ Αθανασόπουλος και Νικολακόπουλος πρόσθεσαν από 9. Για την Drink Team ο Βασιλάκης είχε 19 πόντους και ο Γιαννιτσιώτης Β. 9.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Καραγγελής Γ. 19 (2), Παπαδόπουλος Η. 6 (2), Κοζαδίνος Α. 10, Παπασγουρίδης Ε. 5, Βέρρας Ν. 11 (1), Τρουλάκης Α. 12 (1), Αθανασόπουλος Θ. 9, Νικολακόπουλος Α. 9, Γερουλάνος Μ. 2.

Drink Team (Κούμανης Σ.): Γιαννιτσιώτης Β. 9 (3), Γιαννιτσιώτης Σ., Κώτσογλου Ν. 2, Παπαδόπουλος Μ. 6, Παραγιάννης Κ. 5, Κούμανης Σ., Βασιλάκης Σ. 19 (1), Καβακιώτης Χ., Αυγουλάς Δ. 6.

ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ – CREAM TEAM 42-60

(6-21, 19-33, 27-44, 42-60)

Η Cream Team κέρδισε με 42-60 την Κάτω Γειτονιά χάρη στο πολύ καλό της ξεκίνημα στο ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την Cream Team που με τον Σταθόπουλο, τον Ζήση Γ., τον Ζήση Δ., τον Τσαΐνη και τον Βαμβακά προηγήθηκε με 0-17 στο ματς, για να διακόψει το σερί των αντιπάλων του ο Φωτιάδης Χ. για την Κάτω Γειτονιά, 3-17. Στο 5-18 μείωσε ο Τσαμάλης, αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 6-21 από το τρίποντο του Κοτσιώτα για την Cream Team.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ζήσης Γ. έφερε την ομάδα του με 5 πόντους στο 6-26 για να απαντήσει με τρίποντο ο Χατηπαρασκευάς. Στο 13-28 μείωσαν ο Φλόκας με τον Φωτιάδη Χ., ενώ μετά το 13-30 ο Φλόκας με τον Μαυράκη έκαναν το 19-30 γα να κλείσει το ημίχρονο από τρίποντο του Κοτσιώτα στο 19-33.

Στην 3η περίοδο ο Βαμβακάς και ο Τούσης έφεραν το ματς στο 19-37 πριν ο Μαυράκης με τον Χατζηπαρασκευά γράψουν το 23-37. Ο Κωνσταντόπουλος σκόραρε για το 25-39, ενώ ο Φωτιάδης Χ. έκανε το 27-41, για να κλείσει το δεκάλεπτο με καλάθι του Βαμβακά για την Cream Team. Στην 4η περίοδο ο Ζούλιας έκανε το 27-47 για την ομάδα του, με τον Ζήση Γ., τον Σταθόπουλο και τον Τούση να σκοράρουν για το 29-53. Το σερί διέκοψε ο Χατζηπαρασκευάς με τον Φωτιάδη Α. για το 34-53, με τον Μαυράκη να κάνει το 36-53. Ο Φλόκας με τον Φωτιάδη Χ. σκόραραν για το 40-55, με την Cream Team να πηγαίνει με Ζούλια και Βαμβακά στο 40-59 πριν κλείσει το ματς ο Χατζηπαρασκευάς.

Για τους νικητές ο Ζήσης Γ. είχε 14 πόντος, ο Βαμβακάς 8, ο Κοτσιώτας με τον Ζούλια από 7. Για την Κάτω Γειτονιά ο Χατζηπαρασκευάς είχε 12 πόντους, ο Φωτιάδης Χ. 9 και ο Φλόκας 7.

Κάτω Γειτονιά (Μαυράκης Δ.): Μαυράκης Δ. 6, Φωτιάδης Χ. 9, Χατζηπαρασκευάς Χ. 12 (1), Φλόκας Γ. 7, Φωτιάδης Α. 3 (1), Τσαμάλης Π. 2, Κωνσταντόπουλος Γ. 3.

Cream Team (Μπολάνος Μ., Ζήσης Δ.): Δουβίκος Γ., Σταθόπουλος Π. 10, Ζήσης Γ. 14 (2), Παύλου Ν., Ζήσης Δ. 2, Μυλωνάς Γ., Ζούλιας Ν. 7, Τούσης Ν. 4, Τσαΐνης Δ. 5, Κολοβός Φ. 3, Κοτσιώτας Χ. 7 (2), Βαμβακάς Μ. 8.

ΑΤΤΙΚΗ – GASTONE 20-0
(Το παιχνίδι κατοχυρώθηκε με 20-0 στην Αττική λόγω μη προσέλευσης των Gastone)

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …