Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – ZEPPELIN

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – ZEPPELIN

ΚΥΠΕΛΛΟ – Οι Zeppelin απέκλεισαν τους Θαλασσόλυκους στο Κύπελλο, κερδίζοντας το πρώτο ματς με 57-70 και το δεύτερο με 59-68, μετά από δύο ωραίους αγώνες, για να πάρουν την πρόκριση για την οκτάδα του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Friends.

1ο ματς
Θαλασσόλυκοι – Zeppelin 57-70
(14-24, 35-38, 46-49-57-70)

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τους Θαλασσόλυκους να μπαίνουν με Τσανικλίδη και Λέντζο Φ. για το 4-2, για να απαντήσουν ο Τσαντζαλής με τον Παπαδάτο για το προσπέρασμα των Zeppelin. Μετά την ισοφάριση σε 7-7, ο Αντωνίου με τον Παπαδάτο έφεραν το ματς στο 7-14, για να ανεβάσουν μετά το καλάθι του Λέντζου Γ. οι Zeppelin τη διαφορά σε διψήφια τιμή, ο Παπαδάτος με τον Αντωνίου συνέχισαν για το 12-22 λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Δασκαλάκης με τον Λέντζο Γ. και τον Καραγιαννίδη Τ. μείωσαν σε 21-27, ενώ μετά την απάντηση του Ποζιόπουλου ο Λέντζος Γ. με τον Δασκαλάκη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 29-29 για να δώσει ο Μαράκης προβάδισμα στους Θαλασσόλυκους με 33-32. Πάντως, δύο τρίποντα από Παπαδάτο και Ποζιόπουλο έφεραν τους Zeppelin στο 35-38 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Τσαντζαλής έγραψε το 35-42, αλλά πολύ γρήγορα Λέντζος Γ. και Καραγιαννίδης Γ. με τρίποντα απάντησαν για το 41-42, με τον Γερμενή να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 44-44. Ο Τσαντζαλής (9 πόντοι στην περίοδο) συνέχισε για το 44-48, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαράκη στο 46-49.

Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Ποζιόπουλου έφερε το ματς στο 46-52 για να απαντήσει ο Λέντζος Γ.. Μετά τα καλάθι του Παπαδάτου, ο Γερμενής με τρίποντο μείωσε σε 51-54, για να ξεφύγουν οι Zeppelin με τον Θωμά και τον Ποζιόπουλο για το 53-61. Ο Δασκαλάκης μείωσε σε 55-61, αλλά το τρίποντο του Παπαδάτου έφερε το ματς στο 55-64. Ο Μαράκης απάντησε, αλλά ένα καλάθι και φάουλ κι ένα τρίποντο του Παπαδάτου έκλεισαν το ματς στο +13 για τους Zeppelin, 57-70.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 29 πόντους, ο Ποζιόπουλος 16, ο Τσαντζαλής 13. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 16 πόντους, Λέντζος Φ. και Μαράκης από 8, ενώ Γερμενής και Δασκαλάκης είχαν από 7.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Τ.): Καραγιαννίδης Τ. 4, Τσανικλίδης Θ. 4, Μαράκης 8, Γερμενής Χ. 7 (2), Λέντζος Φ. 8, Καραγιαννίδης Γ. 3 (1), Λέντζος Γ. 16 (1), Δασκαλάκης Π. 7.

Zeppelin: Παπαδάτος Χ. 29 (5), Κουτσός Α., Θωμάς Θ. 4, Ποζιός Γ. 4, Τσαντζαλής Θ. 13, Ποζιόπουλος Λ. 16 (4), Αντωνίου Μ. 4.

2ο ματς
Θαλασσόλυκοι – Zeppelin 59-68
(10-15, 27-33, 45-47, 59-68)

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τεντόμα και τον Λέντζο Γ. να φέρνουν το ματς στο 5-4, με τον Κουτσό να σκοράρει για τους Zeppelin, αλλά τον Καραγιαννίδη Τ. και τον Λέντζο Γ. να γράφουν το 9-5. Ο Γαβρίδης με τον Γράψα και τον Ποζιό έφεραν το ματς στο 10-13 για τους Zeppelin με τον Παπαδάτο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 10-15.

Στη 2η περίοδο ο Γράψας με τον Γαβρίδη έφεραν το ματς στο 10-20 για τους Zeppelin, με τον Λέντζο Γ. και τον Δασκαλάκη να απαντούν για το 15-20. Το τρίποντο του Παπαδάτου και εκείνο του Τσαντζαλή ανέβασαν το σκορ στο 17-26, για να απαντήσει με καλάθι και φάουλ ο Καραγιαννίδης Γ.. Ο Γράψας και ο Θωμάς σκόραραν για το 22-31, ο Καραγιαννίδης Τ. απάντησε για το 26-31, με τον Θωμά να κλείνει το ημίχρονο στο 27-33.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Δασκαλάκης με τρίποντο μείωσε σε 30-33 για να ισοφαρίσει με καλάθι και φάουλ ο Λέντζος Φ. σε 33-33. Ο Παπαδάτος κράτησε μπροστά την ομάδα του, 33-36, αλλά ο Λέντζος Φ. και ο Τεντόμας σκόραραν για το προσπέρασμα των Θαλασσόλυκων, 37-36. Ο Γερμενής με τρίποντο έφερε το ματς στο 40-48, για να κάνει ο Λέντζος Γ. το 42-39 με τον Κουτσό να απαντά για το 44-43 και τον Γράψα με τον Τσαντζαλή να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 45-47 για τους Zeppelin.

Στην 4η περίοδο ένα καλάθι του Ποζιού κι ένα τρίποντο του Τσαντζαλή έφεραν το ματς στο 45-52 στο ξεκίνημα, με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν με δύο τρίποντα, Καραγιαννίδης Γ. και Γερμενής μείωσαν σε 51-52. Οι Θαλασσόλυκοι, μάλιστα, συνέχισαν, ο Δασκαλάκης με 5 πόντους έγραψε το 56-52 φτάνοντας το σερί της ομάδας του στο 11-0. Οι Zeppelin στο πιο κρίσιμο σημείο κρατήθηκαν με 4/4 βολές από Τσαντζαλή και Γαβρίδη για το 56-56, ενώ ο Θωμάς έφερε το ματς στο 58-58. Με τον Τσαντζαλή και τον Θωμά οι Zeppelin έφεραν το ματς στο 58-62 για να κάνει ο Γράψας το 58-64. Μετά από μία βολή του Λέντζου Γ. ο Θωμάς με τον Τσαντζαλή έκλεισαν τον αγώνα στο 59-68.

Για τους νικητές ο Τσαντζαλής είχε 13 πόντους, ο Γράψας 12, ο Παπαδάτος 11, ο Θωμάς 10 και ο Κουτσός 9. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 15 πόντους, ο Δασκαλάκης 10, ο Καραγιαννίδης Γ. 8, ενώ Τεντόμας και Λέντζος Φ. είχαν από 7.

Θαλασσόλυκοι: Καραγιαννίδης Τ. 4, Λέντζος Φ. 7, Τσανικλίδης Θ. 2, Γερμενής Χ. 6 (2), Καραγιαννίδης Γ. 8 (1), Τεντόμας Ν. 7, Λέντζος Γ. 15 (2), Δασκαλάκης Π. 10 (2).

Zeppelin: Παπαδάτος Χ. 11 (2), Γαβρίδης Γ. 6, Κουτσός Α. 9, Θωμάς Θ. 10, Ποζιός Γ. 6, Γράψας Α. 12 (2), Τσαντζαλής Θ. 13 (2), Αντωνίου Μ. 1.