Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Έτσι δεν.. Χάινς με τίποτα!

Έτσι δεν.. Χάινς με τίποτα!

Πολύ μεγάλη νίκη για τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό στη Ρωσία επί της Χίμκι με 82-87, με τους «ερυθρολεύκους» να πιάνουν απίστευτη απόδοση στα τελευταία 15 λεπτά του ματς, ανατρέποντας το -12 με το οποίο έχαναν ως τότε. Αυτή είναι η δεύτερη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού στο Top-16, που πήγε στο 4-3 και ουσιαστικά ρέφαρε έτσι την εντός έδρας ήττα του από τη Σιένα. Στον Ολυμπιακό άρεσε και η ήττα της Μακάμπι, που τον φέρνει μακριά της, με τη μάχη για την πρόκριση, βεβαίως, να μαίνεται ακόμα. Καταπληκτικός ο Κάιλ Χάινς, έκανε τη διαφορά στο ματς, με τον Βασίλη Σπανούλη να δείχνει την κλάση του με καθοριστικές φάσεις και τον Πέρο Άντιτς να συνεχίζει στον πολύ υψηλό ρυθμό του τελευταίου καιρού.

Στα πολύ σημαντικά, το καλό παιχνίδι του Παπανικολάου, με τον Ολυμπιακό να ελπίζει ότι θα είναι εφαλτήριο για να ξεπεράσει ο Έλληνας φόργουορντ το ντεφορμάρισμα του τελευταίου καιρού. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε κακός, χωρίς διάθεση για μάχη, προβλέψιμος, νωθρός και μαλθακός ως το 25ο λεπτό, αλλά το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ήταν βγαλμένο από την περσινή μαγική χρονιά, αλλάζοντας πλήρως τον αγώνα και αναγκάζοντας τους Ρώσους να του υποκλιθούν.

Στο πρώτο ημίχρονο τίποτα δεν προδίκαζε τη μεγάλη νίκη, ο Ολυμπιακός έμενε στο ματς χάρη στην ικανότητά του να κερδίζει βολές (11/13 στην ανάπαυλα) και το γεγονός ότι δεν πέταγε επιθέσεις πριν το σουτ (5-0 τα λάθη). Απ’ την άλλη, ο Πλάνινιτς έκανε την πλάκα του στην αναμέτρηση, είχε ήδη 9 ασίστ, οι ασίστ ήταν 16-3 για τη Χίμκι, ενώ τα ριμπάουντ ήταν 25-15 για τους Ρώσουν (6-6 τα επιθετικά, αλλά άλλο 6 στα 15 που είχε η Χίμκι στη ρακέτα του Ολυμπιακού και άλλο 6 στα 25). Οι Ρώσοι σούταραν με 16/28 στα δίποντα και με 2/5 τρίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν πάρα πολύ κακός εντός παιδιάς, 12/27 δίποντα και 0/9 τρίποντα. Έτσι, για το -8 του ημιχρόνου μάλλον τυχερός θα έπρεπε να νιώθει.

Η εικόνα αυτή δεν άλλαξε ως το 52-40
, τη φάση που ο Λόντσαρ έκανε λέι απ, πήρε επιθετικό ριμπάουντ ολομόναχος και ανενόχλητος στη ρακέτα του Ολυμπιακού για να σκοράρει, με τον Πάουελ να αδιαφορεί πλήρως και να… θυμάται μετά το ριμπάουντ του αντιπάλου του να τον μαρκάρει, χωρίς επιτυχία. Τότε, το ματς ήθελε 6:19 για την 3η περίοδο και ο Ολυμπιακός έμοιαζε να το έχει παρατήσει, ή τουλάχιστον να μην το πιστεύει, να μην βγάζει ενέργεια. Όμως, 40 δευτερόλεπτα αργότερα πέρασε στο παρκέ ο Χάινς, ο οποίος άλλαξε όλη την εικόνα του αγώνα και με μια μαγική εμφάνιση χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό μετά το 4-4 από τον Παπανικολάου να μπαίνει σε ρόλο συνοδηγού, αλλά να μη χάνει την επαφή με το σκορ. Ο Κόπονεν με τρίποντο έκανε το 7-4, ο Λόντσαρ πήγε την ομάδα του στο 11-7, ο Πλάνινιτς στο 13-7, αλλά ο Σπανούλης απάντησε για το 13-11. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 15-13, αλλά ο Μόνια έγραψε το 19-13, με τον Σπανούλη να ρίχνει και πάλι τη διαφορά στους 2 πόντους, 19-17, αλλά τη Χίμκι μέσα από τη ρακέτα με Νίλσεν και Λόντσαρ να πηγαίνει στο 23-17.

Ίδια κατάσταση και στις αρχές της δεύτερη περιόδου, όταν το σουτ του πολύ καλού Ντέιβις έκανε το 25-19. Το πράγμα έμοιαζε να έχει παγιωθεί, μετά το 25-23 από τον Παπανικολάου, ο Ντέιβις απάντησε με 4 πόντους για το 29-24, ενώ ο Φριντζόν με τρίποντο έγραψε το 32-26 μετά από καλάθι του Άντιτς. Δυστυχώς για τον Ολυμπιακό, αυτός που έσπασε το γαϊτανάκι ήταν εκείνος, αλλά από τη λάθος πλευρά. Δυο-τρεις άστοχες επιθέσεις από το τρίποντο (είπαμε, 0/9 στο πρώτο μέρος), έφεραν τη Χίμκι στο 36-28 και στο 39-31. Ο Άντιτς μείωσε σε 39-33, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε κι άλλο τρίποντο ως τη λήξη του ημιχρόνου για να πάει ο Ντέιβις την ομάδα του στο 43-33, πριν ο Άντιτς από κοντά κάνει το 43-35.

Ο Λόντσαρ μπήκε δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο και έφερε τη Χίμκι μπροστά με +12, 47-35, με τον Ολυμπιακό να μοιάζει υπνωτισμένος για 4 περίπου λεπτά, ως το 52-40 που ανέφερα πιο πάνω. Το λέι απ του Παπανικολάου και η είσοδος του Χάινς ξεκίνησαν αντεπίθεση, ο Αμερικανός έβαλε καλάθι και φάουλ με το που μπήκε στο παρκέ, ενώ μαζί του πέρασε και ο Άντιτς που άρχισε να ελέγχει τα αμυντικά ριμπάουντ, 52-45. Ο Χάινς και πάλι ήταν που έφτασε τους 5 συνεχόμενους πόντους από κλέψιμο του Λο για το 52-47, με τον Σπανούλη να παίρνει τη σκυτάλη για να γράψει 2/2 βολές και ένα τρίποντο για το 56-52 με 2:22 για την περίοδο. Ο Ντέιβις ήταν η βασική πηγή κινδύνων, 58-52, αλλά ο Χάινς δεν καταλάβαινε τίποτα, επιθετικό ριμπάουντ και 58-54.

Η περίοδος έκλεισε με τον Ντέιβις να ξανασκοράρει για την ομάδα του, ενώ ο ίδιος έκανε και το 62-56 (αφού πρώτα ο Χάινς είχε κλέψει και είχε καρφώσει για το 60-56). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανακόψει τον Ντέιβις στους 8 συνεχόμενους πόντους, για να εξαπολύσει το τελικό στάδιο της αντεπίθεσής του. Τρίποντο από τον Σλούκα, τρίποντη απάντηση από τον Σπανούλη στο τρίποντο του Κοπόνεν, 3ο συνεχόμενο τρίποντο από τον Άντιτς μετά τους 4 πόντους του Πλάνινιτς, για το 68-65. Και δεν σταμάτησε εκεί, με καλό passing game ήρθε και το 4ο συνεχόμενο τρίποντο, Σλούκας και 68-68, με τον Λο να βρίσκεται μόνος του από επιθετικό ριμπάουντ του Χάινς για το 5ο συνεχόμενο τρίποντο του Ολυμπιακού, που τον έφερε 5:33 πριν το τέλος μπροστά με 68-71.

Ο Όγκουστιν μείωσε στον πόντο,
αλλά ο Λο απάντησε με λέι απ και μετά την άστοχη επίθεση του Μόνια, ο Χάινς με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι και φάουλ έγραψε το 70-76 με 3:36 για το τέλος. Ένα λάθος του Λο έδωσε τη δυνατότητα για τρίποντο στον Κόπονεν για το 74-76, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε συνεχόμενες άμυνες, με τελευταία αυτή του Άντιτς, που έκλεψε από τον Ντέιβις, για να κερδίσει στον αιφνιδιασμό φάουλ ο Σλούκας και να κάνει το 74-78 με 2/2 βολές.

Ο Λόντσαρ απάντησε μειώνοντας στους δύο πόντους, αλλά ο Χάινς μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό έγραψε το 76-80. Ο καταπληκτικός Πλάνινιτς έγραψε το 78-80 με πολύ ωραία ενέργεια στα 50 δευτερόλεπτα, με τον Σπανούλη να παίρνει πάνω του την επόμενη επίθεση και στο τέλος της να γράφει με ατομική ενέργεια το 78-82 για την ομάδα του στα 27 δευτερόλεπτα.

Ο Λο έκανε λάθος φάουλ
στον Πλάνινιτς αμέσως μετά την επαναφορά, αλλά αυτός είχε 1/2 βολές κάτι που τελικά λειτούργησε θετικά για τον Ολυμπιακό, με τον Σλούκα να γράφει 2/2 αμέσως μετά για το 79-84 στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Ολυμπιακός έκλεισε κάθε πάσα, επέλεξε να αφήσει το τρίποντο στον Πλάνινιτς στο ένας εναντίον ενός, ο Κροάτης που έκανε απίθανο αγώνα δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Περπέρογλου που μπήκε μετά το φάουλ που κέρδισε ο Λο (μάτωσε στο χείλος, αναγκαστική αλλαγή) έγραψε 1/2 βολές για το 79-85. Ο Λόντσαρ στα 5 δευτερόλεπτα έγραψε με τρίποντο το 82-85, αλλά ο Σπανούλης που κέρδισε φάουλ 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος είχε 2/2 βολές για το τελικό 82-87 του Ολυμπιακού.

Ο Χάινς σε 23 λεπτά στο ματς είχε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ με 7/9 σουτ και 5/6 βολές, αλλάζοντας με την παρουσία του πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης μετά το 24ο λεπτό. Ο Σπανούλης έγραψε 19 πόντους, 7 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ, αλάνθαστος σε 33 λεπτά με 5/13 σουτ και 7/8 βολές, ενώ ο Άντιτς είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ (1/6 τρίποντα) και ο Παπανικολάου 14 πόντους. Πολύ καλός και ο Σλούκας με 10 πόντους.

Η νίκη αυτή φέρνει τον Ολυμπιακό στο 4-3 μαζί με τη Χίμκι (και μαζί και με τη Λαμποράλ αν χάσει από τη Σιένα) σε ισοβαθμία που φτάνει ως την 5η θέση. Γι’ αυτό και η εκτός έδρας νίκη που έγραψε ο Ολυμπιακός στη Ρωσία ίσως αποδειχτεί καθοριστική, ιδίως αν διπλασιάσει τις νίκες απέναντι στη Χίμκι στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 3 συνεχόμενες νίκες και τα τρία επόμενα παιχνίδια τους ίσως αποδειχτούν καθοριστικά, καθώς είναι ματς στα οποία πρέπει να «γράψουν» 3 νίκες. Πρώτα εντός έδρας με τη Λαμποράλ, μετά εκτός με την Μπεσίκτας και τέλος εντός με την Μπαρτσελόνα. Στο τέλος των αγώνων αυτών ο Ολυμπιακός πρέπει να είναι στο 7-3 αν θέλει να ελέγχει την υπόθεση πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν 7 (6ρ.), Φριντζόν 5 (1), Κόπονεν 8 (2τρ. 3ασ.), Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 19 (1τρ. 9ρ.), Ρίβερς, Μόνια 4 (5ρ.), Πλάνινιτς 17 (6ρ. 13ασ. 4κ.φ.), Ντέιβις 20 (9ρ. 4κ.φ.), Νίλσεν 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 19 (6ρ. 4κ.φ.), Λο 5 (1τρ. 3ρ. 3κλ.), Άντιτς 11 (1τρ. 8ρ.), Σπανούλης 19 (2τρ. 7ασ. 7κ.φ.), Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10 (2τρ. 5κ.φ.), Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 14 (1τρ. 3ρ.), Κατσίβελης.