Home / Α1 / Ήττα για Πανιώνιο, νίκη για Ηλυσιακό!

Ήττα για Πανιώνιο, νίκη για Ηλυσιακό!

Με το κλίμα βαρύ από το χαμό του Γιώργου Κολοκυθά (με τον ΕΣΑΚΕ να ανακοινώνει το εξής ψήφισμα), Αντιπροέδρου της ΕΟΚ, Γενικού Αρχηγού των Εθνικών Ομάδων και ενός από τους σπουδαιότερους αθλητές της ιστορίας του ελληνικού μπάσκετ, διεξήχθη η 19η αγωνιστική της Α1. Ως σημαντικότερο αποτέλεσμα της αγωνιστικής μπορεί να θεωρηθεί η νίκη του ΑΓΟΡ στην Κρήτη επί του Πανιωνίου με 78-68, νίκη που κάνει ακόμα πιο ρευστή τη μάχη στην τετράδα, με τον Πανιώνιο και τον ΠΑΟΚ να ισοβαθμούν πλέον στο 15-4.

Ο ΑΓΟΡ αγωνίστηκε με τον Θανάση Γιαπλέ στον πάγκο του μετά την απόλυση του Στέργιου Κουφού, οι χρόνοι των παικτών άλλαξαν λίγο, με τους Κρητικούς να έχουν ανεβασμένη ψυχολογία και να καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη. Ο Κάρτερ σε 26 λεπτά είχε 7/8 εντός παιδιάς και 16 πόντους, ενώ 16 πόντους πρόσθεσε και ο Χορν. Πολύ καλός και ο Καλλινικίδης, με αναβαθμισμένο σαφώς ρόλο και πολύ καλή παρουσία στην άμυνα στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο Πανιώνιος έλεγξε τα ριμπάουντ στο ματς (22-33 με τα επιθετικά στο 5-8), ήταν πιο εύστοχος στα δίποντα (53% ο ΑΓΟΡ, 66% ο Πανιώνιος), οι ασίστ ήταν στο 11-12, τα κλεψίματα στο 5-4, αλλά ο ΑΓΟΡ είχε 38% στα τρίποντα (20% ο Πανιώνιος), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν και τα διπλάσια λάθη, 10-20. Ο ΑΓΟΡ κατόρθωσε να σταματήσει Γιάνκοβιτς και Παππά (μαζί είχαν 17 πόντους με 6/13 σουτ και 7 λάθη), ενώ οι 19 πόντοι του Μίλμπουρν δεν αρκούσαν στον Πανιώνιο.

Ο ΑΓΟΡ συνέχισε και την παράδοση που έχει χτίσει και που τον θέλει να νικά πάντα τον Πανιώνιο στην Α1 σε ματς κανονικής περιόδου (6-0 πλέον), ενώ με τη νίκη του αυτή ο ΑΓΟΡ διέκοψε το σερί 6 συνεχόμενων νικών του Πανιωνίου.

Η διαφορά στο ματς έφτασε και στους 15 πόντους στο 49-34 στο 24ο λεπτό, με τον Πανιώνιο να απαντά με μεγάλο σερί για να μειώσει σε 53-50. Παρά το +10 του ΑΓΟΡ στο 30ο λεπτό ο Πανιώνιος πλησίασε σε 61-55 στο 33ο, αλλά δεν είχε συνέπεια στο σκοράρισμα και έτσι ο ΑΓΟΡ πήγε στο 69-59 και το 76-62 για να κριθεί ο αγώνας.

Ο ΑΓΟΡ είναι στο 12-7
, ο Πανιώνιος είναι μαζί με τον ΠΑΟΚ στο 15-4 και η μάχη θα συνεχιστεί ως το τέλος. Πάντως, δύσκολα ο ΑΓΟΡ θα μπορέσει αν φτάσει τους δύο άλλους, αν όμως τα καταφέρει, θα έχει αξία να κρατήσουμε στο μυαλό μας το 2-0 που έχει με τον Πανιώνιο, το οποίο μπορεί να τον ανεβάσει ως και την 3η θέση σε κάθε ισοβαθμία (ιδίως αν νικήσει με 7 πόντους τον ΠΑΟΚ στην Κρήτη την 21η αγωνιστική).

Νίκη οκτάδας και για τον Άρη θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αυτή απέναντι στον Απόλλωνα με 68-64. Οι «κίτρινοι» πήραν τη νίκη, δεν πήραν τη διαφορά όμως (είχαν χάσει με 11), κι έτσι ο Απόλλωνας θα έχει το πλεονέκτημα στην περίπτωση ισοβαθμίας, με τις δύο ομάδες να είναι στο 9-10 τώρα.

Ο Απόλλωνας μπήκε στο ματς με 7/10 τρίποντα ως το 15ο λεπτό (ως το 19-25) και αυτό του επέτρεψε να είναι μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με 29-34, με τους Πατρινούς να διατηρούν το προβάδισμα και τον έλεγχο ως το 32-40 στην 3η περίοδο. Τα 2/18 τρίποντα, όμως, που είχαν από το 15ο λεπτό ως το τέλος του αγώνα επέτρεψαν στον Άρη να πάρει τον έλεγχο από το 25ο λεπτό και μετά και να περάσει μπροστά στην 4η περίοδο με το καλάθι του Πάσαλιτς και τις βολές του Καραποστόλου που έγραψαν το 66-61 να κρίνουν το ματς στο τέλος με τον Απόλλωνα να έχει 3 άστοχα τρίποντα από το 62-61 και μετά.

Τα ριμπάουντ ήταν 42-30 για τον Άρη, οι ασίστ 17-7, με τα λάθη να είναι στο 19-14. Ο Πάσαλιτς είχε 20 πόντους με 8/11 σουτ και ο Σαρικόπουλος 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Ασημακόπουλο να γράφει 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Απ’ την άλλη, ο ΜακΚόλουμ είχε 18 πόντους και 5 κλεψίματα (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 9 κερδισμένα φάουλ) και ο Πέτροβιτς 14 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον ισόβαθμος με τον Πανιώνιο στην 3η θέση της Α1, αφού πέρασε, έστω και πολύ δύσκολα, από τη Ρόδο κερδίζοντας τον Κολοσσό με 65-70. Η νίκη αυτή τον έφερε στο 15-4, όσο έχει και ο Πανιώνιος, με τους δυο τους να χωρίζουν, πιθανότατα, οριστικά τις διαφορές τους στην 24η αγωνιστική, στο μεταξύ τους παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ πάει με 15-4 στο ματς με τον Άρη την ερχόμενη αγωνιστική (μετά το all-star game) με όσες ιδιαιτερότητες, βέβαια, κρύβουν τα ντέρμπι των δύο.

Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα, είχε το προβάδισμα με 7-8 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο μετά το 30-22 στο 34-29. Στα μέσα της 3ης περιόδου ο Καλαϊτζής με τον Γεωργαλή έφεραν την ομάδα τους στο 42-34. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με σερί 4-13 προσπέρασε με 46-47 στην αρχή της 4ης περιόδου. Από εκεί και στο εξής κράτησε τον έλεγχο, επέκτεινε το σερί του στο 6-24 για να φτάσει τελικά στο 48-58. Ο Κολοσσός απάντησε και πλησίασε, αλλά το τρίποντο του Δέδα για το 56-63 και οι 2/2 βολές του Χάτσερ για το 63-68 έκριναν τον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν λίγο καλύτερος σε ασίστ (9-11) και λάθη (15-12) με τον Παπαδόπουλο να γράφει 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, τον Χάτσερ 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 ασίστ και τον Καλλέ 12 πόντους. Απ’ την άλλη, Χάτεν και Λάνγκφορντ ήταν οι καλύτεροι για τον Κολοσσό.

Αρκετά όμορφο ήταν το ματς του Ολυμπιακού με την Καβάλα, στο οποίο οι πρωταθλητές κέρδισαν με 76-94 εκτός έδρας, με την επίθεσή τους να κάνει τη διαφορά. Η Καβάλα έπαιξε με υψηλό κίνητρο, δεν μπήκε στο ματς αδιάφορη και κατόρθωσε για πολλή ώρα να μείνει κοντά, στο 25ο λεπτό το σκορ ήταν 55-57. Ο Ολυμπιακός, όμως, με ωραίο μπάσκετ, πολλές ασίστ (26) και πολλά τρίποντα (15/32) έφτασε στη νίκη, γράφοντας το 10-0 στις αναμετρήσεις του με την Καβάλα στην Α1.

Μετά το 55-57 ο Πρίντεζης και ο Παπανικολάου σκόραραν για να φέρουν την ομάδα τους στο 56-61 για να γράψει δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Πρίντεζης για το 56-67 με τον Ολυμπιακό να κρατά τον πλήρη έλεγχο και να πηγαίνει με τον Πρίντεζη ξανά στο 58-72. Ο Έλληνας φόργουορντ έβαλε 10 πόντους στο 3-15 του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρολεύκους» να κρατούν τη διαφορά στους 15 πόντους στην 4η περίοδο για να γράψει το 69-89 ο Γκεσεβίτσιους στο 38ο λεπτό.

Ο Πρίντεζης τελείωσε με 21 πόντους το ματς, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ με 8/11 σουτ και 27 ranking, ο Παπανικολάου είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ με 7/9 σουτ και 24 ranking, ο Σπανούλης είχε 11 πόντους και 7 ασίστ, με τον Μαυροειδή να παίζει 9 λεπτά (2 πόντοι, 3 ριμπάουντ), τον Γκεσεβίτσιους 26 λεπτά (12 πόντοι 4/10 τρίποντα) και τον Κατσίβελη 15 (9 πόντοι με 3/4 σουτ). Για την Καβάλα, ο Ατσάρα είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μίτσροβιτς 14 πόντους και ο Στεφανίδης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Τα ριμπάουντ ήταν 25-37 για τον Ολυμπιακό και οι ασίστ 16-26.

Η Καβάλα έπεσε στο 5-14, είναι μαζί με Περιστέρι και ΚΑΟΔ στις θέσει 11-13, μία νίκη πάνω από τον Πανελευσινιακό, με τον Ηλυσιακό να έχει ανέβει στο 6-13.

Το ματς που ανέβασε τον Ηλυσιακό πιο ψηλά ήταν το 66-63 επί του Πανελευσινιακού, σε ένα ματς που ίσως έκρινε πολλά για την παραμονή (αν κέρδιζε ο Πανελευσινιακός θα ισοβαθμούσαν 5 ομάδες στο 5-14). Ο Ηλυσιακός, πάντως, δεν γύρισε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχε χάσει με 12 πόντους), αλλά πια είναι 2 νίκες πάνω από την Ελευσίνα.

Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, ο Πανελευσινιακός προηγήθηκε με τρίποντο του Νίκου 47-52, ο Ηλυσιακός προσπέρασε με τρίποντο του Χατζή 53-52, με τις δυο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και τον Μαγκουνή να γράφει με δικό του τρίποντο το 57-59 μπαίνοντας στο 38ο λεπτό. Ο Στόγκλιν και ο Γκάρισον έβαλαν δύο φορές τον Ηλυσιακό μπροστά, για να έρθουν ο Λιακόπουλος (61-61) και ο Νίκου να ισοφαρίσουν αμφότερες (63-63). Μετά από ένα λάθος του Στόγκλιν κι ένα άστοχο σουτ του Λιακόπουλου, ο Δορκοφίκης έβαλε το σουτ του αγώνα (ίσως και της χρονιάς για τον Ηλυσιακό, αλλά αυτό θα το πούμε αργότερα στη σεζόν), τρίποντο για το 66-63 της ομάδας του. Ο Παπανικολάου δοκίμασε δύο φορές για την ισοφάριση (επιθετικό ριμπάουντ του Παπανικολόπουλου στο ενδιάμεσο) αλλά αμφότερες αστόχησε και ο Ηλυσιακός πήρε τη νίκη.

Νίκη που ήρθε με τον Στόγκλιν να έχει 16 πόντους με 5/16 σουτ και 8 λάθη, τον Γκάρισον να έχει 8 πόντους με 3/9 σουτ (10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ, 2 τάπες) και τον Αναγκόνιε να έχει 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Δορκοφίκης ήταν άποντος ως το φινάλε, αλλά το δικό του σουτ έκρινε το ματς. Απ’ την άλλη, ο Εζιούκου είχε 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες, αλλά ο Πανελευσινιακός είδε τον Παπανικολάου να έχει 2/9 τρίποντα, τον Λιακόπουλο 0/4 και τον Παπανικολόπουλο 0/3. Συνολικά τα τρίποντα ήταν 6/17 για τον Ηλυσιακό και 5/26 για τους φιλοξενούμενους και εκεί κρίθηκε μεγάλο μέρος του αγώνα, όπως και στα 40-31 ριμπάουντ (14-7 τα επιθετικά).

Νίκη και για τον Παναθηναϊκό, 87-70 επί του ΚΑΟΔ, νίκη που τον έφερε μόνο 2ο στο πρωτάθλημα, αφού ηττήθηκε ο Πανιώνιος, βέβαια, αρκετά πίσω ακόμα από τον Ολυμπιακό με τις δύο ομάδες λογικά να τερματίζουν 1η-2η ως έχουν στο τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Καπόνο αποχώρησε από τον Παναθηναϊκό (γιατί δεν έπαιζε πολύ), Μπανκς, Ξανθόπουλος ήταν εκτός με θλάσεις (σε προσαγωγούς και αυχένα αντίστοιχα), οπότε Ούκιτς και Διαμαντίδης αναγκάστηκαν να μείνουν στο παρκέ 26 και 28 λεπτά αντίστοιχα.

Ο Σχορτσανίτης είχε 20 πόντους και 9 κερδισμένα φάουλ σε 12 λεπτά με 7/9 εντός παιδιάς και 6/10 βολές, ενώ ο Μασιούλις έγραψε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Διαμαντίδη (13 πόντοι, 8 ασίστ, 8 λάθη) και τον Ούκιτς (6 πόντοι, 5 ασίστ) να ακολουθούν. Απ’ την άλλη, Ρόου και Πάλμερ ήταν οι καλύτεροι της ομάδας τους.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε για πρώτη φορά με μαύρες εμφανίσεις
, ως ένδειξη πένθους για το θάνατο του Γιώργου Κολοκυθά (έρχεται και το αφιέρωμα του AoB στον μεγάλο Έλληνα παίκτη και μπασκετάνθρωπο), ενώ με τη νίκη του πήγε στο 6-0 επί του ΚΑΟΔ στην ιστορία του πρωταθλήματος. Ο ΚΑΟΔ πάλεψε αρκετά στο ματς, στα μέσα της 3ης περιόδου ήταν κοντά, 52-45 το σκορ, αλλά Ούκιτς, Μπράμος και Σχορτσανίτης ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 65-49, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει μετά τα μισά της 4ης περιόδου στο 85-59 με τον Γκιστ στον αιφνιδιασμό. Από εκεί και μετά ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των αντιπάλων του και μείωσε με τον Ιωάννου, τον Μίσελ και τον Ρόου στο τελικό 87-70.

Ο Ίκαρος πέρασε από το Περιστέρι με 79-88 για να πάει στο 8-11 και να αφήσει το Περιστέρι στην τριπλή ισοβαθμία του θανάτου με 5-14. Ο Ίκαρος συνεχίζει την καλή του πορεία, είναι στην 8η θέση της Α1, δύο νίκες πάνω από την 9η και κοιτάζει πια προς τα πλέι οφς.

Το Περιστέρι στο ματς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την απουσία του Ντουάιτ Θορν που έφυγε από την ομάδα, αλλά από την επόμενη εβδομάδα έχει κάθε ελπίδα να τον ξεχάσει γρήγορα, αφού συμφώνησε με τον Σμους Πάρκερ. Στα 32 του ο Αμερικανός, δεν παύει να είναι πολύ μεγάλο όνομα για τα φετινά αγωνιστικά δεδομένα του Περιστερίου (και ολόκληρης της Α1). Αρκεί να δέσει αγωνιστικά και με τον Νώντα Παπαντωνίου, που φέτος έχει κάνει το άλμα προς τα πάνω στο παιχνίδι του και δεν αξίζει να κάτσει στον πάγκο (ποιος καλύτερος θα μπει μέσα αν παίζει ο ένας από τους δύο;).

Το ματς άνοιξε στην 3η περίοδο, όταν ο Ίκαρος έτρεξε ένα επιμέρους 16-26 για να ξεφύγει μετά το 50-51 από τον Παπαντωνίου και το 58-60 από το τρίποντο του Μάντζαρη. Τα τρία τρίποντα από Στρναντ (2) και Γκίμπσον έγραψαν το 60-71 και παρά τις προσπάθειες του Παπαντωνίου. Το Περιστέρι κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και τους 6 πόντους, αλλά όχι πιο κοντά και ο Ίκαρος έλεγξε τον αγώνα στο φινάλε του για να πάρει τη νίκη.

Ο Ίκαρος ήταν πιο εύστοχος (14/28 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 13/18 οι υπόλοιποι πλην του Φαγιέ που είχε 1/7) με το Περιστέρι να έχει 20/37 και 11/27 στις αντίστοιχες κατηγορίες. Ο Γκίμπσον είχε 19 πόντους για τον Ίκαρο, ο Βρκιτς ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Στρναντ είχε 13 πόντους και ο Φαγιέ 13. Απ’ την άλλη ο Παπαντωνίου είχε 21 πόντους και 6 ασίστ, με τον Κανονίδη να έχει 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.