Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Καθίζηση και ήττα

Καθίζηση και ήττα

Όλα έμοιαζαν ιδανικά για τον Παναθηναϊκό στην Ανδαλουσία, οι «πράσινοι» ήλεγχαν απόλυτα το ματς για 30 λεπτά έχοντας προβάδισμα στις παρυφές των 10 πόντων, αλλά η 4η περίοδος ήταν καταστροφική, με τον Παναθηναϊκό να ηττάται με 66-60 από τη Μάλαγα για τη 10η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Η ήττα έφερε τον Παναθηναϊκό στο 6-4 και την 4η θέση του ομίλου του, με τη Μάλαγα να είναι ακριβώς από κάτω στο 5-5, έχοντας, δυστυχώς για τους «πρασίνους», πάρει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει με 5 πόντους στην έδρα του).

Το παιχνίδι στην Ισπανία έδειχνε να ανήκει στον Παναθηναϊκό
. Από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και κράτησε τη Μάλαγα στους 8 πόντους, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να έχει το τέλειο πλάνο για να πάρει το ματς. Οι Ισπανοί ήταν εγκλωβισμένοι στην επίθεση, μπορεί να μην έκαναν λάθη (άλλωστε είναι από τις πιο «μυαλωμένες» ομάδες της Ευρωλίγκας) αλλά δεν έβρισκαν σκορ ή ελεύθερα σου. Κάθε φορά που έδειχναν ότι θα πλησιάσουν ο Παναθηναϊκός είχε τρόπο να ανεβάσει τη διαφορά, όπως έκανε μετά το 15-18 που πήγε στο 15-23, μετά το 22-25 όταν πήγε στο 24-34, μετά το 35-38 όταν πήγε στο 35-41, ή μετά το 43-46 όταν πήγε στο 44-53 (ή ακόμα και το 52-53 που το έκανε 52-58).

Όλα αυτά έδειχναν ότι ήλεγχε απόλυτα το ματς και την αντίπαλό του. Τώρα, μπορείτε να ανοίξετε τον κάδο των αχρήστων και να τα πετάξετε όλα μέσα. Γιατί η 4η περίοδος ήταν από άλλο ανέκδοτο. Ο Πεδουλάκης μετά το παιχνίδι χαρακτήρισε την ήττα «χαζή», ενώ παραδέχτηκε ότι πια «το πιο λογικό είναι ότι θα δώσουμε μάχη για την τελευταία θέση του ομίλου μας (σ.σ. εννοεί την τελευταία θέση πρόκρισης, δηλαδή την 4η) για την πρόκριση στα πλέι οφς».

Το «καλό» για τον Παναθηναϊκό είναι ότι στα 4 τελευταία παιχνίδια του έχει αγώνες με τις δύο γερμανικές (Άλμπα μέσα, Μπαμπέργκ εκτός), παιχνίδια που προφανώς θα πρέπει να κερδίσει ασχέτως έδρας. Από εκεί και πέρα, τα άλλα δύο ματς του είναι με Ρεάλ εκτός και με ΤΣΣΚΑ εντός έδρας. Με ένα από τα δύο είναι ουσιαστικά απόλυτα σίγουρος για την πρόκριση, καθώς δεν πρόκειται η Μάλαγα να κάνει το 4-0. Η Μάλαγα παίζει με Άλμπα εντός έδρας, αλλά τα άλλα 3 ματς της είναι εκτός με Ρεάλ και Εφές και εντός έδρας με ΤΣΣΚΑ. Δηλαδή, θέλει 2 νίκες (τουλάχιστον) στα 3 αυτά και 3 (με τη γερμανική) στα 4, αν θέλει να έχει ελπίδες, εφόσον ο Παναθηναϊκός πάρει τις γερμανικές. Εν ολίγοις, νίκη με ΤΣΣΚΑ εντός ή με Ρεάλ εκτός, θα φέρει τον Παναθηναϊκό στα προημιτελικά, εφόσον κρατήσει τη σοβαρότητά του και κάνει το χρέος του με τις γερμανικές.

Στο ματς ο Παναθηναϊκός είχε κρατήσει τη Μάλαγα στο 36% στα δίποντα και το 38% στα τρίποντα, ενώ ο ίδιος είχε 33% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα. Τα ριμπάουντ μάλλον τα έχασε, ήταν 40-38 με τα επιθετικά στο 13-9, αλλά οι ασίστ ήταν στο 9-11. Οι δυο ομάδες έκαναν ελάχιστα κλεψίματα, 3-2, αλλά η βασική διαφορά που έκρινε το ματς, εκτός από το ξέσπασμα του Ουίλιαμς, ήταν τα 6-14 λάθη.

Περνώντας και στα άσχημα, ο Παναθηναϊκός έπαθε για ακόμα ένα παιχνίδι μπλακ άουτ, έβαλε το τελευταίο του εντός παιδιάς καλάθι 6:49 (τρίποντο του Διαμαντίδη για το 52-58), ενώ σκόραρε τους τελευταίους του πόντους 4:46 πριν το φινάλε (2/2 βολές του Ούκιτς για το 55-60). Από εκεί και πέρα, στα τελευταία 7 λεπτά του ματς είχε 7 άστοχα σουτ και 3 λάθη «καταφέρνοντας» να χάσει ακόμα και τη διαφορά, δεχόμενος σερί 11-0 σε 2:20 (από το 2:40 μέχρι το 0:21). Κι αν θέλουμε να βάλουμε ένα πρόσωπο στην ήττα, τότε αυτό θα είναι εκείνο του Μάρκους Ουίλιαμς. Ο Αμερικανός έβαλε 15 πόντους με 4/5 τρίποντα, 1/4 δίποντα, 1/2 βολές, και είχε 1 ασίστ και 1 κερδισμένο φάουλ στο δεκάλεπτο. Έβαλε 3 τρίποντα σε 100 δευτερόλεπτα, μετατρέποντας το 57-60 σε 66-60, ενώ νωρίτερα είχε βάλει 6 πόντους σε 25 δευτερόλεπτα για να κάνει το 44-53 πολύ γρήγορα 50-53.

Ο Παναθηναϊκός έλεγξε το ματς στο ξεκίνημα, μετά το 6-2 από τον Βάσκες κράτησε τη Μάλαγα στους 2 πόντους σε 6 λεπτά στην πρώτη περίοδο, με τον Μασιούλις μείωσε σε 6-5, προσπέρασε με τρίποντο του Ούκιτς, ενώ νέο τρίποντο του Μασιούλις έκανε το 8-11. Τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο για το «τριφύλλι» από τον Διαμαντίδη έκανε το 8-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Σχορτσανίτης στο 8-16.

Ζόριτς και Ουίλιαμς μείωσαν σε 13-16
στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, αλλά με τον Μπανκς και τον Γκιστ ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στο 15-23. Τρίποντο από τον Σίμον μείωσε σε 20-23, αλλά μετά τις βολές του Διαμαντίδη, ο Γκιστ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 22-28, με τον Λασμ και τον Τσαρτσαρή να φέρνουν το ματς στο 24-32. Ο Πάνκο αστόχησε ξανά (0/5 στο ματς) για να γράψει ο Ούκιτς σουτ για το 24-34. Η Μάλαγα είχε την τελευταία επίθεση του ημιχρόνου, από το φάουλ του Ξανθόπουλου μείωσε με βολές του Ουίλιαμς σε 26-34, με τον Ούκιτς να χρησιμοποιεί τα 7 δευτερόλεπτα που απέμεναν, να κερδίζει φάουλ και να γράφει το 26-35 στην εκπνοή.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν ακόμα καλύτερο, ο Μασιούλις με το 3ο του τρίποντο έγραψε το 26-38 για τη μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού στο ματς, +12, αλλά ο Ζόριτς και ο Σίμον γρήγορα έφεραν το ματς στο 35-38 τρέχοντας σερί 9-0. Το σερί διέκοψε ο Μασιούλις με νέο τρίποντο, τον μιμήθηκε ο Ούκιτς για το 38-44, αλλά ο Βάσκες έφερε τη Μάλαγα σε απόσταση ενός σουτ, 43-46.

Ο Σχορτσανίτης πήρε τις επόμενες επιθέσεις, έγραψε το 44-48
, με τον Ούκιτς να γράφει κι άλλο τρίποντο για το 44-51 (μαζί με τον Μασιούλις είχαν 7/9 τρίποντα ως το 29ο λεπτό). Η Μάλαγα έκανε λάθος στην επόμενη επίθεσή της και μετά το άστοχο σουτ του Ουίλιαμς, ο Σχορτσανίτης από την ωραία πάσα του Διαμαντίδη έγραψε το 44-53 στην εκπνοή της περιόδου.

Δυστυχώς, το πράγμα στράβωσε πολύ γρήγορα στο 4ο δεκάλεπτο
, ο Ουίλιαμς σκόραρε τρίποντο, ο Μπανκς έχασε την μπάλα από τον Καλογουέι και ο Ουίλιαμς κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μπανκς, 1/2 βολές και καλάθι στην επαναφορά για το 50-53 μέσα σε 25 δευτερόλεπτα συνολικά.

Ο Παναθηναϊκός έκανε απανωτά λάθη, ο Βάσκες από την πάσα του Ουίλιαμς μείωσε σε 52-53, αλλά και πάλι οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν απάντηση, ασίστ του Διαμαντίδη, καλάθι του Μασιούλις για το 52-55, τάπα του Ούκιτς στην άμυνα, τρίποντο του Διαμαντίδη και 52-58.

Ο Σίμον σκόραρε για τρεις
στη συνέχεια, ο Ούκιτς έβαλε 2/2 βολές για το 55-60, με τον Παναθηναϊκό να χάνει 4 συνεχόμενα σουτ, για να έρθει ο Ζόριτς να μειώσει σε 57-60. Ο Γκιστ δέχτηκε τάπα και ο Ουίλιαμς ξεκίνησε το 2ο πάρτι του, δύο απανωτά τρίποντα με ένα λάθος του Διαμαντίδη στο ενδιάμεσο για το 63-60. Ο Γκιστ αστόχησε ξανά, ο Ουίλιαμς τον μιμήθηκε στα 46 δευτερόλεπτα, αλλά ο Ζόριτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ του ματς, κέρδισε νέα επίθεση και 23 δευτερόλεπτα για την ομάδα του, με τον Ουίλιαμς στην εκπνοή της να γράφει κι άλλο τρίποντο για το 66-60 στα 21 δευτερόλεπτα. Ο Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός δεν κυνήγησε τη νίκη, έβγαλε επίθεση με τρίποντο του Ούκιτς στην εκπνοή, το σουτ ήταν καλό αλλά άστοχο, με τους «πράσινους» να χάνουν και τη διαφορά εκτός από τη νίκη.

Ο Ουίλιαμς είχε 22 πόντους σε 22 λεπτά, ασταμάτητος από όποιον προσπάθησε να τον μαρκάρει, ενώ Βάσκες και Ζόριτς δημιούργησαν πολλά προβλήματα, μαζί είχαν 27 πόντους, 14 ριμπάουντ (8 επιθετικά), 3 τάπες, με 12/22 σουτ.

Για τον Παναθηναϊκό το επιθετικό πρόβλημα έγινε μεγαλύτερο από το διάστρεμμα του Διαμαντίδη που στην επανάληψη δεν πατούσε καλά το πόδι του και δεν δοκίμασε ντράιβ, έμεινε στους 8 πόντους με μόλις 5 σουτ. Ούκιτς και Μασιούλις ήταν οι μόνοι που απειλούσαν επιθετικά, ο Γκιστ και ο Λασμ έκαναν καλό παιχνίδι αλλά όχι στην επίθεση, όπου είχαν 4/13, ενώ ο Σχορτσανίτης όσο έπαιξε δημιούργησε πολλά προβλήματα στην επίθεση, αλλά αγωνίστηκε μόλις 9 λεπτά. Μπράμος (0/4 σουτ), Τσαρτσαρής, Μπανκς, δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν την ομάδα τους στην επίθεση.

Η επόμενη εβδομάδα θα βρει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Άλμπα. Οι «πράσινοι» θέλουν οπωσδήποτε τη νίκη στο ματς με τους Γερμανούς και, ας μην κρυβόμαστε, επιβάλλεται να την πάρουν.