Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ήττα και τώρα τρέχει

Ήττα και τώρα τρέχει

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνου, ηττήθηκε ξανά στις λεπτομέρειες στο ΣΕΦ με 86-88 για την 9η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας για να πέσει στο 4-5 στον όμιλο και να θέσει, πλέον, σε κίνδυνο την πρόκρισή του στα προημιτελικά. Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν σκληρά, αλλά είχαν σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, ενώ στο τέλος του αγώνα το μεγάλο σουτ έλειψε, μαζί με τον Βασίλη Σπανούλη, που τραυματίας δεν μπορούσε να αγωνιστεί και να δώσει στην ομάδα του την ώθηση που χρειαζόταν για τη νίκη.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχουν πια πρόβλημα όσον αφορά στην πρόκριση στα προημιτελικά, βρίσκονται στο 4-5 μαζί με τη Φενέρμπαχτσε, από την οποία έχουν πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, ενώ την επόμενη εβδομάδα αγωνίζονται στη Βαρκελώνη με την αήττητη Μπαρτσελόνα. Το μόνο «καλό» που έχουν είναι ότι μπροστά τους έχουν αγώνες με Μάλαγα και Παναθηναϊκό, τις δύο ομάδες που κυνηγούν για την πρόκριση, ενώ τα άλλα δύο ματς είναι με Λαμποράλ και Εφές. Με 4 νίκες σε αυτά τα ματς ο Ολυμπιακός θα είναι στα προημιτελικά, ιδίως αν πάρει και τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό.

Στο ΣΕΦ την Πέμπτη, ο Ολυμπιακός άφησε το παιχνίδι να πάει σε τρελό ρυθμό, γεγονός που ήταν σίγουρα επικίνδυνο δεδομένου ότι έπαιζε χωρίς τον Σπανούλη, πράγμα που φάνηκε στο τέλος. Μετά το αρχικό σοκ η Αρμάνι μπόρεσε να ακολουθήσει και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Το ματς πήγε στην επίθεση, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω με 10 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο μέσα σε 2 φάσεις, με άμυνες και πρωταγωνιστή τον Ντάνστον επέστρεψε στο ματς, αλλά στο τέλος πέταξε στα σκουπίδια κάθε ευκαιρία νίκης που είχε. Το άστοχο τρίποντο του Λοτζέσκι στο 81-80 με 1:28 για το τέλος και οι 0/2 βολές του Ντάνστον στο 81-82 με 1:00 για το φινάλε, αλλά και η ποικιλία στα 28 δευτερόλεπτα στο 81-85 ήταν οι τρεις καθοριστικές φάσεις του αγώνα, ο τρόπος που ο Ολυμπιακός έχασε το ματς.

Από εκεί και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» με τον εμφανώς ανέτοιμο Σερμαντίνι στη σύνθεσή τους, δεν μπόρεσαν επ’ ουδενί να ελέγξουν την Αρμάνι με την άμυνά τους. Έχει αξία να σταθούμε λίγο σε κάποια νούμερα. Ο Σερμαντίνι έπαιξε 11:52 στο ματς, φαινομενικά ήταν πολύ καλός με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ με 2/2 εντός παιδιάς και 5/6 βολές, όμως με αυτόν στο παρκέ ο Ολυμπιακός είχε -16 και η διαφορά του στο +/- ήταν η χειρότερη απ’ όλη την ομάδα. Ο Μάρντι Κόλινς είχε -10 σε 4:25, ενώ ο Λοτζέσκι έπαιξε 18:18 και είχε κι αυτός -10.

Ο Ολυμπιακός έχασε τα ριμπάουντ από τους Ιταλούς, που στο δεύτερο ημίχρονο πήραν 9 επιθετικά (και συνολικά 13), αλλά ο Σέντρικ Σίμονς, που θα μάτσαρε πολύ καλύτερα από τον Γεωργιανό τους Σάμουελς και Λαβάλ, δεν πάτησε καν παρκέ. Ο Κατσίβελης έπαιξε λιγότερο από τον Κόλινς, ο Παπαπέτρου δεν έπαιξε καθόλου.

Ο Ολυμπιακός στηρίχτηκε στον Ντάνστον (+14 στη διαφορά πόντων) που είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3κλεψίματα και 4 τάπες, στον Περπέρογλου (+5) που είχε 22 πόντους με 7/12 σουτ και 5 ριμπάουντ με 2 κλεψίματα, στον Σλούκα (-2) που είχε 13 πόντους με 5/7 σουτ, στον Πρίντεζη (+1) που είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ με 10 κερδισμένα φάουλ και στον Μάντζαρη (+15) που είχε 5 πόντους και 5 ασίστ.

Από αυτή την πεντάδα λιγότερο έπαιξε ο Μάντζαρης, 26:59, και περισσότερο ο Περπέρογλου, 35:28. Όλοι πλην του Σλούκα είχαν αρκετά μεγάλο θετικό πρόσημο, που σημαίνει ότι οι υπόλοιποι ήταν που δεν τράβηξαν. Ουσιαστικά, αν έπρεπε να διαλέξω ένα πράγμα, θα έλεγα ότι το ματς χάθηκε στο ότι δεν έπαιξε ο Σίμονς, όσο περίεργο κι αν ακούγεται αυτό, αφού ο αγώνας χάθηκε σε 2-3 φάσεις στη ρακέτα του Ολυμπιακού. Ο Πετγουέι που ήταν κάκιστος, είχε -2 στη διαφορά και έπαιξε 2 λεπτά λιγότερα από τον Σερμαντίνι, που όσο βρέθηκε στην πεντάδα του Ολυμπιακού, το διάστημα ήταν καταστροφικό για τους «ερυθρολεύκους».

Τα ριμπάουντ ήταν 32-33 με τα επιθετικά στο 9-13, οι ασίστ 13-17, τα λάθη 12-13, τα κλεψίματα 7-6, με τον Ολυμπιακό να σουτάρει με 81% στις βολές (29/36) και την Αρμάνι με 74% επιχειρώντας και 9 λιγότερες (20/27). Στα δίποντα ο Ολυμπιακός είχε 49% (η Αρμάνι 43%), ενώ στα τρίποντα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 47% και η Αρμάνι 50% με 12/24. Ουσιαστικά, κοιτώντας όλα αυτά τα νούμερα, ο Ολυμπιακός έχασε ένα ματς που έπρεπε να έχει πάρει, ακόμη κι έτσι, ακόμη και χωρίς τον Σπανούλη ή με το άστοχο ροτέισον που είδαμε στον αγώνα.

Όμως, ο Λάνγκφορντ ήταν αυτός που πήρε την Αρμάνι από το χέρι, είχε 20 πόντους με 7/13 σουτ, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ Λαβάλ και Σάμουελς έγραψαν 22 πόντους και 13 ριμπάουντ με 6/12 σουτ και 10/13 βολές, δημιουργώντας πάρα πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό, ιδίως στον Σερμαντίνι, εξ ου και αναφέρομαι στην έλλειψη ενός πιο ταιριαστού κορμιού για να τους κοντράρει, όπως αυτό του Σίμονς, που ξεκάθαρα θεωρώ ότι έχει αδικηθεί από τον Μπαρτζώκα φέτος (αλλά αυτή είναι συζήτηση για άλλη ώρα). Αν σε αυτούς βάλετε και τον Τζέρελς που είχε 11 πόντους σε 22 λεπτά με 4/11 σουτ, τους Ουάλας-Χάκετ, που είχαν 17 πόντους με 5/9 σουτ, αλλά και τον Μος με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ, φαίνεται ότι ο Ολυμπιακός ελάχιστα ενόχλησε με την άμυνά του τους παίκτες της Αρμάνι (αν δεν το είχε καταλάβει ήδη κάποιος αυτό από τους 88 πόντους των Ιταλών).

Τζεντίλε (-13), Χάκετ (-10), Σάμουελς (-12), Ουάλας (-10), είχαν αρνητική διαφορά πόντων όσο έπαιζαν, αλλά το +11 του Τζέρελς, το +14 σε 23 λεπτά του Λαβάλ και το +11 με τον Τσερέλα στο παρκέ σε 7 λεπτά, ήταν που έκαναν τη διαφορά για την Αρμάνι.

Κι όμως, το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ ωραία για τον Ολυμπιακό. Με Ντάνστον, Περπέρογλου και Σλούκα, ο Ολυμπιακός μπήκε με 10-0 στο ματς σε 3 λεπτά και κράτησε την Αρμάνι άποντη για 3:54. Στο πρώτο εξάλεπτο δεν άλλαξε η κατάσταση, ο Περπέρογλου με τον Πετγουέι έφεραν τον Ολυμπιακό στο 19-7 με 4 λεπτά για την περίοδο και τον Σάμουελς να παίζει μόνος του για τους Ιταλούς. Στο 3:30 ο Περπέρογλου έγραψε το 22-9 με τρίποντο, αλλά ο Λάνγκφορντ και ο Ουάλας απάντησαν για το 23-15 μέσα σε 1 λεπτό.

Με τον Περπέρογλου να φτάνει τους 13 πόντους ο Ολυμπιακός κρατήθηκε σε διψήφια απόσταση, 27-17 με 1:11 για την περίοδο, αλλά μέσα σε 6 δευτερόλεπτα κατάφερε να σβήσει ό,τι είχε κάνει στο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο κι ένα καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ, μαζί με 1 λάθος του Κόλινς στα 3 δευτερόλεπτα (που οδήγησε στο καλάθι και φάουλ) έφεραν το ματς στο 29-23.

Ο Λαβάλ και ο Τσερέλα έβγαλαν ενέργεια για το 31-28, με τον Τζέρελς να ισοφαρίζει τον αγώνα για πρώτη φορά με 7:53 για το ημίχρονο σε 31-31 με σερί 2-14 για την Αρμάνι. Με τον Σερμαντίνι και τον Πρίντεζη ο Ολυμπιακός απάντησε για το 33-31 και το 35-33, αλλά ο Μος έφερε τον αγώνα στο 38-38 στο πεντάλεπτο. Ο Πρίντεζης κράτησε τον Ολυμπιακό μπροστά, αλλά ο Κανγκούρ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα στην Αρμάνι, 40-41 με 2:35 για το ημίχρονο με τρίποντο.

Νέο τρίποντο του Χάκετ για το 42-45
, με τον Λοτζέσκι και τον Περπέρογλου να ισοφαρίζουν δύο φορές ως το 47-47, αλλά τον Τζέρελς να σκοράρει και πάλι από μακριά για το 47-50 του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είχε 24 βολές στο πρώτο ημίχρονο (20/24) παίζοντας πολύ έξυπνα στην επίθεση, αλλά η Αρμάνι είχε 8/13 τρίποντα και αυτά την είχαν κρατήσει στο ματς. Οι ασίστ ήταν 7-12, ενώ τα ριμπάουντ 19-12.

Η 3η περίοδος ήταν αρκετά κλειστή, με 6 εναλλαγές στο προβάδισμα και 3 ισοπαλίες. Ο Σλούκας ισοφάρισε και ο Ντάνστον έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 52-50. Ο Χάκετ και ο Σάμουελς απάντησαν για το 52-55 με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με Περπέρογλου και Πρίντεζη για το 57-56. Σάμουελς και Σλούκας αντάλλαξαν σκορ, και ο Σερμαντίνι έφερε τον αγώνα στο 61-58. Όμως, ένα 0-7 των Ιταλών από Λάνγκφορντ και Τζέρελς έγραψε το 61-65 με τον Σερμαντίνι να μειώνει στο τέλος.

Με τον Ολυμπιακό να χάνει ένα αμυντικό ριμπάουντ μετά από καλάθι και φάουλ στην πρώτη επίθεση της 4ης περιόδου, ο Λάνγκφορντ με τον Λαβάλ έφεραν την Αρμάνι στο 63-69. Άλλο ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και σε 3 επιθέσεις οι Ιταλοί ήταν στο 63-73, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε απλώς πετάξει 2 άστοχα τρίποντα. Όμως, αυτό ήταν πλαστή εικόνα και φάνηκε στη συνέχεια, με τον αγώνα να κλείνει ξανά.

Ο Πρίντεζης με 5 μαζεμένους πόντους έγραψε το 68-73, ο Ντάνστον έβγαζε τις άμυνες τη μία μετά την άλλη και ο Περπέρογλου μείωνε σε 71-75. Το τρίποντο του Μάντζαρη με 3:14 για το τέλος έφερε τον Ολυμπιακό στο 76-77, για να απαντήσει ο Μος. Ο Λοτζέσκι σκόραρε κι αυτός για τρεις, ο Ντάνσον έβγαλε κι άλλη άμυνα και ο Περπέρογλου σηκώθηκε στο δίλεπτο για το 81-80 και την πλήρη ανατροπή του σκηνικού με σερί 18-7 σε 5:55 για τον Ολυμπιακό.

Η επόμενη άμυνα βγήκε (παρότι χάθηκε άλλο ένα αμυντικό ριμπάουντ), αλλά ο Λοτζέσκι έχασε το τρίποντο που λέγαμε πιο πάνω, για να έρθει ο Χάκετ για το 81-82. Ο Ντάνστον έχασε 2 βολές στο λεπτό με τον Λάνγκφορντ να σουτάρει από το σπίτι του και να ευστοχεί για το 81-85 ουσιαστικά κάνοντας την Αρμάνι το απόλυτο φαβορί στα 38 δευτερόλεπτα. Ο Ολυμπιακός πήρε τάιμ άουτ, αλλά πέταξε εντελώς χαζά την τελευταία ουσιαστικά ευκαιρία που είχε χωρίς να καταφέρει να κάνει καν σουτ για να γράψει ο Κανγκούρ 2/2 βολές για το 81-87 στα 13 δευτερόλεπτα και το οριστικό τέλος. Ο Σλούκας με 5 πόντους στο φινάλε μείωσε σε 86-88, με τον Ολυμπιακό πρώτα να πετάει και άλλο ένα αμυντικό ριμπάουντ (το οποίο, βέβαια, δεν επηρέαζε το ματς, που είχε ήδη κριθεί).

Τι έχει μπροστά του, πλέον, ο Ολυμπιακός; Τώρα υπάρχει το εκτός έδρας ματς με την Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός είναι στο 4-5 και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο απέναντι στην αήττητη ομάδα του ομίλου να πάει στο 4-6. Όμως, όσο «άσχημο» κι αν φαίνεται αυτό, δεν είναι καταστροφικό, μιας και από τα 5 παιχνίδια που του απομένουν ως το τέλος, είναι το μόνο που δεν θα είναι κυκλωμένο με κόκκινο μαρκαδόρο και ένα «do or die» δίπλα του. Χωρίς άγχος ο Ολυμπιακός θα κυνηγήσει ό,τι καλύτερο στη Βαρκελώνη (μια νίκη απέναντι σε κάποιον που δεν έχει κερδίσει κανείς είναι χρυσάφι), αλλά απ’ την άλλη, θα ξέρει ότι η συνέχεια είναι πάρα πολύ δύσκολη, αφού, πλέον, μόνο το 4/4 απέναντι σε Λαμποράλ, Εφές, Μάλαγα και Παναθηναϊκό, με διαφορά 5+ στο τελευταίο ματς μπορεί να του εγγυηθεί πρόκριση στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 47-50, 63-67, 86-88.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουέι 3 (1), Σερμαντίνι 9 (6ρ.), Ντάνστον 11 (3ρ. 3κλ. 4κ.), Περπέρογλου 22 (2τρ. 5ρ. 2ασ. 2κλ.), Σλούκας 13 (1τρ. 3ασ.), Κόλινς, Πρίντεζης 16 (1τρ. 9ρ. 10κ.φ.), Μάντζαρης 5 (1τρ. 3ρ. 5ασ.), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (1τρ. 3ρ. 2ασ.).

Αρμάνι Μιλάνου (Μπάνκι): Τζεντίλε, Τσερέλα 3, Μέλι 2, Χάκετ 9 (2τρ. 4ασ.), Κανγκούρ 7 (1), Λάνγκφορντ 20 (3τρ. 5ρ. 8ασ. 7κ.φ.), Σάμουελς 9 (5ρ.), Ουάλας 8 (1), Λαβάλ 13 (8ρ.), Μος 6 (2τρ. 6ρ.), Τζέρελς 11 (3τρ. 4ρ.).