Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νίκη για Byron Celtics!

Νίκη για Byron Celtics!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Οι Byron Celtics κέρδισαν με 75-57 τους Remal Madri σε αγώνα της 16ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ανέβουν στην 7η θέση της βαθμολογίας, 3 νίκες ψηλότερα από τον 8ο.

BYRON CELTICS – REMAL MADRI 75-57
(20-14, 42-32, 54-52, 75-57)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο τρίποντα από Χανιώτη και Μακρυμίχαλο για το 6-0 των Byron Celtics, ενώ μετά την απάντηση από Μαζιώτη και Παπαγεωργίου για το 6-4, το δεύτερο τρίποντο του Χανιώτη έφερε το ματς στο 9-4. Ο Μαζιώτης σκόραρε για το 9-6, αλλά ο Σαχινίδης, ο Μάντζαρης και ο Μακρυμίχαλος έγραψαν το 16-8. Ο Μαζιώτης απάντησε ξανά (12 πόντοι στην περίοδο για την ομάδα του), ο ίδιος έγραψε και το 18-12, για να κάνει ο Σαχινίδης το 20-12 με την περίοδο να κλείνει στο 20-14 από βολές του Μαζιώτη.

Στη 2η περίοδο οι Byron Celtics έτρεξαν σερί 7-0 με τον Μακρυμίχαλο να σκοράρει το 3ο του τρίποντο και τον Μάντζαρη να προσθέτει 4 πόντους ως το 27-14. Οι Remal Madri απάντησαν με δικό τους σερί 0-10, ο Παπαγεωργίου και ο Παπαδόπουλος έφεραν το ματς στο 27-21 για να κάνει με τρίποντο ο Μαζιώτης το 27-24. Μετά το καλάθι και φάουλ του Σαχινίδη για το 30-24, οι Remal Madri πλησίασαν με τον Παπαγεωργίου και τον Γιαννουκά σε 32-28 για να γράψει το 32-30 ο Σιδηρόπουλος. Οι Byron Celtics κράτησαν το προβάδισμα, με τον Σαχινίδη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους έφτασαν στο 38-30, ενώ μετά την απάντηση του Γιαννουκά, ο Γκίκας και ο Κυρούσης τους έφεραν το 42-32 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο οι Byron Celtics μπήκαν με καλάθι του Σαχινίδη για το 44-32, αλλά οι Remal Madri απάντησαν με σερί 0-14 για να προσπεράσουν στο σκορ! Ο Μαζιώτης και ο Παπαγεωργίου έδωσαν το έναυσμα, ακολούθησε ο Παπαδόπουλος με 5 συνεχόμενους πόντους ως το 44-42, για να ισοφαρίσει το ματς ο Παπαγεωργίου και ο Παπαδόπουλος να γράψει το 44-46 για την ομάδα του. Οι δυο αντίπαλοι αντάλλασσαν καλάθια ως το τέλος της 3ης περιόδου, το τρίποντο του Χανιώτη έγραψε το 47-46, ο Γιαννουκάς έδωσε νέο προβάδισμα στους Remal Madri, ενώ ο Γκίκας έφερε το ματς στο 51-49 και το 54-52 μετά το καλάθι του Παπαγεωργίου.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Remal Madri πήραν τελευταίο προβάδισμα με το τρίποντο του Μεταξά για το 54-55, αλλά οι Byron Celtics απάντησαν με σερί 10-0, το οποίο τους χάρισε και τη νίκη. Ο Σαχινίδης έγραψε το 58-55, ο Χανιώτης με τρίποντο και ο Γκίκας έφεραν το ματς στο 64-55. Το σερί διέκοψε ο Παπαδόπουλος για το 64-57, αλλά οι Remal Madri δεν είχαν σταθερό σκορ στην περίοδο, δεν μπόρεσαν να ξαναβρούν το δρόμο για το καλάθι, με τον Γκίκα και τον Κυρούση να γράφουν το 73-57 και τον Σαχινίδη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Για τους νικητές ο Σαχινίδης είχε 21 πόντους, ο Γκίκας 20, ο Χανιώτης 12 και ο Μακρυμίχαλος 9. Για τους Remal Madri ο Μαζιώτης είχε 17 πόντους, ο Παπαγεωργίου 15, ο Παπαδόπουλος 13 και ο Γιαννουκάς 7.

Byron Celtics: Κυρούσης Χ. 6, Σαχινίδης Π. 21, Μάντζαρης Μ. 6, Σιάφος Φ. 1, Μακρυμίχαλος Κ. 9 (3), Χανιώτης Α. 12 (4), Λοΐζος Α., Γκίκας Π. 20.

Remal Madri (Ρούσσος Β.): Γιαννουκάς Α. 7, Σιδηρόπουλος Γ. 2, Παπαδόπουλος Β. 13, Αλαφούζος Γ., Σελλάκης Σ., Λαμπρούκος Χ., Μανίνας Γ., Μαζιώτης Κ. 17 (1), Παπαγεωργίου Θ. 15, Μεταξάς Μ. 3 (1).