Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νίκες για Τιρινίνι, Barceλιώμα, εBEERους, 1-1 οι Nothing But Net!

Νίκες για Τιρινίνι, Barceλιώμα, εBEERους, 1-1 οι Nothing But Net!

Λίγο πριν το τέλος της κανονικής περιόδου βρίσκεται το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τα τελευταία παιχνίδι να λαμβάνουν χώρα. Για την 23η αγωνιστική η Τιρινίνι κέρδισε τους πρώτους Στιγκιντριακούς με 45-44, ενώ για την 20η αγωνιστική οι Barceλιώμα επικράτησαν με 76-62 των Ρούκουνων. Για την 7η αγωνιστική οι Nothing But Net κέρδισαν με 54-47 τους Gademians, αλλά για την 22η αγωνιστική οι εBEERοι πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στους Nothing But Net με 74-70.

BARCEΛΙΩΜΑ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 76-62
(16-15, 29-30, 46-42, 76-62)

Για την 20η αγωνιστική οι Barceλιώμα κέρδισαν τους Ρούκουνες με 76-62 για να φτάσουν ένα βήμα, πια, μακριά από την 6η θέση στην κανονική περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τους νικητές από Ηλιάκη και Μουχάκη, με τους Ρούκουνες να απαντούν με τον Λουπασάκη για την ισοφάριση. Ο Μουχάκης με τον Σκαλτσογιάννη έφεραν την ομάδα τους στο 11-5, ενώ ο Μουχάκης με τον Ηλιάκη έγραψαν το 16-9 μετά το καλάθι του Μιχάλη Κ.. Ο Μιχάλης Κ. ήταν που με 5 ακόμα πόντους κατάφερε να μειώσει σε 16-15 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο ο Μουχάκης με τον Τσιαμούρη σκόραραν για το 20-15, ενώ μετά το καλάθι και φάουλ του Θεοδωρόπουλου ο Μενεξιάδης με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 25-20. Οι Ρούκουνες πλησίασαν με τον Ρατσιάτο σε 27-26, ο Μουχάκης έγραψε το 29-26, με τον Λουπασάκη να βάζει 4 ακόμα πόντους για το 29-30 του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μιχάλης Κ. ήταν που έγραψε το 29-32, αλλά ο Κονταράτος με τρίποντο ισοφάρισε το ματς. Ο Ρούκουνες απάντησαν και πάλι για το 32-34 με τον Θεοδωρόπουλο, αλλά ο Μουχάκης και ο Τσιαμούρης έκαναν το σκορ 37-34 με τον Ηλιάκη να σκοράρει για το 39-34. Ο Μιχάκης Κ. απάντησε για το 39-38, αλλά ο Μουχάκης και ο Κονταράτος έκαναν το 46-38 για τους Barceλιώμα. Οι Ρούκουνες απάντησαν με τον Μιχάλη Σ. και τον Θεοδωρόπουλο μειώνοντας σε 46-42 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Πανόπουλου για το 46-45, αλλά το 11-0 των Barceλιώμα που ακολούθησε έκρινε τον αγώνα. Δύο τρίποντα του Κονταράτου κι από ένα καλάθι από Μενεξιάδη και Τσιαμούρη, έφεραν το ματς στο 57-45 για τους Barceλιώμα. Το σερί διέκοψε ο Θεοδωρόπουλος, ενώ ο Μιχάλης Κ. με τρίποντο έκανε το 59-49. Όμως, ο Κονταράτος έβαλε άλλους 5 πόντους για να φέρει το ματς στο 64-49, ενώ ο Τσιαμούρης έγραψε το 68-51. Οι Ρούκουνες με τον Μιχάλη Κ. και τον Θεοδωρόπουλο σκόραραν για το 71-56, ενώ μετά τις βολές του Σκαλτσογιάννη, Θεοδωρόπουλος και Μιχάλης Κ. μείωσαν σε 73-60 για να απαντήσει με τρίποντο ο Ηλιάκης και αν κλείσει το ματς ο Θεοδωρόπουλος, 76-62.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 20 πόντους, ο Κονταράτος 17, ο Τσιαμούρης 14, ο Ηλιάκης 13 και ο Σκαλτσογιάννης 7. Για τους Ρούκουνες ο Μιχάλης Κ. είχε 23, ο Θεοδωρόπουλος 19 και ο Λουπασάκης 8.

Barceλιώμα (Γκότσης Γ.): Τσιαμούρης Π. 14, Σκαλτσογιάννης Β. 7, Γκότσης Γ., Μενεξιάδης Σ. 5, Μουχάκης Ν. 20, Ηλιάκης Β. 13 (2), Κονταράτος Ν. 17 (5).

Ρούκουνες (Πανόπουλος Α.): Μιχάλης Κ. 23 (3), Ρατσιάτος Σ. 4, Καραμπάτσος Σ., Χριστοδουλόπουλος Μ. 2, Πανόπουλος Α. 3 (1), Τσερπές Η., Μιχάλης Σ. 3, Θεοδωρόπουλος Κ. 19, Λουπασάκης Μ. 8.

NOTHING BUT NET – GADEMIANS 54-47
(13-21, 27-26, 34-39, 54-47)

Για την 7η αγωνιστική οι Nothing But Net κέρδισαν τους Gademians με 54-47 στέλνοντάς τους στη 10η θέση της βαθμολογίας. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους Gademians που, με τον Παπαδόπουλο να βάζει 7 πόντους και τον Αδαμόπουλο με τον Παπασγουρίδη Ε. να ακολουθούν, έφτασαν στο 0-13. Οι Nothing But Net απάντησαν με τον Μπαμπάκο και τον Καραγεωργάκη για το 6-13, αλλά ο Καραγγέλης και ο Κοζαδίνος έφεραν το ματς στο 8-19 με τον Αδαμόπουλο να σκοράρει για το 8-21. Ο Μπαμπάκος απάντησε για τους Nothing But Net που έκλεισαν την περίοδο στο 13-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Nothing But Net συνέχισαν το σερί του, που έφτασε στο 13-0 με τον Καραγεωργάκη, τον Καραμανή και τον Μπαμπάκο για να ισοφαρίσουν το ματς στο 21-21 με 6 λεπτά για το ημίχρονο. Ο Αδαμόπουλος κράτησε μπροστά την ομάδα του, αλλά Φανός και Εμμανουηλίδης έδωσαν το πρώτο προβάδισμα στους νικητές, 27-23, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Αδαμόπουλο στο 27-26.

Στην 3η περίοδο ο Καρκατσούλης έφερε την ομάδα του στο 30-26, αλλά ο Τσάκαλος με τον Καραγγέλη ισοφάρισαν το ματς, ενώ μετά το καλάθι του Φανού ο Κοζαδίνος και ο Αδαμόπουλος έγραψαν το 32-36. Οι Nothing But Net απάντησαν με τον Καραμανή, αλλά ο Κοζαδίνος με τρίποντο έκανε το 34-39 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Μπαμπάκος μείωσε σε 38-39, με τον Καραγγέλη να απαντά με 2/2 βολές για το 38-42. Μετά το τρίποντο του Καρκατσούλη ο Κοζαδίνος με 1/2 βολές έφερε το ματς στο 41-43 με 6 λεπτά για το φινάλε, για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 44-44 ο Μπαμπάκος. Ο Κοζαδίνος έγραψε το 45-46 της ομάδας του 3:30 πριν το τέλος, ο Καραμανής απάντησε για το προσπέρασμα, ενώ με τους Gademians να χάνουν τις επόμενες τρεις επιθέσεις τους (λάθος, 0/2 βολές, άστοχο σουτ) οι Nothing But Net έφτασαν στο 50-46 με τον Καραμανή.

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό οι Gademians αστόχησαν σε τρίποντο, οι Nothing But Net είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς αλλά έγραψαν 0/4 βολές με ένα επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο, για να μειώσει σε 50-47 ο Αδαμόπουλος στα 25 δευτερόλεπτα. Τελικά, ο Καραγεωργάκης ήταν αυτός που με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 52-47 και μετά το λάθος των Gademians έγραψε και το τελικό αποτέλεσμα.

Για τους νικητές ο Μπαμπάκος είχε 19 πόντους, ο Καραγεωργάκης 15 και ο Καραμανής 8. Για τους Gademians ο Κοζαδίνος είχε 13 πόντους, ο Αδαμόπουλος 12, ο Παπαδόπουλος 8 και ο Καραγγέλης 7.

Nothing But Net
(Κοτσίφης): Κοτσίφης Β., Καραμανής Ν. 8, Σαπλατέρας Θ., Παπαδομανωλάκης Γ., Καραγεωργάκης Μ. 15, Καρκατσούλης Π. 6 (2), Φανός Ν. 4, Εμμανουηλίδης Μ. 2, Μπαμπάκος Κ. 19.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Καραγγέλης Ι. 7, Αδαμόπουλος Α. 12, Παπαδόπουλος Η. 8 (1), Κοζαδίνος Α. 13 (2), Παπασγουρίδης Ε. 4, Σιπετζής Ε. 1, Τσάκαλος Γ. 2.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 45-44
(8-8, 22-21, 30-35, 45-44)

Η Τιρινίνι για την 23η αγωνιστική κέρδισε με 45-44 τους πρώτους Στιγκιντριακούς, με τις δυο ομάδες να κλείνουν τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για την Τιρινίνι, ο Λεγάκης και ο Κώτσος έγραψαν το 4-0 και το 6-1 στην αναμέτρηση, με τον Γράψα και τον Εγγλέζο να απαντούν για την ισοφάριση. Ο Καζάκος έφερε το σερί της ομάδας του στο 0-7 και το ματς στο 6-8, για να απαντήσει ο Παντελής για την ισοφάριση στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βελισσάριος έγραψε το 10-8 για την ομάδα του, ενώ μετά το καλάθι του Νούκα ο ίδιος με τον Λεγάκη έφεραν το ματς στο 15-10. Εγγλέζος και Κώτσος αντάλλαξαν καλάθια για το 17-12 με τον Γαβρίδη να μειώνει σε 17-15 πριν ο Ξενόφος κάνει το 19-15. Ο Καζάκος και ο Γαβρίδης ήταν που ισοφάρισαν για να φέρει ο δεύτερος το ματς στο 19-21 πριν ο Αντωνόπουλος κλείσει το ημίχρονο στο 22-21 για την Τιρινίνι.

Στην 3η περίοδο οι Στιγκιντριακοί μπήκαν καλύτερα, με τον Εγγλέζο προσπέρασαν στο σκορ, ενώ ο Νούκας έγραψε το 23-25. Ο Εγγλέζος από 3 κλεψίματα της ομάδας του (2 δικά του) έβγαλε συνεχόμενους αιφνιδιασμούς για το 23-29 και το 25-31 μετά το καλάθι του Λεγάκη, ενώ ο ίδιος ήταν που έφτασε τους 10 πόντους στην περίοδο για το 25-33 των Στιγκιντριακών, στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Ο Σταματέρης και ο Λεγάκης, μέχρι το τέλος της περιόδου κατάφεραν να μειώσουν σε 29-33, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 30-35 από τον Νούκα.

Στην 4η περίοδο ο Βελισσάριος μείωσε σε 32-35, για να κάνει ο Εγγλέζος το 32-37. Όμως, ο Βελισσάριος και ο Αντωνόπουλος με τρίποντο έφεραν το ματς στο 39-39 με 4:26 για το τέλος, ενώ το σερί της Τιρινίνι πήγε από 4 ακόμα πόντους του Βελισσάριου στο 11-2 με το σκορ να φτάνει στο 43-39 με 3:10 για το τέλος. Ο Εγγλέζος απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 43-42, ενώ μετά τη χαμένη επίθεση της Τιρινίνι ο Κόκκορης σκόραρε με ντράιβ για το 43-44 της ομάδας του 2:03 πριν τη λήξη. Οι άμυνες των δύο καλύτερων στον τομέα ομάδων της λίγκας πήραν τον λόγο, για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό όπου ο Κώτσος έγραψε το 45-44 για την ομάδα του στα 26 δευτερόλεπτα με ατομική προσπάθεια.

Οι Στιγκιντριακοί είχαν την τελευταία επίθεση, μετά την προσπάθεια για κλέψιμο του Σταματέρη τους απέμεναν 4 δευτερόλεπτα (6 για το παιχνίδι) και επαναφορά από την baseline. Όμως, το σουτ της νίκης δεν ήταν εύστοχο, η Τιρινίνι πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και το ματς τελείωσε.

Για τους νικητές ο Βελισσάριος είχε 15 πόντους και ο Λεγάκης 10, ενώ για τους Στιγκιντριακούς ο Εγγλέζος είχε 22 πόντους και ο Γαβρίδης 7.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ξενόφος Μ. 2, Παντελής Δ. 3, Λεγάκης Γ. 10, Κώτσος Δ. 6, Αντωνόπουλος Α. 5 (1), Γαλανόπουλος Γ., Κουσούλης Ν. 1, Σταματέρης Ν. 3, Λογοθέτης Δ., Βελισσάριος Π. 15, Σέτα Κ..

Στιγκιντριακοί (Μαρτίδης Β.): Διαμαντόπουλος Σ., Μπότσης Γ., Γαβρίδης Γ. 7, Γρυπάρης Θ., Εγγλέζος Τ. 22, Κυριαθόπουλος Κ., Γράψας Α. 3 (1), Μπούσουλας Μ., Κόκκορης Θ. 2, Καζάκος Π. 4, Νούκας Δ. 6, Κτενίδης Γ..

εBEERοι – NOTHING BUT NET 74-70
(17-16, 39-37, 53-50, 74-70)

Σε ματς της 22ης αγωνιστικής οι εBEERοι κέρδισαν με 74-70 τους Nothing But Net εξαπολύοντας έναν ανελέητο τρίποντο βομβαρδισμό στο πρώτο ημίχρονο και στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, βάζοντας στο παιχνίδι συνολικά 12 τρίποντα απέναντι στη ζώνη των αντιπάλων τους.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους εBEERους που προηγήθηκαν με τρίποντο του Χαντόπουλου και καλάθια από Ζώτο και Κολυβά με 7-2, για να απαντήσει ο Φανός. Με τρίποντο του Κολυβά το ματς πήγε στο 10-4, αλλά ο Φανός με τον Καραγεωργάκη μείωσαν για να γράψει το 10-10 ο Παλμός για τους Nothing But Net, οι οποίο μάλιστα προσπέρασαν αμέσως μετά με καλάθι του Καραμανή. Ο Ρήγας ισοφάρισε, ο Χαντόπουλος έγραψε το 14-12, για να κάνουν το 14-16 ο Καραμανής με τον Καρκατσούλη και να κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο ο Κολυβάς, 17-16.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Καραγεωργάκης και ο Σαπλατέρας σκόραραν για το 17-21, με τον Χαντόπουλο να απαντά με τρίποντο. Το δεύτερο τρίποντο των εBEERων στο δεκάλεπτο από τον Γκούσκο Δ. έγραψε το 23-22, ενώ το τρίτο, ξανά από τον Χαντόπουλο, έκανε το σκορ 26-25. Ο Φανός έφερε την ομάδα του στο 28-30 για να απαντήσει με νέο τρίποντο ο Γκούσκος Δ, ενώ άλλο ένα πέτυχε ο Κολυβάς για το 34-32 μετά το καλάθι του Καραγεωργάκη. Ο Γκούσκος Μ. με καλάθι και φάουλ έκανε το 37-34, ο Καρκατσούλης με δικό του τρίποντο ισοφάρισε το ματς, με το ημίχρονο να κλείνει από βολές του Ζώτου για το 39-37.

Οι εBEERοι ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με (τι άλλο;) τρίποντο για το 42-37 από τον Κολυβά, ενώ μετά την απάντηση του Καραμανή, ο Δουκλιάς ήταν που έφερε το ματς στο 47-40 για την ομάδα του. Οι Nothing But Net απάντησαν με τον Εμμανουηλίδη να βάζει 4 πόντους για το 47-44, ο Γκούσκος Δ. έκανε το 49-44, αλλά Φανός και Παλμός μείωσαν στον πόντο για να δώσει προβάδισμα με 49-50 στους Nothing But Net ο Καραμανής. Οι εBEERοι με τον Ζώτο και τον Κολυβά πήραν σκορ για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 53-50.

Στην 4η περίοδο ο Ζώτος πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 56-50, ο ίδιος έγραψε το 58-50, αλλά ο Καραμανής και ο Φανός μείωσαν σε 58-54, πριν ο Παλμός με καλάθι και φάουλ γράψει το 59-57. Ο Γκούσκος Μ. με τρίποντο έκανε το 62-57, οι Nothing But Net απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, αλλά ο Γκούσκος Μ. πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για το 65-60 της ομάδας του 4:19 πριν το τέλος. Ο Γκούσκος Δ. μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 68-60 για τους εBEERους, ενώ το 3ο τρίποντο του Γκούσκου Μ. στην περίοδο έγραψε το 71-60 για την ομάδα του με 1:35 για το φινάλε.

Οι Nothing But Net δεν παράτησαν το ματς, ο Καραμανής με καλάθι και φάουλ και ο Παλμός μείωσαν σε 71-65 για να κάνει ο Γκούσκος Δ. με 2/2 βολές στα 53 δευτερόλεπτα το 73-65. Ο Καραγεωργάκης σκόραρε γρήγορα, οι εBEERοι είχαν 0/2 βολές και ο Φανός έγραψε καλάθι και φάουλ για το 73-70 στα 33 δευτερόλεπτα. Οι εBEERοι έκαναν λάθος στην επόμενη επίθεση, αλλά οι Nothing But Net αστόχησαν στη δική τους και ο Γκούσκος Μ. με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 74-70, με τους Nothing But Net να χάνουν κι αυτοί 2 βολές στο φινάλε.

Για τους νικητές ο Κολυβάς είχε 16 πόντους, ο Ζώτος 14, ο Γκούσκος Μ. 13 και ο Χαντόπουλος με τον Γκούσκο Δ. από 12. Για τους Nothing But Net ο Φανός και ο Καραμανής είχαν από 16, ενώ ο Καραγεωργάκης 14 και ο Παλμός 9.

εBEERοι (Τζίμα Σ.): Γκούσκος Δ. 12 (2), Γκούσκος Μ. 13 (3), Χαντόπουλος Θ. 12 (3), Ρήγας Χ. 2, Ζώτος Χ. 14, Δουκλιάς Σ. 5, Κολυβάς Ν. 16 (4).

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Κοτσίφης Β. 3 (1), Καρκατσούλης Π. 5 (1), Καραμανής Ν. 16, Σαπλατέρας Θ. 3 (1), Παλμός Φ. 9, Καραγεωργάκης Μ. 14, Φανός Ν. 16, Εμμανουηλίδης Μ. 4.