Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Ρεκόρ από Χρυσόστομο, νίκες για ΑΕΚ Περιστερίου!

Ρεκόρ από Χρυσόστομο, νίκες για ΑΕΚ Περιστερίου!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Η ΑΕΚ Περιστερίου σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον δεύτερο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για τη 12η αγωνιστική τους Ready 2 fire με 68-54 και για τη 13η τους Fast Break με 70-63. Ο Χρυσόστομος ισοφάρισε το ρεκόρ τριπόντων με 9 στη νίκη με 66-55 των Buzzer Beeres επί των Rolling Stones για τη 10η αγωνιστική, ενώ για τη 13η αγωνιστική οι Remal Madri κέρδισαν με 64-59 τους Δικαστές σε ένα ματς με πολύ ωραία εξέλιξη. Τέλος, ο Ρεμπελιακός για τη 15η αγωνιστική επικράτησε με 78-53 του Μπάχαλου.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – READY 2 FIRE 68-54
(17-11, 28-29, 42-35, 68-54)

Η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε για τη 12η αγωνιστική τους Ready 2 fire με 68-54 για να σκαρφαλώσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παππά Σ. να στέλνει τους Ready 2 fire στο 2-3, για να απαντήσουν ο Παληός με τον Καρούσο για το 7-3 της ΑΕΚ Περιστερίου. Ο Παππάς Σ. και ο Καραμανιόλας ισοφάρισαν τον αγώνα, αλλά η ΑΕΚ Περιστερίου κράτησε το προβάδισμα, με τον Καρούσο και τον Γεωργακόπουλο πήγε στο 13-9, για να κάνει ο Ιωαννίδης το 17-9 για την ομάδα του, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαναζή στο 17-11.

Στη 2η περίοδο ο Πλατάκος έκανε το 19-13 για την ΑΕΚ Περιστερίου, για να απαντήσουν ο Καραμανιόλας με τον Κουράκο Αν. για την ισοφάριση σε 19-19, με τον Μιχαλόπουλο να γράφει το 19-21 για τους Ready 2 fire. Ο ίδιος με τον Βαραμέντε και τον Μαναζή έφεραν το ματς στο 22-27, με την ΑΕΚ Περιστερίου να καταφέρνει να μειώσει με τον Πετσανά και τον Ρήγο σε 28-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Καραμανιόλας έγραψε το 28-33, αλλά ο Κουφογιάννης απάντησε για να ισοφαρίσει το ματς, με τον Καρούσο να πηγαίνει την ΑΕΚ Περιστερίου στο 39-33, φτάνοντας το σερί της ομάδας του στο 11-0. Το σερί διέκοψε ο Μιχαλόπουλος, αλλά το τρίποντο του Καρούσου έγραψε το 42-35 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραμανιόλας με τρίποντο μείωσε σε 42-38, αλλά με τον ίδιο απάντησαν Θεοδώρου και Πετσανάς για το 48-38 της ΑΕΚ Περιστερίου με τον δεύτερο και τον Γεωργακόπουλο να φέρνουν το ματς στο 53-38 μετά από ένα νέο 11-0 της ΑΕΚ Περιστερίου. Οι Ready 2 fire δεν παράτησαν το ματς, με τον Κουράκο Αν. και τον Καραμανιόλα μείωσαν σε 53-45, ενώ ο Μαναζής με τον Βαραμέντε έγραψαν το 53-50 με 2:21 για το τέλος, μετά από σερί 0-12 των Ready 2 fire. Όμως, στο πιο κρίσιμο σημείο ήρθε το τρίποντο από τον Πλατάκο για το 56-50 της ΑΕΚ Περιστερίου, ενώ ο Κουφογιάννης μετά ανέβασε το σκορ στο 60-50 με 4 μαζεμένους πόντους και 1:33 στο ρολόι. Ο Μαναζής μείωσε σε 60-54 στα 30 δευτερόλεπτα, αλλά ο Πετσανάς με τον Καρούσο έκλεισαν το ματς στο 68-54 για την ΑΕΚ Περιστερίου με 4/4 βολές κι ένα τρίποντο στο τέλος.

Για τους νικητές ο Καρούσος είχε 15 πόντους, ο Κουφογιάννης 12, όσους και ο Πετσανάς, ενώ ο Γεωργακόπουλος είχε 9 πόντους. Για τους Ready 2 fire ο Καραμανιόλας είχε 16, ο Μαναζής 12, ο Μιχαλόπουλος 10 και ο Κουράκος Αν. 7.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ.): Καρούσος Μ. 15 (1), Πλατάκος Θ. 5 (1), Κουφογιάννης Χ. 12, Παληός Σ. 5, Θεοδώρου Μ. 3 (1), Ιωαννίδης Σ. 2, Πετσανάς Δ. 12 (2), Γεωργακόπουλος Π. 9 (1), Δήμας Μ. 3, Ρήγος Γ. 2.

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Ε., Αντίοχος Α., Αντωνίου Χ., Μιχαλόπουλος Π. 10, Μαναζής Σ. 12, Βαραμέντες Δ. 5 (1), Καραμανιόλας Χ. 16 (2), Κουράκος Αν. 7, Παππάς Σ. 4.

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – ΜΠΑΧΑΛΟ 78-53
(18-12, 37-29, 55-39, 78-53)

Για τη 15η αγωνιστική ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 78-53 το Μπάχαλο παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα μετά τη 2η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 από τον Καρρά και τον Σαρρή για τον Ρεμπελιακό, για να απαντήσει ο Μπόλλης για το Μπάχαλο, το οποίο ισοφάρισε σε 8-8. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 10-10 στο ματς, αλλά ο Κατσάφαρος και ο Πλεξουσάκης έφεραν τον Ρεμπελιακό στο 16-10, πριν ο Πλεξουσάκης με τον Παπαδόπουλο κλείσουν το δεκάλεπτο στο 18-12.

Στη 2η περίοδο του αγώνα, μετά το καλάθι του Ψιλόπουλου Α. για το 18-14, ο Λαρεντζάκης με τον Κατσάφαρο έφεραν το ματς στο 24-14. Το Μπάχαλο αντέδρασε και με τον Μητρόπουλο και τον Κολιάτσα μείωσε σε 26-21, με τον Ρεμπελιακό να απαντά για το 31-23 με τον Πλεξουσάκη. Ο Μπόλλης μείωσε σε 31-26, ο Καρράς με τον Κατσάφαρο έγραψαν το 35-26, για να σκοράρει τρίποντο ο Μητρόπουλος για το 35-29 και το ημίχρονο να κλείνει από καλάθι του Πλεξουσάκη.

Στην 3η περίοδο ο Σαρρής με τον Κοντογεώργη έγραψαν το 43-31, ο Μπόλλης απάντησε για το Μπάχαλο, αλλά ο Κοντογεώργης και ο Πλεξουσάκης έγραψαν το 47-33 με τον Φλώκαλη να κάνει το 49-33. Ο Μητρόπουλος και ο Κολιάτσας μείωσαν σε 51-37, αλλά ο Πλεξουσάκης έφερε τον Ρεμπελιακό στο 55-37, πριν κλείσει με καλάθι το δεκάλεπτο ο Μητρόπουλος για το Μπάχαλο.

Στην 4η περίοδο ο Μπόλλης με τον Ψιλόπουλο Γ. σκόραραν για το 55-41 και το 59-45 μετά τα καλάθια του Κατσάφαρου, αλλά ο Ρεμπελιακός με δύο τρίποντα του Κατσάφαρου (12 συνεχόμενοι πόντοι) πήγε στο 67-45. Ο Καστρίτσιος απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Κοντογεώργης και ο Σαρρής έφεραν το ματς στο 74-51. Μετά την απάντηση του Παπαδόπουλου ο Καρράς με τον Σαρρή έκλεισαν την αναμέτρηση στο 78-53.

Για τους νικητές ο Κατσάφαρος είχε 22 πόντους, όσους και ο Πλεξουσάκης, ενώ ο Σαρρής είχε 11, ο Κοντογεώργης 9 και ο Καρράς 8. Για το Μπάχαλο ο Μητρόπουλος είχε 16 πόντους, ο Μπόλλης 12 και ο Παπαδόπουλος 8.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Κατσάφαρος Γ. 22 (2), Σαρρής Π. 11, Πλεξουσάκης Κ. 22, Κοντογεώργης Α. 9, Φλώκαλης Σ. 4, Λαρεντζάκης Β. 2, Καρράς Χ. 8.

Μπάχαλο: Καστρίτσιος Λ. 3 (1), Ψιλόπουλος Γ. 4, Μπόλλης Λ. 12, Παπαδόπουλος Χ. 8, Μέρκουγλου Μ. 3 (1), Μητρόπουλος Σ. 16 (2), Ψιλόπουλος Α. 2, Κολιάτσας Φ. 5.

ROLLING STONES – BUZZER BEERES 55-66
(11-10, 24-29, 42-48, 55-66)

Για τη 10η αγωνιστική οι Buzzer Beeres κέρδισαν με 55-66 τους Rolling Stones μετά από έναν αγώνα που κρίθηκε στο τέλος του με τον Χρυσόστομο Δ. να ισοφαρίζει το ρεκόρ του πρωταθλήματος στα τρίποντα σε έναν αγώνα με 9. Το ματς ξεκίνησε με τον Θειακούλη να φέρνει τους Rolling Stones στο 4-3 στο ξεκίνημα, για να απαντήσουν ο Ντίνας και ο Αρτόπουλος για το 4-7. Ο Χανίδης Θ. και ο Θειακούλης έκαναν το 8-9, με τον Καλογερόπουλο να σκοράρει τρίποντο για το 11-10 των Rolling Stones στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καλογερόπουλος με νέο τρίποντο έκανε το 14-10, αλλά μετά άνοιξε λογαριασμό από το τρίποντο το Χρυσόστομος. Το καλάθι του Ντίνα μείωσε σε 14-12, με τον Χρυσόστομο να πετυχαίνει τρίποντο για το 14-15 και δεύτερο για το 17-18 μετά τις βολές του Χατζηιωάννου. Το τρίτο του τρίποντο έφερε το ματς στο 19-21, για να πάει ο ίδιος την αναμέτρηση το 19-23. Ο Χανίδης Φ. απάντησε κι αυτός με τρίποντο, ο Θειακούλης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 24-23, για να γράψουν από ένα τρίποντο Τραχάνης και Χρυσόστομος για το 24-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Τραχάνη να σκοράρει κι άλλο τρίποντο για το 24-32, αλλά οι Rolling Stones απάντησαν με τον Χανίδη Φ. και τον Καλογερόπουλο για το 31-32, ενώ ο Χατζηιωάννου τους έφερε στο 35-32 φτάνοντας το σερί της ομάδας του στο 11-0. Οι Buzzer Beeres απάντησαν με τον Βλαχάκη και τρίποντο του Χρυσόστομου για το 35-37, αλλά ο Θειακούλης και ο Χανίδης Φ. έγραψαν το 39-38. Ο Χρυσόστομος με το 6ο του τρίποντο έκανε το 39-41, με τον Ντίνα να φέρνει το ματς στο 39-44 και τους Buzzer Beeres να κλείνουν την περίοδο στο 42-48 με τον Βλαχάκη και τον Τραχάνη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χανίδης Φ. μείωσε σε 44-48, για να απαντήσει ο Βλαχάκης και ο Χρυσόστομος με το 7ο του τρίποντο να κάνει το 46-53. Μετά το καλάθι του Καλογερόπουλου, ο Τραχάνης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 8, ενώ ο Χρυσόστομος με το 8ο του τρίποντο έγραψε το 48-59 δίνοντας διψήφια διαφορά στην ομάδα του. Οι Rolling Stones απάντησαν με τον Χατζηιωάννου και τρίποντο του Χανίδη Φ. για να μειώσουν σε 53-59, με τον Αρτόπουλο να γράφει το 53-61 πριν ο Χανίδης Φ. μειώσει σε 55-61. Όμως ένα καλάθι του Τραχάνη και το 9ο τρίποντο του Χρυσόστομου ήταν εκείνα που έκλεισαν την αναμέτρηση στο 55-66 για τους Buzzer Beeres.

Για τους νικητές ο Χρυσόστομος είχε 32 πόντους με 9 τρίποντα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ τρίποντων σε έναν αγώνα στην ιστορία της λίγκας, ρεκόρ που πια κατέχει μαζί με τον Αλεβίζο Δ. (εBEERοι) και τον Ανυφαντάκη Γ. (Ήρεμη Δύναμη). Ο Τραχάνης έβαλε 15 πόντους, ενώ Ντίνας και Βλαχάκης είχαν από 7 για τους Buzzer Beeres. Για τους Rolling Stones ο Χανίδης Φ. είχε 16 πόντους, ενώ Καλογερόπουλος και Θειακούλης είχαν από 13, με τον Χατζηιωάννου να γράφει 9.

Το βίντεο με τα τρίποντα του Χρυσόστομου:

Rolling Stones:
Χανίδης Φ. 16 (2), Χανίδης Θ. 4, Καλογερόπουλος Γ. 13 (3), Θειακούλης Θ. 13, Δημητρίου Θ., Χατζηιωάννου Κ. 9.

Buzzer Beeres (Μακρή Β.): Φραγκελάκης Α., Ντίνας Θ. 7, Βλαχάκης Ι. 7, Τραχάνης Α. 15 (3), Αρτόπουλος Γ. 5, Χρυσόστομος Δ. 32 (9).

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – FAST BREAK 70-63
(18-14, 30-28, 43-49, 70-63)

Για τη 13η αγωνιστική, η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε με 70-63 τους Fast Break μετά από ένα σκληρό ντέρμπι. Το ματς άνοιξε καλύτερα για την ΑΕΚ Περιστερίου, που με τον Πετσανά και τον Παηλό πήγε στο 6-2 για να κάνει το 8-2 ο Θεοδώρου. Οι Fast Break απάντησαν με τον Μακρή, αλλά η ΑΕΚ Περιστερίου με τον Κουφογάννη και τον Ιωαννίδη έφτασε μέχρι και το 17-4. Ο Τρίγκας με τον Γκίλια κατάφεραν μέχρι το τέλος της περιόδου να ψαλιδίσουν τη διαφορά στο 18-14.

Στη 2η περίοδο ο Μαργέτης έκλεισε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, 18-16, με τον Μακρή να σκοράρει για το 20-20. Η ΑΕΚ Περιστερίου κράτησε το προβάδισμα με τον Πετσανά, αλλά όχι για πολύ, αφού οι Fast Break με τον Τρίγκα, τον Μαργέτη και τον Σπηλιωτόπουλο πήγαν στο 23-28. Πάντως, με βολές του Παληού και καλάθια του Ιωαννίδη και του Γεωργακόπουλου η ΑΕΚ Περιστερίου έτρεξε σερί 7-0 για να κλείσει με προβάδισμα το ημίχρονο, 30-28.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Γκίλιας μπήκε πολύ δυνατά και έγραψε το 30-33 για να έρθει το τρίποντο του Μαργέτη για το 30-36 των Fast Break. Ο Πλατάκος διέκοψε το σερί, με τον Καραθανάση να πετυχαίνει τρίποντο για το 35-38 πριν ο Γκίλιας κάνει το 35-40 για την ομάδα του. Ο Μαργέτης έγραψε το 37-42, αλλά το τρίποντο του Καραθανάση έφερε το ματς στο καλάθι. Σε αυτό απάντησε ξανά ο Μαργέτης για το 40-45, ενώ ο Τρίγκας έφερε τους Fast Break στο 43-49 στο τέλος της περιόδου μετά το καλάθι του Κουφογιάννη.

Στην 4η περίοδο ο Μακρής με τον Μαργέτη σκόραραν για το 43-53 των Fast Break, ενώ ο δεύτερος έγραψε και το 45-55 λίγο μετά. Η απάντηση της ΑΕΚ Περιστερίου ήταν άμεση μη θέλοντας να χαθεί η επαφή με το σκορ, ο Καραθανάσης με τρίποντο και ο Κουφογιάννης με τον Πετσανά έγραψαν το 52-55 για να έρθει ο Γεωργακόπουλος και να μειώσει στον πόντο, φτάνοντας το σερί της ομάδας του στο 9-0.

Το σερί διέκοψε ο Σιανός Χ. για το 54-57, αλλά η ΑΕΚ Περιστερίου με τον Γεωργακόπουλο και τον Ιωαννίδη πήγε στο 61-57, με τον Καραθανάση πετυχαίνει κι άλλο τρίποντο για το 64-57 της ομάδας του, που έτρεξε ένα 19-2 μόλις έμεινε πίσω με 10 πόντους. Οι Fast Break μείωσαν με τον Παυλόπουλο σε 64-61, αλλά οι βολές του Γεωργακόπουλου και το καλάθι του Δήμα έφεραν το ματς στο 69-61 και καθάρισαν την υπόθεση νίκη για την ΑΕΚ Περιστερίου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από εκατέρωθεν βολές.

Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Γεωργακόπουλος είχε 16 πόντους, ο Καραθανάσης 13, ο Κουφογιάννης 10, ο Πετσανάς 8 και ο Ιωαννίδης 7. Για τους Fast Break ο Μαργέτης είχε 21 πόντους, ο Τρίγκας 16 και ο Γκίλιας 12.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης): Γεωργαλάς Σ., Πλατάκος Θ. 2, Κουφογιάννης Χ. 10, Παληός Σ. 6, Θεοδώρου Μ. 4, Ιωαννίδης Σ. 7 (1), Καραθανάσης Θ. 13 (4), Πετσανάς Δ. 8, Γεωργακόπουλος Π. 16 (1), Δήμας Η. 3, Ρήγος Γ. 1.

Fast Break (Παυλόπουλος, Παππάς Π.): Γκίλιας Χ. 12, Μαργέτης Γ. 21 (1), Σπηλιωτόπουλος Φ. 2, Παυλόπουλος Η. 3, Μακρής Κ. 6, Τρίγκας Γ. 16, Σιανός Χ. 3.

REMAL MADRI – ΔΙΚΑΣΤΕΣ 64-59
(18-18, 35-30, 51-39, 64-59)

Για τη 13η αγωνιστική οι Remal Madri κέρδισαν με 64-59 τους Δικαστές σε ένα ματς που μπήκε ισόπαλο στο τελευταίο λεπτό του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 για τους Δικαστές με τον Τούμπα και τον Χατζηγεωργίου, για να απαντήσουν Μαζιώτης και Παπαδόπουλος για το 7-8. Οι Δικαστές κράτησαν το προβάδισμα, με Τούμπα και Χατζηγεωργίου ξανά πήγαν στο 7-12, ενώ μετά το τρίποντο του Μεσσάδου ο Συκαράς έγραψε το 10-16 για την ομάδα του. Δύο τρίποντα από Γιαννουκά και Σιδηρόπουλο έφεραν το ματς στο 16-18, με τον Σιδηρόπουλο να ισοφαρίζει την αναμέτρηση στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σιδηρόπουλος κι ένα ακόμα τρίποντο του Γιαννουκά έφεραν το ματς στο 23-18 για τους Remal Madri, με τους Δικαστές να απαντούν με σερί 0-6 από τον Τούμπα και τον Χατζηγεωργίου (οι δυο τους έβαλαν τους 22 από τους πρώτους 24 πόντους της ομάδας τους) για το 23-24. Ο Μαζιώτης με τον Παπαδόπουλο έγραψαν το 29-26, ενώ ο Λαμπρούκος έφερε το ματς στο 31-27 για να κάνουν Μαζιώτης και Παπαδόπουλος το 35-27 για την ομάδα τους λίγο πριν το ημίχρονο, όπου έκλεισε στο 35-30 από τον Συκαρά.

Στην επανάληψη οι Remal Madri πήραν διψήφια διαφορά, μετά το καλάθι του Στρατηγάκου για το 37-32, ο Μαζιώτης με τον Σιδηρόπουλο σκόραραν για το 46-32 των Remal Madri με σερί 9-0. Το σερί διέκοψαν ο Τούμπας με τον Πανουργιά για το 46-35, αλλά με τον Παπαδόπουλο κι ένα τρίποντο του Λαμπρούκου οι Remal Madri πήγαν στο 51-37, πριν ο Χατζηγεωργίου κλείσει το δεκάλεπτο στο 51-39.

Στην 4η περίοδο ο Παπαδόπουλος και ο Μαζιώτης έφεραν το ματς στο 53-39 και το 55-41, για να κάνει ο Σιδηρόπουλος το 57-42. Οι Δικαστές με τον Τούμπα και τον Χατζηγεωργίου κατόρθωσαν 4 λεπτά πριν το τέλος να πλησιάσουν σε 57-47, αλλά το καλάθι του Σιδηρόπουλου έφερε το ματς στο 59-47. Ο Συκαράς και ο Πανουργιάς με τρίποντο έγραψαν το 59-53 με 1:45 για το τέλος, οι Remal Madri συνέχιζαν να χάνουν επιθέσεις και ο Πανουργιάς με νέο τρίποντο έκανε το 59-56. Το λάθος των Remal Madri έδωσε την ευκαιρία στον Συκαρά να σκοράρει για 3 πόντους στα 53 δευτερόλεπτα για να ισοφαρίσει το ματς σε 59-59, με τους Δικαστές να έχουν την ευκαιρία να προσπεράσουν, μετά το τρομερό 2-17 σερί τους, αλλά έχασαν την επόμενη επίθεση.

Έτσι, ο Παπαδόπουλος με καλάθι και φάουλ στα 23 δευτερόλεπτα (η μοναδική φορά στο ματς που σκόραραν ή αυτός ή ο Μαζιώτης και δεν σκόραρε και ο άλλος αμέσως πριν ή αμέσως μετά!) έγραψε το 62-59, οι Δικαστές δεν κατάφεραν να σκοράρουν και στο τέλος ο Σιδηρόπουλος έκανε το 64-59 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος και ο Σιδηρόπουλος είχαν από 17 πόντους, ενώ ο Μαζιώτης πρόσθεσε 16. Για τους Δικαστές ο Τούμπας είχε 19 πόντους, ο Χατζηγεωργίου 16, ο Πανουργιάς 11 και ο Συκαράς 10.

Remal Madri (Ρούσσος Β.): Μεσσάδος Κ. 3 (1), Γιαννουκάς Α. 6 (2), Σιδηρόπουλος Κ. 17 (1), Παπαδόπουλος Β. 17, Βιλλιώτης Δ., Λαμπρούκος Χ. 5 (1), Μαζιώτης Κ. 16, Μεταξάς Μ..

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 19, Στρατηγάκος Π. 2, Συκαράς Σ. 10 (1), Βαζαίος Γ. 1, Λεντής Μ., Πανουργιάς Δ. 11 (1), Χατζηγεωργίου Α. 16 (1).