Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Πρωταθλητές οι Alley Ουπς! – Τελική κατάταξη

Πρωταθλητές οι Alley Ουπς! – Τελική κατάταξη

Οι Alley Ουπς είναι οι πρωταθλητές 2012-13 στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη νίκη τους με 61-56 στον μεγάλο τελικό της λίγκας επί των Gastone. Σκληρό ντέρμπι το ματς, κρίθηκε οριστικά στο τελευταίο λεπτό του στο οποίο οι δυο ομάδες μπήκαν ισόπαλες, με τους Alley Ουπς να είναι η τελευταία ομάδα που κατάφερε να παραμείνει όρθια στη λίγκα και, πια, να πανηγυρίζει τον τίτλο! MVP του τελικού ο Παρασκευόπουλος Δ., γεμάτο σχεδόν το κλειστό του Αιγάλεω, cheerleaders, βραβεύσεις, δώρα και διαγωνισμοί από τους διοργανωτές σε ένα ιδανικό φινάλε! Το photostory του τελικού στο facebook.

GASTONE – ALLEY ΟΥΠΣ 56-61

(20-21, 34-32, 41-46, 56-61)

Ο μεγάλος τελικός ξεκίνησε με καλάθι του Βλαχογεώργη, για να απαντήσει ο Στεργίου. Οι Gastone προηγήθηκαν με 4-2 και 6-4 με Βλαχογεώργη και Ροντογιάννη, για να ισοφαρίσουν Τσιριγώτης και Στεργίου σε 4-4 και 6-6. Το τρίποντο του Πανδή έφερε μπροστά τους Gastone, αλλά ο Παρασκευόπουλος με τον Χαλούδη έδωσαν στο 9-10 το πρώτο προβάδισμα στους Alley Ουπς στον αγώνα, για να κάνει ο Κουλούπης το σκορ 9-12.

Ο Βλαχογεώργης και ο Τζουμέζης απάντησαν για το 13-12, με τους Alley Ουπς να ισοφαρίζουν με τρίποντο του Χαλούδη σε 15-15 με τον Παπαδόπουλο να δίνει προβάδισμα με 15-19 στους Alley Ουπς. Οι Gastone γρήγορα απάντησαν, με 3 πόντους του Πανδή κι ένα καλάθι του Ροντογιάννη προσπέρασαν με 20-19, για να κλείσει ο Κουλούπης το δεκάλεπτο στο 20-21.

Στη 2η περίοδο ο Βλαχογεώργης με τον Μαρίνη έγραψαν το 24-21 για τους Gastone με τον Παρασκευόπουλο να απαντά και τον Μαρίνη να σκοράρει για τρεις για το 27-23. Ο Τσιριγώτης με 4 πόντους έφερε το ματς στα ίσα, αλλά ο Ροντογιάννης με τρίποντο έγραψε το 30-27 για να έρθουν ο Τζουμέζης με τον Μαρίνη και να δώσουν στους Gastone τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς και για τις δύο ομάδες, 34-27. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως, οι Alley Ουπς είχαν καταφέρει να αντιδράσουν και να ισορροπήσουν και πάλι την αναμέτρηση, ο Παρασκευόπουλος και ο Κουλούπης ήταν που μείωσαν στο 34-32 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη οι Alley Ουπς ολοκλήρωσαν το 0-7 σερί τους για να φέρουν με τον Μαζιώτη το ματς στα ίσα, 34-34. Οι Gastone με τον Μαρίνη και τον Βλαχογεώργη προηγήθηκαν ξανά με 38-36, αλλά ο Παρασκευόπουλος και ο Γιαννουκάς με τρίποντο έφεραν το ματς στο 38-39 για να κάνει ο Παπαδόπουλος από κλέψιμο το 38-41. Το τρίποντο του Κουλούπη έφερε το ματς στο 39-44, για να απαντήσει ο Βλαχογεώργης, με τον Τσομπάνο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 41-46 για την ομάδα του.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Gastone να γράφουν ένα 6-0 για να πάρουν το τελευταίο προβάδισμά τους στον αγώνα, ο Τζουμέζης με 4 πόντους και ο Βλαχογεώργης με 2/2 βολές έφεραν το ματς στο 47-46. Οι Alley Ουπς απάντησαν με τη σειρά τους με δικό τους σερί 0-7, ο Παρασκευόπουλος έκανε την αρχή, για να γράψει 5 συνεχόμενους πόντους ο Κουλούπη, 47-53. Ο Πανδής με 2/2 βολές μείωσε σε 49-53, με τον Χαλούδη να σκοράρει για το 49-55 έχοντας πια μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς.

Ο Βλαχογεώργης μείωσε σε 51-55, με τον Πανδή να σκοράρει 2/2 βολές για το 53-55 με 2:41 για το τέλος. Οι Alley Ουπς είχαν 1/4 βολές στις επόμενες δύο επιθέσεις τους, με τον Καμζέλα έκαναν το 53-56 για να απαντήσουν οι Gastone με 1/2 βολές από τον Σακελλαρόπουλο και 2/2 από τον Πανδή για το 56-56 με μόλις 1:02 στο ρολόι.

Στο τελευταίο λεπτό ο Παρασκευόπουλος με ωραία ενέργεια έγραψε το 56-58 για την ομάδα του με 46 δευτερόλεπτα για το φινάλε, για να κάνουν λάθος οι Gastone στα 32 δευτερόλεπτα. Στην επόμενη επίθεση, ο Παρασκευόπουλος από την ωραία πάσα του Κουλούπη σκόραρε και κέρδισε και το φάουλ, αστόχησε στη βολή, αλλά οι Alley Ουπς πήραν το επιθετικό ριμπάουντ με τον Καμζέλα για να κερδίσει φάουλ ο Παρασκευόπουλος και με 1/2 βολές να γράψει το 56-61 χαρίζοντας τον τίτλο στους Alley Ουπς 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς!

Για τους νικητές ο Παρασκευόπουλος είχε 16 πόντους, ο Κουλούπης 15, ενώ ο Χαλούδης είχε 8 πόντους. Για τους Gastone ο Βλαχογεώργης είχε 18 πόντους, ο Πανδής είχε 12, ο Μαρίνης 10, ο Τζουμέζης 8 και ο Ροντογιάννης 7.

Το τελευταίο 1:30 του τελικού:

Gastone (Σακελλαρόπουλος Ν., Πανδής Γ.): Βλαχογεώργης Κ. 18, Τζουμέζης Π. 8, Μέγας Σ., Μαρίνης Μ. 10 (1), Σακελλαρόπουλος Ν. 1, Πανδής Γ. 12 (1), Ροντογιάννης Α. 7 (1).

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν., Παρασκευόπουλος Ν.): Γονιδάκης Κ., Γιαννουκάς Α. 3 (1), Τσομπάνος 2, Παπαδόπουλος Β. 4, Παρασκευόπουλος Δ. 16, Κουλούπης Θ. 15 (2), Σταυρόπουλος Αγ., Καμζέλας Γ. 1, Τσιριγώτης Α. 6, Στεργίου Γ. 4, Χαλούδης Θ. 8 (1), Μαζιώτης Κ. 2.

Ολόκληρος ο τελικός με περιγραφή:

Η Κυριακή είχε πολλές ωραίες στιγμές στο κλειστό του Αιγάλεω. Οι cheerleaders ξεχώρισαν με την παρουσία τους στο γήπεδο:

Στο ημίχρονο του τελικού βραβεύτηκαν οι δύο καλύτερες πεντάδες της διοργάνωσης για το 2012-13:

Ο  διαγωνισμός ανάμεσα σε φίλους του μπάσκετ που βρέθηκαν στο κλειστό μπάσκετ, με δώρα δύο Tablets: