Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Μένουν 5 που περιμένουν!

Μένουν 5 που περιμένουν!

Ένα μόλις παιχνίδι απομένει για τη λήξη της κανονικής περιόδου στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αλλά 5 ομάδες εξαρτώνται από αυτό και περιμένουν την τέλεσή του για να μάθουν την τελική τους κατάταξη. Στα τελευταία ματς για την 23η αγωνιστική οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 47-43 τους Gademians, η Ήρεμη Δύναμη επικράτησε με 68-75 της Drink Team, οι Nothing But Net κέρδισαν με 73-67 στην παράταση τον Άφοβο και οι Barceλιώμα κέρδισαν με 57-54 τους Θαλασσόλυκους.

Για την 6η αγωνιστική οι εBEERοι κέρδισαν με 61-58 τους Θαλασσόλυκους, για την 7η αγωνιστική η Πλατεία επικράτησε με 54-42 της Cream Team, ενώ για την 22η η Αττική κέρδισε με 63-53 τους Desperado. Τέλος, για την 21η αγωνιστική οι Ρούκουνες πήραν στα χαρτιά με 20-0 το ματς με την Κάτω Γειτονιά που δεν παρατάχθηκε.

εBEERοι – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 61-58
(16-18, 31-26, 42-47, 61-58)

Για την 6η αγωνιστική οι εBEERοι κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 61-58 για να πάρουν την 7η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους εBEERους, που με τον Κολυβά και τον Γκούσκο Δ. προηγήθηκαν με 6-2. Ο Λέντζος Γ. απάντησε για τους Θαλασσόλυκους, για να φέρει το ματς στο 10-8 ο Δασκαλάκης μετά το καλάθι του Ρήγα. Ο Κολυβάς έγραψε το 12-8, για να απαντήσουν ο Τσανικλίδης με τον Δασκαλάκη για την ισοφάριση. Λέντζος. Φ. και Τσανικλίδης έκαναν το 14-16, ο Χαντόπουλος ισοφάρισε, αλλά ο Τεντόμας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-18.

Στη 2η περίοδο ο Τεντόμας έγραψε το 16-20, για να απαντήσει ο Ζώτος. Οι Θαλασσόλυκοι πήγαν με τον Λύρα στο 18-22, οι εBEERοι, όμως, με Ζώτο και Γκούσκο Μ. μείωσαν για να ισοφαρίσει ο Χαντόπουλος σε 26-26. Ο Γκούσκος Μ. και ο Χαντόπουλος πάλι ήταν που έφεραν την ομάδα τους στο 31-26 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Δασκαλάκης και ο Τσανικλίδης μείωσαν σε 33-30 για τους εBEERους, για να απαντήσει ο Γκούσκος Μ.. Ο Λέντζος Γ. και ο Δασκαλάκης έφεραν το ματς στο 37-35, με τον Τσανικλίδη να ισοφαρίζει σε 39-39 μετά το καλάθι του Κολυβά. Ο Τεντόμας με τρίποντο έκανε το 41-42 για την ομάδα του μετά το καλάθι του Γκούσκου Δ., ενώ ο Λέντζος Γ. με 5 μαζεμένους πόντους έφερε το ματς στο 42-47 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Λύρας και ο Λέντζος Γ. έγραψαν το 44-51 για να απαντήσει με τρίποντο ο Γκούσκος Δ.. Ο Λέντζος Γ. έγραψε το 47-53, ενώ ο Λύρας σκόραρε για το 49-55 μετά το καλάθι του Γκούσκου Δ.. Οι εBEERοι 4:46 πριν το τέλος μείωσαν με τρίποντο του Γκούσκου Δ. σε 52-55, ενώ ο Ρήγας με τον Χαντόπουλο έκαναν 3:32 πριν το φινάλε το 56-55 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Ο Ρήγας έκλεψε την μπάλα και ο Χαντόπουλος με 1/2 βολές έφερε το ματς στο 57-55 για να απαντήσουν οι Θαλασσόλυκοι μετά με 1/2 βολές του Καραγιαννίδη Γ..

Είχαν μάλιστα και την ευκαιρία να προσπεράσουν, αλλά έκαναν λάθος στην επόμενη επίθεσή τους για να γράψει ο Ρήγας στο δίλεπτο το 59-56. Οι εBEERοι πήραν δύο μεγάλα επιθετικά ριμπάουντ στην επόμενη επίθεσή τους, αυτό τους έδωσε την ευκαιρία με τον Ζώτο να κάνουν το 61-56 στα 30 δευτερόλεπτα, αλλά οι Θαλασσόλυκοι στα 23 δευτερόλεπτα είχαν 0/3 βολές, για να χάσουν πολύτιμο χρόνο και να μειώσουν σε 61-58 στα 15 δευτερόλεπτα με τον Δασκαλάκη, αλλά να μην καταφέρουν στο τέλος να πάρουν το σουτ της ισοφάρισης.

Για τους νικητές ο Γκούσκος Μ. είχε 15 πόντους, ο Ζώτος 11, ο Γκούσκος Δ. 9, ενώ Χαντόπουλος και Κολυβάς από 8. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 15 πόντους, ο Δασκαλάκης 12, ο Τεντόμας 9 και ο Τσανικλίδης 8.

εBEERοι (Χαντόπουλος Θ., Γκούσκος Δ.); Κανελλίδης Π., Γκούσκος Μ. 15 (1), Χαντόπουλος Θ. 8, Γκούσκος Δ. 9 (1), Ρήγας Χ. 6, Δουκλιάς Σ. 4, Ζώτος Χ. 11, Κολυβάς Ν. 8.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Λέντζος Φ. 4, Λύρας Γ. 6, Τσανικλίδης Θ. 8, Καραγιαννίδης Γ. 4, Τεντόμας Ν. 9 (1), Λέντζος Γ. 15 (1), Αδαμίδης Ν., Δασκαλάκης Π. 12.

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – GADEMIANS 47-43
(12-19, 20-25, 39-32, 47-43)

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 47-43 τους Gademians για την 23η αγωνιστική, σε ένα ματς που οι Gademians παρατάχθηκαν με 5 παίκτες, έχασαν από τραυματισμό τον Αδαμόπουλο στην 3η περίοδο, με τους Τριπόντιους να παίζουν κι αυτοί με 4 παίκτες ως το τέλος του αγώνα, κάνοντας fair play, αλλά καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ του Καραγγέλη, ενώ ο ίδιος ήταν που μετά το 5-3 από τον Ράλλη ισοφάρισε το ματς. Ο Αδαμόπουλος και ο Καραγγέλης έφεραν τους Gademians στο 9-10 και μετά στο 9-16, με τον Παβατζόγλου να απαντά με τρίποντο για το 12-16, πριν τον μιμηθεί ο Τσάκαλος για το 12-19 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ράλλης με τρίποντο μείωσε σε 15-20, ο Καραγγέλης σκόραρε καλάθι και φάουλ για το +8 της ομάδας του, με τον Χασιώτη να σκοράρει τρίποντο και τον Παβατζόγλου να μειώνει στο 20-23 πριν ο Καραγγέλης κλείσει το ημίχρονο στο 20-25 για τους Gademians.

Στην 3η περίοδο ο Ράλλης και ο Τσαφαντάκης ισοφάρισαν το ματς σε 25-25 για να δώσει ο Μπέης το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Χασόγιας και ο Παβατζόγλου έγραψαν το 32-27 για τους Τριπόντιους με τον δεύτερο να κάνει το 34-27. Η διαφορά ανέβηκε στους 10 από τρίποντο του Ράλλη, 37-27, με τους Gademians να απαντούν με Παπασγουρίδη και Παπαδόπουλο για το 37-32, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 39-32 από τον Χασόγια.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ράλλης με τον Χασόγια έφεραν την ομάδα τους το 42-34, με τον Παπασγουρίδη να σκοράρει για το 42-36 με 3:02 για το τέλος. Οι Gademians έχασαν ευκαιρία για να πλησιάσουν περισσότερο για να γράψει ο Χασόγιας το 44-36 με 1:59 πριν τη λήξη. Ο Καραγγέλης σκόραρε για το 44-38, οι δυο ομάδες έχασαν από μια επίθεση, με τον Τσάκαλο να μειώνει σε 44-40 στα 40 δευτερόλεπτα. Ο Ράλλης με τρίποντο έκανε το 47-40 στα 15 δευτερόλεπτα για να κρίνει το ματς, για να γράψει με τρίποντο το τελικό αποτέλεσμα ο Παπαδόπουλος στο τέλος του αγώνα.

Ο Ράλλης είχε 19 πόντους, ενώ Παβατζόγλου και Χασόγιας πρόσθεσαν από 10 για τους νικητές, με τον Καραγγέλη να έχει 20 και τον Αδαμόπουλο 8 για τους Gademians.

Τριπόντιοι (Σταματάκη Ε.): Τσαφαντάκης Δ. 3 (1), Μπέης Α. 2, Ράλλης Κ. 19 (3), Παβατζόγλου Α. 10 (2), Χασόγιας Θ. 10, Χασιώτης Γ. 3 (1).

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Καραγγέλης Ι. 20 (1), Αδαμόπουλος Α. 8, Παπαδόπουλος Η. 6 (2), Παπασγουρίδης Σ. 4, Τσάκαλος Γ. 5 (1).

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΟΝΙΑ 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε στα χαρτιά στους Ρούκουνες λόγω μη προσέλευσης της Κάτω Γειτονιάς.)

ΠΛΑΤΕΙΑ – CREAM TEAM 54-42

(7-7, 21-21, 35-27, 54-42)

Για την 7η αγωνιστική η Πλατεία κέρδισε την Cream Team με 54-42, αλλά η νίκη δεν της έφτανε για να ανέβει ψηλότερα από τη 18η θέση. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για την Cream Team, που με τον Τσαΐνη και τον Ζήση Γ. μπήκε στο παρκέ με 0-4, για να τη φέρει ο Βαμβακάς στο 2-7. Η Πλατεία απάντησε και με τον Σκοπελίτη και το τρίποντο του Βλαχαδάμη ισοφάρισε το ματς σε 7-7 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παπαϊωάννου έφερε το ματς στο 11-10 μετά το τρίποντο του Κοτσιώτα, αλλά Ζήσης Δ. και Κοτσιώτας κράτησαν μπροστά την ομάδα τους, 13-14, για να κάνει ο Ταταμίδης το 15-16 μετά το καλάθι του Χρυσούλα Χ.. Ο Σαντικτσής έφερε την Πλατεία στο 19-16, αλλά ο Σταθόπουλος και ο Κοτσιώτας με νέο τρίποντο έγραψαν το 20-21 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Πλατεία μπήκε πολύ δυνατά στην 3η περίοδο, με τον Σκοπελίτη να βάζει 8 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 29-21, ενώ ο Χρυσούλας Χ. και ο Μπαλής Ε. την έφεραν στο 35-21 ολοκληρώνοντας ένα σερί 15-0.

Η Cream Team προσπάθησε να μειώσει, 5 πόντοι του Κοτσιώτα έκλεισαν την περίοδο στο 35-27, ενώ ο ίδιος ήταν που έγραψε άλλους 4 για το 35-31, 0-10 για την ομάδα του. Το σερί διέκοψε ο Βλαχαδάμης για το 37-31, με την Πλατεία να πηγαίνει με τον Χρυσούλα Χ. και τον Σαντικτσή στο 41-33 για να γράψει 2/2 βολές ο Σκοπελίτης για το 43-33. Ο Χρυσούλας Χ. ανέβασε τη διαφορά στους 12, προτού Σταθόπουλος και Κοτσιώτας απαντήσουν για το 45-39. Το καλάθι του Γιαγλόγλου και το τρίποντο του Βλαχαδάμη έκαναν το σκορ 50-40, με τον Σκοπελίτη να κλείνει τον αγώνα στο 54-42 μετά το καλάθι του Ζήση Δ..

Για τους νικητές ο Σκοπελίτης είχε 20 πόντους, ο Χρυσούλας Χ. 10, ο Βλαχαδάμης 8 και ο Σαντικτσής 7. Για την Cream Team ο Κοτσιώτας είχε 19 πόντους και ο Σταθόπουλος 8.

Πλατεία: Μπαλής Ε. 2, Ζαφειρόπουλος Α., Χρυσούλας Χ. 10, Μπαλής Μ., Χρυσούλας Π., Γιαγλόγλου Ι. 2, Αθανασίου Σ., Σαντικτσής Κ. 7, Σκοπελίτης Κ. 20 (2), Παπαϊωάννου Ι. 5, Γεωργακόπουλος Α., Βλαχαδάμης Ε. 8 (2).

Cream Team (Μπολάνος): Τσαΐνης Δ. 2, Μπολάνος Μ., Ζήσης Γ. 2, Ζήσης Δ. 5, Ταταμίδης Α. 4, Τούσης Ν., Σταθόπουλος Π. 8, Κοτσιώτας Μ. 19 (3), Βαμβακάς Μ. 2.

DRINK TEAM – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 68-75

(8-17, 29-35, 47-58, 68-75)

Για την 23η αγωνιστική η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 68-75 την Drink Team χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Ανυφαντάκη για να κατακτήσει την 21η θέση στην κανονική περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο τρίποντα του Μπίτσικα για το 0-6 της Ήρεμης Δύναμης. Η Drink Team απάντησε με τον Μπεκρή για το 5-6, αλλά τα τρίποντα του Πασσά και του Ανυφαντάκη έφεραν την Ήρεμη Δύναμη στο 5-15. Μετά το καλάθι του Μπεκρή, ο Αναστασίου πέτυχε το πρώτο δίποντο της ομάδας του στο ματς για το 8-17 του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο ο Ανυφαντάκης σκόραρε τρίτο τρίποντο για το 8-20, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησαν Λαζάρου και Βασιλάκης μειώνοντας σε 14-20. Ο Τσαβούρογλου Γ. έγραψε το 18-22, αλλά ο Πασσάς με τον Ανυφαντάκη έφεραν την ομάδα τους στο 18-27. Ο Γιαννιτσιώτης Β. με 5 πόντους μείωσε σε 23-27, για να φέρουν το ματς Ανυφαντάκης και Λαζάρου στο 25-30. Ο Ανυφαντάκης με 5 ακόμα πόντου έκανε το 25-35 για την ομάδα του, αλλά ο Γιαννιτσιώτης Σ. και ο Λαζάρου μείωσαν σε 29-35 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο Ανυφαντάκης κράτησε μπροστά την ομάδα του, για να κάνει το 32-39 ο Χάχαλης Β., με τον Βασιλάκη και τον Λαζάρου να απαντούν για την Drink Team. Ο Ανυφαντάκης με νέο τρίποντο και ο Νικολόπουλος έγραψαν το 36-44, ενώ μετά την απάντηση του Μπεκρή ο Χάχαλης Β. σκόραρε για το 38-48 και ο Ανυφαντάκης πέτυχε το 6ο του τρίποντο για το 38-51. Η Drink Team προσπάθησε να μειώσει και με τον Βασιλάκη και τον Παραγιάννη πλησίασε σε 46-53, με τον Πασσά να σκοράρει τρίποντο για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 47-58 για την Ήρεμη Δύναμη.

Στην 4η περίοδο ο Λαζάρου με 6 μαζεμένους πόντους μείωσε σε 53-58, ενώ το τρίποντο του Γιαννιτσιώτη Β. έκανε το σκορ 56-60 για να γράψει το 58-61 ο Τσαβούρογλου Γ.. Ο Χάχαλης Β. απάντησε για το 58-63, ενώ 2/2 βολές του Ανυφαντάκη έφεραν το ματς στο 60-65. Ο Λαζάρου μείωσε σε 62-65, αλλά ο Ανυφαντάκης ξανά με 2/2 βολές έκανε το 63-68 λίγο μετά. Ο Λαζάρου μείωσε ξανά, 65-68, αλλά το τρίποντο του Πασσά για το 65-71 κράτησε σε απόσταση ασφαλείας την Ήρεμη Δύναμη. Ο Λαζάρου απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 68-71, αλλά η Drink Team έκανε λάθος στα 40 δευτερόλεπτα, δέχτηκε το 68-73 από 2/2 βολές του Ανυφαντάκη, αστόχησε στα 30 δευτερόλεπτα για να γράψει ο Μπίτσικας με 2/2 βολές το 68-75 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Ανυφαντάκης είχε 39 πόντους, ο Πασσάς 11, ο Μπίτσικας 9 και ο Χάχαλης Β. 8. Για την Drink Team ο Λαζάρου είχε 24 πόντους, ο Μπεκρής 11, ο Βασιλάκης 10, ενώ Γιαννιτσιώτης Β. και Τσαβούρογλου Γ. είχαν από 8.

Drink Team (Καβακιώτης): Γιαννιτσιώτης Β. 8 (2), Γιαννιτσιώτης Σ. 2, Τσαβούρογλου Γ. 8, Κώτσογλου Ν., Παπαδόπουλος Μ., Καβακιώτης Χ., Κούμανης Σ., Λαζάρου Γ. 24 (2), Βασιλάκης Σ. 10 (1), Παραγιάννης Κ. 5, Μπεκρής Ι. 11 (1).

Ήρεμη Δύναμη: Αναστασίου Κ. 4, Πασσάς Σ. 11 (3), Μπίτσικας Ε. 9 (2), Χάχαλης Β. 8, Νικολόπουλος Α. 4, Ανυφαντάκης Γ. 39 (6).

Αίγλη Lobby ΑΦΟΒΟΣ – NOTHING BUT NET 67-73παρ.

(14-16, 27-30, 42-40, 59-59, 67-73)

Για την 23η αγωνιστική οι Nothing But Net κέρδισαν στην παράταση με 67-73 τον Άφοβο, για να καταφέρουν να πετύχουν στα πλέι οφς διασταύρωμα μαζί του με πλεονέκτημα 1-0 υπέρ τους. Το ματς ήταν σκληρό ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, ξεκίνησε με τον Άφοβο να προηγείται με τον Γκότση με 6-2, για να απαντήσουν Σαπλατέρας και Καραμανής για την ισοφάριση και να κάνει ο Καρκατσούλης το 6-9. Ο Παναγιωτόπουλος με τον Καρκατσούλη έφεραν τους Nothing But Net στο 8-13, αλλά ο Γκότσης ήταν σε μεγάλη μέρα, με 6 πόντους έγραψε το 14-13 για την ομάδα του, για να κλείσει την πρώτη περίοδο ο Φανός με 14-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Φανός με τον Σαπλατέρα έκαναν το σκορ 14-20, για να φέρουν τους Nothing But Net στο 14-24 ο Παναγιωτόπουλος με τον Καραμανή. Ο Άφοβος διέκοψε το σερί με τον Ντούβα για το 18-24, αλλά ο Καραμανής κράτησε την ομάδα του μπροστά, 18-26. Ο Καραντζούνης με 4 πόντους μείωσε σε 24-28, ενώ μετά το καλάθι του Καραμανή, το τρίποντο του Καραντζούνη έκλεισε το ημίχρονο στο 27-30.

Στην 3η περίοδο ο Καραντζούνης συνέχισε (11 συνεχόμενοι πόντοι στις παρυφές των δύο ημιχρόνων) για το προσπέρασμα της ομάδας του, με τον Τραϊφόρο και τον Συσκάκη να γράφουν το 37-30 του Άφοβου, ολοκληρώνοντας ένα 13-0 για την ομάδα του. Οι Nothing But Net δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν περισσότερο, ο Φανός έφερε το ματς στο 39-35, αλλά ο Τραϊφόρος έκανε το 42-35. Πάντως, με τρίποντο του Καρκατσούλη και καλάθι του Παλμού οι Nothing But Net πλησίασαν σε 42-40 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραμανής και ο Παλμός ισοφάρισαν το ματς σε 44-44, ενώ ο Καραμανής ήταν που μετά από καλάθι του Γκότση έδωσε προβάδισμα στους Nothing But Net με 46-48, για να κάνει ο Παλμός με 2/2 βολές το 46-50. Με 3:45 για το φινάλε Παναγιωτόπουλος και Καραμανής έφεραν την ομάδα τους στο 48-54, αλλά το καλάθι του Συσκάκη και το τρίποντο του Καραντζούνη μείωσαν σε 53-54 με το ρολόι στο 2:25. Ο Καραμανής έγραψε καλάθι και φάουλ, αλλά 1:32 πριν το τέλος ο Καραντζούνης απάντησε με νέο τρίποντο, 56-57. Ο Παλμός με 2/2 βολές έγραψε το 56-59 με 1:16 για το τέλος, αλλά οι Nothing But Net έχασαν ευκαιρία στα 45 δευτερόλεπτα να καθαρίσουν το ματς. Ο Γκότσης στα 30 δευτερόλεπτα μείωσε σε 58-59, ο Άφοβος έκλεψε την μπάλα στα 15 δευτερόλεπτα, κέρδισε φάουλ, ο Γκότσης είχε 1/2 βολές στα 8 δευτερόλεπτα για την ισοφάριση σε 59-59, ο Άφοβος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από τη δεύτερη βολή, αλλά στην εκπνοή αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Στην παράταση το τρίποντο του Σαπλατέρα έκανε το σκορ 59-62, αλλά ο Άφοβος με τον Συσκάκη μείωσε σε 62-63 με 2:45 για το τέλος. Ο Καρκατσούλης με 2/2 βολές έκανε το 62-65 για να απαντήσει πάλι ο Συσκάκης για το 64-65. Οι Nothing But Net έχασαν την επόμενη επίθεση, αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ για να σκοράρει ο Παναγιωτόπουλος για το 64-67 με 1:58 για το τέλος. Ο Άφοβος δεν κατάφερε να απαντήσει και ο Παλμός κέρδισε φάουλ για να γράψει το 64-69 με 2/2 βολές. Με 1/2 βολές του Ντούβα ο Άφοβος πλησίασε, ενώ μετά από άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν ο Καραντζούνης σκόραρε στα 20 δευτερόλεπτα για το 67-71. Ο Άφοβος έκανε φάουλ, ο Κοτσίφης είχε 2/2 βολές για το 67-71, με τον Παλμό να παίρνει την μπάλα και να κερδίζει κι αυτός φάουλ, για να γράψει ξανά 2/2 βολές (είχε συνολικά 10/10 στο ματς) για το τελικό 67-73 στα 10 δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές ο Καραμανής είχε 20 πόντους, ο Παλμός 12, ενώ Καρκατσούλης, Παναγιωτόπουλος και Φανός από 10. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 23 πόντους, ο Γκότσης 22 και ο Συσκάκης 10.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Χαραλαμπόπουλος): Αναγνώστου Σ., Συμεωνίδης Σ., Σπυριδωνάκος Σ., Γιαννάκης Γ., Ντούβας Β. 6, Καραντζούνης Τ. 23 (3), Γκότσης Μ. 22, Συσκάκης Α. 10, Τραϊφόρος Κ. 6.

Nothing But Net: Καρκατσούλης Π. 10 (2), Καραμανής Ν. 20, Σαπλατέρας Θ. 7 (1), Παλμός Φ. 12, Παναγιωτόπουλος Κ. 10, Κοτσίφης Β. 4, Φανός Ν. 10, Εμμανουηλίδης Μ..

BARCEΛΙΩΜΑ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 57-54

(14-14, 31-26, 37-34, 57-54)

Για την 23η αγωνιστική οι Barceλιώμα κέρδισαν με 57-54 τους Θαλασσόλυκους για να κατακτήσουν την 6η θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Το ματς ξεκίνησε με τους Θαλασσόλυκους να παίρνουν τρίποντα από Τεντόμα και Δασκαλάκη για το 2-6, με τον Μουχάκη να απαντά, αλλά τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Λέντζο Γ. να γράφουν το 6-10 για την ομάδα τους. Ο Κονταράτος ισοφάρισε και ο Μενεξιάδης με τον Μουχάκη έφεραν το ματς στο 14-12 για τους Barceλιώμα, με την περίοδο να κλείνει ισόπαλη από τον Τεντόμα.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λέντζος Γ. και ο Τεντόμας έκαναν το 14-18, με τον Κονταράτο να απαντά με τρίποντο, αλλά τον Δασκαλάκη και τον Λέντζο Φ. να γράφουν το 17-22 για την ομάδα τους. Οι Barceλιώμα προσπέρασαν με Μενεξιάδη και Μουχάκη για το 23-22, ενώ Τσιαμούρης και Κονταράτος με δύο τρίποντα έκαναν λίγο αργότερα το 31-26 για την ομάδα τους, μετά το καλάθι του Τσνικλίδη.

Στην 3η περίοδο ο Τσιαμούρης σκόραρε για το 33-26 και ο Νικολόπουλος έκανε το 35-28, αλλά οι Θαλασσόλυκοι με τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Δασκαλάκη μείωσαν σε 35-32 για να κάνει ο Λέντζος Γ. το 35-34 πριν ο Μουχάκης κλείσει το δεκάλεπτο στο 37-34.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μουχάκης με 5 πόντους και ο Τσιαμούρης έγραψαν το 44-36 για την ομάδα τους, με τον Λέντζο Γ. και τον Καραγιαννίδη Γ. να απαντούν μειώνοντας σε 44-40. Ο Κονταράτος πήρε τη σκυτάλη για τους Barceλιώμα, με 5 πόντους έφερε το ματς στο 49-42 για να κάνει το 51-42 ο Νικολόπουλος. Ο Καραγιαννίδης Γ. με τρίποντο και ο Λέντζος Γ. μείωσαν σε 51-47 για να απαντήσει ο Κονταράτος για το +6 των Barceλιώμα. Ο Λέντζος Γ. έριξε τη διαφορά τους 4 πόντους, ενώ με 1/2 βολές από τεχνική ποινή οι Θαλασσόλυκοι πλησίασαν 1:08 πριν το τέλος στο 53-50.

Οι δυο ομάδες είχαν από 0/2 βολές κι ένα χαμένο σουτ η καθεμία στη συνέχεια για να φτάσουμε στα 9 δευτερόλεπτα, όταν ο Λέντζος Φ. μείωσε σε 53-52. Στα 7 δευτερόλεπτα ο Τσιαμούρης με 2/2 βολές έκανε το 55-52, με τον Τσανικλίδη να μειώνει στον πόντο στα 4 δευτερόλεπτα, 55-54 και τον Κονταράτο με 2/2 βολές να κάνει το 57-54 στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Κονταράτος είχε 24 πόντους, ο Μουχάκης 13 και ο Τσιαμούρης 12. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 16 πόντους, ο Δασκαλάκης 11, ο Τεντόμας και ο Καραγιαννίδης Γ. από 9.

Barceλιώμα (Γκότσης Γ., Καρύδης): Μενεξιάδης Σ. 4, Τσιαμούρης Π. 12, Γκότσης Γ., Νικολόπουλος Θ. 4, Μουχάκης Ν. 13 (1), Κονταράτος Ν. 24 (4).

Θαλασσόλυκοι: Λέντζος Φ. 4, Λύρας Γ., Τσανικλίδης Θ. 5, Καραγιαννίδης Γ. 9 (1), Τεντόμας Ν. 9 (1), Λέντζος Γ. 16, Δασκαλάκης Π. 11 (1).

ΑΤΤΙΚΗ – DESPERADO 63-53
(11-14, 25-28, 45-43, 63-53)

Η Αττική κέρδισε με 63-53 τους Desperado σε αγώνα της 22ης αγωνιστικής, για να καπαρώσει την 5η θέση του πρωταθλήματος και να συνεχίσει να ελπίζει (με ήττα των Gastone) στην 4η. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τους Desperado από τον Καραλή Ε. και τον Σεφέρη, ενώ η Αττική απάντησε με τον Μπότσα για το 6-6. Οι Desperado πήγαν στο 6-11 με τον Κατσιαβάρα, και στο 9-14 μετά το καλάθι του Μπέλλου με τον Βαβίζο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σεφέρης και ο Καραλής Ε. έφεραν το ματς στο 11-19 για να κάνει ο Κατσιαβάρας το 11-21 για την ομάδα του. Ο Καραλής Α. σκόραρε για το 15-21, ο Καραλής Ε. έγραψε τρίποντο για το 15-24, με την Αττική να μειώνει σε 23-24 με τον Καραλή Α. που έφτασε τους 12 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του στη 2η περίοδο. Ο Μπέλλος ήταν που ισοφάρισε το ματς σε 25-25, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-28 από τρίποντο του Καραλή Ε. για τους Desperado.

Στην 3η περίοδο ο Καραλής Α. έδωσε προβάδισμα με 29-28 στην Αττική, ενώ ο ίδιος μετά τα καλάθια του Ξερέα και του Σεφέρη έκανε το 33-30. Οι Desperado απάντησαν με τον Καραλή Ε. και τον Σεφέρη για το 35-38, με την Αττική να ισοφαρίζει σε 39-39 με τον Βασιλείου και τον Καραλή Α. και να προσπερνά αμέσως μετά με τον δεύτερο. Ο Βασιλείο έγραψε το 43-39, αλλά ο Δάφνος και ο Σεφέρης ισοφάρισαν τον αγώνα, για να κλείσει ο Μπέλλος το δεκάλεπτο στο 45-43.

Στην 4η περίοδο ο Μπέλλος πήγε την ομάδα του στο 49-43, ο Καραλής Α. έκανε το 51-43, ενώ μετά το καλάθι του Εμμανουηλίδη ο Καραλής Α. με τρίποντο έγραψε το 55-45 για την Αττική. Ο Μπέλλος πήγε το ματς στο 58-45, για να απαντήσει ο Σεφέρης, με τον Καραλή Δ. να γράφει το 61-48. Ο Βαβίζος με τρίποντο μείωσε στους 10 πόντους, ενώ Βασιλείου και Σεφέρη διαμόρφωσαν το τελικό 63-53.

Για τους νικητές ο Καραλής Α. είχε 28 πόντους, ο Μπέλλος 16 και ο Βασιλείου 7. Για τους Desperado ο Σεφέρης είχε 22 πόντους, ο Καραλής Ε. 13 και ο Κατσιαβάρας 8.

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 16, Καραλής Δ. 4, Βασιλείου Μ. 7, Κοντός Γ., Γαλάνης Δ., Αντωνάκης Γ., Καραλής Α. 28 (1), Μπουργαζάς Β., Ξερέας Μ. 4, Μπότσας ‘Ντανίλο’ Γ. 4.

Desperado (Καραλής): Ράγγας Φ., Καραλής Ε. 13 (3), Εμμανουηλίδης Α. 3, Σεφέρης Δ. 22, Δάφνος Δ. 2, Κατσιαβάρας Π. 8 (1), Βαβίζος Θ. 5 (1).