Home / Α1 / Ξεκαθάρισε η οκτάδα, «ζει» ο Πανελευσινιακός!

Ξεκαθάρισε η οκτάδα, «ζει» ο Πανελευσινιακός!

Στην… κουτσουρεμένη 23η αγωνιστική της Α1 είδαμε τον Πανελευσινιακό να κερδίζει τον ΠΑΟΚ και να ανεβαίνει μετά από πάρα πολύ καιρό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η νίκη του Άρη επί του ΚΑΟΔ ουσιαστικά τελείωσε τη μάχη της οκτάδας, αφού απομένουν μόλις 3 αγώνες και ο 8ος Άρης έχει 2 νίκες απόσταση από τον 9ο. Κατά τα άλλα, η αγωνιστική είχε 5 αγώνες, καθώς Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αγωνίζονται στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, οπότε οι αγώνες τους με Ηλυσιακό και Καβάλα αναβλήθηκαν.

Ο Πανελευσινιακός πέτυχε την πιο σημαντική νίκη της αγωνιστικής, μιας και το 67-54 επί του ΠΑΟΚ τον έφερε στη 12η θέση. Ισοβαθμεί πια με το Περιστέρι, αλλά είναι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού αφού στις μεταξύ τους αναμετρήσεις έχει το πλεονέκτημα (έχουν από 1-1, αλλά ο Πανελευσινιακός έχει κερδίσει με 13, ενώ το Περιστέρι με 2).

Ο Πανελευσινιακός αποκατέστησε την… ισορροπία στη μάχη της τετράδας, αφού έχει κερδίσει και τον Πανιώνιο και τον ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει αυτή τη φορά την απουσία του Παπαδόπουλου και στο ξέσπασμα των αντιπάλων του στην 4η περίοδο δεν άντεξε. Το ματς ήταν ισόπαλο στο 32ο λεπτό όταν ο Χάτσερ έγραψε το 50-50, αλλά από εκεί και πέρα, άστοχες επιθέσεις από Τσαϊρέλη, Κασελάκη και Δέδα (σε διάστημα 3 λεπτών ο ΠΑΟΚ είχε 0/2 βολές, 0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα) και 6 μαζεμένοι πόντοι του Λιακόπουλου συν ένα καλάθι του Εζιούκβου έφεραν το ματς στο 58-50.

Ο Μαγκουνής με 4 πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντου
ς, επιστροφή δεν υπήρχε για τον ΠΑΟΚ, με τον Λιακόπουλο στο τέλος να γράφει το 67-54 με τρίποντο. Ο Πανελευσινιακός είχε 54% στα δίποντα (45% ο ΠΑΟΚ), ενώ είχε και περισσότερα ριμπαόυντ (35-27 με τα επιθετικά στο 10-6) και πιο πολλές ασίστ (13-11).

Ο Λιακόπουλος ήταν ο καλύτερος του γηπέδου με 24 πόντου
ς, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ με 4/7 τρίποντα, ενώ ο Εζιούκβου είχε 8 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Χαραλαμπίδης ήταν ο καλύτερος του ΠΑΟΚ, αλλά οι 14 πόντοι του δεν έφτασαν. Ο ΠΑΟΚ, πια, είναι και πάλι μία νίκη κάτω από τον Πανιώνιο και αν θέλει την 3η θέση στην κανονική περίοδο θα πρέπει την ερχόμενη αγωνιστική όχι μόνο να κερδίσει τους «κυανέρυθρους», αλλά και να τους πάρει τη διαφορά των 14 πόντων με την οποία είχε χάσει στο ματς του πρώτου γύρου. Οι δυο ομάδες έχουν από ένα ματς με τους «αιώνιους», άρα λογικά θα έχουν και από μία ήττα ακόμα. Αν, βέβαια, ο ένας από τους δύο κερδίσει σε αυτό το παιχνίδι, τότε οι συζητήσεις για τις διαφορές θα πάνε στον κάλαθο των αχρήστων.

Ο Πανιώνιος έχει αυτή τη μία νίκη προβάδισμα επί του ΠΑΟΚ μιας και κέρδισε με 80-78 τον Απόλλωνα, χάρη σε καλάθι του Νίκου Παππά στην εκπνοή του αγώνα. Βέβαια, ο Παππάς έκανε τη διαφορά σε όλο το ματς, όχι μόνο στο τέλος. Σε 35 λεπτά συμμετοχής είχε 33 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 12 κερδισμένα φάουλ με 7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 13/14 βολές, φτάνοντας στο 41 ranking!

Δίπλα στον Παππά, και ο Γιάνκοβιτς (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ήταν καλός, αλλά και ο Μπούκερ (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Για τον Απόλλωνα καλύτερος ήταν ο ΜακΚόλουμ με 22 πόντους (8/11 δίποντα), με τον Γκραντ να ακολουθεί (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ο Πανιώνιος έκανε μόλις 9 λάθη στο ματς (13 ο Απόλλωνας), ενώ είχε 81% στις βολές με 22/27, με τον Απόλλωνα να έχει 61% με 14/23. Σε ματς που κρίνεται με σουτ στην εκπνοή, αυτό το 61% στις βολές ήταν καθοριστικό. Και αποδεικνύεται πόσο αν δούμε τα εντός παιδιάς ποσοστά των δύο ομάδων, ο Απόλλωνας είχε 50% σε δίποντα και τρίποντα, με τον Πανιώνιο να έχει 44% και 38% αντίστοιχα. Τα 37 ριμπάουντ του Πανιωνίου επίσης έπαιξαν ρόλο, ο Απόλλωνας πήρε 32 με τα επιθετικά να είναι 12-6.

Με δύο κολλητά τρίποντα του Κλάιμπερ ο Απόλλωνας έφτασε στο 61-67 στο 36ο λεπτό για να πάρει το πλεονέκτημα, αλλά ο Παππάς και ο Γιάνκοβιτς μείωσαν πολύ γρήγορα σε 66-67. Μετά το καλάθι του Αργυρόπουλου ο Παππάς ήταν που με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 71-71, ενώ ξανά ο Παππάς ήταν που σκόραρε για το 73-73. Νέο καλάθι και φάουλ για το Παππά και το σκορ στο 76-75 για τον Πανιώνιο, ο Αργυρόπουλος απάντησε, με τον Παππά να απαντά για το 78-78, τον Μίλμπουρν να κάνει τάπα στον Αργυρόπουλο και τον Παππά στην εκπνοή να γράφει το 80-78 για τον Πανιώνιο, σκοράροντας τους τελευταίους 14 πόντους για την ομάδα του στο ματς!

Η μάχη της οκτάδας ουσιαστικά τελείωσε αυτή την εβδομάδα, μιας και ο Άρης κέρδισε στο Αλεξάνδρειο με 85-73 τον ΚΑΟΔ, έφτασε τον Απόλλωνα στο 10-13, αφήνοντας τον ΚΑΟΔ στο 8-15. Μάλιστα, έχει και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους Δραμινούς, καθώς είχε ηττηθεί με 3 πόντους στο ματς του πρώτου γύρου. Το ίδιο πλεονέκτημα επί του ΚΑΟΔ έχει και ο Απόλλωνας, άρα μόνη ελπίδα για την ομάδα της Δράμας να πάρει και τα 3 παιχνίδια και ένας από τους άλλους δύο να χάσει και τα 3 δικά του.

Ο Άρης μπήκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, με πολλά τρίποντα, γρήγορο ρυθμό και καλή άμυνα έφτασε στο +17 και το 48-31. Ο Απόλλων αντέδρασε, κατάφερε με σερί 0-13 να μειώσει από το 50-33 στο 50-46. Ο Άρης με τρίποντο του Μποχωρίδη πήγε στο 58-50 λίγο μετά αλλά στην αρχή της 4ης περιόδου ο Απόλλωνας μπόρεσε να προσπεράσει με 65-66 με 4 πόντους του Μπένα. Ο Άρης απάντησε άμεσα, με 5 πόντους του Καραποστόλου έγραψε το 71-66, ενώ ο Βεζένκοφ έκανε το 77-68, ουσιαστικά καθαρίζοντας το ματς στο 37ο λεπτό. Ο Βεζένκοφ, μάλιστα, έφτασε τους 9 συνεχόμενους πόντους για να γράψει το 82-70 για την ομάδα του.

Ο Άρης σούταρε πάρα πολύ καλά εντός παιδιάς, ενώ το 52% στα τρίποντα με 12/23 απέναντι στο 13% με 2/16 του Απόλλωνα ήταν αυτό που στην τελική σούμα έκρινε το ματς. Ο Χαντ είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ασημακόπουλος με τον Σαρικόπουλο βοήθησαν, ενώ Τσιάρας, Βεζένκοφ, Βεργίνης ήταν καλοί, με τον Άρη να έχει 7 παίκτες με τουλάχιστον 8 πόντους. Ο Νόουλς ήταν ο καλύτερος για τον ΚΑΟΔ, 13 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ τα στατιστικά του.

Νίκη και για τον Κολοσσό, το 77-67 που έγραψε επί του Περιστερίου τον έφερε στο 7-16, ρίχνοντας το Περιστέρι στο 6-17 και τη 13η θέση της βαθμολογίας. Απομένουν 3 αγωνιστικές, Περιστέρι, Καβάλα, Κολοσσός, Πανελευσινιακός και Ηλυσιακός λογικά θα περιμένουν μέχρι το τέλος για να ξεκαθαριστεί η τύχη τους.

Τα φετινά στατιστικά επιβεβαιώθηκαν σε έναν ακόμα αγώνα του Περιστερίου, το οποίο έφτασε το 0-12 μακριά από την έδρα του. Ο Κολοσσός κατάφερε να κερδίσει μετά από 6 συνεχόμενες ήττες, σίγουρα πήρε ανάσα, αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα ότι αυτή η νίκη θα του φτάσει για να σωθεί.

Ο Χάτεν και ο Νατζφέι έκαναν τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις,
ο πρώτος είχε 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ με 10/18 εντός παιδιάς, ο δεύτερος 18 πόντους και 10 ριμπάουντ με 7/8 εντός παιδιάς. Για το Περιστέρι ο Μάντζαρης ήταν πολύ καλός με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Πάρκερ είχε 15 πόντους, με τον Παπαντωνίου να κάνει ένα από τα ελάχιστα κακά φετινά παιχνίδια του.

Ο Κολοσσός σούταρε με 63% στα δίποντα (45% το Περιστέρι) ενώ οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στις βολές, 64%-53% είχαν αντίστοιχα. Η διαφορά στα ριμπάουντ (41-32) κάλυψε τα 18-12 λάθη. Το Περιστέρι ήταν μπροστά στο ξεκίνημα του αγώνα, έφτασε στο 27-32, για να ισοφαρίσει ο Χάτεν σε 32-32 με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-36.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στην 3η περίοδο, εκεί που ο Χάτεν με τρίποντο έκανε το 42-36 και το επιμέρους σκορ ήταν 18-9 για τους γηπεδούχους που έφτασαν στο 49-39 με τον Όσμπι για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 55-45. Ο Γαλιώτος μείωσε σε 62-57 στο 35ο λεπτό, ενώ ο Κομποδιέτας με τρίποντο στο 38ο λεπτό έκανε το 68-64 στο ματς. Η αντίδραση του Κολοσσού ήταν πολύ καλή, ο Χάτεν έβαλε 5 πόντους και ο Καλαμπόκης 2/2 βολές για το 75-66 στο τελευταίο λεπτό (την ώρα που το Περιστέρι είχε 1 λάθος, 1 άστοχο τρίποντο και 1 λέι απ του Πάρκερ), με το ματς να τελειώνει εκεί.

Νίκη και για τον ΑΓΟΡ, 68-66 τον Ίκαρο, με τους Ρεθυμνιώτες να πηγαίνουν στο 15-8, να απέχουν 2 νίκες από τον ΠΑΟΚ, θεωρητικά, αν ο ΠΑΟΚ χάσει από Παναθηναϊκό και Πανιώνιο μπορούν να τον φτάσουν, αλλά δεν τους φτάνει αυτό για να τον περάσουν, αφού ο ΠΑΟΚ έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Πλεονέκτημα ο ΑΓΟΡ έχει στην ισοβαθμία με τον Πανιώνιο, αλλά ο Πανιώνιος είναι 3 νίκες πιο ψηλά και για να τον περάσει το Ρέθυμνο θα πρέπει να χάσει και από ΠΑΟΚ και από Ολυμπιακό και από Ίκαρο.

Το ματς κρίθηκε στην εκπνοή, με μια… άστοχη βολή του Κόμματου να είναι αυτή που χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Με 1 δευτερόλεπτο για το τέλος και το σκορ στο 67-66 ο Κόμματος στάθηκε στη γραμμή, έβαλε την πρώτη βολή, έγραψε το 68-66, έχασε τη δεύτερη και ο Ίκαρος δεν είχε χρόνο ούτε για ένα σουτ-προσευχή αφού ο χρόνος ήταν ελάχιστος και είχε εκπνεύσει μέχρι να πάρει το ριμπάουντ ο Βρκιτς.

Ο ΑΓΟΡ έκανε λιγότερα λάθη, 10-16, αλλά στις άλλες κατηγορίες οι δυο ομάδες συμβάδιζαν, με τον Ίκαρο να σουτάρει καλύτερα στα δίποντα (45%-54%) αλλά και στις βολές (71%-80%). Στο 31ο λεπτό ο ΑΓΟΡ κέρδιζε με 52-42, αλλά είδε τον αντίπαλό του να μειώνει σε 52-50 λίγο πιο μετά, να πλησιάζει σε 54-53 με καλάθι και φάουλ του Βρκιτς στο 35ο λεπτό και να ισοφαρίζει με τρίποντο του Στρναντ στο 38ο λεπτό σε 58-58. Το τρίποντο του Βρκιτς μείωσε σε 67-66 λίγο πριν το τέλος, αλλά οι βολές του Κόμματου καθάρισαν τη νίκη για την ομάδα του.

Ο Ίκαρος έπεσε στο 11-12
, είναι ακόμα 6ος, με τον Απόλλωνα και τον Άρη να τον κυνηγούν μια νίκη χαμηλότερα. Και έχουμε πει για το έπαθλο της 6ης θέσης που σημαίνει διασταύρωμα στην οκτάδα με άλλον πλην των «αιωνίων» σε αντίθεση με την 7η και την 8η.