Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νίκη οκτάδας οι Δικαστές!

Νίκη οκτάδας οι Δικαστές!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Με νίκη έκλεισαν την κανονική περίοδο οι Δικαστές, αφού επικράτησαν της ΑΕΚ Περιστερίου με 70-51 στο παιχνίδι, της 17ης αγωνιστικής, που έκλεισε την κανονική περίοδο στον δεύτερο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Η ΑΕΚ Περιστερίου παρέμεινε πρώτη παρά την ήττα, ενώ οι Δικαστές τερμάτισαν στην 8η θέση.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΔΙΚΑΣΤΕΣ 51-70
(10-15, 20-30, 33-49, 50-71)

Το ματς ξεκίνησε με 3-2 για την ΑΕΚ Περιστερίου με τρίποντο του Καραθανάση, ενώ μετά την απάντηση του Τούμπα ο ίδιος έκανε το 6-4. Οι Δικαστές ισοφάρισαν με τον Πανουργιά, για να γράψει το 8-6 ο Ιωαννίδης. Ο Βλαζάκης με τον Τούμπα και τον Πανουργιά, όμως, μετά το καλάθι του Καραθανάση, έφεραν τους Δικαστές στο 10-15 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Λεντής έγραψε το 10-18, για να απαντήσουν ο Δήμας με τον Πετσανά για το 16-18. Ο Ιωαννίδης έκανε το 18-20, αλλά οι Δικαστές με τον Βαζαίο, τον Στρατηγάκο και τον Τούμπα έτρεξαν ένα 0-8 για το 18-28. Το σερί διέκοψε με βολές ο Παληός, για να κλείσει το ημίχρονο στο 20-30 με τον ίδιο τρόπο ο Βαζαίος.

Στην επανάληψη οι Δικαστές κράτησαν το προβάδισμα, με τον Τούμπα και τον Στρατηγάκο πήγαν στο 22-34, ενώ μετά την απάντηση του Καραθανάση για το 24-34, ο Βαζαίος με τον Τούμπα έφεραν το ματς στο 24-39 για την ομάδα τους. Ο Κουφογιάννης με τον Καραθανάση αντέδρασαν για την ΑΕΚ Περιστερίου και σκόραραν για το 31-41, αλλά ο Στρατηγάκος με τον Βλαζάκη έφεραν το ματς στο 31-46 για να κάνει με καλάθι και φάουλ ο Βλαζάκης το 33-49 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ιωαννίδης με τον Καραθανάση μείωσαν σε 38-49 για την ΑΕΚ Περιστερίου, αλλά γρήγορα ο Στρατηγάκος έφερε την ομάδα του στο 38-53. Ο Παληός έκανε το 42-54, όμως οι Δικαστές με τον Λεντή να σκοράρει για τρεις πόντους πήγαν στο 44-60. Η διαφορά δεν έπεσε ξανά από τους 14, εκεί πήγε με καλάθι του Κουφογιάννη, 46-60, ενώ ο Τούμπας και ο Βλαζάκης έφεραν το ματς στο 47-65 και το 49-67, για να κλείσουν την αναμέτρηση ο Κουφογιάννης με τον Βλαζάκη στο 51-70.

Για τους νικητές ο Τούμπας είχε 17 πόντους, ο Βλαζάκης Κ. και ο Στρατηγάκος είχαν από 15 πόντους, ενώ ο Βαζαίος είχε 10 και ο Πανουργιάς 7. Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Καραθανάσης είχε 19 πόντους, ο Κουφογιάννης 12 και ο Ιωαννίδης 9.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης): Πλατάκος Θ. 1, Κουφογιάννης Χ. 12, Παληός Σ. 4, Θεοδώρου Μ., Ιωαννίδης Σ. 9 (1), Καραθανάσης Θ. 19 (3), Πετσανάς Δ. 4, Γεωργάλας Σ., Ρήγος Ι., Δήμας Η. 2.

Δικαστές (Συκαράς): Βλαζάκης Κ. 15 (1), Στρατηγάκος Π. 15 (1), Τούμπας Ι. 17, Βαζαίος Ι. 10, Λεντής Μ. 6 (1), Πανουργιάς Δ. 7.