Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Ψηλά η ΑΕΚ, πρώτη νίκη για Fast Break!

Ψηλά η ΑΕΚ, πρώτη νίκη για Fast Break!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Με δύο νίκες συνέχισε η ΑΕΚ Περιστερίου την πορεία της στον δεύτερο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Κέρδισε με 81-62 τους C-Drifters για την 5η αγωνιστική, αγωνιστική για την οποία επίσης οι Byron Celtics κέρδισαν 76-55 το Μπάχαλο. Για την 7η αγωνιστική, οι Halia Mavericks κέρδισαν με 50-47 τους C-Drifters.

Όλοι οι υπόλοιποι αγώνες ανήκαν στην 6η αγωνιστική, με την ΑΕΚ Περιστερίου να επικρατεί με 94-63, τα Κουλουβάχατα να μένουν αήττητα, 79-49 τους Ασυμβίβαστους και τους Ready 2 fire να συγκατοικούν την κορυφή, 75-44 τους Whiskago Bulls. Οι Buzzer Beeeres αμέσως από κάτι με το 54-41 επί των Δικαστών, Ο Ρεμπελιακός χάρισε στους Remal Madri την πρώτη τους ήττα με 74-62, οι Fast Break έκαναν την πρώτη τους νίκη, 51-35 τους Rolling Stones, ενώ οι Byron Celtics συνεχίζουν την άνοδό τους στον πίνακα, 56-46 τους Divers.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – C-DRIFTERS 81-62

(28-16, 46-29, 65-44, 81-62)

Για την 5η αγωνιστική η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε με 81-62 τους C-Drifters παίρνοντας από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ Περιστερίου μπήκε με τον Κουφογιάννη, τον Καραθανάση και τον Πετσανά με 11-2 στο ματς, μέχρι ο Μπίτσικας να διακόψει το σερί. Ο Γκότσης και ο Μπίτσικας ήταν που μείωσαν σε 15-8 για τους C-Drifters, αλλά ο Πετσανάς και ο Παληός έφεραν την ομάδα τους στο 22-8. Ο Γκότσης απάντησε με τον Κουτσοβασίλη για το 23-15, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 28-16 από τον Γκότση για τους C-Drifters.

Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με τον Φέτση και τον Ανανίδη η ΑΕΚ Περιστερίου πήγε στο 40-20, με τους C-Drifters να μην έχουν σταθερό σκορ. Ο Γκότσης και ο Ξενόφος σκόραραν για το 43-25, αλλά με τον Φέτση και τον Γεωργακόπουλο το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 48-29.

Στην 3η περίοδο η διαφορά από τον Καραθανάση, τον Φέτση και τον Καρούσο πήγε στους 25 πόντους, 57-32, για να απαντήσει ο Ξενόφος με τον Γκότση και να κάνει ο Κουτσοβασίλης το 57-42 για το 0-10 των C-Drifters. Όμως, ο Ανανίδης και ο Κουφογιάννης ήταν που έγραψαν το 65-44 στο τέλος της περιόδου για την ΑΕΚ Περιστερίου. Ο Γκότσης μείωσε σε 67-49, αλλά η ΑΕΚ Περιστερίου ήλεγξε τον αγώνα ως το τέλος, με τον Καρούσο, τον Κουφογιάννη και τον Φέτση πήγε στο 79-55, για να κλείσουν τον αγώνα ο Φέτσης με τον Μπιλίτση και τον Μπιράκο στο 81-62.

Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Καραθανάσης είχε 17 πόντους, ο Φέτσης 13, ο Καρούσος 12, ο Πετσανάς 11, ο Ανανίδης 9 και ο Κουφογιάννης 8. Για τους C-Drifters ο Γκότσης είχε 30 πόντους, ο Κουτσοβασίλης 9 και ο Μπιλίτσης 7.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης): Καρούσος 12, Γεωργαλάς Σ., Παληός 5, Κουφογιάννης Χ. 8, Ιωαννίδης Σ. 3, Καραθανάσης Θ. 17 (1), Πετσανάς Δ. 11 (2), Ανανίδης Ν. 9 (2), Γεωργακόπουλος Π. 3, Φέτσης 13 (2).

C-Drifters: Κουτσοβασίλης 9, Ξενόφος Μ. 4, Μπιλίτσης 7, Πίτσικας Ε. 6, Τρίνατος, Μπιράκος 6, Γκότσης 30 (1), Κατσαρής.

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – BUZZER BEERES 41-54
(10-8, 27-30, 31-45, 41-54)

Οι Buzzer Beeres κέρδισαν με 41-54 τους Δικαστές παίρνοντας τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο ξεκίνημά του, με τον Μπερτσιά και τον Χρυσόστομο οι Buzzer Beeres προηγήθηκαν με 2-6, για να απαντήσουν οι Δικαστές και με τους Στρατηγάκο, Ιωάννου και Τούμπα να πάνε στο 10-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπερτσιάς και ο Χρυσόστομος με τρίποντο έφεραν τους Buzzer Beeres στο 10-14, με τους Δικαστές να παίρνουν σκορ από Βλαζάκη και Συκαρά για να πάρουν προβάδισμα, 17-16. Όμως, ακολούθησε σερί από τους Buzzer Beeres με τον Βλαχάκη και τον Σιδερίδη, σερί που τους έφερε στο 17-25, ενώ μετά από την απάντηση του Τούμπα, ο Τραχάνης έβαλε τους 7 τελευταίους πόντους της ομάδας του στην περίοδο για το 25-30 με τον Τούμπα να απαντά για το 27-30.

Στην 3η περίοδο η άμυνα των Buzzer Beeres ήταν που έκανε τη διαφορά, μέχρι να σκοράρουν οι Δικαστέςο Χρυσόστομος και ο Αρτόπουλος είχαν φέρει την ομάδα τους στο 27-37, ενώ μετά το καλάθι του Συκαρά οι Buzzer Beeres πήγαν με τρίποντα από Σιδερίδη και Τραχάνη στο 29-45. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Δικαστές με σερί 7-0 από Βλαζάκη, Τούμπα και Βαζαίο μείωσαν σε 36-45, αλλά τα καλάθια από Τραχανη και Χρυσόστομο έγραψαν το 37-50 με το παιχνίδι να κρίνεται οριστικά ως προς τον νικητή. Ο Στρατηγάκος και ο Βαχάκης ήταν που σκόραραν εκατέρωθεν για το τελικό 41-54.

Για τους νικητές ο Τραχάνης είχε 16 πόντους, ο Χρυσόστομος 15, ο Βλαχάκης 8 και ο Μπερτσιάς 7. Για τους Δικαστές ο Τούμπας είχε 13 πόντους και ο Συκαράς 12.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Στρατηγάκος Π. 5 (1), Τούμπας Γ. 13, Συκαράς Σ. 12, Βαζαίος Γ. 2, Βλαζάκης Κ. 6, Καραμπέτσος Κ., Ιωάννου Α. 2, Χατζηγεωργίου Α. 1.

Buzzer Beeres (Μακρή Β.): Παρασκευόπουλος Γ., Σιδερίδης Ε. 5 (1), Αρτόπουλος Γ. 3 (1), Μπερτσιάς Π. 7, Τραχάνης Α. 16 (2), Βλαχάκης Γ. 8, Χρυσόστομος Δ. 15 (1).

WHISKAGO BULLS – READY 2 FIRE 44-75
(12-16, 21-37, 27-50, 44-75)

Οι Ready 2 fire παρέμειναν αήττητοι μετά τη νίκη τους με 44-75 επί των Whiskago Bulls, σε ματς όπου πήραν διαφορά μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 για τους νικητές από Κουράκο Αν. και Αντίοχο, με τους Whiskago Bulls να απαντούν με τον Δημπούρλιαγκα και τον Κρίθημο για το 8-4. Οι Ready 2 fire με τρίποντα από τον Καραμανιώλα ισοφάρισαν σε 10-10 το ματς, ενώ ο Μανάζης τους έφερε στο 12-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Κρίθημου οι Whiskago Bulls μείωσαν σε 15-16, αλλά ακολούθησε ένα σερί 0-14 για τους Ready 2 fire, με τον Παππά, τον Κουράκο Αν. και τον Καραμανιώλα για το 15-30. Μετά το 19-32 από τον Κρίθημο και το 21-34 από τον Τσιλώνη, οι Ready 2 fire με τον Βαραμέντε και τον Αντωνίου πήγαν στο 21-37 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στο 21-42 από τον Βαραμέντε και τον Κουράκο Αν., με τους Whiskago Bulls να απαντούν με δύο τρίποντα του Μακρυγιάννη για το 27-44. Η περίοδος έκλεισε με τον Μανάζη και τον Βαραμέντε να πηγαίνουν την ομάδα του στο 27-50. Στην 4η περίοδο οι Whiskago Bulls με τον Γεωργαλή, τον Μακρυγιάννη να βάζει άλλα δύο τρίποντα και τον Δημπούρλιαγκα, μείωσαν σε 38-54, για να απαντήσουν οι Ready 2 fire με τον Παππά και τον Καραμανιώλα για το 38-62. Στο 40-67 πήγε τους νικητές ο Βαραμέντες, με τον Κρίθημο και τον Μακρυγιάννη να κάνουν το 44-71 και το τελικό σκορ να διαμορφώνει ο Κουράκος Αν..

Για τους νικητές ο Κουράκος Αν. είχε 21 πόντους, ο Καραμανιώλας 19, ο Παππάς 13, ο Βαραμέντες 11 και ο Μανάζης 9. Για τους Whiskago Bulls ο Μακρυγιάννης είχε 14 πόντους, ο Κρίθημος 12 και ο Δημπούρλιαγκας 8.

Whiskago Bulls (Φουσέκης Π.): Κρίθημος Α. 12 (2), Μακρυγιάννης Κ. 14 (4), Φουσέκης Π., Δημόπουλος Π., Γεωργαλής Κ. 2, Χουδελούδης Κ., Δημπούρλιαγκας Δ. 8, Καραΐσκος Σ., Μιλσής Ν. 1, Τσιλώνης Π. 5.

Ready 2 fire (Παππάς): Αντίοχος Α., Αντωνίου Χ. 2, Βαραμέντες Δ. 11 (3), Μανάζης Σ. 9, Καραμανιώλας Χ. 19 (3), Κουράκος Αν. 21, Παππάς Σ. 13 (1).

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – REMAL MADRI 74-62
(13-16, 29-35, 53-48, 74-62)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Remal Madri με 74-62 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο τέλος του, καθώς ως τα μισά της 4ης περιόδου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ρεμπελιακό να προηγείται με 8-3 με τρίποντα από τους Ροδίτη Α. και Κοντογεώργη. Οι Remal Madri απάντησαν με τον Βιλλιώτη για το 9-7, ενώ ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 10-10, με την ομάδα του να παίρνει από τον Μαζιώτη και τον Αλαφούζο το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 13-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ρούσσος έφερε τους Remal Madri, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με τον Καρρά και τον Λαρεντζάκη για να μειώσει και να προσπεράσει με τον Φλόκαλη και τον Ροδίτη Α. σε 23-20. Με 4 πόντους από Καρά και Παπαδόπουλο οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 27-27, με τους Remal Madri στο τέλος του ημιχρόνου να παίρνουν τρίποντο από τον Χιωνά και σκορ από Μαζιώτη, Παπαδόπουλο για το 29-35 της ανάπαυλας.

Στην 3η περίοδο το τρίποντο του Σελλάκη πήγε το ματς στο 29-38, και μετά την απάντηση του Κατσαφάρου, ο Παπαδόπουλος έκανε το 34-41. Όμως, ο Ρεμπελιακός γρήγορα έκλεισε την ψαλίδα, με τον Σαρρή και τον Κατσαφάρο πλησίασε στο καλάθι για να ισοφαρίσει ο Παππάς σε 43-43. Μέχρι το τέλος της περιόδου και μετά το 43-47 από Μαζιώτη και Παπαδόπουλο, ο Ρεμπελιακός με τον Φλόκαλη και τον Ροδίτη Α. είχε προσπεράσει, 53-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καρράς και ο Κατσαφάρος έφεραν την ομάδα τους στο 57-48, για να πλησιάσουν με Μαζιώτη και Βιλλιώτη σε 59-54 οι Remal Madri. Το τρίποντο του Ροδίτη Α. για το 62-54 ήταν καθοριστικό, ενώ ο Σαρρής και ο Κοντογεώργης σκόραραν για το 68-56 της ομάδας τους, που έκρινε και το ματς, με τον Μαζιώτη να μειώνει σε 69-60, αλλά τον Κοντογεώργη να γράφει το τελικό 74-62.

Για τους νικητές ο Ροδίτης Α. είχε 16 πόντους, ο Σαρρής και ο Καρράς από 12, ο Λαρεντζάκης 10, ο Φλόκαλης 9, ο Κατσαφάρος 8 και ο Κοντογεώργης 7. Για τους Remal Madri ο Παπαδόπουλος είχε 17 πόντους, ο Μαζιώτης 15 και ο Βιλλιώτης 13.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Ροδίτης Α. 16 (3), Ντούσιας Σ., Κοντογεώργης Α. 7 (1), Φλόκαλης Σ. 9, Λαρεντζάκης Β. 10, Κατσαφάρος Γ. 8 (2), Σαρρής Π. 12 (2), Καρράς Χ. 12.

Remal Madri (Μεσσάδος Κ.): Αλαφούζος Γ. 4, Γιαννουκάς Α. 1, Μεσσάδος Κ., Παπαδόπουλος Β. 17 (1), Πηλάκης Ν., Χιονάς Γ. 3 (1), Σελλάκης Σ. 5 (1), Βιλλιώτης Μ. 13, Μανίνας Γ., Ρούσσος Β. 4, Μεταξάς Μ., Μαζιώτης Κ. 15.

BYRON CELTICS – ΜΠΑΧΑΛΟ 76-55
(21-16, 37-26, 52-42, 76-55)

Για την 5η αγωνιστική οι Byron Celtics κέρδισαν με 76-55 το Μπάχαλο, παίρνοντας από τη δεύτερη περίοδο τον έλεγχο του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με το σκορ στο 6-6 από τον Σαχινίδη και τον Κυρούση απ’ τη μία και τον Παραδείσα με τον Μπόλλη απ’ την άλλη. Οι Byron Celtics προηγήθηκαν με τα τρίποντα από Μακρυμίχαλο και Γκίκα με 14-10, για να απαντήσει το Μπάχαλο με τον Παραδείσα και τον Ψιλόπουλο για το 17-16, με την πρώτη περίοδο να κλείνει από τον Σαχινίδη στο 21-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μπάχαλο με τον Παπαδόπουλο και τον Ψιλόπουλο μείωσε σε 21-20 για να απαντήσουν οι Byron Celtics με σερί 10-0 με τον Χανιώτη, τον Σιάφο και τον Γκίκα για το 31-20. Το τρίποντο του Μητρόπουλου έκανε το σκορ 31-23, αλλά ο Κυρούσης, ο Σιάφος και ο Σαχινίδης πήγαν το ματς στο 37-25 πριν το ημίχρονο. Στην 3η περίοδο η διαφορά έπεσε από τον Καστρίτσιο, τον Ραουάτ Α. και τον Μητρόπουλο στους 5 πόντους, 39-34, αλλά ο Σαχινίδης με τον Γκίκα είχαν και πάλι τη λύση, 43-34.

Μετά το 43-36 από τον Παπαδόπουλο οι Byron Celtics με τον Μακρυμίχαλο και τον Σιάφο πήγαν στο 52-40 πριν το τέλος της 3ης περιόδου με τον Παραδείσα να κλείνει την ψαλίδα. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παραδείσας με τρίποντο έγραψε το 52-45, αλλά η απάντηση ήρθε από το τρίποντο του Μακρυμίχαλου για το 55-45, με τους Byron Celtics μετά το 57-49 από τον Παραδείσα να απαντούν με τον Χανιώτη και τον Σαχινίδη για το 64-49. Η διαφορά έπεσε στους 11 πόντους από τον Παπαδόπουλο και τον Παραδείσα, 64-53, αλλά ο Σαχινίδης με τον Γκίκα και τον Χανιώτη δεν επέτρεψαν στο Μπάχαλο να πλησιάσει περισσότερο γράφοντας ένα 10-0 για το 74-53 λίγο πριν το φινάλε.

Για τους νικητές ο Σαχινίδης είχε 27 πόντους, ο Γκίκας 17, ο Χανιώτης και ο Μακρυμίχαλος από 9 και ο Κυρούσης 7. Για το Μπάχαλο ο Παραδείσας είχε 21 πόντους και ο Μητρόπουλος 9.

Byron Celtics: Γκίκας Π. 17 (1), Σαχινίδης Π. 27, Κυρούσης Χ. 7, Σιάφος 6, Χανιώτης 9 (3), Μακρυμίχαλος 9 (3), Λοΐζος 1, Μάντζαρης.

Μπάχαλο (Μητρόπουλος): Καστρίτσιος Λ. 6, Παραδείσας Α. 21 (1), Ραουάτ Ν., Παπαδόπουλος Χ. 6, Μπόλλης Λ. 4, Κολλιατσας Φ. 3, Ραουάτ Μ. 2, Μητρόπουλος Σ. 9 (1), Ψιλόπουλος Α. 4.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΑΣΣΟΙ 94-63
(30-17, 53-35, 74-50, 94-63)

Η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε με 94-63 τους Άσσους μετά από έναν αγώνα στον οποίο έδωσε τρελό ρυθμό από το ξεκίνημα. Το ματς άρχισε με το σκορ στο 7-5 από τον Καραθανάση και τον Σακελαρόπουλος Θ. με την ΑΕΚ Περιστερίου να συνεχίζει με τον Καρούσο και τον Φέτση να τη φέρνουν στο 15-5. Μετά την απάντηση του Κούπα, τρίποντα από Καραθανάση και Φέτση συν σκορ από τον Πετσανά έφεραν το ματς στο 26-9 για τους νικητές, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 30-17, αφού ο Βασιλακόπουλος έκλεισε το δεκάλεπτο με 4 συνεχόμενους πόντους για τους Άσσους.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κούπας ήταν που μείωσε σε 30-22 για την ομάδα του, με τον Σακελαρόπουλος Α. να γράφει το 32-25. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους από τον Φέτση και τον Καρούσο, 38-28, ενώ ο Καραθανάσης με τρίποντο διαμόρφωσε το 41-28. Το σερί της ΑΕΚ Περιστερίου συνεχίστηκε και έφτασε στο 14-0, με τον Καρούσο και τον Φέτση, για να το διακόψει ο Κούπας με τον Σακελαρόπουλο Θ. για το 51-32, με το ημίχρονο να κλείνει στο 53-35.

Η διαφορά έπεσε ως τους 11 πόντους στις αρχές της 3ης περιόδου, όταν ο Σακελαρόπουλος Α., ο Βασιλακόπουλος και ο Σακελαρόπουλος Θ. μείωσαν σε 59-48. Η απάντηση ήρθε από τον Πετσανά και τον Καραθανάση για το 66-48 της ΑΕΚ Περιστερίου, ενώ μετά την απάντηση του Σακελαρόπουλου Θ. ο Φέτσης με τον Πετσανά και τον Γεωργακόπουλο έκλεισαν την 3η περίοδο στο 74-50 για την ομάδα τους.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε από τον Παληό στο 77-51, με τους Άσσους να απαντούν με τον Σακελαρόπουλο Α. και τον Βασιλακόπουλο για το 82-57. Στο 92-58 πήγαν την ΑΕΚ ο Κουφογιάννης με τον Γεωργακόπουλο, για να κλείνει το ματς στο 94-63 από τον Ιωαννίδη και τον Βασιλακόπουλο.

Για τους νικητές ο Καραθανάσης είχε 26 πόντους, ο Φέτσης 18, ο Καρούσος 10, ο Κουφογιάννης με τον Πετσανά από 9 και ο Παληός με τον Γεωργακόπουλο από 8. Για τους Άσσους ο Σακελαρόπουλος Θ. είχε 20 πόντους, ο Βασιλακόπουλος και ο Σακελαρόπουλος Α. από 15, ενώ ο Κούπας είχε 10.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης): Καρούσος 10, Γεωργαλάς Σ., Παληός 8, Ιωαννίδης 4, Καραθανάσης 26 (4), Πετσανάς 9 (1), Ανανίδης, Γεωργακόπουλος 8, Φέτσης 18 (2), Καραγκούνης 2, Κουφογιάννης 9.

Άσσοι: Σακελαρόπουλος 15, Κούπας Π. 10, Αλευριάδης Γ., Καλοπήτας Μ. 3, Βασιλακόπουλος Γ. 15, Σακελαρόπουλος Θ. 20 (2), Πλατανιάς Β..

ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 49-79
(14-14, 24-36, 39-57, 49-79)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 49-79 τους Ασυμβίβαστους για να παραμείνουν πρώτα και αήττητα στη λίγκα. Κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, τα τρίποντα από Βυρλήγιο και Ανδρικόπουλο Τζ., μαζί με τα καλάθια του Κοντογιάννη, βοήθησαν τους Ασυμβίβαστους να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 14-14 με τον Κουμεντάκη, τον Κοκκονίδη και τον Ταρνατόρο να σκοράρουν για τα Κουλουβάχατα.

Στη 2η περίοδο οι νικητές άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο, με τον Τσιλάβη και τον Καλλιγά πήραν το προβάδισμα, ενώ τα τρίποντα του Ταρνατόρου και του Καλλιγά τους κράτησαν μπροστά τη στιγμή που οι Ασυμβίβαστοι είχαν σκορ μόνο από τον Μιχαλόπουλο και τον Ανδρικόπουλο Τζ., για να βάλει 5 συνεχόμενους πόντους ο Τσιλάβης κι ένα τρίποντο ο Καλλιγάς για το 24-36 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε αρκετά, με τον Κουμεντάκη και τον Χρυσικόπουλο τα Κουλουβάχατα πλησίασαν τους 20 πόντους, ενώ 5 πόντοι του Κοκκονίδη έφεραν το ματς στο 28-49 μετά τα καλάθια από Ανδρικόπουλο Α. και Κοντογιάννη. Κουμεντάκης και Κοκκονίδης σκόραραν όποτε το χρειαζόταν η ομάδα τους, ώστε η 3η περίοδος να κλείσει στο 39-57, παρά τις προσπάθειες από Σιμιτζή, Λεβεντούρη και Πετρόπουλο για τους Ασυμβίβαστους.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ασυμβίβαστοι σκόραραν με τον Μιχαλόπουλο για το 41-57, αλλά η απάντηση ήρθε από 6 πόντους του Τσιλάβη για το 41-63, με τα Κουλουβάχατα να κρατάνε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, στο 45-67 από τον Μιχαλόπουλο και τον Σιμιτζή για τους Ασυμβίβαστους, ενώ μετά ο Κουμεντάκης και ο Χρυσικόπουλος σκόραραν για το 47-78 της ομάδας τους, με το ματς να τελειώνει από τον Ανδρικόπουλο Τζ. στο 49-79.

Για τους νικητές ο Κουμεντάκης είχε 23 πόντους, ο Τσιλάβης είχε 17, ο Κοκκονίδης 14, ο Χρυσικόπουλος 9, ενώ Ταρνατόρος και Καλλιγάς από 8. Για τους Ασυμβίβαστους ο Ανδρικόπουλος Τζ. είχε 15 πόντους και ο Μιχαλόπουλος 8.

Ασυμβίβαστοι (Ανδρικόπουλος Α.): Λεβεντούρης Κ. 4, Ανδρικόπουλος Α. 4, Μιχαλόπουλος Γ. 8, Βυρλήγιος Σ. 3 (1), Πετρόπουλος Γ. 3 (1), Κοντογιάννης Χ. 6, Αντωνόπουλος Γ. Ν., Σιμιτζής Γ. 6, Πουλίδης Σ., Ανδρικόπουλος Τζ. 15 (1).

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν., Κοκκονίδης Ν.): Γιαννίρης Δ., Τσιλάβης Α. 17 (1), Καλλιγάς Α. 8 (2), Χρυσικόπουλος Τ. 9 (1), Ταρνατόρος Β. 8 (2), Κουμεντάκης Ν. 23, Κοκκονίδης Δ. 14 (1).

C-DRIFTERS – HALIA MAVERICKS 47-50
(12-14, 23-28, 32-44, 47-50)

Ντέρμπι για την 7η αγωνιστική ανάμεσα στους C-Drifters και τους Halia Mavericks, με τους δεύτερους να κερδίζουν με 47-50 σε ένα δραματικό φινάλε. Το παιχνίδι από την αρχή φάνηκε κλειστό, πέρασε μάλιστα από 5 ισοπαλίες ήδη στην πρώτη περίοδο, Νικολόπουλος και Αγγελιδέλης έκαναν το 4-4, Γκότσης και Κοκκαλιάης το 6-6, ενώ Μπιράκος, Κουτσοβασίλης και Διακονικολάου απ’ την άλλη έγραψαν το 12-12 λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Κοκκαλιάρη και τον Διακονικολάου οι Halia Mavericks ξέφυγαν με 14-20, για να έρθουν ο Κουτσοβασίλης και ο Μπιράκος και να μειώσουν σε 18-20. Ο Αγγελονίτης, με τον Διακονικολάου έφεραν την ομάδα τους στο 18-26, για να απαντήσουν οι C-Drifters με τον Γκότση για το 23-26 και να κλείσει το ημίχρονο στο 23-28 από τον Κλιμαντήρη Σ..

Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, ο Κλιμαντήρης Σ. και ο Κληρονόμος με τον Κοκκαλιάρη έφεραν την ομάδα τους στο 23-36 φτάνοντας το σερί τους στο 0-10, αλλά η αντίδραση ήρθε από τον Κουτσοβασίλη και τον Γκότση για το 32-38. Το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρήκε τους Halia Mavericks μπροστά με 32-44 από τον Μανούσο και τον Διακονικολάου, αλλά ο Μπίτσικας μείωσε σε 35-44 με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου.

Ο Γκότσης συνέχισε το σερί των C-Drifters, ενώ ο Μπίτσικας με δεύτερο τρίποντο έφερε το ματς στο 42-44, σερί 10-0 για τους C-Drifters. Την επιθετική ανομβρία της ομάδας του διέκοψε ο Διακονικολάου για το 42-46, αλλά μετά το 43-48 από τον Κοκκαλιάρη ήρθε ο Κουτσοβασίλης για να μειώσει σε 47-48. Οι C-Drifters είχαν δύο ευκαιρίες, πρώτα για τη νίκη και μετά το 47-50 από βολές του Κοκκαλιάρη για την παράταση, αλλά αστόχησαν και στα δύο τρίποντα, για να λήξει το ματς στο 47-50.

Για τους νικητές ο Κοκκαλιάρης είχε 16 πόντους, ο Διακονικολάου 14, ενώ ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 8. Για τους C-Drifters ο Κουτσοβασίλης είχε 18 πόντους και ο Γκότσης 17.

C-Drifters: Κουτσοβασίλης 18 (1), Μπίτσικας Ε. 6 (2), Τρίαντος, Μπιράκος 4, Γκότσης Μ. 17, Κατσαρής, Νικολόπουλος 2.

Halia Mavericks (Χαχλαδάκης): Αγγελονίτης Π. 4, Κυριαζόπουλος Α., Κοκκαλιάρης Χ. 16, Κληρονόμος Χ. 2, Χριστοδουλάκης Γ. 2, Κλιμαντήρης Σ. 8, Αγγελιδέλης Τ. 2, Διακονικολάου 14, Μανούσος Α. 2.

FAST BREAK – ROLLING STONES 51-35
(13-5, 19-18, 31-30, 51-35)

Οι Fast Break έκαναν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τους Rolling Stones me 51-35 σε έναν αγώνα που πήραν από νωρίς το προβάδισμα, αλλά ήταν κλειστός ως τα μισά της 4ης περιόδου. Το ματς ξεκίνησε με τον Χανίδη Φ. να κάνει το 2-3 για τους Rolling Stones, ενώ μετά το 4-5 από τον Παναγιωτόπουλο, οι Fast Break απάντησαν με τον Σταυρόπουλο, τον Τίτο και τον Μαργιέτη για το 13-5 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Rolling Stones με τον Χουρδάκη μείωσαν σε 13-11, για να έρθει ο Καλογερόπουλος με τρίποντο για το 13-14 και το προσπέρασμα της ομάδας του, που έτρεξε σερ ί 0-9. Το σερί διέκοψε ο Μαργιέτης με τον Σπηλιωτόπουλο για το 16-14, αλλά οι Rolling Stones ισοφάρισαν και πήγαν στο 17-18 με τον Καλογερόπουλο, για να κλείσει το ημίχρονο στο 19-18 από τον Σχιανό Σ..

Στην 3η περίοδο ο Σχιανός Σ. έφερε την ομάδα του στο 22-18, ενώ μετά την απάντηση του Χουρδάκη, ο Τρίγκας ήταν που έγραψε το 26-20 για τους Fast Break. Ο Πατρινός έκανε το 29-22, αλλά οι Rolling Stones απάντησαν με τον Χανίδη Φ., τον Καλοφερόπουλο και τον Θιακούλη για το 29-28. Από Τρίγκα και Χανίδη Φ. η 3η περίοδος έκλεισε στο 31-30, με τους Fast Break να μπαίνουν στο 4ο δεκάλεπτο με τον Τρίγκα και τον Σχιανό Σ. να γράφουν το 35-30.

Μετά το τρίποντο του Παναγιωτόπουλου για το 35-33 ακολούθησε ένα 10-0 των νικητών από τον Γαρεφαλάκη, τον Μαργιέτη και τον Σχιανό Σ. για το 45-33 που έκρινε και τον αγώνα. Ο Παναγιωτόπουλος απάντησε για το 45-35, αλλά το ματς τελείωσε με τον Σπηλιωτόπουλο και τον Κανάβο να κάνουν το 51-35.

Για τους νικητές ο Τρίγκας είχε 11 πόντους, ο Σχιανός Σ. 9, ενώ ο Μαργιέτης και ο Σταυρόπουλος από 7. Για τους Rolling Stones ο Χανίδης Φ. και ο Καλογερόπουλος είχαν από 9, ενώ Παναγιωτόπουλος και Χουρδάκης έβαλαν από 7.

Fast Break (Παυλόπουλος Η.): Σπιλιωτόπουλος Φ. 4, Πατρινός Σ. 4, Μαργιέτης Γ. 7 (1), Γαρεφαλάκης Φ. 2, Τίτος Θ. 3 (1), Τρίγκας Γ. 11, Σχιανός Χ., Κανάβος Ν. 2, Σχιανός Σ. 9, Σταυρόπουλος Π. 7, Μακρής Χ., Σεργιεντάκης Ι. 2.

Rolling Stones (Χουρδάκης Κ.): Χανίδης Φ. 9, Μπερεδήμας Κ., Καλογερόπουλος Γ. 9 (1), Θιακούλης Θ. 3, Χανίδης Θ., Παναγιωτόπουλος Β. 7 (1), Χουρδάκης Κ. 7, Δημητρίου Θ..

BYRON CELTICS – DIVERS 56-46
(21-9, 32-27, 43-35, 56-46)

Οι Byron Celtics ανέβηκαν πιο πολύ στη βαθμολογία κερδίζοντας με 56-46 τους Divers σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι ως το φινάλε του. Το ματς άρχισε με τον Γκίκα και τον Μακρυμίχαλο να σκοράρουν για το 5-2 των νικητών, αλλά ο Καβρουδάκης απάντησε με τρίποντο για την ισοπαλία. Οι Byron Celtics με τον Κυρούση και τον Μακρυμίχαλο πήγαν στο 13-5 με σερί 8-0, για να απαντήσουν ο Καβρουδάκης με τον Μανδήλα και να μειώσουν σε 15-9. Όμως, η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-9 για τους νικητές από τον Ρούσσο, που έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Divers μείωσαν, με τον Καβρουδάκη και τον Μανδήλα πλησίασαν σε 21-16, ενώ μετά το καλάθι του Ρούσσου ο Μανδήλας και ο Τσάπαλος ήταν που σκόραραν για το 23-20. Με τρίποντο του Χανιώτη οι Byron Celtics πήγαν στο 26-20, αλλά ο Μάνος με τον Καβρουδάκη μείωσαν σε 28-27 για τους Divers, πριν το ημίχρονο κλείσει στο 32-27 από τον Ρούσσο.

Στην 3η περίοδο ο Σαχινίδης έκανε το 34-27 για την ομάδα του, με τον Μανδήλα και τον Καβρουδάκη να απαντούν για το 34-33 μειώνοντας στον πόντο. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Χανιώτη και τον Σιάφο για το 39-33, ενώ μετά την απάντηση του Τσάπαλου, ο Γκίκας με τον Σαχινίδη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 43-35.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καβρουδάκης μπήκε με 4 συνεχόμενους πόντους για το 43-39, ενώ ο Τσάπαλος έκανε το 43-41. Όμως, ο Ρούσσος με καλάθι και φάουλ και ο Σαχινίδης σκόραραν για το 48-41 των Byron Celtics. Μετά την απάντηση του Καβρουδάκη, στα 3:50 για το φινάλε ο Σαχινίδης έκανε το 50-43, με τον Χανιώτη να σκοράρει τρίποντο για το 53-44 και τον ίδιο να γράφει το τελικό 56-46 με νέο τρίποντο ύστερα από 2/2 βολές του Καβρουδάκη.

Για τους νικητές ο Ρούσσος είχε 15 πόντους, ενώ ο Σαχινίδης και ο Χανιώτης είχαν από 12. Για τους Divers, ο Καβρουδάκης είχε 25 πόντους.

Byron Celtics (Σταθούλιας Γ.): Γκίκας Π. 6, Σαχινίδης Π. 12, Σταθούλιας Γ., Σιάφος Φ. 2, Μακρυμίχαλος Α. 6 (2), Κυρούσης Χ. 3 (1), Λοΐζος Α., Χανιώτης Α. 12 (4), Ρούσσος Γ. 15.

Divers (Τάρλας Θ.): Κουλουριώτης Ζ., Ανδρεαδάκης Ν., Μάνος Α. 3 (1), Κοντσαλάκης Σ., Δρακάκης Γ., Τάρλας Θ. 2, Τσάπαλος Φ. 6, Καβρουδάκης Ν. 25 (2), Μανδήλας Ν. 10.