Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Τέσσερις οι αήττητοι!

Τέσσερις οι αήττητοι!

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Στην 2η αγωνιστική του τρίτου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» η Αττική συνέχισε την νικηφόρα πορεία της με το 67-51 επί του Γ.Σ.Π., ενώ το ίδιο έκαναν και οι New World Dons μετά το 44-32 επί των Gunners. Αήττητοι έμειναν και οι Run ‘n’ Gun, 64-46 την Τερψιθέα, αλλά και ο Γ.Σ. Κυψέλης, 39-28 τους Greek Lovers. Πρώτη νίκη για τους Ροζ Πάνθηρες, 52-49 τον Santa Nionios, με τη Havana Rum να επικρατεί με 75-33 των Houston Robes.

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – SANTA NIONIOS 52-49

(8-12, 23-22, 38-35, 52-49)

Οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν με 52-49 τους Santa Nionios μετά από ένα σκληρό ντέρμπι. ΤΟ παιχνίδι ξεκίνησε κλειστό, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-2 από τον Τσουλφά στα πρώτα 6 λεπτά του ματς. Πρώτο καλάθι για τους Ροζ Πάνθηρες με 3:53 για το τέλος του δεκαλέπτου, με καλάθι και φάουλ του Μπίρη. Ο Γαλανόπουλος και ο Τσουλφάς έφεραν το ματς στο 4-7, για να απαντήσουν ο Μαλτέζος και ο Μουτάφης για το 8-7. Όμως, ο Γαλανόπουλος με τον Τσουλφά έφεραν το ματς στο 9-12 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλεξανδρόπουλος με καλάθι και φάουλ έγραψε το 8-15, για να κάνει ο Μητρόπουλος το 9-17 στη συνέχεια. Οι Ροζ Πάνθηρες απάντησαν με τρίποντο του Μουτάφη και με τον Κατσιράκη για να ισοφαρίσουν σε 17-17, αλλά ο Στέφος έφερε την ομάδα του στο 17-22, πριν ο Μπίρης μειώσει στον πόντο, για να γράψει ο Κατσιράκης το 23-22 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο Μπίρης συνέχισε δυνατά για να φέρει το ματς στο 27-22, ενώ ο Κατσιράκης, όμως, σκόραρε για το 29-24. Ο Τσουλφάς απάντησε, ενώ μετά το καλάθι του Κατσιράκη, ο Μητρόπουλος ήταν που με 5 πόντους έγραψε το 32-31. Ο Μαλτέζος έφερε το ματς το 34-31 και στο 36-33, για να μειώσει στον πόντο ο Στέφος στον πόντο και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 38-35 από τον Μαλτέζο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σπανός με τον Κατσιράκη έφεραν το ματς στο 44-37 για να κάνει με 3:51 για το τέλος του αγώνα ο Μαλτέζος το 46-37. Ο Γαλανόπουλος απάντησε με τρίποντο μειώνοντας στους 6 πόντους, ενώ ο Μπελεχάκης έκανε το 46-42. Με 2:30 για το τέλος ο Santa Nionios αστόχησε σε τρίποντο για να έρθει ο Μπίρης και να σκοράρει για το 48-42. Το καλάθι και φάουλ του Γαλανόπουλο μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους, ενώ ο Μπίρης σκόραρε ξανά για το 50-45 με 1:20 για το φινάλε. Στα 50 δευτερόλεπτα, από κλέψιμο, ο Μπελεχάκης με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 50-48, με τους Ροζ Πάνθηρες να χάνουν τις δύο επόμενες επιθέσεις τους, αλλά στο ενδιάμεσο να αστοχεί και ο Santa Nionios. Στα 8 δευτερόλεπτα ο Σπανός έκανε το 51-48, στα 2 δευτερόλεπτα ο Γαλανόπουλος κέρδισε φάουλ για το 51-49, ο Santa Nionios έκανε φάουλ και οι Ροζ Πάνθηρες είχαν 1/2 βολές για το 52-49 με τον Μπίρη στο 1 δευτερόλεπτο, αλλά το τρίποντο ισοφάρισης από τα 20 στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Για τους Ροζ Πάνθηρες ο Μπίρης είχε 18 πόντους, ο Κατσιράκης 13 και ο Μαλτέζος 11. Για τον Santa Nionios ο Γαλανόπουλος είχε 14 πόντους, ο Τσουλφάς 13 και ο Μητρόπουλος 9.

Ροζ Πάνθηρες (Σαμιώτης Α.): Σπανός Ν. 5, Μαλτέζος Γ. 11, Κατσιράκης Γ. 13, Μουτάφης Γ. 3 (1), Μπίρης Χ. 18, Παπαδιώτης Κ., Κανάκης Λ., Πεπόνης Κ., Πνευματικός Γ., Γουρνέλος Α. 2.

Santa Nionios (Μαχαιρίδης Ε.): Αλεξανδρόπουλος Β. 3, Καρυδάκης Π., Μπελεχάκης Γ. 4, Λάγιος Σ., Στέφος Π. 4, Λέγγας Χ. 2, Γαλανόπουλος Γ. 14 (2), Μητρόπουλος Π. 9 (2), Νυφαδόπουλος Χ., Γιαννιώτης Ν. Α., Τσουλφάς Π. 13 (1).

GREEK LOVERS – Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ 28-39
(11-14, 13-23, 21-29, 28-39)

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε τους Greek Lovers με 28-39 σε ένα ματς που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Greek Lovers να μπαίνουν καλύτερα, ο Μουσινούδης με τον Πούλιο έφεραν το ματς στο 5-2 για να κάνει το 7-2 ο Λιάβαρης. Ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε με τον Δόξα να ισοφαρίζει το ματς, ενώ το τρίποντο του Σταθόπουλου έφερε την ομάδα του μπροστά με 8-10. Ο Καραμπέτσος έκανε το 8-12, για να απαντήσει με τρίποντο ο Τσιαούσης για το 11-12, και να κλείσει η περίοδος από τον Σταθόπουλο στο 11-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Greek Lovers σκόραραν μόλις 2 πόντους με τον Πούλιο, για να πάει το ματς στο 11-21 από τον Δόξα και τον Σαμορέλη πριν ο Πούλιος μειώσει σε 13-21 με το ημίχρονο να κλείνει στο 13-23 από τον Πόπολη για τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Στην 3η περίοδο ο Ζαΐμης σκόραρε για το 13-25, για να απαντήσει ο Αρβανιτάκης για το 17-26, με το τρίποντο του Τρατζά να πηγαίνει το ματς στο 17-29. Οι Greek Lovers μέχρι το τέλος της περιόδου κατάφεραν με τον Πούλιο και τον Μουσινούδη να πλησιάσουν σε μονοψήφια απόσταση, 21-29.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσιαούσης σκόραρε για το 23-29, για να απαντήσει ο Τρατζάς με τρίποντο για το 23-32 και ο Σαμορέλης με καλάθι και φάουλ να κάνει το 23-35 για τον Γ.Σ. Κυψέλης. Ο Τσιαούσης απάντησε για το 25-35, αλλά ο Σαμορέλης με τρίποντο έγραψε το 25-38, με τον Πούλιο να σκοράρει για το τελικό 28-39.

Για τους νικητές ο Σαμορέλης είχε 11 πόντους, ο Δόξας και ο Σταθόπουλος από 7. Για τους Greek Lovers ο Πούλιος είχε 10 πόντους και ο Τσιαούσης 7.

Greek Lovers: Τσιαούσης Α. 7 (1), Μουσινούδης Β. 4, Αρβανιτάκης Ν. 4, Ντίζος Β., Πούλος Β. 10 (1), Λιάβαρης Χ. 3.

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ.): Σαμορέλης Γ. 11 (2), Κολιούσας Α., Ζαΐμης Α. 2, Τρατζάς Π. 6 (2), Μπότης Π. 1, Ατσάλης Β. 1, Σταθόπουλος Κ. 7 (1), Πόπολης Σ. 2, Καραμπέτσος Α. 2, Δόξας Μ. 7.

HAVANA RUM – HOUSTON ROBES 75-33
(14-10, 39-15, 53-23, 75-33)

Η Havana Rum κέρδισε τους Houston Robes με 75-33, ανεβάζοντας τη διαφορά μετά την 1η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τη Havana Rum, με τον Μπακαυγά Α. και τον Δραβίλα πήγε στο 7-2, για να απαντήσουν με δύο τρίποντα από Κίσκιρα και Βαμιεδάκη Γ. οι Houston Robes για το 7-8. Ο Δραβίλας έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Ραρόπουλο να κάνει το 14-8, πριν ο Χάρης κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-10.

Στη 2η περίοδο ο Μπακαυγάς Α. με τον Παπαδημητρίου έκαναν το 18-10, για να μειώσει ο Βαμιεδάκης Γ.. Οι Houston Robes δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στο ματς εντός παιδιάς, ο Δραβίλας και ο Μπακαυγάς Γ. έφεραν την ομάδα τους στο 23-12, πριν ο Βαμιεδάκης Γ. με 2/2 βολές απαντήσει για το 23-14. Ο Μπακαυγάς Α. με τον Ραδόπουλο σκόραραν για το 31-15, με τον Μανίκα και τον Παπαδημητρίου να φτάνουν το σερί της Havana Rum στο 16-1 για το 39-15 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Ξηρόπουλος με τον Βαμιεδάκη Γ. σκόραραν για το 41-19, με τη Havana Rum να απαντά με τον Μανίκα και τον Χιώτη για το 47-21. Ο Χάρης απάντησε για το 49-23, με τον Μπακαυγά Α. να έχει 6 πόντους για την ομάδα του στο τέλος της περιόδου για το 53-23.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαγιάτης με τον Μπακαυγά Α. έφεραν το ματς στο 57-23 για να απαντήσει ο Χάρης με τρίποντο και ο Βαμιεδάκης Κ. για το 59-28. Μετά το καλάθι του Καλτσά ο Χιώτης (10 πόντοι) με τον Δραβίλα και τον Μπακαυγά Α. έφεραν το ματς στο 75-30 με σερί 16-2, για να κλείσει το παιχνίδι το τρίποντο του Χάρη.

Για τους νικητές ο Μπακαυγάς Α. είχε 17 πόντους, ο Δραβίλας 15, ο Χιώτης 12, ο Μπακαυγάς Γ. 9 και ο Παπαδημητρίου 8. Για τους Houston Robes ο Χάρης είχε 12 πόντους και ο Βαμιεδάκης Γ. 9.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 9 (1), Μαγιάτης Γ. 4, Μπακαυγάς Α. 17 (1), Παπαδημητρίου Γ. 8 (1), Αλεβιζάκης Λ., Μανίκας Β. 6, Ραδόπουλος Π. 4, Δραβίλας Κ. 15 (1), Χιώτης Σ. 12 (2).

Houston Robes (Ελευθεριάδης Μ.): Καλτσάς Δ. 2, Χάρης Κ. 12 (2), Δράκος Γ., Βαμιεδάκης Γ. 9 (1), Βαμιεδάκης Κ. 2, Ξηρόπουλος Κ. 2, Κίσκιρας Π. 3 (1), Γκουμάκης Σ., Κανιούρας Δ., Μικελάκης Μ. 3.

ΑΤΤΙΚΗ – Γ.Σ.Π. 67-51
(18-8, 35-22, 51-39, 67-51)

Η Αττική κέρδισε με 67-51 τον Γ.Σ.Π. μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι από το ξεκίνημα, όταν 6 πόντοι του Φάββα έγραψαν το 6-3. Ο Γ.Σ.Π. απάντησε με καλάθι και φάουλ του Στασινού για την ισοφάριση, για να πάει το παιχνίδι ο Σταυρόπουλος Αν. με δύο τρίποντα στο 12-8 και να έρθουν ο Τρικαλιώτης με τον Φάββα για το 18-8 του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο ο Κοντός με τρίποντο έκανε το 21-8 για την ομάδα του, αλλά ο Κολοβέρος απάντησε για το 22-12 και το 24-14. Η Αττική με τον Τσομπάνο πήγε στο 26-14, αλλά ο Κολοβέρος έφτασε τους 10 συνεχόμενους πόντους για το 26-16, με τον Κολιόπουλο να κάνει το 26-18. Ο Καραλής Δ. με τον Τρικαλιώτη έφεραν το ματς στο 35-20 στο ημίχρονο μετά το νέο καλάθι του Κολοβέρου.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Αττική με σερί 7-0 από τον Φάββα και τον Τσομπάνο έφερε το ματς στο 42-22. Ο Παπαναστασίου με τον Νερατζή μείωσαν σε 42-28, για να έρθει μετά τις βολές του Βασιλείου ο Νταγκίνης με τρίποντο για το 45-31. Ο Κολοβέρος με νέο τρίποντο μείωσε σε 45-35 λίγο μετά, για να απαντήσουν ο Καραλής Δ. με τον Χριστόπουλο για το 49-35. Ο Φάββας απ’ τη μία με τον Στασινό και τον Κολοβέρο απ’ την άλλη έκλεισαν την περίοδο στο 51-39.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κολοβέρος μείωσε σε 51-41, ενώ μετά το καλάθι του Τσομπάνου, ο ίδιος ήταν που έφερε το ματς στο 53-45 με 7 λεπτά για το τέλος. Η Αττική απάντησε με πόντους από τον Σταυρόπουλο Αν. και τον Φάββα για το 57-45, για να μειώσει στους 10 ο Νταγκίνης. Τρικαλιώτης, Βασιλείο και Σταυρόπουλος Αγ. σκόραραν για να καθαρίσουν το ματς, φέρνοντας την ομάδα του στο 63-47, ενώ μετά τις βολές του Νερατζή, ο Τσομπάνος έγραψε το 67-49, για να κλείσει το ματς ο Νταγκίνης.

Για τους νικητές ο Φάββας είχε 19 πόντους, ο Τρικαλιώτης 11, ο Τσομπάνος 10 και ο Σταυρόπουλος Αν. 9. Για τον Γ.Σ.Π. ο Κολοβέρος είχε 26, ενώ Νερατζής, Στασινός και Νταγκίνης είχαν από 7.

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Σταυρόπουλος Αν. 9 (2), Καραλής Δ. 4, Μπότσας ‘Ντανίλο’ Γ., Κοντός Γ. 3 (1), Χριστόπουλος Τ. 2, Γαλάνης Δ., Τσομπάνος Β. 10, Τρικαλιώτης Α. 11, Σταυρόπουλος Αγ. 4, Βασιλείου Μ. 5, Φάββας Σ. 19.

Γ.Σ.Π. (Κολιόπουλος): Νεράτζης Κ. 7, Παπαναστασίου Γ. 2, Τσέκας Ν., Στασινός Σ. 7, Κολοβέρος Α. 26 (2), Κολιόπουλος Γ. 2, Τσικαλάς Κ., Νταγκίνης Σ. 7 (1).

ΤΕΡΨΙΘΕΑ – RUN ‘N’ GUN 46-64

(8-19, 19-34, 32-52, 46-64)

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν την Τερψιθέα με 46-64, παίρνοντας διαφορά από το ξεκίνημα. Το ματς ξεκίνησε με 0-8 για τους Run ‘n’ Gun με τον Πλευριά και τον Πανδή να σκοράρουν. Η Τερψιθέα απάντησε με τον Χατζάκη και τον Φαουζί για το 6-8, αλλά ο Βασιλείου με τον Κούτρη έφεραν την ομάδα τους στο 6-16. Ο Χατζάκης σκόραρε για το 8-16, για να κλείσει ο Πανδής το δεκάλεπτο στο 8-19.

Στη 2η περίοδο ο Χατζάκης σκόραρε για το 12-19, για να απαντήσει ο Ζαραβέλης για το 12-23. Ο ίδιος έκανε το 14-25 μετά το νέο καλάθι του Χατζάκη, με τον Καμαριωτάκη και τον Φαουζί να σκοράρουν για το 19-27 πριν ο Πανδής με τον Πλευριά και τον Μόντι κλείσουν το ημίχρονο στο 19-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ρούσσης με τον Φαουζί μείωσαν σε 23-36, για να κάνει με τρίποντο ο Μόντι το 23-39. Μετά το καλάθι του Χατζάκη οι Run ‘n’ Gun πήγαν με τον Περρή και τον Διαμαντή στο 25-43 για να κάνει ο Μόντι με τρίποντο το 25-46. Μόντι και Χατζάκης αντάλλαξαν καλάθια, ενώ ο Βασιλείου έφερε το ματς στο 29-50, με τον Φαουζί να γράφει τρίποντο για το 32-50 και τον Πάλλα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 32-52.

Στην 4η περίοδο ο Κούτρης με 6 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 32-58 για την ομάδα του, για να απαντήσει ο Χατζάκης, με τον Διαμαντή να κάνει το 35-60. Ο Χατζάκης σκόραρε ξανά, ενώ ο Κούτρης έφερε τους Run ‘n’ Gun στο 37-64, πριν ο Χατζάκης με τον Καμαριωτάκη και τον Φαουζί τρέξουν ένα 9-0 για την Τερψιθέα, κλείνοντας τον αγώνα στο 46-64.

Για τους νικητές ο Κούτρης είχε 12 πόντους, Πανδής και Μόντι από 11, ενώ Διαμαντής και Πλευριάς είχαν από 8. Για την Τερψιθέα ο Χατζάκης είχε 22, ενώ ο Φαουζί 16.

Τερψιθέα (Χατζάκης): Φαουζί Δ. 16 (1), Βακουφτσής Β., Χατζάκης Αρ. 22, Καραμιωτάκης Β. 6 (1), Κουφογιαννίδης Δ., Αγγελίδης Γ., Μανιφάβας Π., Ρούσσης Β. 2.

Run ‘n’ Gun:
Ζαραβέλης Γ. 4, Πλευριάς Σ. 8, Περρής Α. 4, Αντωνίου Αν., Μόντι Β. 11 (3), Κούτρης Ε. 12, Βασιλείου Π. 4, Πανδής Γ. 11 (1), Πάλλας Π. 2, Διαμαντής 8.

GUNNERS – NEW WORLD DONS 32-44

(9-11, 15-24, 27-38, 32-44)

Οι New World Dons παρέμειναν αήττητοι κερδίζοντας με 32-44 τους Gunners ελέγχοντας το ματς από το τέλος της δεύτερης περιόδου και μετά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σαχινίδη, τον Μύρτου Αλ. και τον Καλογεράκη να κάνουν το 1-6 για την ομάδα τους. Ο Τσάπαλος Φ. με τον Πετρόπουλο απάντησαν για το 5-6, αλλά Καλογεράκης και Σαχινίδης έφεραν τις ομάδες στο 6-10. Οι Gunners απάντησαν με τον Στίλο για το 9-10 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πάντζος έκανε το 9-13 για την ομάδα του, για να απαντήσει ο Πετρόπουλος για τους Gunners. Ο Σαχινίδης με 4 πόντους έφερε το ματς στο 11-17 πριν απαντήσει ο Τσάπαλος Μ.. Με δύο τρίποντα από Μύρτου Αλ. και Κομπογιάννη οι New World Dons πήγαν στο 15-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο μετά το καλάθι του Τσάπαλου Φ. οι New World Dons με τον Σαχινίδη και τον Μύρτου Αλ. πήγαν στο 18-30. Ο Τσάπαλος Φ. απάντησε με τρίποντο, ενώ οι βολές του Πετρόπουλου έφεραν τους Gunners στο 23-31. Ο Καλογεράκης απάντησε για να έρθει ο Τσάπαλος Φ. με 4 πόντους για το 27-33. Ο Σαχινίδης και ο Αθανασιάδης με καλάθι και φάουλ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 27-38 για τους New World Dons.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσάπαλος Φ. μείωσε σε 30-38 για να έρθει ο Σαχινίδης για το 30-40 και ο Καλογεράκης για να τελειώσει το ματς για το 30-44 της ομάδας του, με τον Μάνο απλώς α μειώνει σε 32-44.

Για τους νικητές ο Σαχινίδης είχε 14 πόντους, ο Μύρτου Αλ. είχε 11, ενώ ο Καλογεράκης 8. Για τους Gunners ο Τσάπαλος Φ. είχε 16 πόντους.

Gunners (Τσάπαλος Φ.): Πετρόπουλος Π. 6, Υφαντής Δ., Στίλος Γ. 4, Τσάπαλος Φ. 16 (1), Μάνος Α. 4, Τσάπαλος Μ. 2, Σαρρής Γ..

New World Dons (Μύρτου Α.): Ρίγος Ο., Αθανασιάδης Κ. 5, Καλογεράκης Β. 8, Σαχινίδης Π. 14, Μύρτου Α. 11 (1), Μύρτου Θ., Κομπογιάννης Μ. 4 (1), Πάντος Θ. 2.