Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Πρόκριση για τα 4 φαβορί!

Πρόκριση για τα 4 φαβορί!

Οι 4 ομάδες που είχαν τερματίσει ψηλότερα στην κανονική περίοδο ήταν αυτές που κέρδισαν τον 3ο αγώνα στις σειρές τους στους “16” και έκαναν το 2-1 για να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Στιγκιντριακοί μετά από τρομερό παιχνίδι κέρδισαν με 79-74 στην παράταση τους Barceλιώμα, που είχαν την ευκαιρία για τη νίκη στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Οι Alley Ουπς κέρδισαν στην παράταση με 56-54 τους Nothing But Net σε ένα ματς που κρίθηκε με άστοχο σουτ στην εκπνοή του. Οι Gastone επικράτησαν με 68-57 των Jets, ενώ οι Zeppelin κέρδισαν με 65-50 τους Desperado. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – BARCEΛΙΩΜΑ 79-74παρ.
(12-11, 28-31, 51-40, 66-66, 79-74)
(Σκορ σειράς: 2-1)

Μετά από ένα σκληρό ντέρμπι οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 79-74 στην παράταση τους Barceλιώμα για να πάρουν την πρόκριση για την οκτάδα. Το ματς ήταν κλειστό από το ξεκίνημα, οι Στιγκιντριακοί με τον Γράψα μπήκαν με 5-0 για να απαντήσουν ο Μουχάκης και ο Μαντάκος για το 6-7 της ομάδας τους. Ο Εγγλέζος έφερε το ματς στο 10-7, με τον Σκαλτσογιάννη να μειώνει μετά το καλάθι του Μιχαηλίδη σε 12-11 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κόκκορης και ο Γαβρίδης έφεραν τους στιγκιντριακούς στο 16-11, αλλά ο Μαντάκος με τον Κονταράτο ισοφάρισαν τον αγώνα σε 16-16. Ο Μουχάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 6 συνεχόμενους πόντους στο 19-22, αλλά ο Γράψας με τον Κόκκορη απάντησαν για το 23-24. Οι Barceλιώμα με τον Ηλιάκη και τον Σκαλτσογιάννη πήγαν στο 23-28, αλλά γρήγορα είδαν τους Στιγκιντριακούς να ισοφαρίζουν δια χειρός Εγγλέζου και Γράψα. Όμως, το ημίχρονο έκλεισε στο 28-31 από το καλάθι και φάουλ του Κονταράτου.

Στην 3η περίοδο το τρίποντο του Ηλιάκη έφερε τους Barceλιώμα στο 28-34 για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί με σερί 8-0, ο Νούκας με τον Γράψα και τον Εγγλέζο τους βοήθησαν για το προσπέρασμα στο 36-34. Μετά το καλάθι και φάουλ του Μουχάκη, το σουτ του Ηλιάκη για το 39-39 και τη βολή του Κονταράτου για το 41-40 οι Στιγκιντριακοί έκλεισαν την 3η περίοδο με σερί 10-0, ο Εγγλέζος και ο Γαβρίδης είχαν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα για το 51-40 της ομάδας τους.

Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Καζάκος έκανε το 53-40, με τον Γαβρίδη να πηγαίνει το ματς στο 55-42. Οι Στιγκιντριακοί έμειναν στο +13 όταν ο Γράψας με βολές έκανε το 57-44, αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Barceλιώμα. Ο Μαντάκος με τρίποντο και ο Μουχάκης μείωσαν σε 57-50 για να έρθει ο Μαντάκος με νέο τρίποντο για το 57-53, ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-9 της ομάδας του. Το σερί διέκοψε ο Μιχαηλίδης για το 59-53, ενώ ο Γαβρίδης με 4 πόντους έφερε το ματς στο 63-55. Ο Ηλιάκης μείωσε στους 5 πόντους, ενώ ο Μουχάκης με τρίποντο έφερε το ματς στο καλάθι, 63-61 για να ισοφαρίσει ο ίδιο λίγο αργότερα, με 1:07 για το τέλος στο 63-63 με σερί 0-8 της ομάδας του. Ο Γαβρίδης σκόραρε τρίποντο για το 66-64 στα 49 δευτερόλεπτα, ο Κονταράτος από επιθετικό ριμπάουντ της ομάδας του τον μιμήθηκε στα 30 για το 66-66 με τους Στιγκιντριακούς να κάνουν λάθος στην τελευταία τους επίθεση και τους Barceλιώμα να έχουν 6 δευτερόλεπτα για τη νίκη, αλλά το τρίποντο που επιχείρησαν από τη γωνία ήταν άστοχο για να οδηγηθούμε στην παράταση.

Εκεί ο Μαντάκος έφερε με τρίποντο την ομάδα του στο 66-69, ενώ ο Ηλιάκης ήταν που έγραψε το 67-71 με 3:53 για το τέλος. Μετά το καλάθι του Γαβρίδη ο Ηλιάκης με βολές έφερε το ματς στο 69-73, ενώ οι Barceλιώμα είχαν την ευκαιρία να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά στο λάθος των Στιγκιντριακών με 2:40 για το τέλος, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Κόκκορης και ο Γαβρίδης στο 1:35 ισοφάρισαν το ματς σε 73-73, με τους Barceλιώμα να αστοχούν σε τρίποντο στη συνέχεια και τον Γράψα να κάνει το 75-73. Οι Barceλιώμα έχασαν κι άλλη επίθεση, με τον Γαβρίδη να φέρνει το ματς στο 77-73 στα 31 δευτερόλεπτα. Ο Μουχάκης με 1/2 βολές μείωσε σε 77-74, αλλά ο Κόκκορης από το φάουλ που κέρδισε στα 9 δευτερόλεπτα είχε 2/2 βολές για να τελειώσει το ματς για την ομάδα του στο 79-74.

Για του νικητές ο Γαβρίδης είχε 23 πόντους, Γράψας και Εγγλέζος από 18, ενώ ο Κόκκορης είχε 9. Για τους Barceλιώμα ο Μουχάκης είχε 25, ο Ηλιάκης 21, ο Μαντάκος 15 και ο Κονταράτος 9.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ., Γρυπάρης Θ.): Γαβρίδης Γ. 23 (1), Μπούσουλας Μ., Καζάκος Π. 3, Μιχαηλίδης Ι. 4, Εγγλέζος Τ. 18, Διαμαντόπουλος Σ., Γράψας Α. 18 (1), Κόκκορης Θ. 9, Νούκας Δ. 3, Κτενίδης Γ. 1.

Barceλιώμα (Ταμβάκης Θ.): Μενεξιάδης Σ., Σκαλτσογιάννης Β. 4, Κονταράτος Ν. 9 (1), Ηλιάκης Β. 21 (1), Γκότσης Γ., Μουχάκης Ν. 25 (2), Μαντάκος Δ. 15 (4).

ALLEY ΟΥΠΣ – NOTHING BUT NET 56-54παρ.

(14-10, 26-23, 41-43, 49-49, 56-54)

Μετά από ένα σκληρό ματς (26-32 τα φάουλ, 3-1 οι τεχνικές ποινές, 47-35 οι βολές) που κρίθηκε σε χαμένες επιθέσεις των Nothing But Net στο τέλος της κανονικής του διάρκειας και της παράτασης, οι Alley Ουπς πήραν την πρόκριση με 56-54 για την οκτάδα όπου θα αντιμετωπίσουν τους εBEERους. Οι Nothing But Net μπήκαν με Μπαμπάκο και Καραμανή με 0-4 στο ματς για να απαντήσουν ο Κουλούπης με τον Χαλούδη για το 7-4 της ομάδας τους. Οι Alley Ουπς έφτασαν στο 11-7 με τον Παρασκευόπουλο Δ. αλλά ο Φανός απάντησε για το 11-10, με τον Παρασκευόπουλο Δ. να κλείνει την περίοδο στο 14-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Nothing But Net ισοφάρισαν το ματς σε 14-14, με τους Alley Ουπς να απαντούν με 5 πόντους του Κουλούπη γι ατο 19-14. Ο Χαλούδης και ο Παπαδόπουλος ήταν που τους έφεραν στο 24-16, ενώ ο Παρασκευόπουλος μετά τις βολές του Καραμανή έκανε το 26-18. Το τρίποντο του Καρκατσούλη μείωσε σε 26-21, ενώ η διπλή τεχνική ποινή στους Alley Ουπς για εσωτερικό καυγά έστειλε στις βολές του Nothing But Net (μαζί με φάουλ), αλλά πήραν μόλις 2/6 για το 26-23, ενώ έχασαν και την επίθεση, που ήταν η τελευταία του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Μπαμπάκος με τον Καραμανή έφεραν την μπάλα τους μπροστά στο σκορ με 26-27 ολοκληρώνοντας ένα 0-9 σερί, για να απαντήσουν οι Alley Ουπς με τον Κουλούπη για το 30-27. Ο Σαπλατέρας πέτυχε καλάθι, πήρε το φάουλ, αστόχησε στη βολή, αλλά οι Nothing But Net πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και με το τρίποντο του Καρκατσούλη πήγαν στο 32-34. Μετά την ισοφάριση από τον Καμζέλα ο Καραγεωργάκης και ο Σαπλατέρας έτρεξαν ένα 0-6 για την ομάδα τους, που έφερε τους Nothing But Net στο 34-40 και στη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς. Η απάντηση ήταν άμεση, ο Χαλούδης, ο Καμζέλας και ο Παπαδόπουλος με 7-0 έδωσαν προβάδισμα στους Alley Ουπς με 41-40 για να έρθει το τρίποντο του Καραμανή και να κλείσει την περίοδο στο 41-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Alley Ουπς με τον Τσιριγώτη και τον Παπαδόπουλο πήγαν στο 45-43, αλλά οι Nothing But Net απάντησαν με βολές για να προσπεράσουν με 45-46 και 4:30 στο ρολόι. Από χρεωμένο φάουλ και τεχνική ποινή μετά την επόμενη χαμένη επίθεση των Nothing But Net οι Alley Ουπς πήραν 1/4 βολές (και έχασαν την επίθεση) για να προσπεράσουν πάλι στα 2:50 με 46-48 με τον Σαπλατέρα οι Nothing But Net. Στο δίλεπτο οι Alley Ουπς είχαν 1/2 βολές και 2 επιθετικά ριμπάουντ μετά στην ίδια φάση αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για να μειώσουν απλώς σε 47-48. Όμως σκορ δεν πήραν ούτε οι Nothing But Net για να φτάσουμε στο 1:05 για το τέλος όταν ο Χαλούδης με 1/2 βολές ισοφάρισε το ματς σε 48-48.

Στα 54 δευτερόλεπτα ο Σαπλατέρας έκανε το 48-49, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία επίθεση, για να έρθει ο Παπαδόπουλος στα 21 δευτερόλεπτα να κλέψει την μπάλα και να κερδίσει το φάουλ για να ισοφαρίσει σε 49-49. Οι Nothing But Net είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά αστόχησαν για να οδηγηθούμε σε παράταση.

Εκεί το τρίποντο του Καραμανή έφερε τους Nothing But Net στο 49-52. Η απάντηση ήρθε από τον Καμζέλα που με 3:30 για το τέλος ισοφάρισε το ματς σε 52-52, ενώ μετά τη χαμένη επίθεση των Nothing But Net ο Κουλούπης έκανε το 54-52 για τους Alley Ουπς. Οι Nothing But Net αστόχησαν σε τρίποντο στη συνέχεια με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 55-52 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Οι Nothing But Net είχαν 0/2 βολές στην επόμενη επίθεσή τους, αλλά έκλεψαν την μπάλα μετά και ο Παλμός μείωσε σε 55-54 με 1:25 για το φινάλε. Οι Alley Ουπς τους μιμήθηκαν από τη γραμμή στα 50 δευτερόλεπτα, όμως οι Nothing But Net αστόχησαν στα 30 στην επίθεσή τους για να αναγκαστούν σε φάουλ και ο Παρασκευόπουλος Δ. στα 10 δευτερόλεπτα να κάνει το 56-54 για τους Alley Ουπς. Οι Nothing But Net είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά το τρίποντο νίκης ήταν άστοχο με αποτέλεσμα οι Alley Ουπς να πάρουν την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Παρασκευόπουλος Δ. είχε 14 πόντους, ο Κουλούπης 13, ο Χαλούδης 11 και ο Παπαδόπουλος 9. Για τους Nothing But Net ο Καραμανής είχε 16 πόντους, ο Σαπλατέρας 9, ο Μπαμπάκος 8 και ο Καρκατσούλης 7.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν., Παρασκευόπουλος Ν.): Τσομπάνος Β., Παρασκευόπουλος Δ. 14, Σταυρόπουλος Αγ., Παπαδόπουλος Β. 9, Χαλούδης Θ. 11, Χαραλαμπόπουλος Γ., Κουλούπης Θ. 13 (2), Καμζέλας Ι. 6, Τσιριγώτης Α. 3, Στεργίου Γ., Στεφανιδάκης Γ., Μαζιώτης Κ..

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Καρκατσούλης 7 (2), Καραμανής Ν. 16 (2), Σαπλατέρας Θ. 9, Παπαδομανωλάκης Γ., Καραγεωργάκης Μ. 4, Κοτσίφης Β. 3 (1), Φανός Μ. 2, Παλμός Φ. 5, Μπαμπάκος Κ. 8.

JETS – GASTONE 57-68
(8-13, 21-26, 39-50, 57-68)
(Σκορ σειράς: 1-2)

Οι Gastone κέρδισαν τους Jets με 57-68 για να κάνουν το 1-2 στη σειρά και να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Αττική. Το ματς ξεκίνησε με τους Jets να προηγούνται με 4-2 με τον Ονουφρίου και τον Ουζουνίδη, ενώ μετά το καλάθι του Καραλή ο Κωνσταντίνου και ο Ουζουνίδης τους έφεραν στο 9-6. Οι Gastone απάντησαν με τον Μαρίνη και τον Πλευριά για να ισοφαρίσουν τον αγώνα, ενώ με τον Βλαχογεώργη να σκοράρει καλάθι και φάουλ προηγήθηκαν με 9-13 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μάρκος και ο Ονουφρίου μείωσαν σε 13-15, αλλά ο Καραλής με τον Πανδή έφεραν τους Gastone στο 13-20. Μετά την απάντηση του Ουζουνίδη ο Γκύζης έκανε το 15-24 με 4 πόντους, αλλά δύο τρίποντα από Ουζουνίδη και Μάρκο μείωσαν σε 21-24, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Πλευριά στο 21-26.

Στην 3η περίοδο ο Πλευριάς με τον Πανδή έφεραν το ματς στο 21-30, ενώ μετά την απάντηση του Πρατσινέβελου με τρίποντο, ο Πανδής με τον Ροντογιάννη ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 24-35. Ο Τζουμέζης έφερε το ματς στο 28-39 μετά τις βολές του Κωνσταντίνου, ενώ ο Καραλής με τον Πανδή έγραψαν το 30-45. Οι Jets αντέδρασαν και με τον Ουζουνίδη και τον Πρατσινέβελο μείωσαν σε 37-45, αλλά ο Πανδής έφτασε τους 9 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 39-50.

Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το 39-52 από τον Καραλή, οι Jets απάντησαν με τον Κωνσταντίνου και τον Ουζουνίδη για το 45-54, αλλά ο Γκύζης με τρίποντο και ο Πλευριάς έφεραν τους Gastone στο 45-59. Ουζουνίδης και Καραλής έγραψαν το 47-61, με τους Jets να σκοράρουν με 2/4 βολές και το τρίποντο του Ουζουνίδη για να πλησιάσουν σε 54-64 με 2:10 για το τέλος. Μετά τις βολές του Πλευριά ο Πρατσινέβελος με τρίποντο στα 33 δευτερόλεπτα έγραψε το 57-66, αλλά ο Καραλής από το φάουλ που του έγινε αμέσως μετά είχε κι αυτός 2/2 βολές για το 57-68. Οι Jets αστόχησαν σε τρίποντο στα 25 δευτερόλεπτα και το παιχνίδι έληξε με νίκη των Gastone για την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 18 πόντους, ο Πανδής 17 και ο Πλευριάς 13. Για τους Jets ο Ουζουνίδης είχε 21 πόντους, ο Κωνσταντίνου 13, ο Πρατσινέβελος 10 και ο Μάρκος 9.

Jets (Μητσάκης Γ.): Πρατσινέβελος Κ. 10 (2), Λιάτσος Κ., Ουζουνίδης Θ. 21 (3), Μάρκος Η. 9 (1), Ονουφρίου Π. 4, Κωνσταντίνου Α. 13.

Gastone (Σακελλαρόπουλος, Πανδής): Καραλής Γ. 18, Τζουμέζης Π. 6, Βλαχογεώργης Κ. 3, Μαρίνης Μ. 2, Πλευριάς Σ. 13, Γκύζης Δ. 7 (1), Πανδής Γ. 17 (3), Ροντογιάννης Α. 2, Σακελλαρόπουλος Ν..

DESPERADO – ZEPPELIN 50-65
(3-10, 16-26, 36-45, 50-65)

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Desperado με 50-65 για να κάνουν το 1-2 στη σειρά και να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά της λίγκας όπου θα αγωνιστούν απέναντι στην S-Parta BC. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Zeppelin να μπαίνουν καλύτερα, κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 3 πόντους στην πρώτη περίοδο, μετά το αρχικό 2-2 με τον Κατσιαβάρα, ο Αντωνίου και ο Ρήγας έφεραν το ματς στο 3-8, για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 3-10 ο Θωμάς.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σεφέρης με τον Ράγγα μείωσαν σε 7-10, ενώ ο Κορκονδείλας έκανε το 11-12. Οι Zeppelin απάντησαν με τον Παπαδάτο και τον Τσαντζαλή για το 11-18, για να έρθει για τους Desperado του καλάθι και φάουλ του Κορκονδείλα για το 14-18. Ακολούθησε ένα 0-8 των Zeppelin με τον Κουτσό να βάζει τους πρώτους 5 πόντους και τον Τσαντζαλή να σκοράρει καλάθι και φάουλ για το 14-26 πριν ο Σαλιμένος κλείσει το ημίχρονο στο 16-26.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Σαλιμένος με τρίποντο, ο Σεφέρης κα ο Ράγγας με καλάθι και φάουλ έφεραν το ματς στο 24-27, για να απαντήσουν οι Zeppelin με τον Θωμά και τον Παπαδάτο για το 24-31. Το τρίποντο του Κορκονδείλα μείωσε σε 27-31, ενώ ο ίδιος ήταν που έγραψε το 29-32. Ο Ρήγας ήταν που απάντησε για το 31-36 των Zeppelin, που με τον Ποζιόπουλο και τον Παπαδάτο πήγαν στο 33-40. Το καλάθι του Κατσιαβάρα μείωσε στους 5 για τους Desperado, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 36-45 από 5 πόντους του Κουτσού.

Στην 4η περίοδο ο Τσαντζαλής και ο Κουτσός έκαναν το 38-51, ενώ ο Θωμάς έφερε τους Zeppelin στο 41-54 μετά τις βολές του Κατσιαβάρα για τους Desperado. Ο Σεφέρης μείωσε στους 10 πόντους, αλλά το 4ο τρίποντο του Κουτσού στο ματς μαζί με2/2 βολές από τον Παπαδάτο έγραψαν το 44-59. Ο Εμμανουηλίδης μείωσε στους 11 προς το τέλος, 48-59, αλλά ο Παπαδάτος με τον Κουτσό έφεραν τους Zeppelin στο τελικό 50-65.

Για τους νικητές ο Κουτσός είχε 22 πόντους, ο Παπαδάτος 14, ο Ρήγας 9, ενώ Θωμάς και Τσαντζαλής είχαν από 8. Για τους Desperado ο Κορκονδείλας είχε 12 πριν τραυματιστεί στην 3η περίοδο, ενώ ο Σεφέρης 10 και ο Κατσιαβάρας 9.

Desperado: Σαλιμένος Β. 5 (1), Δραγατζίκης, Καραλής Ε., Εμμανουηλίδης Α. 3 (1), Μαυροφρύδης 3, Κορκονδείλας 12 (1), Σεφέρης Δ. 10, Ράγγας 6, Δάφνος, Κατσιαβάρας Π. 9, Βαβίζος Ε. 2.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 14 (2), Ρήγας Γ. 9, Κουτσός Α. 22 (4), Θωμάς Θ. 8, Αντωνίου 2, Τσαντζαλής Θ. 8, Ποζιόπουλος Λ. 2, Ποζιός Γ..