Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ήττα και… Βαρκελώνη για την υπέρβαση

Ήττα και… Βαρκελώνη για την υπέρβαση

Ο Παναθηναϊκός έχασε με 60-70 στο ΟΑΚΑ το 4ο παιχνίδι της σειράς με την Μπαρτσελόνα, με τους Ισπανούς να ανακτούν το πλεονέκτημα έδρας, να ισοφαρίζουν σε 2-2 τη σειρά και να αναγκάζουν τους «πρασίνους» να ταξιδέψουν και πάλι στην Ισπανία για το tie-break,το 5ο ψυχοφθόρο ματς, το οποίο θα κρίνει και ποιος θα πάρει το εισιτήριο για το φάιναλ φορ. Ένα σερί 0-12 της Μπαρτσελόνα της έδωσε ασφάλεια στο ματς, ενώ στο τέλος, όταν ο Παναθηναϊκός επιχείρησε ανατροπή, καθάρισε ο Ναβάρο. Οι «πράσινοι» έχασαν το πλεονέκτημα που είχαν και τώρα θα πρέπει να καταφέρουν ξανά να σταθούν όρθιοι μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα, πράγμα ξεκάθαρα πολύ δύσκολο.

Το 4ο ματς σηματοδότησε την πρώτη φορά στη σειρά που ο Πασκουάλ είχε απαντήσεις για την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά και που κατάφερε να απορρυθμίσει τελείως την επίθεσή του. Ο Ισπανός προπονητής άλλαζε συνεχώς την άμυνα της ομάδας του μέσα στο ματς, με αποτέλεσμα να μπερδέψει εντελώς τον Παναθηναϊκό. Προσθέστε σε αυτό το κάκιστο ματς του Διαμαντίδη και τον πολύ χρόνο που πέρασε στο παρκέ, το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έκανε ουσιαστικά ροτέισον 8 παικτών, το 22% στα τρίποντα (που ήταν 6% στο 34ο λεπτό) και έχετε την εικόνα του αγώνα. Όσο κι αν προσπάθησε ο Λασμ στη ρακέτα και ο Μπράμος με τον Μασιούλις, δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το ματς, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Σχορτσανίτη.

Το 4ο ματς ήταν το πρώτο που ο Χουέρτας έκανε αισθητή την παρουσία του, μαζί και το πρώτο στο οποίο η Μπαρτσελόνα ήταν ξεκάθαρα καλύτερη. Ο Βραζιλιάνος είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ (με 4/12 σουτ και 2 λάθη) και η παρουσία του μέτρησε πολύ στην ισπανική νίκη. Από κοντά και ο Ναβάρο με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ (με 6/11 σουτ), ενώ ο Τόμιτς και πάλι έθετε άλυτους γρίφους στη ρακέτα, 16 πόντοι με 7/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα σε 31 λεπτά.

Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε 1/9 τρίποντα, ενώ είχε χάσει τελείως και τα ριμπάουντ, 14-23 με τα επιθετικά στο 3-7. Η επανάληψη δεν άλλαξε την κατάσταση, τουλάχιστον όχι μέχρι να κριθεί το ματς. Μπορεί τα ριμπάουντ να ισορρόπησαν στο τέλος, (36-36 με 11-11 τα επιθετικά), μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε 15-12 τις ασίστ και τα λάθη να ήταν 13-10, αλλά σούταρε χειρότερα (47%-50% στα δίποντα και 22%-32% στα τρίποντα). Αυτό το 5/23 τρίποντα δίνει την πραγματική εικόνα του ματς αν το κοιτάξουμε μέχρι το 34ο λεπτό, όταν και ήταν 1/16 με το ματς στο 42-57. Τα 4/7 τρίποντα που είχε ο Παναθηναϊκός στο τέλος, μπόρεσαν απλώς να μειώσουν τη διαφορά.

Θα μπορούσε ο Παναθηναϊκός να έχει διαφορετική τύχη στο ματς;
Με την εικόνα της επίθεσής του, ξεκάθαρα όχι. Ακόμη κι αν κρατούσε την Μπαρτσελόνα πιο χαμηλά (όχι ότι 70 πόντοι είναι πάρα πολλοί), με τον Ούκιτς να έχει 0/5 τρίποντα, τον Διαμαντίδη να έχει 0/5 τρίποντα μένοντας άποντος στο ματς σε 36 λεπτά και τον Γκιστ να έχει 0/5 δίποντα, θα μιλούσαμε για… αφύσικη εξέλιξη αν το ματς πήγαινε στο «πράσινο».

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να βγάλει τον Διαμαντίδη και τον Ούκιτς εκτός αγώνα και τα κατάφερε, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει υπομονή στην επίθεση για να βρει τα σωστά σουτ ή την απαραίτητη ηρεμία όταν τα έβρισκε για να τα βάλει. Επίσης, έλλειψε και η συγκέντρωση στην άμυνα σε πολλές φάσεις του ματς για τους «πρασίνους». Και όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 8 πόντους, η Μπαρτσελόνα έδειχνε να πατάει καλά στα πόδια της, το κρεσέντο του Ναβάρο τελείωσε οριστικά το ματς.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο ματς με 0-4 για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός για το 4-6 με τον Σχορτσανίτη. Ο Τζαγουάι και ο Χουέρτας έφεραν το ματς στο 4-11 με τον Παναθηναϊκό να μη βάζει δεύτερο καλάθι εντός παιδιάς στα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα και μέχρι το λέι απ του Ούκιτς για το 6-11 με 3:55 για το τέλος της περιόδου. Ο Σχορτσανίτης συνέχισε να είναι η μόνη απειλή για το καλάθι της Μπαρτσελόνα, έφτασε τους 7 πόντους για το 9-13, αλλά ο Ινγκλς με τον Τόμιτς έφεραν την Μπαρτσελόνα στο 10-20 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Μπράμος και Μασιούλις σκόραραν για το 14-22, αλλά ο Γιασικεβίτσιους με τρίποντο έκανε το 14-25 και το 16-27, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να έχει τεράστια επιθετικά προβλήματα, στα πρώτα 16 λεπτά του ματς είχε 18 πόντους. Ο Σχορτσανίτης με βολές μείωσε σε 20-27 με 3:47 για το τέλος, ενώ το μοναδικό τρίποντο του Παναθηναϊκού στα πρώτα 34 λεπτά του ματς (Μπράμος) τον έφερε στο 23-27. Μια-δυο καλές άμυνες συνεχόμενες στο τέλος του ημιχρόνου έδωσαν την ευκαιρία σε Σχορτσανίτη και Μασιούλις να σκοράρουν για το 27-31 της ανάπαυλας.

Ο Λασμ και ο Σχορτσανίτης μείωσαν σε 29-31 και 31-33 στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ακολούθησε ένα άθλιο τετράλεπτο αφλογιστίας του Παναθηναϊκού με συνεχείς «σκοτωμένες» επιθέσεις, άστοχα σουτ, λάθη και κακή άμυνα, για να έρθει η Μπαρτσελόνα με σερί 0-12 στο 31-45. Τέσσερα άστοχα σουτ και 3 λάθη έδωσαν την ευκαιρία σε Λόρμπεκ και Τόμιτς να πάνε το ματς στο 31-42 για να κάνει ο Χουέρτας το 31-45 με τρίποντο.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε με βολές του Γκιστ για το 33-45, αλλά χρειάστηκε άλλο ένα λεπτό και 2 ακόμα άστοχα σουτ πριν σκοράρει εντός παιδιάς μετά από 0/6 σουτ και 4 λάθη σε 6 λεπτά (το 31-33 έγινε με βολές στο 9:40 και το επόμενο εντός παιδιάς καλάθι του Παναθηναïκού ήρθε στο 3:30). Το 35-45 έκανε ο Μασιούλις από κοντά, αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός «εξαφανίστηκε» επιθετικά, δείγμα του πόσο πολύ δυσκολευόταν με τον Διαμαντίδη να μη βρίσκει διχτάκι με τίποτα απέναντι στην άμυνα του Πασκουάλ.

Δύο ακόμα άστοχα σουτ και 2 λάθη, Τόμιτς και Ναβάρο έκαναν το 35-51 πριν ο Γκιστ και ο Μπράμος με βολές μειώσουν σε 38-51 σε μια καταστροφική περίοδο για τον Παναθηναϊκό, που έβαλε μόλις 2 εντός παιδιάς καλάθια σε 10 λεπτά. Η Μπαρτσελόνα μπήκε με τρίποντο του Ναβάρο στην 4η περίοδο, 38-54, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Λόρμπεκ έκανε το 40-57 λίγο αργότερα.

Το 2ο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο ματς ήρθε 6:06 για το τέλος από τον Μασιούλις για το 45-57, ενώ ένα άστοχο τρίποντο του Χουέρτας μετά έδωσε στον Μπράμο την ευκαιρία να σκοράρει κι αυτός πίσω από τα 6.75 για το 50-60. Το τελευταίο σημείο του ματς που ο Παναθηναϊκός πίστεψε στη νίκη ήταν στο λέι απ του Λασμ για το 52-60. Ακολούθησε τρίποντο του Ναβάρο για το 52-63 ενώ όταν Διαμαντίδης και Ούκιτς (από επιθετικό ριμπάουντ) προσπάθησαν να τον μιμηθούν ήταν αμφότεροι άστοχοι και ο Ναβάρο με νέο τρίποντο έγραψε το τέλος 1:53 πριν τη λήξη για το 52-66. Ο Μπράμος απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Ναβάρο με λέι απ έγραψε το 55-68 με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους.

Ο Ούκιτς απάντησε στα 32 δευτερόλεπτα, με το ματς να έχει πια κριθεί, ενώ ο Μπράμος στην εκπνοή έγραψε το τελικό αποτέλεσμα 60-70.

Κι ένα σχόλιο για τα γύρω του αγωνιστικού χώρου. Το ΟΑΚΑ είχε ετοιμαστεί για την πρόκριση την Πέμπτη, ο κόσμος πλησίαζε τις… 30.000, αριθμός που προφανώς και είναι απαράδεκτος. Και δεν αναφέρομαι στον κόσμο, αλλά σε εκείνους που επέτρεψαν να γίνει κάτι τέτοιο. Σίγουρα το να εξυπηρετηθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι οπαδοί είναι καλό, αλλά απ’ την άλλη τα μέτρα ασφαλείας και το όριο χωρητικότητας κάθε γηπέδου, υπάρχουν για συγκεκριμένο λόγο. Ευτυχώς που δεν συνέβη κάτι άσχημο στο ΟΑΚΑ, παρά την αποπνιχτική ατμόσφαιρα κατά διαστήματα. Όμως, οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού θα έπρεπε να δείξουν περισσότερη υπευθυνότητα σε ανάλογες καταστάσεις (προστατεύοντας τον κόσμο της ομάδας).

Η πρόκριση δεν ήρθε, ο Παναθηναϊκός την ερχόμενη εβδομάδα θα κυνηγήσει το δεύτερο διπλό στη σειρά, μακριά από τον κόσμο του στη δυσκολότερη φέτος έδρα της Ευρωλίγκας. Η κλάση και η ποιότητα της ομάδας, το σκληρό μπάσκετ που παίζει εκτός έδρας, δεν αφήνει κανέναν να τον ξεγράψει και να πει ότι η Μπαρτσελόνα θα περάσει, αλλά οι Καταλανοί πια είναι το φαβορί και οι «πράσινοι» κυνηγούν τη μεγαλύτερη υπέρβαση της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-31, 38-51, 60-70.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15 (4τρ. 3ρ. 3κ.φ.), Μασιούλις 11 (1τρ. 4ρ. 3ασ.), Ούκιτς 4 (3ασ. 5κ.φ.), Λασμ 12 (12ρ.), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης (5ρ. 6ασ. 2κλ.), Γκιστ 4 (4ρ.), Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 13 (6κ.φ.).

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα (3ρ.), Χουέρτας 10 (2τρ. 6ρ. 6ασ.), Αμπρίνιες 2 (3ρ.), Ναβάρο 17 (3τρ. 4ρ. 4ασ.), Γιασικεβίτσιους 5 (1τρ. 3ρ.), Ουάλας (5ρ.), Ινγκλς 5 (1τρ. 3ρ.), Λόρμπεκ 8 (2), Τζαγουάι 7, Τόμιτς 16 (5ρ. 3κλ. 5κ.φ.)