Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Πρώτο βήμα από εBEERους, Άφοβο!

Πρώτο βήμα από εBEERους, Άφοβο!

Ο Β Γύρος, η φάση των «16», ξεκίνησε στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 4 ομάδες να διασταυρώνουν για πρώτη φορά τη Δευτέρα τα ξίφη τους. Οι εBEERοι κέρδισαν με 55-36 τους Gademians, ενώ ο Άφοβος επικράτησε με 49-44 της Τιρινίνι, αμφότεροι έκαναν το 1-0 στις σειρές τους και απέχουν, πλέον, μία νίκη από την οκτάδα. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

εBEERοι – GADEMIANS 55-36
(16-12, 26-25, 41-26, 55-36)
(Σκορ σειράς: 1-0)

Οι εBEERοι χάρη σε μια καταπληκτική αμυντικά 3η περίοδο κέρδισαν με 55-36 τους Gademians για να κάνουν το 1-0 στη σειρά. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους εBEERους, ο Χαντόπουλος με τον Ζώτο έκαναν το 5-0, ενώ μετά την απάντηση του Παπαδόπουλου ο Ρήγας με τον Κοντώρη έφεραν το ματς στο 9-3. Οι Gademians αντέδρασαν, με τον Νικολακόπουλο, τον Αθανασόπουλο και τον Αδαμόπουλο μείωσαν σε 11-10, για να φέρει την ομάδα του μπροστά ο Αδαμόπουλος, 11-12. Μέχρι το τέλος της περιόδου, 5 πόντοι του Χαντόπουλου είχαν γράψει το 16-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μωραϊτάκης έκανε το 16-14 για να απαντήσουν οι εBEERοι, με τον Ρήγα πήγαν στο 18-14, ενώ ο Γκούσκος Δ. με τον Ζώτο έφεραν το ματς στο 24-16 μετά το καλάθι του Αδαμόπουλου. Δουκλιάς και Παπασγουρίδης σκόραραν για το 26-18, με τους Gademians να αντιδρούν για να μειώσουν σε 26-25 στο ημίχρονο με τον Καραγγέλη, τον Αθανασόπουλο και το τρίποντο του Παπαδόπουλου.

Στην 3η περίοδο οι Gademians μπόρεσαν να σκοράρουν μόνο με μία βολή του Καραγγέλη, με τους εBEERους να τρέχουν επιμέρους σκορ 15-1 στο δεκάλεπτο. Ο Γκούσκος Δ. με τον Γκούσκο Μ. έφεραν το ματς στο 30-25, ενώ ο Χαντόπουλος έγραψε το 32-25. Δύο τρίποντα από τον Γκούσκο Μ. κι ένα τρίποντο του Γκούσκου Δ. έφεραν το ματς στο 41-25 για να διακόψει το σερί ο Καραγγέλης για το 41-26 στο 30ο λεπτό.

Ο Αδαμόπουλος στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου μείωσε σε 41-30, αλλά ο Γκούσκος Δ. με τον Δουκλιά απάντησαν για το 46-30 των εBEERων. Μετά το καλάθι του Μωραϊτάκη, βολές από τον Ρήγα και τον Χαντόπουλο έγραψαν το 51-32, με τον Καραγγέλη να κάνει το 51-34 πριν ο Γκούσκος Μ. φέρει το ματς στο 55-34, για να κλείσει τον αγώνα ο Νικολακόπουλος για το 55-36.

Για τους εBEERους ο Γκούσκος Μ. είχε 13 πόντους, ο Χαντόπουλος είχε 12 και ο Γκούσκος Δ. 11. Για τους Gademians ο Αδαμόπουλος είχε 10 πόντους.

εBEERοι (Χαντόπουλος Θ., Γκούσκος Δ.): Γκούσκος Δ. 11 (3), Γκούσκος Μ. 13 (2), Χαντόπουλος Θ. 12, (2), Τσακίρης Α. 1, Κοντόρης Α. 2, Ρήγας Χ. 6, Δουκλιάς Σ. 4, Ζώτος Χ. 6.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Μωραϊτάκης Γ. 4, Αδαμόπουλος Α. 10, Παπαδόπουλος Η. 6 (2), Κοζαδίνος Α., Παπασγουρίδης Σ. 2, Νικολακόπουλος Α. 5, Καραγγέλης Γ. 5, Αθανασόπουλος Θ. 4, Τσάκαλος Γ..

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 49-44

(9-20, 22-29, 39-34, 49-44)

Ο Άφοβος κέρδισε με 49-44 το πρώτο παιχνίδι με την Τιρινίνι ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση μετά την πρώτη περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με τον Λεγάκη και τον Κώτσο να μοιράζονται τους πόντους της ομάδας τους για το 1-10 της Τιρινίνι, με τον Λογοθέτη να κάνει το 1-12. Το πρώτο καλάθι του Άφοβου έβαλε ο Γιαννόπουλος, ενώ ο ίδιος ήταν που σκόραρε τρίποντο μετά τον Λογοθέτη για το 6-14. Ο Καρουτάς έγραψε το 8-14, αλλά ο Βελισσάριος με τον Λεγάκη έφεραν το ματς στο 9-20 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ντούβας έριξε τη διαφορά από τους 10 πόντους, ενώ ο Λοράνδος με τον Καραντζούνη έκαναν το 16-20. Η Τιρινίνι απάντησε με τον Σταματέρη για το 16-22, ενώ μετά το καλάθι του Καραντζούνη, ο Παντελής με τρίποντο έγραψε το 18-25. Ο Καρουτάς με τον Ποντικόπουλο μείωσαν σε 22-25, με τον Γαλανόπουλο και τον Λεγάκη να κλείνουν το ημίχρονο στο 22-29 για την Τιρινίνι.

Ο Άφοβος μπήκε στην επανάληψη με σερί 11-0 για να πάρει το προβάδισμα, ο Τραϊφόρος με τον Ντούβα μείωσαν σε 28-29, ο Γκότσης έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα, ενώ με βολές από τον Ντούβα ο Άφοβος πήγε στο 33-29. Το σερί διέκοψε ο Βελισσάριος μειώνοντας στο καλάθι, αλλά ο Κραντζούνης και ο Λοράνδος έφεραν τον Άφοβο στο 37-31, για να κάνει ο Τσικόλας το 39-32, πριν ο Λεγάκης μειώσει σε 39-34 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο ο Λοράνδος σκόραρε για το 41-35 της ομάδας του με τον Αντωνόπουλο και τον Βελισσάριο να απαντούν για το 41-39. Ο Ντούβας με τρίποντο έφερε το ματς στο 44-39 με 3:55 γι το τέλος, με την Τιρινίνι να βγάζει τις επόμενες άμυνες για να μειώσει με τον Βελισσάριο και με καλάθι και φάουλ του Λογοθέτη από κλέψιμο να ισοφαρίσει το ματς σε 44-44 με 2:12 για το φινάλε. Οι ομάδες έχασαν από 2 επιθέσεις η κάθε μία για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό, όπου ο Ντούβας με τρίποντο έγραψε το 47-44 στα 49 δευτερόλεπτα. Η Τιρινίνι αστόχησε ξανά, έκανε αναγκαστικό φάουλ, ο Άφοβος είχε 0/2 βολές με την Τιρινίνι στα 7 δευτερόλεπτα να αστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης, για να κάνει ο Καραντζούνης στην εκπνοή με 2/2 βολές το τελικό 49-44.

Για τους νικητές ο Ντούβας είχε 12 πόντους, ο Καραντζούνης 9 και ο Λοράνδος 7. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 12 πόντους, ο Βελισσάριος 9 και ο Λογοθέτης 7.

Άφοβος (Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος): Αναγνώστου Σ., Ποντικόπουλος Θ. 2, Τραϊφόρος Κ. 4, Σπυριδωνάκος Σ., Λοράνδος Γ. 7, Ντούβας Ν. 12 (2), Τσικόλας Γ. 3, Καραντζούνης Τ. 9 (1), Γκότσης Μ. 2, Γιαννόπουλος Ν. 5 (1), Καρουτάς Ν. 5.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε., Κώτσος Λ.): Ξενόφος Μ., Παντελής Δ. 4 (1), Λεγάκης Γ. 12 (2), Κώτσος Δ. 5 (1), Αντωνόπουλος Α. 2, Σταματέρης Ν. 2, Γαλανόπουλος Γ. 2, Κουρτογιάννης Χ., Βελισσάριος Π. 9 (1), Λογοθέτης Δ. 7, Κουτέλας Π. 1, Σέτα Κ..