Home / Α1 / Έσπασε έδρα ο ΑΓΟΡ, άντεξε ο Πανιώνιος!

Έσπασε έδρα ο ΑΓΟΡ, άντεξε ο Πανιώνιος!

Με πολύ θέαμα και ακόμα περισσότερες υποσχέσεις ξεκίνησαν τα πλέι οφς στην Α1. Την ώρα που οι δύο «αιώνιοι» έμπαιναν με εύκολες νίκες, στις θέσεις 3-6 γινόταν… χαμός. Ο ΑΓΟΡ πέρασε από την Πυλαία κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 71-75, ενώ ο Πανιώνιος μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη επί του Άρη στο όριο, 80-79. Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 77-63 τον Απόλλωνα Πάτρας, ενώ ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ίκαρου Καλλιθέας με 88-57. Οι 4 τους έκαναν το 1-0 και θέλουν μία ακόμα νίκη για να πάρουν την πρόκριση στην τετράδα.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας και Ευρώπης Ολυμπιακός μπήκε με νίκη στα πλέι οφς, παρότι δυσκολεύτηκε για 30 λεπτά απέναντι στον Απόλλωνα μέχρι να φτάσει στο 77-63. Οι Πατρινοί έπαιξαν καλή άμυνα, πίεσαν αρκετά, έδειξαν μεγάλη διάθεση, ενώ ευτύχησαν να βρουν τους αντιπάλους τους σε άθλια μέρα μακριά από το καλάθι.

Ο Ολυμπιακός είχε 3/22 τρίποντα στο ματς, ήτοι 14%, με τον Απόλλωνα να έχει 5/21. Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε 61% στα δίποντα (48% ο Απόλλων) και 88% στις βολές (67% ο Απόλλων). Τα ριμπάουντ και οι ασίστ ήταν μοιρασμένα, ενώ τα λάθη 9-16.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με 62-56 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τέρνερ έγραψε το 62-58 και ο ΜακΚόλουμ το 62-59 στο 33ο λεπτό, με τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 7-0 με 5 πόντους του Χάινς για το 69-59 το οποίο του έδωσε και τη νίκη. Συνολικά επέτρεψε 7 πόντους στην 4η περίοδο στον Απόλλωνα και δεν κινδύνευσε στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός είχε τον Πάουελ με 18 πόντους, 6/8 δίποντα και 6/6 βολές, τον Σπανούλη με 10 πόντους και 6 ασίστ, ενώ καλοί ήταν και οι Λο και Χάινς. Για τον Απόλλωνα ο Πέτροβιτς είχε 14 πόντους, ενώ ο Μολφέτας 6 πόντους και 6 ριμπάουντ. Το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει στην Πάτρα την Παρασκευή στις 20:00 (ΕΤ1).

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 88-57 τον Ίκαρο Καλλιθέας, παίζοντας τρομερά στην επίθεση σε όλο το ματς, έχοντας 51% στα δίποντα και 54% στα τρίποντα με 14/26 (36% και 31% τα αντίστοιχα του Ίκαρου), κυριάρχησε στα ριμπάουντ (50-29 με 14-9 τα επιθετικά), ενώ σκόραρε 49 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» πήραν από νωρίς τον έλεγχο, προηγήθηκαν με 16-5 στο ματς, ο Ίκαρος μείωσε σε 22-18, αλλά δέχτηκε ένα 7-0 ως το τέλος της περιόδου και δεν υπήρχε επιστροφή μετά. Ο Παναθηναϊκός πήγε στο 44-25 στο 17ο λεπτό, ο Ίκαρος πλησίασε στο -12 λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο με την 3η περίοδο να κλείνει στο 65-45.

Ο Πεδουλάκης είχε τον Κάρι να παίζει 22 λεπτά και να έχει 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ με 5/8 σουτ, αλλά και τον Γκουίν να παίζει 14 λεπτά και να έχει 12 πόντους και 6 ριμπάουντ με 5/9 σουτ.

Ο Γκιστ είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ με 6/9 σουτ, ενώ ο Λασμ 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ήταν οι καλύτεροι της ομάδας τους. Μετά το ματς ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος τα είχε με τους οπαδούς της ομάδας που άφησαν σχεδόν άδειο το ΟΑΚΑ, ενώ στα πλέι οφς της Ευρωλίγκας «σπάγατε πόρτες και κάνατε τα αδύνατα δυνατά για να μπείτε στο γήπεδο ακόμα και χωρίς εισιτήριο, με αποτέλεσμα τη βαρύτατη τιμωρία της ομάδας μας» καταλήγοντας «θέλω να εκφράσω την οργή μου» για την εικόνα των κερκίδων. Το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει την Παρασκευή στις 17:00 (ΕΤ1) στην έδρα του Ίκαρου.

Στη Νέα Σμύρνη ο Άρης παραλίγο να καταστρέψει μέσα σε 45 λεπτά όσα έχτιζε σε μια ολόκληρη σεζόν ο Πανιώνιος. Οι «κίτρινοι» πάλεψαν σκληρά, έφτασαν το ματς στην παράταση (66-66 η κανονική διάρκεια), αλλά ηττήθηκαν με 80-79.

Οι στατιστικές κατηγορίες ήταν όλες μοιρασμένες με τον Άρη να είναι λίγο πιο εύστοχος και τον Πανιώνιο να έχει το προβάδισμα σε ασίστ και λάθη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 38-26 στο ημίχρονο, αλλά ο Άρης έλεγξε το ματς στην επανάληψη για να περιορίσει τον Πανιώνιο στους 28 πόντους και να μπορέσει να μειώσει για να φτάσει στο 64-63 με 5 μαζεμένους πόντους του Πελεκάνου. Ο Πανιώνιος έχασε κι άλλη επίθεση, ο Πελεκάνος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 64-64 με τον Παππά να κερδίζει φάουλ και να γράφει με 2/2 βολές το 66-64. Ο Άρης φάνηκε ότι θα χάσει το ματς στο λάθος του Πάσαλιτς, αλλά 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς ο Χαντ έκλεψε την μπάλα από τον Παππά και ο Πάσσαλιτς πρόλαβε το χρόνο για να ισοφαρίσει σε 66-66!

Στην παράταση ο Πανιώνιος πίεσε πολύ, ο Άρης μπήκε με 0/5 σουτ, 1/2 βολές και 3 λάθη για να τρέξουν οι γηπεδούχοι ένα σερί 11-1 ως το 77-67, εκμεταλλευόμενοι και την τεχνική ποινή στον Χαρίση, από την οποία πήραν 4 πόντους (1/2 βολές και καλάθι και φάουλ από την επαναφορά), ενώ το τρίποντο του Μπατή έγραψε το 77-67.

Ο Χαντ και ο Πάσαλιτς μείωσαν σε 77-72, με τον Παππά να γράφει 2/2 βολές μετά και τον Πάσαλιτς να μειώνει με τρίποντο σε 79-76. Ο Παππάς με 1/2 βολές έγραψε το 80-76 και ο Πανιώνιος δεν κινδύνευε να χάσει στο τέλος, το τρίποντο του Πελεκάνου στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 80-79.

Ο Παππάς είχε 28 πόντους σε 36 λεπτά για τον Πανιώνιο με 3/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 13/16 βολές με 11 κερδισμένα φάουλ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 τάπες. Ο Γιάνκοβιτς ακολούθησε με 12 πόντους (2/9 σουτ και 7/10 βολές), 10 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ. Για τον Άρη ο Πελεκάνος είχε 17 πόντους, ο Χαρίσης 13 με 10 ριμπάουντ, ενώ ο Χάντ 9 και 6 ριμπάουντ και ο Πάσαλιτς 16, αλλά με 2/10 τρίποντα. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει την Πέμπτη στις 19:30 (ΕΤ1) στο Αλεξάνδρειο.

Κι αν ο Άρης έφτασε μια ανάσα μακριά, αλλά δεν πήρε τη νίκη, ο ΑΓΟΡ κατάφερε να σπάσει έδρα, αφού κέρδισε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 71-75. Ο ΠΑΟΚ είδε τον Παπαδόπουλο να έχει 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ, αλάνθαστο σε 24 λεπτά, τον Χάτσερ με 18 πόντους και τον Μαργαρίτη με 15, αλλά το γεγονός ότι ο Χαραλαμπίδης έμεινε στα 1/7 εντός παιδιάς και το -1 ranking του κόστισε στην τελική σούμα τη νίκη.

Όπως και το 60% στις βολές με 15/25 (75% ο ΑΓΟΡ). Απ’ την άλλη το Ρέθυμνο είδε τον Πετγουέι να τα κάνει όλα, ο Αμερικανός είχε 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, με 4 τάπες και 2 ασίστ με 9/13 σουτ. Από κοντά και ο Καλλινικίδης που αμυντικά έκανε τη διαφορά στο ματς παίζοντας 25 λεπτά, για να σπάσει ο ΑΓΟΡ έδρα και να βρεθεί μια ανάσα από τα ημιτελικά της διοργάνωσης!

Ο ΑΓΟΡ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, προηγήθηκε με 20-32 και 26-38 για να κλείσει το πρώτο μέρος στο 32-38 και να πάει στο 43-54 με τρίποντο του Πετγουέι στην 3η περίοδο, η οποία τελείωσε με 51-60. Ο ΠΑΟΚ με τον Τσαϊρέλη και τον Χάτσερ μείωσε σε 60-62, αλλά ο Πετγουέι και ο Κάρτερ έφεραν το ματς στο 63-69 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Χάτσερ με 4 πόντους μείωσε σε 68-71, ο Τσόχλας απάντησε, με το τρίποντο του Μαργαρίτη να κάνει το 71-73. Ο Τσαϊρέλης είχε μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό, αλλά το λέι απ του ήταν άστοχο με τον Τσόχλα να γράφει 2/2 βολές για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Επόμενο παιχνίδι στο Ρέθυμνο την Πέμπτη στις 15:45, δυστυχώς προς το παρόν χωρίς προγραμματισμένη τηλεοπτική κάλυψη. Αν εκεί κερδίσει ο ΑΓΟΡ, τότε θα στείλει τον ΠΑΟΚ σπίτι του και θα πάρει την πρόκριση για την τετράδα, συνεχίζοντας μια μαγική χρονιά. Αλλιώς θα υπάρξει και 3ος αγώνας για να λύσουν τις διαφορές τους οι δυο ομάδες.