Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Πρόκριση για την ΑΕΚ Περιστερίου!

Πρόκριση για την ΑΕΚ Περιστερίου!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Η ΑΕΚ Περιστερίου έγινε η 4η ομάδα των ημιτελικών στον δεύτερο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» αφού κέρδισε με 72-61 στο τρίτο ματς της σειράς τους Δικαστές, για να κάνει το 2-1 και να πάρει την πρόκριση. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 61-72
(17-17, 26-23, 39-55, 61-72)
(Σκορ σειράς: 1-2)

Η ΑΕΚ Περιστερίου πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό όπου θα συναντήσει τα Κουλουβάχατα μετά από ένα σκληρό παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε στην 3η του περίοδο. Ως τότε οι Δικαστές είχαν το προβάδισμα, αλλά το τρομερό επιμέρους 13-32 της ΑΕΚ Περιστερίου εκεί άλλαξε τις ισορροπίες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ Περιστερίου να μπαίνει καλύτερα, ο Καραθανάσης και ο Καρούσος την έφεραν στο 2-7. Μετά την απάντηση του Στρατηγάκου ο Κουφογιάννης με τον Παληό έκαναν το 4-11. Οι Δικαστές απάντησαν με τρομερό σερί 13-0, το καλάθι του Τούμπα έδωσε το έναυσμα, ακολούθησαν δύο τρίποντα του Συκαρά για το προσπέρασμα στο 12-11, ενώ ο Βλαζάκης με τον Χατζηγεωργίου έφεραν τον αγώνα στο 17-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει από το καλάθι και φάουλ του Γεωργακόπουλου στο 17-16.

Στη 2η περίοδο οι Δικαστές με τον Στρατηγάκο πήγαν στο 21-16, για να απαντήσει η ΑΕΚ Περιστερίου με 0-7 με τον Καρούσο και τον Καραθανάση για το 21-23. Το τρίποντο του Χατζηγεωργίου και 2/2 βολές από τον Συκαρά έκλεισαν το ημίχρονο στο 26-23 για τους Δικαστές.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ Περιστερίου μπήκε πολύ δυνατά με σερί 3-20 που καθάρισε το παιχνίδι. Ο Καρούσος και ο Γεωργακόπουλος έκαναν το 26-29, ενώ μετά το καλάθι του Συκαρά για το 28-29, ο Γεωργακόπουλος και ο Παληός έφεραν το ματς στο 28-34. Ο Καρούσος με τον Καραθανάση ήταν που σκόραραν στη συνέχεια για την ΑΕΚ Περιστερίου για να πάει ο αγώνας στο 29-43. Οι Δικαστές με τον Χατζηγεωργίου μείωσαν σε 34-43, αλλά η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε με δύο τρίποντα του Πετσανά και καλάθι του Καραθανάση για να πάει στο 36-51. Ο Στρατηγάκος απάντησε, με τον Πετσανά και τον Καραγκούνη να σκοράρουν για να κλείσει η 3η περίοδος στο 39-55.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ιωαννίδης έφερε την ΑΕΚ Περιστερίου στο 39-57, με τον Τούμπα και τον Ιωάννου να απαντούν για το 44-59. Ο Πανουργιάς με τον Χατζηγεωργίου βοήθησαν τους Δικαστές να πλησιάσουν στις παρυφές των 10 πόντων, 49-61, αλλά ο Καρούσος με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 49-64. Ο Τούμπας με τον Στρατηγάκο μείωσαν σε 55-66, ενώ ο Χατζηγεωργίου με τον Στρατηγάκο μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο το σερί των Δικαστών, το τρίποντο του πρώτου έφερε το ματς στο 61-66, σερί 12-2. Όμως, οι 6/6 βολές του Καραθανάση και οι χαμένες ενδιάμεσες επιθέσεις των Δικαστών, έδωσαν στην ΑΕΚ Περιστερίου την πρόκριση για την τετράδα με 61-72.

Για τους νικητές ο Καραθανάσης είχε 18 πόντους, ο Καρούσος 16, ο Πετσανάς και ο Παληός από 8, ενώ ο Κουφογιάννης και ο Γεωργακόπουλος από 7. Για τους Δικαστές ο Χατζηγεωργίου είχε 17 πόντους, ο Στρατηγάκος 13, ενώ Τούμπας και Συκαράς από 11.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 11, Στρατηγάκος Π. 13, Συκαράς Σ. 11 (2), Ιωάννου Α. 2, Βαζαίος Γ. 1, Βλαζάκης Κ. 3, Πρέκας Ν., Πανουργιάς Δ. 3, Χατζηγεωργίου Α. 17 (3).

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ.): Καρούσος Μ. 16, Πλατάκος Θ., Κουφογιάννης Χ. 7, Παληός Σ. 8, Θεοδώρου Μ., Ιωαννίδης Σ. 4, Καραθανάσης Θ. 18 (1), Πετσανάς Δ. 8 (2), Γεωργάλας Σ. 2, Γεωργακόπουλος Π. 7, Ρήγος Ο., Καραγκούνης Γ. 2.