Home / Α1 / Ισοφάριση με… Άκη!

Ισοφάριση με… Άκη!

Μπορεί να μην ήταν… κρητική κατάληξη, αλλά ο ΑΓΟΡ ισοφάρισε τη σειρά με τον Πανιώνιο σε 1-1, μετά το 74-73 στην Κρήτη, παίρνοντας τη νίκη χάρη σε έναν… Άκη. Ο Καλλινικίδης έβγαλε την άμυνα του ματς στην τελευταία επίθεση, κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Παππά και ο ΑΓΟΡ έφυγε με το ροζ φύλλο από το γήπεδο, παρότι 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έχανε με 4 πόντους!

Ο ΑΓΟΡ έχανε με 69-73 στα 36 δευτερόλεπτα, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Κόμματου, μια λάθος πάσα του Μπατή, ένα καλάθι του Ντούβνιακ για το 74-73 και η άμυνα του Καλλινικίδη έγραψαν την ιστορία του ματς. Μετά ο Ντούβνιακ πέταξε δύο βολές αλλά ο Παππάς δεν πρόλαβε καν να σουτάρει εμπρόθεσμα από το αμυντικό ριμπάουντ πριν λήξει ο χρόνος.

Ο ΑΓΟΡ πολύ δύσκολα έκανε το 1-1 στη σειρά και ξέρει ότι την Τετάρτη στις 18:30 θα έχει άλλη μία ευκαιρία για να σπάσει έδρα και να πλησιάσει στην 3η θέση. Ο Πανιώνιος έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 στη σειρά, αλλά το τέλος ήταν αντίθετο από τις βλέψεις και τις ελπίδες τους. Ίσως δεν πρόσεξε όσο θα έπρεπε, ίσως ήταν άτυχος, ουσιαστικά δύο λεπτομέρειες έκριναν το ματς, το λάθος του Μπατή και η άμυνα του Καλλινικίδη.

Βέβαια, για να φτάσουμε εκεί είχαμε πρώτα παίξει πάνω από 39 λεπτά. Μετά το 6-2 του ΑΓΟΡ στο ξεκίνημα ο Πανιώνιος σταδιακά ισορρόπησε το ματς και πήρε τον έλεγχο. Πλησίασε στο 12-11, δέχτηκε τρίποντο από τον Προύιτ, αλλά μετά έτρεξε σερί 2-11 για να φτάσει με τον Μπόγρη και τον Αθανασούλα στο 17-22. Η διαφορά κινήθηκε σε αυτά τα επίπεδα και στη 2η περίοδο, ο Πέιν και ο Μπατής με τρίποντα έγραψαν το 26-31 και το 28-34, ενώ ο Παππάς έφερε την ομάδα του στο 31-38 λίγο μετά.

Ο ΑΓΟΡ πλησίασε στο -4 αλλά ήταν το καλάθι του Μπόγρη από επιθετικό ριμπάουντ του Κις που έκλεισε το ημίχρονο στο 34-40. Ο Αγγελόπουλος και ο Πετγουέι με τρίποντα μείωσαν σε 40-42 στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο Μίλμπουρν ανέβασε και πάλι τη διαφορά. Ο Κόμματος με τον Αγγελόπουλο μείωσαν σε 47-48 και ο Κόμματος μετά βοήθησε τον ΑΓΟΡ να προσπεράσει μετά από κλέψιμο του Αγγελόπουλου.

Το καλάθι του Παππά στο τέλος της περιόδου έκλεισε το δεκάλεπτο στο 52-54 για τον Πανιώνιο που με τον Πέιν πήγε στο 54-59 στο 32ο λεπτό του αγώνα. Ο Καββαδάς τον έφερε στο 54-61, αλλά ο Προύιτ με τον Χορν απάντησαν γρήγορα για το 59-61 μην αφήνοντας το ματς να ξεφύγει. Ο Κόμματος με τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62, ο Ντούβνιακ έκανε το 64-63, ενώ δύο τρίποντα από Ντούβνιακ και Κις έγραψαν το 67-68.

Μετά τις βολές του Προύιτ για το 69-69, ο Μπατής με τον Πέιν σκόραραν για το 69-73 του Πανιωνίου για να φτάσουμε στη συνέχεια στο φινάλε που αναφέραμε παραπάνω.

Ο Πανιώνιος σούταρε καλύτερα, είχε 51% στα δίποντα και 43% στα τρίποντα (47% και 33% αντίστοιχα ο ΑΓΟΡ), ενώ τα ριμπάουντ ήταν 28-34 με τα επιθετικά στο 11-11. Οι ασίστ ήταν 15-15, τα κλεψίματα 5-7, αλλά τα λάθη 11-15 υπέρ του ΑΓΟΡ.

Ο ΑΓΟΡ είδε τον Χορν να κάνει πολύ καλό παιχνίδι με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ο Αγγελόπουλος είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κόμματος 13 και 4 ριμπάουντ, ο Πετγουέι 13 και 4 ριμπάουντ με 3 τάπες, ενώ ο Προύιτ 11 πόντους. Ο Καλλινικίδης ήταν άποντος σε 11 λεπτά, αλλά το ένα κερδισμένο φάουλ που πήρε στο ματς ήταν εκείνο που έκρινε τον αγώνα.

Ο Πέιν είχε 13 πόντους με 5/6 σουτ και 7 ριμπάουντ για τον Πανιώνιο, ο Παππάς είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, αλλά 7/19 σουτ, ο Μπατής 10 πόντους, ο Μπόγρης 12 αλλά χωρίς ριμπάουντ, ενώ ο Γιάνκοβιτς έπαιξε 15 λεπτά και έμεινε στους 5 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 λάθη.