Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / ΤΙΡΙΝΙΝΙ – FAST BREAK

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – FAST BREAK

ΚΥΠΕΛΛΟ – Η Τιρινίνι πήρε την πρόκριση για την οκτάδα του Κυπέλλου από τη σειρά με τους Fast Break, χάρη στη νίκη της με 59-43 στο πρώτο παιχνίδι, με τους Fast Break να προσπαθούν για την ανατροπή στο δεύτερο ματς, να κερδίζουν με 44-54, αλλά να μην καταφέρνουν να ανατρέψουν το -16 του πρώτου αγώνα.

1ο ματς
Τιρινίνι – Fast Break
(19-7, 29-24, 48-34, 59-43)

Ο πρώτος αγώνας ξεκίνησε με 1-3 για τους Fast Break με τον Τρίγκα, για να απαντήσει η Τιρινίνι με σερί 15-0, ο Λεγάκης και ο Κουρτογιάννης έφεραν το ματς στο 12-3, με τον Λαζάρου να κάνει το 16-3. Το δικό του τρίποντο έγραψε το 19-4, με τον Τρίγκα να μειώνει με καλάθι και φάουλ στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Σταυρόπουλος και ο Τρίγκας σκόραραν για το 20-12, ενώ μετά το τρίποντο του Λαζάρου ο Σπηλιωτόπουλος με τον Παυλόπουλο μείωσαν σε 23-20. Βελισσάριος και Κώτσος με τρίποντα έφεραν το ματς στο 29-20, με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-24 από τον Παυλόπουλο και τον Αγορτσα.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κώτσος με τον Λεγάκη έφεραν το ματς στο 35-26, με τον Τρίγκα να μειώνει σε 37-30. Το τρίποντο του Λαζάρου και ο Γκατζέλης με τον Ζωάννο μείωσαν σε 46-32, με τον Βεργή να γράφει το 50-36 λίγο μετά. Ο Γκατζέλης και το τρίποντο του Γαλανόπουλου έφεραν το ματς στο 55-40, ο Κώτσος έκανε το 57-40, με τον Λεγάκη να κλείνει το ματς στο 59-43 μετά το καλάθι του Βεργή.

Για τους νικητές ο Λαζάρου είχε 15 πόντους, ο Κώτσος 12, ο Λεγάκης 9 και ο Βελισσάριος 7. Για τους Fast Break ο Τρίγκας είχε 19 πόντους, ο Βεργής και ο Σταυρόπουλος από 8.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Βελισσάριος Π. 7 (1), Λεγάκης Γ. 9, Κώτσος Δ. 12 (2), Λαζάρου Γ. 15 (3), Γαλανόπουλος Γ. 3 (1), Γκατζέλης Π. 6, Ζοάννος Σ. 2, Κουρτογιάννης Χ. 5 (1), Σέτα Κ..

Fast Break (Παυλόπουλος Η.): Σπηλιωτόπουλος Φ. 2, Παυλόπουλος Η. 4, Ταραξίδης Δ., Βεργής Σ. 8, Τρίγκα Γ. 19, Σιανός Χ., Αγορτσάς Β. 2, Σταυρόπουλος Π. 8.

2ο ματς
Τιρινίνι – Fast Break 44-54
(12-4, 22-21, 36-33, 44-54)

Στο δεύτερο παιχνίδι οι Fast Break κατάφεραν να κερδίσουν με 44-54, αλλά όχι και να ανατρέψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα, ανοίγοντας το σκορ στο τέλος του ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για την Τιρινίνι που με τον Κώτσο, τον Λεγάκη και τον Λογοθέτη προηγήθηκε με 9-2, για να μειώσει ο Σταυρόπουλος και το δεκάλεπτο να κλείσει με τρίποντο του Λαζάρου, 12-4.

Στη 2η περίοδο ο Γκατζέλης έφερε το ματς στο 15-6, μετά την απάντηση του Σταυρόπουλου ο Λαζάρου με τον Κώτσο έγραψαν το 20-11. Οι Fast Break με τον Μαργέτη και τον Σιανό Σ. μείωσαν σε 20-16, ο Σταματέρης σκόραρε για την Τιρινίνι, με τον Τρίγκα και τον Σιανό Σ. να κλείνουν το ημίχρονο στο 22-21. Ο δεύτερος, μάλιστα, έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα του με 22-23, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο, ο Λεγάκης έγραψε το 30-28, ο Μαργέτης με τον Τρίγκα απάντησαν για το 30-33, με τον Λαζάρου, τον Κώτσο και τον Κουρτογιάννη να κάνουν το 36-33.

Στην 4η περίοδο, μετά το 36-39 από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σπηλιωτόπουλου, ο Λογοθέτης και ο Κουσούλης Ν. έφεραν με τρίποντα την ομάδα τους μπροστά, 42-39, μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα. Ο Μαργέτης με τον Παυλόπουλο απάντησαν για το 42-45, ενώ ο Τρίγκας έγραψε το 42-47 για τους Fast Break. Ο Παυλόπουλος ανέβασε το σερί της ομάδας του για να το φτάσει ο Τρίγκας στο 0-12 για το 42-51 στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Λεγάκης απάντησε για το 44-51 στα 45 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τον Παυλόπουλο στην εκπνοή του ματς να γράφει το 44-54 με τρίποντο.

Για τους Fast Break ο Μαργέτης είχε 16 πόντους, ο Τρίγκας 10, ο Παυλόπουλος 9 και ο Σταυρόπουλος 7. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 10 πόντους, ενώ Λαζάρου, Κώτσος και Λογοθέτης από 7.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Κουρτογιάννης Χ. 2, Λεγάκης Γ. 10, Κώτσος Δ. 7, Σταματέρης Ν. 3, Λαζάρου Γ. 7 (1), Κουσούλης Ν. 3 (1), Γκατζέλης Π. 5 (1), Λογοθέτης Δ. 7 (1), Σέτα Κ..

Fast Break (Παυλόπουλος Η.): Σιανός Χ., Σπηλιωτόπουλος Φ. 6 (2), Παυλόπουλος Η. 9 (1), Σιανός Σ. 6, Τρίγκας Γ. 10, Μαργέτης Γ. 16 (3), Σταυρόπουλος Π. 7.