Home / Α1 / Τίτλος με τρίποντη απόδραση!

Τίτλος με τρίποντη απόδραση!

Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για το 2012-13 κερδίζοντας τη σειρά των τελικών επί του Ολυμπιακού με 0-3, με το τελευταίο παιχνίδι να σημαδεύεται από επεισόδια που δεν του επέτρεψαν να ολοκληρωθεί, για να διακοπεί 1:27 πριν το τέλος με το σκορ στο 72-76 υπέρ του Παναθηναϊκού και να τελειώσει έτσι, άδοξα, άλλο ένα ελληνικό πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» στέφθηκαν πρωταθλητές, επέστρεψαν στον ελληνικό θρόνο, κατακτώντας φέτος το νταμπλ εντός συνόρων, αφού σήκωσαν και το Κύπελλο.

Το Age of Basketball για τη βραδιά του 3ου τελικού: Ξανασκοτώνοντας το μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός είχε τρομερό ποσοστό από το τρίποντο και αυτό ήταν που τον κράτησε μπροστά στο σκορ ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές του αγώνα. Μπήκε στην αναμέτρηση με 6/7 τρίποντα, πιθανότατα δείγμα της έλλειψης άγχους που συνεπαγόταν το 0-2 με το οποίο προηγούταν στους τελικούς, με τον Ολυμπιακό να είναι ξεκάθαρα πολύ νευρικός στο ξεκίνημα. Οι «πράσινοι» έφτασαν στα 9/13 τρίποντα στην επανάληψη, για να κλείσουν το ματς με 12/23.

Ευτύχησαν να δουν τον Διαμαντίδη να κάνει την καλύτερή του εμφάνιση στους φετινούς τελικούς, είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ με 5/8 τρίποντα, είδαν τον Λασμ να κάνει τη γνωστή του τρομερή δουλειά (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 τάπες), Ούκιτς και Μασιούλις ήταν αρκετά καλοί, αλλά την πλάστιγγα έγειρε ως απρόσμενο δώρο για τον Παναθηναϊκό η εμφάνιση του Τσαρτσαρή. Αγωνίστηκε 23 λεπτά ως τη διακοπή και είχε 14 πόντους με 4/7 σουτ και 5/8 βολές, 6 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ, κλέβοντας την παράσταση στον τελικό.

Απ’ την άλλη, ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς καλύτερος από τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς, για αρκετό διάστημα πάταγε καλύτερα στο παρκέ από τον αντίπαλό του, αλλά στο τέλος τα τρίποντα του Διαμαντίδη και δύο λανθασμένες επιλογές του Πρίντεζη έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 72-76, πριν διακοπεί το ματς και πεταχτούν στον κάλαθο των αχρήστων όλα τα αγωνιστικά (προφανώς δεν έχει νόημα να μιλάμε για τελικό σκορ, αφού το ματς ήθελε 1:27 για να λήξει, ενώ, ακόμη κι αν ήταν μπροστά ο Ολυμπιακός, το παιχνίδι θα κατοχυρωνόταν εναντίον του λόγω επεισοδίων).

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα τρομερό παιχνίδι από τον Χάινς, ο Αμερικανός είχε 10 πόντους με 3/3 εντός παιδιάς και 14 ριμπάουντ, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς (και μέχρι τη διακοπή δηλαδή) έμοιαζε εμφανώς εξαντλημένος, καθότι είχε τραβήξει όλο το κουπί στη ρακέτα. Ο Σπανούλης ήταν αρκετά καλός με 7 ασίστ και 13 πόντους (2 λάθη), καλύτερος από άλλα ματς με 4/11 σουτ και 4/6 βολές, ενώ και ο Πρίντεζης με τον Παπανικολάου ήταν αρκετά καλοί, αλλά και ο Λο όσο αγωνίστηκε. Ο Μπαρτζώκας έμοιαζε να «φοβάται» τις αλλαγές στο τελευταίο ματς, αυτό είχε ως συνέπεια παίκτες να δείχνουν κουρασμένοι στο παρκέ και να αναζητούν ανάσες μέσα στην εξέλιξη του αγώνα. Φάνηκε με τον Χάινς, φάνηκε και με τον Πρίντεζη, τα δύο λάθη του οποίου σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις (δέχτηκε τάπα, έκανε λάθος) έφεραν το ματς στο 72-76 από το 72-72, πριν τη διακοπή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με 5-0 και 8-3 με Λο και Πρίντεζη, αλλά τα τρίποντα του Διαμαντίδη και του Μασιούλις έφεραν το ματς στο 8-13. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πυροβολεί ανελέητα πίσω από τα 6.75 μέτρα, Ούκιτς, Τσαρτσαρής και Διαμαντίδης τον έφεραν στο 14-24 με 6/7 τρίποντα στα πρώτα 9 λεπτά του τελικού! Ο Πρίντεζης ήταν εκείνος που κρατούσε όρθιο τον Ολυμπιακό, 11 πόντοι με 3/3 τρίποντα, 17-24 στο τέλος της περιόδου.

Ο Κατσίβελης έβγαλε αρκετή ενέργεια με το που πέρασε στο παρκέ στο 2ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του ματς, με δικό του καλάθι και φάουλ από επιθετικό ριμπάουντ μείωσαν οι «ερυθρόλευκοι» σε 22-24, ο Χάινς σκόραρε για να κρατήσει τον Ολυμπιακό κοντά, ενώ από κλέψιμο και αιφνιδιασμό του Σπανούλη οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 28-28. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την πολύ καλή άμυνα, ο Περπέρογλου έκλεψε ξανά και ο Λο σκόραρε για το 30-28.

Ο Τσαρτσαρής κράτησε τον Παναθηναϊκό στο 33-32, αλλά το τρίποντο του Περπέρογλου έφερε το ματς στο 36-32 με τον Χάινς να παίρνει καλάθι και φάουλ στο τέλος του ημιχρόνου για το 39-35. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ματς μοιρασμένο στατιστικά, ο Παναθηναϊκός είχε 6/10 τρίποντα (5/13 ο Ολυμπιακός), τα ριμπάουντ ήταν 18-17 (3-1 τα επιθετικά), οι ασίστ 8-9 (4-8 στο πρώτο δεκάλεπτο) και τα λάθη 3-6.

Ο Παναθηναϊκός με τρίποντα από Ούκιτς και Διαμαντίδη προσπέρασε στο ξεκίνημα της επανάληψης με 41-43, ενώ μετά την απάντηση του Σπανούλη, ο Γκιστ έφερε το ματς στο 45-47 πηγαίνοντας την ομάδα του στα 9/13 τρίποντα. Ο Μασιούλις από τη ρακέτα έφερε το ματς στο 45-49, με τον Ολυμπιακό να έχει μεγάλο πρόβλημα στη ρακέτα, ο Πάουελ ήταν ωσεί παρών και ο Ολυμπιακός μεγάλο θέμα στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης στον έλεγχο της ρακέτας.

Πάντως, Σπανούλης και Παπανικολάου έφεραν τον Ολυμπιακό στο 50-49, με τον Μπράμο να βάζει κι άλλο τρίποντο για την ομάδα του για το 50-53. Ο Ολυμπιακός είχε πάρει τον έλεγχο στα ριμπάουντ, 27-22 με τα επιθετικά στα 7-1, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει από το τρίποντο (10/16). Ούκιτς και Τσαρτσαρής έφεραν το ματς στο 55-58, για να απαντήσει ο Σλούκας με τρίποντο και μετά να κάνει το 61-60 με βολές στο τέλος της περιόδου.

Ο Κάρι έφερε τον Παναθηναϊκό στο 61-64
στο 4ο δεκάλεπτο, ο Σλούκας μείωσε με βολές, αλλά δύο τρίποντα του Διαμαντίδη έφεραν το ματς στο 63-70. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε την αναμέτρηση να φύγει περισσότερο, ο Άντιτς πέρασε στο παρκέ και έβγαλε πολλή ενέργεια στην άμυνα, με τον Ολυμπιακό να βγάζει καλές άμυνες και να παίρνει σκορ στην επίθεση από τον Σπανούλη και τον Περπέρογλου για το 69-70.

Με 4:20 για το τέλος ο Σλούκας έφερε το ματς στο 71-70, με τον Σπανούλη να χάνει ευκαιρία να ανεβάσει παραπάνω τη διαφορά στη συνέχεια, αλλά τον Χάινς να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ, να κερδίζει φάουλ και με 1/2 βολές να κάνει το 72-70. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με 2/2 βολές του Λασμ από επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ και στη συνέχεια ο Πρίντεζης έκανε δύο κακές επιθέσεις, στην πρώτη κλείστηκε και δέχτηκε τάπα σε «σκοτωμένο» σουτ, στη δεύτερη έκανε λάθος για να κλέψει ο Ούκιτς.

Έτσι, με βολές του Διαμαντίδη και καλάθι του Λασμ ο Παναθηναϊκός πήγε στο 72-76 με τον Ολυμπιακό να ζητά τάιμ άουτ με 1:27 για το τέλος. Τότε ήταν που ξεκίνησαν τα επεισόδια, διακόπηκε το παιχνίδι για να μη συνεχιστεί ποτέ, και ένα ακόμα ελληνικό πρωτάθλημα μπάσκετ έπεσε θύμα της ηλιθιότητας ορισμένων ανεγκέφαλων.