Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / READY 2 FIRE – BYRON CELTICS

READY 2 FIRE – BYRON CELTICS

ΚΥΠΕΛΛΟ – Οι Ready 2 fire πέρασαν στην οκτάδα του Κυπέλου, ανατρέποντας στο δεύτερο παιχνίδι (όπως είχαν κάνει και στην πρώτη φάση) την ήττα του πρώτου ματς για να αποκλείσουν τους Byron Celtics. Στο πρώτο παιχνίδι οι Byron Celtics είχαν κερδίσει με 65-70, αλλά στο δεύτερο ματς οι Ready 2 fire έλεγξαν από το ξεκίνημα την αναμέτρηση για να πάρουν ροζ φύλλο και πρόκριση με 82-44.

1ο ματς
Byron Celtics – Ready 2 fire 65-70
(19-21, 33-37, 54-52, 70-65)

Στο πρώτο παιχνίδι οι Ready 2 fire προηγήθηκαν με 2-5 με τον Κουράκο και τον Παππά Σ., για να απαντήσουν ο Ρίγος με τον Μακρυμίχαλο για το 8-7 της ομάδας τους. Ο Ζεστός με τον Κουράκο έφεραν τους Ready 2 fire στο 10-13, ενώ ο Καραμανιόλας μετά την απάντηση του Σαχινίδη έγραψε το 14-18. Οι Byron Celtics με τρίποντο του Μάντζαρη και καλάθι του Καλογεράκη ισοφάρισαν σε 19-19 για να πάρουν προβάδισμα με το τρίποντο του Χανιώτη με 24-21.

Ο Ζεστός απάντησε αλλά ο Λοΐζος κράτησε τους Byron Celtics μπροστά ως το 27-24, με τον Καραμανιόλα και τον Ζεστό να φέρουν το ματς στο 33-37 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο ο Σαχινίδης με τον Κυρούση άρχισαν να μειώνουν, με τους Byron Celtics να παίρνουν τρίποντο από τον Μακρυμίχαλο και βολές από τον Μάντζαρη για να προσπεράσουν με 46-45 μετά τα καλάθια του Μαναζή και του Ζεστού για τους Ready 2 fire. Μετά το 49-49 από τον Μαναζή ο Μακρυμίχαλος με τον Σαχινίδη έφεραν το ματς στο 54-49 για να απαντήσει ο Ζεστός με τρίποντο για το 54-52.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα τρίποντα του Γκίκα έγραψαν το 60-56, με τον Ζεστό να κρατά την ομάδα του κοντά, 60-59, και τον Μάντζαρη να γράφει νέο τρίποντο για το 63-59. Ο Γκίκας με τον Καλογεράκη κράτησαν μπροστά ως το 67-62 τους Byron Celtics, με τον Χανιώτη και τον Ζεστό με τρίποντα να γράφουν το τελικό 70-65 στο ματς.

Για τους νικητές ο Σαχινίδης είχε 17 πόντους, ο Μάντζαρης 11, ο Μακρυμίχαλος 9, ενώ Γκίκας και Καλογεράκης είχαν από 8. Για τους Ready 2 fire ο Ζεστός είχε 34 πόντους, ο Κουράκος 10, ο Καραμανιόλας 8 και ο Μαναζής 7.

Byron Celtics
(Χανιώτης Α.): Ρίγος Ο. 2, Σαχινίδης Π. 17, Κυρούσης Χ 6, Καλογεράκης Β. 8, Μάντζαρης Μ. 11 (3), Γκίκας Π. 8 (2), Μακρυμίχαλος Κ. 9 (3), Χανιώτης Α. 7 (2), Λοΐζος Α. 2.

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Ε., Παππάς Α. 2, Αντωνίου Χ. 2, Μαναζής Σ. 7, Βαραμέντες Δ., Ζεστός Γ. 34 (3), Καραμανιόλας Χ. 8 (2), Κουράκος Αν. 10, Παππάς Σ. 2.

2ο ματς
Ready 2 fire – Byron Celtics 82-44
(23-9, 40-23, 59-32, 82-44)

Οι Ready 2 fire μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο παιχνίδι και από τα πρώτα καλάθια του ματς πήραν σκορ πρόκρισης, με τους Byron Celtics να βρίσκονται σε απόσταση μάχης από σκορ πρόκρισης για τελευταία φορά στο 34-23 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 19-2 για τους Ready 2 fire, ο Ζεστός με τον Κουράκο και τον Καραμανιόλα τους έφεραν ως το 10-2, με τον Μαναζή, τον Ζεστό και τον Παππά Σ. να πηγαίνουν το ματς στο 19-2. Οι Byron Celtics έδειξαν να συνέρχονται με το καλάθι του Αλεξίου, με τον Μάντζαρη να βάζει τρίποντο για το 23-9 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Γκίκας με τρίποντο μείωσε σε 23-12, ενώ ο ίδιος σκόραρε δύο ακόμα τρίποντα για το 27-18. Τελευταία φορά που οι Byron Celtics βρέθηκαν σε μονοψήφια απόσταση ήταν στο 29-20 από το καλάθι του Μάντζαρη. Τα καλάθια του Καραμανιόλα και του Κουράκου στη συνέχεια έφεραν το ματς στο 34-20 για να απαντήσει με τρίποντο ο Μακρυμίχαλος, αλλά ο Καρανδρέας με τον Καραμανιόλα να κλείσουν το ημίχρονο στο 40-23.

Το σερί των Ready 2 fire συνεχίστηκε στην επανάληψη, ο Καρανδρέας με τον Κουράκο έφεραν το ματς στο 47-23, με τον Παππά Σ. και τον Παππά Α. να σκοράρουν για το 55-23 της ομάδας τους, 21-0 σερί. Το σερί διέκοψαν ο Γκίκας με τον Αλεξίου και τον Μάντζαρη για τους Byron Celtics, μειώνοντας σε 57-32 με 2-9, αλλά ο Μαναζής έκλεισε το δεκάλεπτο με 2/2 βολές.

Στην 4η περίοδο μετά το τρίποντο του Χανιώτη ο Ζεστός με τον Καραμανιόλα και τον Κουράκο έφεραν το ματς στο 73-35 με σερί 11-0, ο Σαχινίδης απάντησε για το 75-39, με τον Κυρούση να κάνει το 76-42 και τους Ready 2 fire να κλείνουν με τον Παππά Α. και τον Καρανδρέα το ματς στο 82-44.

Για τους νικητές ο Ζεστός είχε 18 πόντους, ο Καραμανιόλας 15, ο Κουράκος Αν. 12, ο Παππάς Σ. 11, ο Καρανδρέας 10, ο Μαναζής 8 και ο Παππάς Α. 7. Για τους Byron Celtics ο Μάντζαρης είχε 12 και ο Γκίκας 11.

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Ε. 1, Μαναζής Σ. 8, Παππάς Α. 7 (1), Καρανδρέας Κ. 10, Αντωνίου Χ., Ζεστός Γ. 18 (1), Καραμανιόλας Χ. 15 (1), Κουράκος Αν. 12, Παππάς Σ. 11 (3).

Byron Celtics (Χανιώτης Α.): Ρίγος Ο. 1, Σαχινίδης Π. 4, Μάντζαρης Μ. 12 (2), Χανιώτης Α. 5 (1), Γκίκας Π. 11 (3), Μακρυμίχαλος Α. 3 (1), Κυρούσης Χ. 3 (1), Λοΐζος Α., Αλεξίου Κ. 5.