Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / PERONIA BC – ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ

PERONIA BC – ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ

ΚΥΠΕΛΛΟ – Τα Peronia BC πήραν την πρόκριση από τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες κερδίζοντας το πρώτο ματς με το επιβλητικό 108-55 και επικρατώντας και στο δεύτερο με 79-51. Έτσι, θα αγωνιστούν στην οκτάδα του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσουν την Πλατεία.

1ο ματς
Ασυμβίβαστοι Γαλάτες – Peronia BC 55-108
(12-30, 28-54, 49-84, 55-108)

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τα Peronia BC να προηγούνται με 2-10 με τον Καραγιαννίδη και τον Γκίκα. Ο Σιμιτζής με δύο τρίποντα κράτησε τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες ως το 10-18, αλλά στη συνέχεια ο Γκίκας με τον Κομνινό και τον Σεργιένκο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 12-30 για τα Peronia BC.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ανδρικόπουλος Α. με τον Ράμμο σκόραραν για το 21-38 με τον Μιχαλόπουλο να κάνει το ματς 23-38. Τα Peronia BC απάντησαν με τρίποντα από τον Κομνινό για το 23-47, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Γκίκα και Κωνσταντόπουλο στο 28-54 μετά το καλάθι του Ράμμου. Ο Σεργιένκο με τον Λεμποτέση πήγαν το ματς στο 30-64 στην επανάληψη, με τον Ράμμο να σκοράρει για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες. Τα Peronia BC πέτυχαν 6 τρίποντα στην 3η περίοδο, ο Κωνσταντόπουλος με τον Λεμποτέση έφεραν το ματς στο 35-70, ενώ μετά την απάντηση του Ράμμου, ο Κομνινός ήταν που σκόραρε για το 39-76. Ο Σεργιένκο με τον Χατζηπαρασκευά έγραψαν το 39-82 με τον Ράμμο (14 πόντοι στην περίοδο) να απαντά μαζί με τον Αντωνόπουλο Γ. Α. για το 49-84 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γκίκας σκόραρε για το 49-87, με τον Ράμμο να φέρνει το ματς στο 53-89. Ο Σεργιένκο με τον Γκίκα έτρεξαν ένα σερί 0-11 για το 53-100 των Peronia BC, με τον Ανδρικόπουλο Α. να πετυχαίνει το τελευταίο σουτ των Ασυμβίβαστων Γαλατών στο ματς και τον Καραγιαννίδη με τον Σεργιένκο να γράφουν το τελικό 55-108.

Για τους νικητές ο Σεργιένκο είχε 28 πόντους, ο Γκίκας 27, ο Κομνινός 20, ο Λεμποτέσης 11, ο Καραγιαννίδης 9 και ο Κωνσταντόπουλος 8. Για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες ο Ράμμος είχε 25, ο Ανδρικόπουλος Α. 12 και ο Σιμιτζής 7.

Ασυμβίβαστοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος Α. 12, Πετρόπουλος Γ., Μιχαλόπουλος Γ. 4, Αντωνόπουλος Γ. Α. 4, Ράμμος Α. 25 (3), Αντωνόπουλος Γ. 3, Σιμιτζής Γ. 7 (1), Πουλίδης Σ..

Peronia BC (Γκίκας Θ.): Κομνινός Γ. 20 (6), Κωνσταντόπουλος Γ. 8 (1), Χατζηπαρασκευάς Χ. 5 (1), Γκίκας Θ. 27 (5), Σεργιένκο Ε. 28 (1), Λεμποτέσης Σ. 11 (3), Καραγιαννίδης 9 (1).

2ο ματς
Peronia BC – Ασυμβίβαστοι Γαλάτες 79-51
(18-11, 35-25, 56-34, 79-51)

Στο δεύτερο παιχνίδι οι Ασυμβίβαστοι Γαλάτες μπήκαν με τον Λεβεντούρη και τον Τερζή για το 6-7, με τα Peronia BC να απαντούν με τον Καραγιαννίδη (14 πόντοι στην περίοδο) και τον Λάγιο για να προσπεράσουν με 11-7 και να πάνε με τον πρώτο στο 18-11 στο τέλος του δεκαλέπτου μετά το καλάθι του Ανδρικόπουλου Α..

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ανδρικόπουλος με τον Λεβεντούρη μείωσαν σε 20-15, ενώ μετά την απάντηση του Κωνσταντόπουλου και του Καραγιαννίδη, ο Τερζής έφερε το ματς στο 25-20 για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες. Ο Καραγιαννίδης με τον Λάγιο και τον Κομνινό έτρεξαν σερί 8-0 για το 33-20, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ανδρικόπουλο Α. και τον Τερζή στο 35-25.

Στην 3η περίοδο ο Λεβεντούρης μείωσε σε 35-29 με τον Καραγιαννίδη να φέρνει ο ματς στο 39-29 για να σκοράρει μετά 8 μαζεμένους πόντους ο Κομνινός για το 48-31 της ομάδας του. Στο 52-31 έφερε το ματς ο Κωνσταντόπουλος, με τον Ανδρικόπουλο Α. να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-34 από τον Χατζηπαρασκευά.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραγιαννίδης με τον Λάγιο σκόραραν για το 62-34, με τον Λεβεντούρη και τον Τερζή να απαντούν, και τον Ανδρικόπουλο Α. να γράφει το 66-41. Ο Καραγιαννίδης με τον Κωνσταντόπουλο συνέχισαν και έφεραν το ματς στο 75-45, ενώ ο Αγγελογιαννόπουλος με τον Ανδρικόπουλο Α. έγραψαν για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες το 77-51 με τον Λάγιο να κλείνει το ματς.

Για τους νικητές ο Καραγιαννίδης είχε 38 πόντους, ο Λάγιος 15, ο Κομνινός 14 και ο Κωνσταντόπουλος 10. Για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες ο Ανδρικόπουλος Α. είχε 22 πόντους, ο Λεβεντούρης 14 και ο Τερζής 10.

Peronia BC (Χατζηπαρασκευάς Χ.): Κομνινός Γ. 14, Λάγιος Ν. 15, Χατζηπαρασκευάς Χ. 2, Κωνσταντόπουλος Γ. 10 (1), Καραγιαννίδης Α. 38 (3).

Ασυμβίβαστοι Γαλάτες
(Τερζής Α.): Ανδρικόπουλος Τ. 22, Μιχαλόπουλος Γ., Πετρόπουλος Γ. 2, Αγγελογιαννόπουλος Τ. 3 (1), Λεβεντούρης Κ. 14, Τερζής Α. 10 (2).

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …