Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Πρωταθλητές οι Ready 2 fire! – Τελική κατάταξη

Πρωταθλητές οι Ready 2 fire! – Τελική κατάταξη

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Οι Ready 2 fire είναι οι πρωταθλητές του δευτέρου ομίλου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», μετά τη νίκη τους με 45-44 στον μεγάλο τελικό επί των Κουλουβάχατων μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο! MVP του τελικού ο Ζεστός! Το τελικό διάγραμμα των πλέι οφς.

ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ – READY 2 FIRE 44-45
(15-9, 24-26, 35-33, 44-45)

Ο μεγάλος τελικός ξεκίνησε με τον Καπέλη και τον Παππά Σ. να σκοράρουν τα πρώτα καλάθια των ομάδων τους, ενώ Χρυσικόπουλος και Κουράκος Αν. έφεραν το παιχνίδι στο 5-5. Τα Κουλουβάχατα με τον Μαραβέγια και τον Κουμεντάκη προηγήθηκαν με 10-5, για να απαντήσει ο Καραμανιόλας με 4 μαζεμένους πόντους, μειώνοντας σε 10-9. Από εκεί και πέρα τα Κουλουβάχατα πήραν τον έλεγχο του αγώνα και δυσκόλεψαν πάρα πολύ την επίθεση των Ready 2 fire, ο Ταρνατόρος με καλάθι και φάουλ και ο Κουμεντάκης από τη ρακέτα έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 15-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Τσιλάβη να σκοράρει βολές για το 17-9, ενώ ο Καλλιγάς ήταν που με τρίποντο έφερε ακόμα πιο μακριά την ομάδα του, στο 20-10. Ο Ζεστός ήταν ο μόνος που δημιουργούσε πρόβλημα στην άμυνα των Κουλουβάχατων, με βολές μείωσε σε 20-12, για να απαντήσει ο Κοκονίδης για το 22-12. Από εκεί και πέρα οι Ready 2 fire αντέδρασαν, με τον Ζεστό μεγάλο πρωταγωνιστή να τους κρατά μέσα στο ματς, άρχισαν την ανατροπή. Ο Ζεστός ήταν που με 4 πόντους μείωσε σε 22-16, ο Καπέλης απάντησε με 2/2 βολές, με τον Μαναζή να φέρνει το ματς στο 22-18. Τα Κουλουβάχατα κόλλησαν επιθετικά στη ζώνη των Ready 2 fire, ο Ζεστός με 5 ακόμα πόντους (12 στο δεκάλεπτο) έφερε τον αγώνα στο 24-23, για να γράψει ο Βαραμέντες στην εκπνοή του δεκαλέπτου το 24-26 με τρίποντο, δίνοντας το πρώτο προβάδισμα του αγώνα στην ομάδα του.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Καραμανιόλας σκόραρε για το 24-28, για να απαντήσουν ο Τσιλάβης με τον Κουμεντάκη για την ισοφάριση του αγώνα σε 28-28. Το τρίποντο του Τσιλάβη έφερε το ματς στο 31-29, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο εξής. Οι Ready 2 fire ισοφάρισαν με τον Κουράκο Αρ. σε 31-31 και με τον Κουράκο Αν. σε 33-33 μετά το καλάθι του Καπέλη, για να έρθει ο Μαραβέγιας στο τέλος της περιόδου για το 35-33 των Κουλουβάχατων.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καπέλης με 4 μαζεμένους πόντους έγραψε το 39-33 για την ομάδα του, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τους Ready 2 fire. Ο Κουράκος Αρ. και ο Κουράκος Αν. μείωσαν σε 39-37, με τον Καραμανιόλα να σκοράρει για τρεις πόντους για το 40-40 με 3:15 πριν το τέλος. Ο Κουμεντάκης έβαλε ξανά μπροστά τα Κουλουβάχατα, με τον Ζεστό να απαντά με 1/2 βολές. Τον μιμήθηκε ο Τσιλάβης με 2:33 για το τέλος του αγώνα, για να σκοράρει ο Κουράκος Αρ. για την ισοφάριση, 43-43.

Οι δυο ομάδες έχασαν τις επόμενες επιθέσεις τους, τα Κουλουβάχατα έχασαν κι άλλη, αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ με 1:13 για το τέλος και κέρδισαν φάουλ για να γράψει ο Τσιλάβης με 1/2 βολές το 44-43 με 1:04 για το φινάλε. Στα 45 δευτερόλεπτα ο Παππάς Σ. με ατομική ενέργεια έφερε το ματς στο 44-45, με το καλάθι που έμελλε και να κρίνει τον τελικό. Τα Κουλουβάχατα αστόχησαν στην επόμενη επίθεση, οι Ready 2 fire δοκίμασαν αιφνιδιασμό, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα 15 δευτερόλεπτα, παρότι τα Κουλουβάχατα δεν είχαν επιστρέψει στην άμυνα. Έτσι, τα Κουλουβάχατα είχαν μια τελευταία ευκαιρία, αλλά το σουτ της νίκης δεν βρήκε στόχο με τους Ready 2 fire να στέφονται πρωταθλητές!

Για τους πρωταθλητές ο Ζεστός είχε 14 πόντους και ο Καραμανιόλας 10. Για τα Κουλουβάχατα ο Καπέλης είχε 10 πόντους, ο Τσιλάβης 9 και ο Κουμεντάκης 8.

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Ταρνατόρος Β. 3, Μπάιλαν Α., Τσιλάβης Α. 9 (1), Καλλιγάς Π. 3 (1), Καπέλης Θ. 10, Χρυσικόπουλος Τ. 3 (1), Μαραντίνης Θ., Κουμεντάκης Ν. 8, Κοκονίδης Δ. 4, Μαραβέγιας Α. 4.

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Ε., Παππάς Α., Αντωνίου Χ., Μαναζής Σ. 2, Κουράκος Αρ. 6, Βαραμέντες Δ. 3 (1), Ζεστός Γ. 14 (1), Κουράκος Αν. 6, Καραμανιόλας Χ. 10 (1), Παππάς Σ. 4.