Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Στον τελικό Gastone και Alley Ουπς!

Στον τελικό Gastone και Alley Ουπς!

Gastone και Alley Ουπς είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο την Κυριακή στον μεγάλο τελικό του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Στους ημιτελικούς οι Gastone κέρδισαν στην εκπνοή μετά από οριακό παιχνίδι τους Στιγκιντριακούς με 62-60, ενώ οι Alley Ουπς επικράτησαν πιο εύκολα 68-50 των S-Parta BC, ανοίγοντας τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο.

GASTONE – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 62-60
(17-9, 31-26, 42-42, 62-60)

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους Gastone που μετά το καλάθι του Γαβρίδη απάντησαν με σερί 9-0 με τον Βλαχογεώργη, τον Καραλή και τον Τζουμέζη για το 9-2. Ο Γαβρίδης ήταν ο μόνος που σκόραρε για την ομάδα του στο πρώτο δεκάλεπτο, έφερε το ματς στο 10-6, για να απαντήσουν οι Gastone ξανά με νέο σερί 7-0, από τους ίδιους τρεις παίκτες, 17-6. Με 3/4 βολές του Γαβρίδη στο τέλος της περιόδου οι Στιγκιντριακοί μείωσαν σε 17-9 στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο ο Καραλής έφερε το ματς στο 19-9, με τον Κτενίδη να απαντά με καλάθι και φάουλ για το 19-13. Τα δύο τρίποντα από Ροντογιάννη και Καραλή ανέβασαν ξανά τη διαφορά, 25-13 για τους Gastone, με τον Εγγλέζο να απαντά. Οι Gastone κράτησαν τον απόλυτο έλεγχο, πήραν δύο ακόμα τρίποντα από Πανδή και Μαρίνη για να ξεφύγουν με τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 31-17. Κάπου εκεί ο Εγγλέζος κα ο Καζάκος έδωσαν μεγάλη ενέργεια στην ομάδα τους στη ρακέτα, σκόραραν και οι δυο για το 31-24, ο Καζάκος με καλάθι και φάουλ, με τον Γράψα να κλείνει το ημίχρονο στο 31-26.

Στην 3η περίοδο οι Στιγκιντριακοί συνέχισαν την ολική τους επαναφορά, με τον Γράψα και τον Γαβρίδη προσπέρασαν με 31-32 για να γράψει ο Εγγλέζος το 31-34 φτάνοντας το σερί της ομάδας του στο 0-17! Η απάντηση ήρθε από τον Γκούμα για το 33-34, ενώ Γράψας και Καραλής έφεραν το ματς στο 35-36. Το τρίποντο του Μαρίνη ισοφάρισε τον αγώνα στο 38, ενώ ο Πανδής έδωσε προβάδισμα στους Gastone με 40-38 για να τους πάει ο Βλαχογεώργης στο 42-38 λίγο μετά. Μέχρι το τέλος της περιόδου, πάντως, Γράψας και Γρυπάρης είχαν ισοφαρίσει το ματς στο 42-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πανδής με τρίποντο έφερε τον αγώνα στο 45-42, με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν με 4 πόντους από Εγγλέζο και Μιχαηλίδη, 45-46. Νέο προβάδισμα από Βλαχογεώργη και Πανδή για τους Gastone, 49-46, με τον Γαβρίδη να απαντά. Ο Καραλής έφερε το ματς στο 52-48, ο Γαβρίδης μείωσε στο καλάθι, ενώ ο Εγγλέζος έγραψε το 53-52 με 2:17 για το τέλος. Η επόμενη χαμένη επίθεση των Gastone έδωσε την ευκαιρία στους Στιγκιντριακούς να προσπεράσουν, 53-54 με βολές του Γαβρίδη στο 1:48, αλλά η απάντηση ήρθε με καλάθι και φάουλ του Βλαχογεώργη, μεγάλου πρωταγωνιστή στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού.

Εκείνος έφερε την ομάδα του στο 56-54, ενώ μετά την απάντηση του Εγγλέζου, εκείνος έβαλε ξανά τους Gastone μπροστά, την ώρα που μπαίναμε στο τελευταίο λεπτό, 58-56.Ο Γράψας ισοφάρισε μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα 41 δευτερόλεπτα σε 58-58, με τον Καραλή από την κορυφή της ρακέτας στα 25 δευτερόλεπτα να γράφει το 60-58.

Οι Στιγκιντριακοί αστόχησαν σε τρίποντο στην τελευταία τους επίθεση, πήραν όμως δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, για να σκοράρουν 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος με τον Νούκα ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση σε 60-60. Όμως, ο Βλαχογεώργης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, μετά από το τάιμ άουτ, πήρε την μπάλα στη baseline στα 6 μέτρα και με fade away σουτ στην εκπνοή έστειλε τους Gastone στον τελικό της διοργάνωσης, 62-60!

Ο Καραλής είχε 20 πόντους για τους νικητές, ο Βλαχογεώργης 15 και ο Πανδής 12. Για τους Στιγκιντριακούς ο Γαβρίδης είχε 23 πόντους, ο Εγγλέζος 15 και ο Γράψας 10.

Το βίντεο των τελευταίων 41 δευτερολέπτων με περιγραφή:

Gastone (Σακελλαρόπουλος): Τζουμέζης Π. 4, Βλαχογεώργης Κ. 15, Καραλής Γ. 20 (1), Σακελλαρόπουλος Ν., Μαρίνης Μ. 6 (2), Γκούμας Β. 2, Ζέκιος Θ., Πανδής Γ. 12 (2), Ροντογιάννης Α. 3 (1), Κόμνος Κ..

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Διαμαντόπουλος Σ., Γαβρίδης Γ. 23, Μπούσουλας Μ., Γρυπάρης Θ. 2, Εγγλέζος Τ. 15, Καζάκος Π. 3, Μιχαηλίδης Ι. 2, Γράψας Α. 10, Κόκκορης Θ., Γκιόσης Γ., Νούκας Δ. 2, Κτενίδης Γ. 3.

Ολόκληρος ο ημιτελικός με περιγραφή:

S-PARTA BC – ALLEY ΟΥΠΣ 50-68
(17-27, 32-36, 41-50, 50-68)

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο του τρίλεπτο, ο Καμζέλας και ο Κουλούπης απ’ τη μία, ο Κουζουβουνάς και ο Ορνιθόπουλος απ’ την άλλη, έφεραν την αναμέτρηση στο 5-5. Από εκεί και πέρα, οι Alley Ουπς πήραν το προβάδισμα, για να μην το ξαναχάσουν σε όλο τον αγώνα. Ο Τσιριγώτης έκανε το 5-7, ενώ Καμζέλας και Παπαδόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 5-11. Ο Ορνιθόπουλος απάντησε με νέο τρίποντο, αλλά ο Στεργίου και ο Κουλούπης έγραψαν το 8-17.

Το τρίτο τρίποντο του Ορνιθόπουλου έφερε την S-Parta BC στο 11-17, αλλά οι Alley Ουπς είχαν τον έλεγχο, ο Παρασκευόπουλος Δ. και ο Κουλούπης σκόραραν για το 11-22. Μετά το καλάθι του Διαμαντόπουλου και τις βολές του Μυλωνά Γ. οι Alley Ουπς έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, ο Κουλούπής και το τρίποντο του Σταυρόπουλου Αγ. διαμόρφωσαν το 15-27, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Ορνιθόπουλο στο 17-27.

Η S-Parta BC ήταν καλύτερη στη 2η περίοδο, κατάφερε να κρατήσει χωρίς πόντο εντός παιδιάς για 3 λεπτά τους Alley Ουπς, μειώνοντας με τον Ορνιθόπουλο και τον Κουζοβουνά σε 22-27. Το σερί της ανέβηκε κι άλλο, μετά το 23-30 από βολές του Κουλούπη και το 24-32 από τον Παρασκευόπουλο Δ., ο Κωνσταντέλος με καλάθι και φάουλ και ο Ορνιθόπουλος με το 4ο τρίποντό του στο ματς, έφεραν την αναμέτρηση στο 30-32, σερί 15-5. Όμως, ο Παρασκευόπουλος Δ. με τον Κουλούπη κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 30-36, για να κλείσει το ματς στο 32-36 στα μισά του από τον Λαουλάκο.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παρασκευόπουλος Δ. σκόραρε για το 32-39, με τον Λαουλάκο να απαντά, αλλά τον Χαλούδη να φέρνει τους Alley Ουπς στο 34-41. Το τρίποντο του Κουζουβουνά μείωσε στους 3 πόντους το ματς, 38-41, ενώ το ίδιο έκανε και ο Λαουλάκος μετά τις βολές του Στεργίου, 40-43. Όμως, 5 μαζεμένοι πόντοι από τον Τσιριγώτη έδωσαν ανάσα στους Alley Ουπς, 41-48, για να έρθει ο Παρασκευόπουλος Δ. και να κλείσει την περίοδο στο 41-50 για την ομάδα του.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Στεργίου ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 41-52, με την S-Parta BC να απαντά με τον Κουζοβουνά για το 43-52 που ήταν και η τελευταία φορά που βρέθηκε σε μονοψήφια απόσταση. Ο Παρασκευόπουλος Δ. και 4 πόντοι από τον Μαζιώτη έφεραν το ματς στο 43-58, με τον Λαουλάκο να απαντά, αλλά τους Alley Ουπς να βγάζουν τρομερή ενέργεια στην άμυνα και να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους τους να γυρίσουν το ματς. Πρωτεργάτης της αμυντικής προσπάθειας ο Σταυρόπουλος Αγ., με 2 κλεψίματα κι ένα τρίποντο σε 1 λεπτό έφερε το ματς στο 45-61, για να τον μιμηθεί στην άμυνα ο Χαλούδης για το 45-63.

Ο Χαραλαμπόπουλος σκόραρε για το 46-65, με την S-Parta BC να συνεχίσει την προσπάθεια, ο Ορνιθόπουλος μείωσε σε 49-65 μετά από τεχνική ποινή στους Alley Ουπς στα 4 περίπου λεπτά πριν το τέλος. Όμως, το νερό είχε μπει για τα καλά στο αυλάκι για τους Alley Ουπς, το τρίποντο του Κουλούπη για το 49-68 στα 2:27 ήταν το κερασάκι στην τούρτα πρόκρισης της ομάδας του, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από 1/2 βολές του Κοτρώνη Κ. στο φινάλε.

Για του νικητές ο Κουλούπης είχε 17 πόντους, ο Παρασκευόπουλος Δ. 13 και ο Τσιριγώτης 7. Για την S-Parta BC ο Ορνιθόπουλος είχε 18 πόντους, ο Λαουλάκος 9 και ο Κουζοβουνάς 7.

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ., Ανδρικόπουλος Τ.): Κουζοβουνάς Σ. 7 (1), Κωνσταντέλος Κ. 4, Ορνιθόπουλος Π. 18 (4), Κωνσταντόπουλος Γ. 2, Σπανίδης Ν., Κοτρώνης Κ. 1, Κουζουβουνάς Μ. 5 91), Λαουλάκος Γ. 9, Πορτσίδης Σ., Κοτρώνης Α., Μυλωνάς Γ. 2, Διαμαντόπουλος Μ. 2.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν., Παρασκευόπουλος Ν.): Παρασκευόπουλος Δ. 13, Τσομπάνος Β. 1, Σταυρόπουλος Αγ. 6 (2), Παπαδόπουλος Β. 2, Χαλούδης Θ. 5, Κουλούπης Θ. 17 (3), Χαραλαμπόπουλος Γ. 2, Γονιδάκης Κ. 1, Τσιριγώτης Α. 7, Στεργίου Γ. 6, Καμζέλας Γ. 4, Μαζιώτης Κ. 4.