Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / ΠΛΑΤΕΙΑ – S-PARTA BC

ΠΛΑΤΕΙΑ – S-PARTA BC

ΚΥΠΕΛΛΟ – Η Πλατεία μετά από μια πολύ ωραία σειρά πέρασε στην οκτάδα του Κυπέλλου αποκλείοντας τη S-Parta BC. Στο πρώτο παιχνίδι η Πλατεία επικράτησε με 59-57, ενώ κατάφερε στον δεύτερο αγώνα να υπερασπιστεί τη νίκη της και να κερδίσει εκ νέου με 72-63. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι αδερφοί Σκοπελίτη, σκόραραν στα δύο ματς συνολικά… 100 πόντους! Στους «8» η Πλατεία θα αντιμετωπίσει τα Peronia BC.

1ο ματς
S-Parta BC – Πλατεία 57-59
(15-17, 23-32, 44-44, 57-59)

Το πρώτο παιχνίδι ήταν κλειστό στο μεγαλύτερο μέρος του, ξεκίνησε με την Πλατεία να προηγείται με 3-7 με τον Σκοπελίτη Κ. για να απαντήσει η S-Parta BC με τρίποντα από τον Διαμαντόπουλο και τον Κουζοβουνά(2) για το 12-9. Ο Σκοπελίτης Μ. απάντησε για το προσπέρασμα της Πλατείας, που με τα καλάθια του Σκοπελίτη Κ. έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-17 με τον Κουζοβουνά να σκοράρει από πλευράς S-Parta BC.

Στη 2η περίοδο ο Χρυσούλας Χ. έφερε το ματς στο 17-21, ενώ μετά την απάντηση από τον Κοτρώνη Α. η Πλατεία με τον Σκοπελίτη Κ. και τον Τάγκα πήγε στο 21-28. Ο Κοτρώνης Κ. προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Σκοπελίτης Κ. και ο Χρυσούλας Χ. έκλεισαν το ημίχρονο στο 23-32 για την ομάδα τους.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κοτρώνης Κ. μείωσε σε 27-32 για τη S-Parta BC, ενώ ο ίδιος ήταν που έφερε το ματς στο 31-34 για να κάνει ο Κουζοβουνάς το 33-34. Η Πλατεία κράτησε το προβάδισμα, με τον Σκοπελίτη Μ. πήγε στο 35-39 και ο Σκοπελίτης Κ. την έφερε στο 39-44. Όμως, ο Κουζοβουνάς με τον Διαμαντόπουλο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 44-44 στο τέλος της περιόδου.

Στην 4η περίοδο ο Κουζοβουνάς έφερε την S-Parta BC μπροστά στο σκορ, αλλά η Πλατεία απάντησε με σερί 0-11, ο Σκοπελίτης Κ. με 9 πόντους και ο Χρυσούλας Χ. με ένα καλάθι έγραψαν το 46-55, ια να φέρει το ματς με τρίποντο στο 48-58 ο Σκοπελίτης Κ.. Ο Κοτρώνης Κ., ο Ξανθάκης και ο Κουζοβουνάς μείωσαν σε 54-59, με τον Διαμαντόπουλο να πετυχαίνει τρίποντο στην εκπνοή για να κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρουσα τη ρεβάνς.

Για τους νικητές ο Σκοπελίτης Κ. είχε 36 πόντους, ο Χρυσούλας Χ. 10 και ο Σκοπελίτης Μ. 9. Για την S-Parta BC ο Κουζοβουνάς είχε 21 πόντους, ο Κοτρώνης Κ. 14 και ο Διαμαντόπουλος 11.

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ.): Βατικιώτης Σ., Κωνσταντέλος Κ., Σπανίδης Ν. 3 (1), Ξανθάκης Ν. 2, Κοτρώνης Κ. 14, Κουζοβουνάς Σ. 21 (2), Σωτηρόπουλος Γ. 2, Κοτρώνης Α. 2, Πορτσίδης Σ., Μπουλιέρης Κ. 2, Διαμαντόπουλος Μ. 11 (3).

Πλατεία: Χρυσούλας Π., Χρυσούλας Χ. 10, Γεωργακόπουλος Α., Τάγκας Σ. 2, Σκοπελίτης Μ. 9 (1), Σκοπελίτης Κ. 36 (2), Γιαγλόγλου Γ. , Ζαφεριόπουλος Α., Βλαχαδάμης Σ. 2.

2ο ματς
Πλατεία – S-Parta BC 72-63
(15-13, 31-38, 56-53, 72-63)

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με την Πλατεία να προηγείται με Χρυσούλα Χ. και Σκοπελίτη Κ. με 8-5 με τον Κουζοβουνά να απαντά για την S-Parta BC. Ο Διαμαντόπουλος ισοφάρισε το ματς και ο Λαουλάκος με τον Σπανίδη το έφεραν στο 9-13. Όμως, ο Σκοπελίτης Μ. και ο Σκοπελίτης Κ. κατάφεραν να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους στο τέλος της περιόδου, 15-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Πλατεία προηγήθηκε με τον Αθανασίου με 17-13, ενώ ο Σκοπελίτης Κ. με τον Βλαχαδάμη έφεραν την ομάδα τους στο 22-15 για να κάνει ο Σκοπελίτης Μ. το 24-15. Η S-Parta BC απάντησε με τον Λαουλάκο και τον Κουζοβουνά με σερί 0-9 για να ισοφαρίσει τον αγώνα στο 24-24, ενώ μετά το τρίποντο του Σκοπελίτη Μ. προσπέρασε και στο σκορ, ο Ξανθάκης με τον Μυλωνά την έφεραν στο 27-29 για να κάνουν ο Λαουλάκος με τον Κουζοβουνά το 27-33. Ο Κουζουβουνάς με τον Ξανθάκο ανέβασαν τη διαφορά, 29-38, για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-38 από τον Σκοπελίτη Μ..

Στην 3η περίοδο η Πλατεία με τον Χρυσούλα και τον Σκοπελίτη Κ. μείωσε σε 37-39, αλλά η S-Parta BC κράτησε το προβάδισμα, ο Λαουλάκος με τον Κουζουβουνά έφεραν το ματς στο 39-44, ενώ ο Κουζοβουνάς έγραψε το 43-47 μετά το καλάθι του Σκοπελίτη Μ.. Η Πλατεία με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Σκοπελίτη Κ. προσπέρασε με 52-49 για να πάει στο 56-52 με τον Σκοπελίτη Μ. στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπαλής με τρίποντο έφερε το ματς στο 59-55 για να απαντήσει η S-Parta BC με τον Ξανθάκη και τον Λαουλάκο για το 61-59. Ο Σκοπελίτης με 5 μαζεμένους πόντους έφερε το ματς στο 66-59, ενώ ο ίδιος ήταν που έγραψε και το 69-60 μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο. Η S-Parta BC με τον Ξανθάκη μείωσε σε 69-63 με 1:5 να απομένει, αλλά στη συνέχεια είχε ένα λάθος και 2 άστοχα τρίποντα μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Μπαλή να σκοράρει στα 30 δευτερόλεπτα για το 72-63 και την πρόκριση της Πλατείας.

Για τους νικητές ο Σκοπελίτης Κ. είχε 35 πόντους, ο Σκοπελίτης Μ. 20. Για την S-Parta BC ο Λαουλάκος είχε 19, ο Κουζοβουνάς 15 και ο Ξανθάκης 11.

Πλατεία (Βλαχαδάμης): Μπαλής Θ. 6 (1), Χρυσούλας Π., Χρυσούλας Χ. 6, Γεωργακόπουλος Α., Σκοπελίτης Μ. 20 (1), Ντάγκας Σ., Σκοπελίτης Κ. 35 (5), Αθανασίου Σ. 2, Βλαχαδάμης Σ. 3.

S-Parta BC (Κοτρώνης, Μυλωνάς): Κουζοβουνάς Σ. 15 (3), Κωνσταντέλος Κ., Σπανίδης Ν. 4, Λαουλάκος Γ. 19, Σωτηρόπουλος Γ., Κοτρώνης Κ. 2, Κουζουβουνάς Μ. 6 (2), Κοτρώνης Α., Ξανθάκης Ν. 11, Μπουλιέρης Κ., Μυλωνάς Γ. 2, Διαμαντόπουλος Μ. 4 (1).