Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Τετράδα για Τιρινίνι!

Τετράδα για Τιρινίνι!

ΚΥΠΕΛΛΟ – Η Τιρινίνι προκρίθηκε στην τετράδα του Κυπέλλου χάρη στη νίκη της με 77-48 στο πρώτο ματς με τον Γ.Σ. Κυψέλης. Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 47-58 το δεύτερο παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, με το ματς να είναι στο 47-47 με 3 λεπτά για το φινάλε. Στα ημιτελικά η Τιρινίνι θα αντιμετωπίσει τα Peronia BC.

1ο ματς
Τιρινίνι – Γ.Σ. Κυψέλης 77-48
(19-14, 34-36, 53-41, 77-48)

Με τον Κώτσο και τον Λογοθέτη η Τιρινίνι μπήκε με 5-0 στο πρώτο παιχνίδι για να πάει το ματς στο 7-0 ο Λαζάρου. Ο Γ.Σ. Κυψέλης αντέδρασε και με τον Διαμαντόπουλο άρχισε να μειώνει, για να φέρουν το ματς στο 13-10 ο Βελισσάριος με τον Διαμαντόπουλο. Η Τιρινίνι κράτησε το προβάδισμα, ο Κώτσος και ο Ζωάννος έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 19-14 μετά το καλάθι του Διαμαντόπουλου.

Στη 2η περίοδο ο Διαμαντόπουλος με 5 πόντους και ο Αντωνιάδης έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 20-21, με τον Βελισσάριο και τον Σαμορέλη να φέρνουν την αναμέτρηση στο 25-25. Ο Γ.Σ. Κυψέλης με τον Διαμαντόπουλο προηγήθηκε με 27-32 για να απαντήσουν ο Κώτσος με τον Βελισσάριο για το 32-32, με τον Σαμορέλη και τον Διαμαντόπουλο να κλείνουν το ημίχρονο στο 34-36 για τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Στην επανάληψη η Τιρινίνι μπήκε με σερί 7-0, ο Λεγάκης έφερε το ματς με 7 δικούς του πόντους στο 41-36, για να απαντήσει ο Καραμπέτσος. Με δικό του τρίποντο ο Γ.Σ. Κυψέλης μείωσε σε 44-41, αλλά η Τιρινίνι έκλεισε την περίοδο με σερί 9-0, ο Λογοθέτης με τον Κώτσο, τον Γκατζέλη και τον Κουρτογιάννη έφεραν το ματς στο 53-41.

Στο 4ο δεκάλεπτο το σερί της Τιρινίνι συνεχίστηκε για να πάει στο 17-0, ο Κουσούλης Ν. και ο Λεγάκης σκόραραν από το τρίποντο για το 61-41. Ο Διαμαντόπουλος απάντησε με 5 πόντους για το 63-46, για να φέρουν το ματς Λεγάκης (12 πόντοι στο δεκάλεπτο) και Λογοθέτης στο 72-46. Ο Μετά την απάντηση του Ανατολίτη ο Κουσούλης Ν. με τρίποντο έγραψε το 75-48, με τον Γκατζέλη να κλείνει το ματς στο 77-48.

Για τους νικητές ο Λεγάκης είχε 24 πόντους, ο Κώτσος 14, ο Βελισσάριος 8, ενώ Λαζάρου, Λογοθέτης και Κουσούλης Ν. είχαν από 7. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Διαμαντόπουλος είχε 26 πόντους, ο Σαμορέλης 9 και ο Καραμπέτσος 7.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Λαζάρου Γ. 7, Βελισσάριος Π. 8, Λεγάκης Γ. 24 (2), Κώτσος Δ. 14, Ζωάννος Σ. 2, Κουρτογιάννης Χ. 2, Κουσούλης Ν. 7 (2), Γκατζέλης Π. 6, Λογοθέτης Γ. 7, Σέτα Κ..

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ., Ποπώλης Σ.): Κολλιούσης Α., Διαμαντόπουλος Ε. 26 (4), Σαμορέλης Γ. 9 (1), Αντωνιάδης Π. 2, Γιαννάκης Γ. , Σταθόπουλος Κ., Ανατολίτης Ι. 2, Ζαΐμης Α. 2, Καραμπέτσος Α. 7 (1).

2ο ματς
Τιρινίνι – Γ.Σ. Κυψέλης 47-58
(17-10, 25-27, 38-38, 47-58)

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με τον Βελισσάριο τον Κώτσο και τον Λεγάκη να γράφουν το 8-0 για την Τιρινίνι. Ο Καραντζούνης με τον Μουστάκη απάντησαν για το 8-4, για να φέρουν το ματς ο Λαζάρου με τον Αντωνόπουλο στο 12-5. Ο Γκατζέλης έκανε το 15-7, με τον Σαμορέλη να απαντά και τον Κώτσο να κλείνει την περίοδο στο 17-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Κυψέλης έτρεξε σερί 0-11 με τον Λοράνδο, τον Ρήγα και τον Χατζηνικολάου για το 17-21, για να απαντήσει ο Κώτσος με 6 μαζεμένους πόντους για το 23-21. Ο Σαμορέλης με τον Σταθόπουλο έφεραν το ματς στο 23-27, με τον Λαζάρου να γράφει το 25-27 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Λοράνδος με τον Ρήγα σκόραραν για το 27-31, με την Τιρινίνι να απαντά με τρίποντο του Γαλανόπουλου. Ο Καραντζούνης με τον Τσιαχτάνη έκαναν το 32-36, με τον Σταματέρη και τον Βελισσάριο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 38-38.

Στην 4η περίοδο το τρίποντο του Λαζάρου έκανε το 41-38, ο ίδιος πιο μετά έγραψε και το 43-40. Ο Τσιαχτάνης με τρίποντο έκανε το 43-45 για να φέρει το ματς ο Σταθόπουλος στο 43-47 για την ομάδα του. Με τον Γκατζέλη η Τιρινίνι ισοφάρισε 3 λεπτά πριν το τέλος σε 47-47, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να τρέχει σερί 0-11 στο φινάλε, ο Τσιαχτάνης έβαλε 7 πόντους, μαζί με τον Καραντζούνη και τον Μουστάκη έγραψαν το τελικό 47-58.

Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Τσιαχτάνης είχε 18 πόντους, ο Καραντζούνης 8, ο Λοράνδος με τον Σταθόπουλο από 7. Για την Τιρινίνι ο Κώτσος είχε 12, ο Λαζάρου 11 και ο Βελισσάριος 8.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Λαζάρου Γ. 11 (1), Σταματέρης Ν. 3, Λεγάκης Γ. 2, Κώτσος Δ. 12, Αντωνόπουλος Α. 2, Γλαανόπουλος Γ. 3 (1), Κουσούλης Ν., Γκατζέλης Π. 6, Λογοθέτης Δ., Βελισσάριος Π. 8 (1), Σέτα Κ..

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ., Ατσάλης Β.): Σαμορέλης Γ. 5 (1), Καραντζούνης Τ. 8, Ρήγας Χ. 5, Μουστάκης Σ. 4, Λοράνδος Γ. 7, Χατζηνικολάου Γ. 2, Σταθόπουλος Κ. 7, Ποπώλης Σ. 2, Διαμαντόπουλος Ε., Καραμπέτσος Δ., Τσιαχτάνης Χ. 18 (2).