Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Στον τελικό τα Peronia BC!

Στον τελικό τα Peronia BC!

ΚΥΠΕΛΛΟ – Τα Peronia BC προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου κερδίζοντας με 75-63 στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών την Τιρινίνι και επικρατώντας με 71-70 και στο δεύτερο ματς. Στον τελικό θα αντιμετωπίσουν τους Friends.

1ο ματς
Τιρινίνι – Peronia BC 63-75
(8-18, 22-41, 39-56, 63-75)

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λαζάρου και τον Τσεφρενίδη να γράφουν το 4-4, ενώ Καπέλης και Λάγιος Ν. σκόραραν για το 6-6. Τα Peronia BC έτρεξαν στη συνέχεια σερί 0-12 με τον Τσεφρενίδη και τον Γκίκα ως το 6-15 για να κάνει με τρίποντο ο Λάγιος Ν. το 6-18 και να κλείσει την περίοδο στο 8-18 ο Λαζάρου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λαζάρου σκόραρε για το 10-18, με τα Peronia BC να απαντούν με τον Λεμποτέση και τον Τσεφρενίδη για το 10-23. Η Τιρινίνι με τον Κώτσο και τον Λογοθέτη μείωσε σε 15-23, αλλά το καλάθι και φάουλ του Κομνινού έφερε το ματς στο 15-28. Μετά το τρίποντο του Αντωνόπουλου τα Peronia BC με τον Γκίκα και τον Λάγιο Δ. πήγαν στο 20-33 για να κάνει ο Τσεφρενίδης το 20-37. Ο Λεμποτέσης ήταν που ολοκλήρωσε το σερί της ομάδας του, φτάνοντας το ματς στο 20-41, σερί 2-13, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Αντωνόπουλο στο 22-41.

Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, το τρίποντο του Κομνινού και το καλάθι του Γκίκα έγραψαν το 23-46. Μετά την απάντηση από τον Βελισσάριο, τα Peronia BC με τον Γκίκα και τον Λεμπτέση προηγήθηκαν με 25-52 για να φτάσει η διαφορά στους 29 πόντους από τον Τσεφρενίδη και τον Λεμποτέση, 27-56. Η Τιρινίνι απάντησε με σερί 12-0 σε 3 λεπτά ως το τέλος του δεκάλεπτο, ο Λαζάρου, ο Λεγάκης και ο Γκατζέλης έγραψαν το 39-56 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσεφρενίδης με τον Γκίκα σκόραραν για το 41-63 της ομάδας τους με τον Λαζάρου και τον Σταματέρη να απαντούν για το 46-63. Ο Λαζάρου και ο Λεγάκης σκόραραν για το 52-67 με τον Τσεφρενίδη να απαντά για το 54-74 ανεβάζοντας τη διαφορά ξανά στους 20 πόντους. Ο Αντωνόπουλος με τον Λεγάκη και τον Καπέλη μείωσαν σε 58-74, με τον Λεγάκη και τον Καπέλη στο τελευταίο λεπτό να φέρνουν το ματς στο 63-75, που ήταν και το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Τσεφρενίδης είχε 26 πόντους, ο Λεμποτέσης 15, ο Γκίκας 14, ο Κομνινός 8. Για την Τιρινίνι ο Λαζάρου είχε 18 πόντους, ο Λεγάκης 12, ενώ Αντωνόπουλος και Καπέλης είχαν από 7.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Λαζάρου Γ. 18, Βελισσάριος Π. 2, Λεγάκης Γ. 12 (1), Κώτσος Δ. 4, Αντωνόπουλος Α. 7 (1), Καπέλης Θ. 7, Ζωάννος Σ. 1, Γκατζέλης Π. 3, Λογοθέτης Δ. 4, Κουσούλης Ν., Σταματέρης Ν. 5.

Peronia BC (Γκίκας Θ.): Κομνινός Γ. 8 (1), Λάγιος Δ. 5, Λάγιος Ν. 5 (1), Τσεφρενίδης Γ. 26, Χατζηπαρασκευάς Χ., Γκίκας Θ. 14 (1), Λεμποτέσης Σ. 15 (2), Κωνσταντόπουλος Γ. 2.

2ο ματς
Τιρινίνι – Peronia BC 70-71
(16-14, 33-37, 46-53, 70-71)

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Κομνινού για να απαντήσει η Τιρινίνι με τον Κώτσο να βάζει όλους τους πόντους για το 7-3. Ο Τσεφρενίδης διέκοψε το σερί, με τον Κώτσο και τον Λεγάκη να φέρνουν το ματς στο 11-5. Τα Peronia BC απάντησαν με τον Κομνινό και τον Τσεφρενίδη μειώνοντας, ενώ μετά το τρίποντο του Κουσούλη Ν. ο Κομνινός απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 14-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 16-14 από τον Παντελή.

Στη 2η περίοδο τα Peronia BC προσπέρασαν με τον Γκίκα, με την Τιρινίνι να ισοφαρίζει με τρίποντο του Κουσούλη Ν. σε 19-19. Ο Γκίκας σκόραρε για το 21-23 της ομάδας τους, μετά το καλάθι του Λεγάκη ο ίδιος με τον Κομνινό έκαναν το 23-27. Ο Χατζηπαρασκευάς έφερε το ματς στο 25-30, με την Τιρινίνι να απαντά με τον Βελισσάριο, τον Λεγάκη και τον Λαζάρου για το 33-34, όμως το τρίποντο του Λάγιου Δ. έκλεισε το ημίχρονο στο 33-37.

Στην 3η περίοδο ο Λαζάρου με τρίποντο και ο Κομνινός έφεραν το ματς στο 38-42 με τον Λεγάκη και τον Καπέλη να σκοράρουν για να ισοφαρίσουν σε 42-42. Η Τιρινίνι προσπέρασε με τρίποντο του Καπέλη, αλλά ο Γκίκας με τον Τσεφρενίδη και τον Κομνινό έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 46-53 για τα Peronia BC.

Η διαφορά ανέβηκε αρκετά για τα Peronia BC στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Λάγιος Ν. έκανε το 46-57, με την Τιρινίνι να απαντά με 5-0 με τον Λεγάκη και τον Λαζάρου για το 51-57. Μετά το καλάθι του Γκίκα για το 53-62 ο Λεγάκης έφερε το ματς στο 58-64 για να γράψουν το 63-67 ο Κομνινός με τον Λάζάρου. Το τρίποντο του Λεγάκη έφερε το ματς στο 66-69, με τον Γκίκα να απαντά για το 66-71 και τον Λαζάρου με τρίποντο να γράφει το τελικό 70-71.

Για τα Peronia BC ο Γκίκας είχε 26 πόντους, ο Κομνινός είχε 21, ο Τσεφρενίδης 11. Για την Τιρινίνι ο Λαζάρου είχε 20 πόντους, ο Λεγάκης 17 και ο Κώτσος 11.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Σταματέρης Ν., Παντελής Δ. 3, Λεγάκης Γ. 17 (1), Κώτσος Δ. 11, Αντωνόπουλος Α. 2, Λαζάρου Γ. 20 (3), Βελισσάριος Π. 5, Κουσούλης Ν. 6 (2), Γκατζέλης Π., Καπέλης Θ. 6 (1).

Peronia BC (Χατζηπαρασκευάς): Κομνινός 21 (3), Τσεφρενίδης 11, Χατζηπαρασκευάς 3 (1), Γκίκας 26, Λάγιος Δ. 4 (1), Λάγιος Ν. 5 (1), Λεμποτέσης, Κωνσταντόπουλος 1.