Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Στα Peronia BC η κούπα!

Στα Peronia BC η κούπα!

ΚΥΠΕΛΛΟ – Τα Peronia BC ήταν η ομάδα που έμεινε να στέκεται όρθια στο τέλος του Κυπέλλου, αφού στον διπλό τελικό επικράτησε των Friends για να κατακτήσει το τρόπαιο! Το πρώτο παιχνίδι έληξε με 86-80 για τους Κυπελλούχους, που έχασαν με 61-64 στο δεύτερο, αλλά πήραν το Κύπελλο, αφού κατάφεραν να προστατεύσουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

1ο ματς
Friends – Peronia BC 80-86
(25-13, 43-43, 58-69, 80-86)

Ο πρώτος τελικός ξεκίνησε με τρίποντα του Κομνινού για το 3-6 της ομάδας του, για να απαντήσουν ο Πράττης με τον Ζήση Δ. για το 11-6 των Friends, με τον Μάρκο και τον Νίκολιτς να φέρνουν το ματς στο 18-6. Μετά την απάντηση από τον Λάγιο Δ. για τα Peronia BC ο Πανδής με τον Βαμβακά έγραφαν το 25-11, για να κλείσει η περίοδος στο 25-13 από τον Λάφιο Ν..

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πράττης έφερε το ματς στο 30-15 για τους Friends, με την απάντηση να είναι άμεση. Ο Γκίκας με τον Κομνινό και τον Τσεφρενίδη σκόραραν για το 30-21, με τον Λάγιο Δ. και τον Χατζηπαρασκευά να ολοκληρώνουν ένα 0-11 της ομάδας τους για το 30-26. Ο Γκίκας έφερε το ματς στο 32-30, με τον Κομνινό να γράφει τρίποντο για το προσπέρασμα, 32-33. Ο Τσεφρενίδης έγραψε το 32-36, με τους Friends να απαντούν, ο Πανδής σκόραρε για το 37-36, με τον Πράττη να φέρνει το ματς στο 42-38 για να κλείσει η περίοδος από το καλάθι και φάουλ του Γκίκα στο 43-43.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το 43-46, με τα Peronia BC να ξεφεύγουν, μετά το καλάθι του Πράττη ο Λεμποτέσης με τον Τσεφρενίδη σκόραραν για το 45-57. Ο Πράτης και ο Ζήσης Δ. προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, ο Τσεφρενίδης έγραψε το 49-62. Τρίποντα από τον Ζήση Γ. και τον Πράττη έφεραν το ματς στο 55-62, αλλά ο Λάγιος Δ. απάντησε για το 55-66 πριν ο Πανδής μείωσε σε 58-66 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γκίκας ήταν που έφερε τα Peronia BC στο +15, σκόραρε για το 58-73, με το τρίποντο του Λεμποτέση να γράφει το 60-76 λίγο μετά. Ο Νίκολιτς απάντησε αλλά ο Τσεφρενίδης σκόραρε για το 62-78. Οι Friends προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά, με τον Μάρκο και τον Πανδή μείωσαν σε 69-80, ενώ ο Πράττης έβαλε 11 συνεχόμενους πόντους στο φινάλε, μείωσε σε 77-82, μετά το καλάθι του Λεμποτέση και τις βολές του Λάγιου Δ. έκλεισε το ματς στο 80-86, με τους Friends να έχουν επιθετικό ριμπάουντ στην τελευταία φάση, αλλά να αστοχούν σε τρίποντο στην εκπνοή (τρίποντο που στην τελική σούμα των δύο αγώνων ήταν τελικά καθοριστικό!).

Για τους νικητές ο Τσεφρενίδης είχε 20 πόντους, ο Λάγιος Δ. 17, ο Κομνινός και ο Γκίκας από 14, ο Λεμποτέσης 12. Για τους Friends ο Πράττης είχε 35 πόντους, ο Πανδής 16, ο Μάρκος 10 και ο Νίκολιτς 8.

Friends (Μητσάκης Γ.): Νίκολιτς Β. 8, Ζήσης Γ. 3 (1), Κούλουμπος Ν., Ζήσης Δ. 5 (1), Πράττης Α. 35 (4), Πανδής Γ. 16 (4), Μάρκος Η. 10 (1), Βαμβακάς Μ. 3.

Peronia BC (Γκίκας Α.): Κομνινός Γ. 14 (3), Τσεφρενίδης Γ. 20, Χατζηπαρασκευάς Χ. 4, Γκίκας Α. 14 (1), Λάγιος Ν. 5, Λάγιος Δ. 17 (2), Λεμποτέσης Σ. 12 (2).

2ο ματς

Peronia BC – Friends 61-64
(13-22, 28-31, 47-49, 61-64)

Ο δεύτερος τελικός ξεκίνησε περίπου όπως και ο πρώτος, οι Friends μπήκαν δυνατά, μετά το 4-2 από τον Γκίκα, πήραν 6 συνεχόμενα τρίποντα, 3 από τον Πανδή, 2 από τον Πράττη κι ένα από τον Ζήση Γ. για να πάνε στο 10-20, με τον Γκίκα να σκοράρει για τα Peronia BC, ενώ ο Νίκολιτς έγραψε με βολές λίγο μετά το 10-22. Η περίοδος έκλεισε στο 13-22 από τον Γκίκα.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Friends με τον Νίκολιτς και τον Πράττη έφτασαν ως το 17-29 τη στιγμή που ο Τσεφρενίδης προσπαθούσε επιθετικά για τα Peronia BC, με τον Πανδή να γράφει το 21-31. Από εκεί και πέρα, ο Τσεφρενίδης και ο Κομνινός μείωσαν σε 28-31, που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Στο 2ο ημίχρονο οι Friends έπιασαν πάλι σκορ τίτλου στο 30-37 με τον Νίκολιτς και τον Μάρκο, αλλά τα Peronia BC απάντησαν με τον Γκίκα και τον Κομνινό από το τρίποντο μειώνοντας σε 36-37. Ο Πανδής έκανε το 36-40, ενώ μετά το τρίποντο του Κομνηνού ο Ζήσης Γ. με τον Πράττη έφεραν το ματς στο 41-47. Τα Peronia BC πήραν τρίποντα από τον Λεμποτέση και τον Λάγιο Δ. για να κλείσουν την περίοδο στο 47-49.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λεμποτέσης ισοφάρισε τον αγώνα με νέο τρίποντο στ 51-51, με τους Friends να απαντούν με Πανδή και Βαμβακά για το 51-57. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που έπιασαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Κομνινός απάντησε, με τον Τσεφρενίδη να γράφει το 55-57. Ο Πράττης και ο Τσεφρενίδης έφεραν το ματς στο 57-59 με 1:52 για το τέλος, για να ανεβάσει τη διαφορά στους 4 πόντους ο Νίκολιτς, 57-61. Ο Λάγιος Δ. μείωσε σε 59-61 με 1:34 για το τέλος, με τον Μάρκο να γράφει το 59-63 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι Friends είχαν ευκαιρία να ανεβάσουν τη διαφορά μετά την άστοχη επίθεση των αντιπάλων τους, αλλά στα 34 δευτερόλεπτα έκαναν λάθος, με τον Τσεφρενίδη να σκοράρει το καλάθι του τελικού, 61-63 στα 11 δευτερόλεπτα. Οι Friends είχαν 1/2 βολές στα 5 δευτερόλεπτα για το 61-64, έκαναν φάουλ, τα Peronia BC είχαν 0/2, αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο τελικός τελείωσε με τη δική τους ομάδα τροπαιούχο, παρά την ήττα στο δεύτερο ματς.

Για τους κυπελλούχους ο Τσεφρενίδης είχε 18 πόντους, ο Γκίκας και ο Κομνινός είχαν από 13 και ο Λάγιος Δ. 7. Για τους Friends ο Πράττης είχε 18 πόντους, ο Πανδής 17, ο Νίκολιτς 13 και ο Μάρκος 7.

Ο 2ος τελικός με περιγραφή:

Peronia BC (Γκίκας Θ.): Κομνινός Γ. 13 (2), Τσεφρενίδης Γ. 18, Χατζηπαρασκευάς Χ., Γκίκας Θ. 13 (2), Λάγιος Ν. 4, Λάγιος Δ. 7 (1), Λεμποτέσης Σ. 6 (2).

Friends (Μητσάκης Γ.): Πανδής Γ. 17 (4), Νίκολιτς Β. 13, Ζήσης Γ. 6 (2), Κούλουμπος Ν., Ζήσης Δ., Σταθόπουλος Π., Μπολάνος Μ., Πράττης Α. 18 (4), Τούσης Ν., Μάρκος Η. 7, Βαμβακάς Μ. 3.