Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / «Κόλαση» οι δυο πρώτοι όμιλοι!

«Κόλαση» οι δυο πρώτοι όμιλοι!

Ένα ματς πριν το τέλος του πρώτου γύρου φτάσαμε στο Ευρωμπάσκετ και στους δύο πρώτους ομίλους έχουμε 11 από τις 12 ομάδες να ελπίζουν ακόμα σε πρόκριση. Τα αποτελέσματα της Κυριακής άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στα περισσότερα μέτωπα. Ξεχώρισε η νίκη των Κροατών επί των Σλοβένων με 76-74 στην παράταση, ενώ για τον ίδιο όμιλο οι Ισπανοί διέσυραν τους Πολωνούς με 89-53 και οι Τσέχοι κέρδισαν με 95-79 τους Γεωργιανούς.

Οι Βρετανοί ελπίζουν μετά το 81-74 επί των Γερμανών, ενώ οι Ουκρανοί έχασαν από τους Γάλλους με 71-77 με το Ισραήλ να διατηρεί κι αυτό ελπίδες μετά το 87-69 επί του Βελγίου. Στον Β όμιλο οι Βόσνιοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους, 62-54 την ΠΓΔΜ, οι Λιθουανοί κέρδισαν με 77-70 το Μαυροβούνιο στην παράταση, ενώ οι Σέρβοι κέρδισαν τους Λέτονούς με 80-71. Τέλος, οι Φινλανδοί πήραν την πρόκριση μετά τη νίκη με 86-83 ύστερα από δύο παρατάσεις επί της Ρωσίας, ενώ οι Τούρκοι κέρδισαν με 87-74 τους Σουηδούς. Ας δούμε τα αποτελέσματα ανά όμιλο:

Α Όμιλος

Άνω κάτω έγινε ο Α όμιλος μετά και τα ματς της Κυριακής. Η νίκη των Βρετανών επί των Γερμανών και των Ισραηλινών επί των Βέλγων έχουν δημιουργήσει σενάρια για πρόκριση κάθε ομάδας την τελευταία αγωνιστική. Ανά δύο τις χωρίζει όλες μία νίκη και καμία δεν νιώθει 100% σίγουρη ότι έχει περάσει. Οι Ισραηλινοί που έδειχναν «νεκροί» μέχρι χτες, τώρα με δική τους νίκη την τελευταία αγωνιστική και ήττα των Βρετανών περνάνε στην επόμενη φάση, ενώ και Βρετανοί, και Βέλγοι και Γερμανοί συνεχίζουν να ελπίζουν!

Μεγάλη Βρετανία – Γερμανία 81-74

Οι Βρετανοί έκαναν τη 2η τους νίκη στη διοργάνωση και αποδεικνύεται ότι… όλοι δουλεύουν για να σβήσουν την ήττα των Γάλλων, αφού αν η Γερμανία αποκλειστεί η Γαλλία θα περάσει αήττητη στη δεύτερη φάση. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 13-23 στο ξεκίνημα, αλλά η Βρετανία απάντησε με σερί 11-0 για να πάρει το προβάδισμα.

Από εκεί και πέρα τα λάθη ήταν 7-15 και οι πόντοι από αυτά 19-6, με τους Βρετανούς να ξεφεύγουν με 42-38 πριν το ημίχρονο αλλά τους Γερμανούς να απαντούν για το προσπέρασμα. Πάντως, και στο τέλος της 3ης περιόδου οι Βρετανοί είχαν το προβάδισμα για να πάνε με τρίποντο του Λόρενς και καλάθι του Ίσον στο 69-61 από το οποίο πια δεν υπήρχε επιστροφή για τους Γερμανούς.

Ο Λόρενς είχε 23 πόντους με 7 κερδισμένα φάουλ και 7/10 εντός παιδιάς, ο Ίσον 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Κλαρκ 17 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους Βρετανούς. Απ’ την άλλη ο Πλάις ήταν ο καλύτερος με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Σαφάρτζικ έμεινε στα 2/9 και τη 1 ασίστ.

Ουκρανία – Γαλλία 71-77

«Μπαστούνια» τα βρήκαν οι Γάλλοι
για να κερδίσουν τους Ουκρανούς και να τους φτάσουν στο 3-1 στην κορυφή του ομίλου. Αλλά με έναν τρομερό Πάρκερ και ένα 2-16 στα μισά της 4ης περιόδου κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους και να πάρουν τη νίκη.

Ο Πάρκερ στα πρώτα 30 λεπτά του ματς είχε 13 πόντους με 5/10, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο είχε 15 πόντους με 6/8. Κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία του αγώνα με τους Γάλλους να πηγαίνουν με 9 πόντους του Πάρκερ από το 57-54 στο 59-70.

Εκτός από τους 28 του Πάρκερ ο Ντιό πρόσθεσε 15, ο Ζελαμπάλ 10 με 5 ριμπάουντ, ο Αζινσά 5 με 11 ριμπάουντ και ο Μπατούμ 8 με 6 ριμπάουντ. Οι Γάλλοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, 32-46 με 7-15 τα επιθετικά, αλλά οι ασίστ ήταν μόλις 9-9 στο ματς. Για τους Ουκρανούς ο Τζέτερ είχε 20 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Νατιάζκο 6 με 10 ριμπάουντ.

Ισραήλ – Βέλγιο 87-69

Κι εκεί που όλοι είχαν πάψει να ασχολούνται με το Ισραήλ και το Βέλγιο έπαιζε ουσιαστικά ματς πρόκρισης, είδαμε ένα τρομερό δεκάλεπτο από τους Ισραηλινούς που έγραψαν ένα 32-13 μετά την ανάπαυλα με 12/15 σουτ εντός παιδιάς για να καθαρίσουν τον αγώνα, ξεφεύγοντας και με 27 πόντους διαφορά. Μάλιστα, το τελικό +18 ίσως αποδειχτεί «χρυσάφι» σε ενδεχόμενη τριπλή ισοβαθμία, αφού πλην των Γάλλων όλα τα άλλα αποτελέσματα του ομίλου έχουν λήξει με μονοψήφια διαφορά.

Ο Νισίμ είχε 23 πόντους με 5 ασίστ, 9/11 σουτ και αλάνθαστος σε 22 λεπτά για το Ισραήλ, ο Ελιάχου 13 με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Χαλπερίν 14 πόντους, ο Πνίνι 12 και το Ισραήλ ελπίζει ξανά. Απ’ την άλλη, το Βέλγιο προδόθηκε από το τρίποντο, σούταρε με 27%, ενώ το Ισραήλ με 62% (10/16), είχε τον Ντε Ζέου με 14 πόντους και τον Ερβέλ με 13 και 7 ριμπάουντ.

Το Ισραήλ είναι στο 1-3, το Βέλγιο στο 2-2, αλλά οι Ισραηλινοί παίζουν με τους Γερμανούς, οι Βέλγοι με τους Γάλλους και οι Βρετανοί με τους Ουκρανούς. Αν κερδίσουν Ισραηλινοί, Γάλλοι, Ουκρανοί, το Ισραήλ θα πάρει την πρόκριση.

Β Όμιλος

Εξίσου μπερδεμένα
είναι τα πράγματα και στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης. Λιθουανοί και Σέρβοι είναι στο 3-1, Λετονοί και Βόσνιοι στο 2-2 πλέον, ενώ ΠΓΔΜ και Μαυροβούνιο έπονται με 1-3. Οι Βόσνιοι επιχειρούν ολική επιστροφή, αν κερδίσουν και τους Λιθουανούς μπορεί να τους στείλουν στο 0-2 στη δεύτερη φάση αν περάσουν (οι Βόσνιοι). Όμως, όπως έχει ο όμιλος μπορεί να αποκλειστεί ομάδα ακόμα και με 3 νίκες, κάτι που θα γίνει αν οι Λετονοί κερδίσουν την ΠΓΔΜ και οι Βόσνιοι τη Λιθουανία (και θα κριθεί στη διαφορά πόντων η ισοβαθμία). Οι Σέρβοι ξέρουν ότι με νίκη επί του (αδιάφορου) Μαυροβουνίου και ήττα της ΠΓΔΜ θα πάνε με 2-0 στην επόμενη φάση.

Βοσνία και Ερζεγοβίνη – ΠΓΔΜ 62-54

Οι Βόσνιοι προσπαθούν να επιβεβαιώσουν τον Άτσο Πέτροβιτς που έλεγε ότι η ομάδα του είναι φαβορί για την πρόκριση, από το 0-2 πήγαν στο 2-2 και αν τα καταφέρουν και επί των Λιθουανών τότε θα είναι πολύ κοντά στην πρόκριση. Αν, μάλιστα, η ΠΓΔΜ κερδίσει τη Λετονία, τότε οι Βόσνιοι θα πάνε με 1-1 στη δεύτερη φάση και οι Λιθουανοί με 0-2 (εφόσον κερδίσουν και οι Σέρβοι)!

Στο ματς με την ΠΓΔΜ ο Πέτροβιτς έδωσε… σόου με αποτέλεσμα να αποβληθεί στο τέλος της 3ης περιόδου με δεύτερη τεχνική ποινή, αλλά οι παίκτες του έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη, αφού μπήκαν με 5/7 στην 4η περίοδο. Τα ριμπάουντ ήταν 45-34 αλλά με τα επιθετικά στο 14-16, ενώ τα λάθη 16-9.

Και θα πει κανείς… πώς κέρδισε η Βοσνία. Κέρδισε από το τρίποντο. Εκεί η ΠΓΔΜ είχε 3/25 με 12%, ενώ οι Βόσνιοι 37% με 7/19. Η ΠΓΔΜ είχε το προβάδισμα ως το 50-52 με 4:53 για το τέλος, αλλά ένα σερί 10-0 με τρίποντα από Ντζέντοβιτς και Τελέτοβιτς για τους Βόσνιους έφερε το ματς στο 60-52 και τέλος.

Για τους Βόσνιους ο Τελέτοβιτς είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ με 7/14 σουτ, ο Ντζέντοβιτς 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ με 7/13 σουτ, ενώ για την ΠΓΔΜ ο ΜακΚάλεμπ είχε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Άντιτς 17 πόντους με 7 ριμπάουντ και 2/5 τρίποντα. Αλλά πέραν του Πέρο οι άλλοι είχαν 1/6 ο Ιλιέφσκι, 0/2 ο ΜακΚάλεμπ, 0/4 ο Β. Στογιανόφσκι, 0/4 ο Ντ. Στογιανόφσκι και 0/4 ο Γκεσέφσκι.

Σερβία – Λετονία 80-71

Στις πλάτες του Νενάντ Κρστιτς έχτισε η Σερβία τη νίκη της, με 13 δικούς του πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 28-15. Πάντως, η Λετονία απάντησε και πλησίασε για να έχουμε ντέρμπι στην 4η περίοδο. Ο Μπλουμς με τρίποντο ήταν που έκανε το 63-61, ο ίδιος μετά ξανά μείωσε σε 65-63, με τον Κάτιτς να κάνει το 67-63. Η άμυνα των Σέρβων έβγαλε τα κάστανα από τι φωτιά στις 3 επόμενες φάσεις με τον Μάρκοβιτς να σκοράρει λέι απ για το 69-63 και τον Γιανισένοκς να κάνει δεύτερο συνεχόμενο λάθος πριν το 72-63 με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς.

Η Λετονία ξαναπλησίασε, 72-68 από τον Μέγιερις, αλλά 2/2 βολές του Κρστιτς, ένα δικό του κλέψιμο κι ένα καλάθι του Μπιέλιτσα έγραψαν το 76-68 για τη νίκη των Σέρβων. Ο Κρστιτς είχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ στο ματς με 8 κερδισμένα φάουλ και 8/13 σουτ, ο Μπιέλιτσα 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κάτιτς 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κάλινιτς είχε 2 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Λετονούς ο Γιανισένοκς είχε 18 πόντους με 5/9 και μόλις 2 λάθη, τα δύο που έκριναν τη ροή του αγώνα, ενώ ο Μπέρζινς είχε 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Λιθουανία – Μαυροβούνιο 77-70παρ.

Μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι η Λιθουανία κατάφερε να σταθεί όρθια απέναντι στο Μαυροβούνιο που στην παράταση έχασε και τις τελευταίες του ελπίδες για πρόκριση στη δεύτερη φάση. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς που ενώ είχε παίξει σε 2 ματς όλα κι όλα ως τώρα και είχε 2 πόντους σύνολο, έπαιξε 25 λεπτά, ξεκίνησε πεντάδα και είχε 9/11 σουτ και 24 πόντους με τον Καζλάουσκας να λέει… ότι είναι κοντός ο Κλέιζα και τον ποστάρουν και γι’ αυτό έβαλε βασικό στη θέση του τον Κσιστόφ!

Τα αδέρφια Λαβρίνοβιτς ήταν οι μόνοι παίκτες των Λιθουανών που σκόραραν στα τελευταία 8 λεπτά της 4ης περιόδου, ο Κσιστόφ ήταν αυτός που πήρε το ματς στο 58-58 από το καλάθι του Σέχοβιτς στο τελευταίο δίλεπτο και με 2/2 βολές το έφερε στο 60-58 για να κάνει μετά το 63-60 με καλάθι και φάουλ στα 46 δευτερόλεπτα ύστερα από λέι απ του Ντούμπλιεβιτς. Το Μαυροβούνιο ήθελε ένα τρίποντο, το βρήκε από τον Ράις μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα 10 δευτερόλεπτα, 63-63 και παράταση αφού ο Σεϊμπούτις αστόχησε στην εκπνοή.

Στην παράταση ο Ράις έβαλε μπροστά το Μαυροβούνιο με 66-68, αλλά ο Σεϊμπούτις με τον Βαλανσιούνας έγραψαν το 72-68. Ο Ράις απάντησε αλλά μετά από δύο συνεχόμενα άστοχα τρίποντα των Σέχοβιτς (με επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο) ο Ντ. Λαβρίνοβιτς σκόραρε για 3 πόντους για το 75-70. Οι δυο Σέχοβιτς έχασαν δύο ακόμα επιθέσεις και ο Βαλανσιούνας σφράγισε τη νίκη της Λιθουανίας με 2/2 βολές.

Εκτός από τον Κσιστόφ, ο Κλέιζα είχε 10 πόντους σε μόλις 17 λεπτά, ο Βαλανσιούνας 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καλνιέτις 10 πόντους και 7 ασίστ. Για το Μαυροβούνιο ο Ράις είχε 19 πόντους, ο Ντούμπλιεβιτς 14, ενώ ο Βούτσεβιτς είχε 8 σε 13 λεπτά.

Γ Όμιλος

Πολωνοί και Γεωργιανοί αποκλείστηκαν
από τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ, με τους Τσέχους να είναι οι μόνοι που εξακολουθούν να κυνηγούν την τριάδα Σλοβενίας, Ισπανίας, Κροατίας για την πρόκριση. Παίζουν με τους Κροάτες και αν τους κερδίσουν μπορεί και να περάσουν (το μπορεί πάει στο αν θα γίνει τριπλή ισοβαθμία σε περίπτωση ήττας των Σλοβένων). Κατά τα άλλα, αν περάσουν οι Κροάτες όλοι θα ξεκινήσουν από το 1-1, αν περάσουν οι Τσέχοι, οι Σλοβένοι θα μπουν με 2-0 (εκτός αν αποκλειστούν στην τριπλή, οπότε θα μπουν οι Ισπανοί με 2-0).

Πολωνία – Ισπανία 53-89

Οι Ισπανοί έσπασαν πλάκα
με τους Πολωνούς και το +36 όσο κι αν ακούγεται… τρελό, είναι κολακευτικό για την Πολωνία, που με 9 λεπτά για το τέλος του ματς έχανε με… 48 πόντους διαφοράς, 30-78! Οι Ισπανοί μετά το 5-10 έτρεξαν σερί 0-15 στο πρώτο δεκάλεπτο για το 5-25, απέναντι σε μια ομάδα που είχε παρατήσει το Ευρωμπάσκετ μετά τον προηγούμενο αγώνα και ήταν εμφανές ότι δεν είχε καμία διάθεση ούτε τα προσχήματα να σώσει για τον μπασκετικό εγωισμό των παικτών της (που αποδείχτηκε ανύπαρκτος).

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πολωνοί σούταραν με 15% εντός παιδιάς, 4/26, είχαν 13 λάθη με την Ισπανία να σουτάρει με 61% στα πρώτα 31 λεπτά του ματς. Οι ασίστ ήταν 8-23, τα λάθη 21-8, τα κλεψίματα 3-11 και το ματς δεν αξίζει περισσότερης ανάλυσης. Αφού δεν αξιώθηκαν να ασχοληθούν οι Πολωνοί που ήταν και άμεσα ενδιαφερόμενοι, δεν τους αξίζει να το κάνει και κανείς άλλος.

Πέραν της συζήτησης του αν τέτοιες εμφανίσεις πρέπει να τιμωρούνται με κάποιον τρόπο γιατί δυσφημούν το άθλημα, η Ισπανία τελείωσε το ματς με 5 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Μαρκ Γκασόλ είχε 15 με 6 ριμπάουντ, ο Ρούμπιο 15 με 5 ασίστ, ο Ρούντι 13 με 4 ασίστ. Για τους Πολωνούς ο Λάμπε είχε 10 πόντους.

Τσεχία – Γεωργία 95-79

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Τσέχοι
έχοντας τον Γιαν Βέσελι ξανά σε τρομερή μέρα, νίκη που τους κράτησε στο κυνήγι της πρόκρισης στη δεύτερη φάση. Με το σκορ στο 29-19 το κάρφωμα του Βέσελι έδωσε το έναυσμα για ένα 10-1 σερί των Τσέχων που έφερε το ματς στο 39-20 για να αναγκάσει τους Γεωργιανούς να παραδοθούν.

Από εκεί και πέρα η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 13 πόντους με τους Τσέχουν να σουτάρουν με 61% εντός παιδιάς (33% η Γεωργία) στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο από τον φρενήρη ρυθμό των Τσέχων έκλεισε στο 54-35. Οι Γεωργιανοί δεν μπόρεσαν να ελέγξουν την ταχύτητα του αγώνα και παραδόθηκαν πάρα πολύ εύκολα, με τις ασίστ να είναι 20-13 για τους νικητές.

Ο Βέσελι είχε 27 πόντους και 10 ριμπάουντ με 12/14 σουτ, ο Σατοράνσκι είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ με 8/15 σουτ, ο Πούρμπλα 10 πόντους, 3 ασίστ, ο Γέλινεκ 11 πόντους. Απ’ την άλλη, ο Σερμαντίνι είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ με 7/10, ενώ Μαρκοϊσβίλι και Τσιντσάντζε είχαν από 20 πόντους.

Σλοβενία – Κροατία 74-76παρ.

Μετά από ένα ωραίο παιχνίδι οι Κροάτες κέρδισαν τους Σλοβένους με 74-76 στην παράταση, για να τους στείλουν, πιθανότατα, με 1-1 στην επόμενη φάση, κάτι που η εθνική μας δεν θα εκμεταλλευτεί, αφού κι αυτή θα πάει με 1-1 στην καλύτερη περίπτωση.

Το ματς ήταν σκληρό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν 103 ριμπάουντ σε έναν αγώνα που είχαν μαζί 49/144 σουτ! Το τρίποντο του Μούριτς και το δικό του κάρφωμα έκαναν το 63-61 και το 65-64 για τους Σλοβένους στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας με ένα τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς στο ενδιάμεσο, με τους Κροάτες να αστοχούν σε δύο συνεχόμενα σουτ, να παίρνουν 2 επιθετικά ριμπάουντ, να κερδίζει ο Τόμιτς φάουλ στα 20 δευτερόλεπτα και με 1/2 βολές να γράφει το 65-65, με τον Νάχμπαρ να αστοχεί στην εκπνοή.

Στην παράταση Ρούντεζ και Μπογκντάνοβιτς με τρίποντα έκαναν το 66-71 για να κλέψει ο Τόμιτς και να γράψει ο Ούκιτς το 66-73. Οι Σλοβένοι απάντησαν με τον Λόρμπεκ και τον Νάχμπαρ για το 71-73, αλλά ο Ρούντεζ ήταν και πάλι εκεί για το 71-76. Ο Ντράγκιτς μείωσε στα 6 δευτερόλεπτα σε 73-76, οι Σλοβένοι έκαναν φάουλ, ο Τόμιτς έχασε δύο βολές, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς έκανε φάουλ στον Λόρμπεκ πριν σουτάρει τρίποντο. Εκείνος έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, ο Ζ. Ντράγκιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά στην εκπνοή δεν μπόρεσε να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση.

Για τους Κροάτες ο Μπογκντάνοβιτς είχε 24 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 42 λεπτά συμμετοχής με 9/21 σουτ, ενώ ο Τόμιτς είχε 11 πόντους και 15 ριμπάουντ με τον Ούκιτς να γράφει 10 πόντους και 3 ασίστ. Απ’ την άλλη, ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Λόρμπεκ 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Δ Όμιλος

Ο πιο ξεκάθαρος όμιλος
είναι αυτός της εθνικής μας, καθώς ξέρουμε ήδη τις τρεις ομάδες που θα προκριθούν, ενώ ξέρουμε κιόλας ότι οι Ιταλοί θα μπουν με 2-0 στην επόμενη φάση. Το αν Ελλάδα και Φινλανδία θα μπουν με 1-1 και 0-2 αντίστοιχα ή με 0-2 και 1-1 θα κριθεί από το μεταξύ τους ματς τη Δευτέρα. Λίγο πιο μετά Ρώσοι και Τούρκοι θα… συγκρούονται στην παρωδία της ημέρας που θα κρίνει ποιος είναι ο λιγότερο πικραμένος.

Φινλανδία – Ρωσία 86-83παρ.β

Μετά από ένα… θρίλερ δύο παρατάσεων
η Φινλανδία ολοκλήρωσε τον εξευτελισμό των Ρώσων που ένα χρόνο αφότου τερμάτισαν 3οι στους Ολυμπιακούς Αγώνες κατάφεραν να αποκλειστούν από Φινλανδία και Σουηδία σε πρώτη φάση Ευρωμπάσκετ. Οι Ρώσοι είχαν 16% στα τρίποντα στο ματς και έχασαν από τους Φινλανδούς που είχαν 34% στα δίποντα και 26% στα τρίποντα. Οι δυο ομάδες έκαναν 14-15 λάθη, μικρός αριθμός αν σκεφτεί κανείς ότι έπαιζαν 50 λεπτά, ενώ τα ριμπάουντ ήταν 52-52 αλλά με 19-12 τα επιθετικά.

Στο τελευταίο 1:30 της κανονικής διάρκειας του ματς, οι δυο ομάδες μπήκαν με το σκορ στο 57-59, οι Ρώσοι (πήγαν στο 57-62) είχαν 6/10 βολές, οι Φινλανδοί 6/6, για να ισοφαρίσει με 2 από αυτές ο Μότολα σε 67-67 στα 3 δευτερόλεπτα και να αστοχήσει ο Πονκρασόφ στην εκπνοή.

Στην πρώτη παράταση η κατάσταση ήταν και πάλι ίδια, οι Ρώσοι μπήκαν με 71-75 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Μότολα από επιθετικό ριμπάουντ και ο Λι ισοφάρισαν στα 15 δευτερόλεπτα, αφού στο ενδιάμεσο ο Πονκρασόδ είχε αστοχήσει, όπως έκανε και ο Σβεντ στο τέλος, 75-75 και δεύτερη παράταση.

Εκεί ο Λι με 1/2 βολές έγραψε το 85-82,
οι Ρώσοι έχασαν 2 επιθέσεις (κι άλλες δύο οι Φινλανδοί) μέχρι να μειώσουν στα 7 δευτερόλεπτα σε 85-83 με 1/2 βολές του Μόνια, έκαναν φάουλ ο Σαλίν είχε κι αυτός 1/2 βολές για το 86-83 και ο Μόνια στην εκπνοή έχασε τρίποντο για τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του Ντέτμαν.

Ο Χαφ είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σαλίν 12 πόντους και 10 ριμπάουντ με 4/15, ο Κότι 12 πόντους και 10 ριμπάουντ με 5/8, ενώ μέχρι στιγμής είχε 13 πόντους σε ολόκληρο το τουρνουά και ο Κοπόνεν έγραψε double-double με 11 πόντους και 11 ασίστ. Απ’ την άλλη ο Σβεντ είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ με 10/19, ο Φριντζόν 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Μόνια 9 πόντους και 6 ριμπάουντ με 1/8 τρίποντα και έμεινε και πιο πολύ απ’ όλους στο ματς, 43 λεπτά (42 ο Κοπόνεν).

Ελλάδα – Ιταλία 72-81

Διαβάστε για την πρώτη ήττα
της εθνικής μας στο Ευρωμπάσκετ.

Σουηδία – Τουρκία 74-87

Μετά από τρεις αγώνες και… 15 λεπτά
οι Τούρκοι ξύπνησαν και κατάλαβαν πού βρίσκονται. Το καλό είναι ότι με σερί 8-26 μετέτρεψαν το 30-29 σε 38-55 και καθάρισαν το ματς με τους Σουηδούς. Το κακό είναι ότι το ματς ήταν φιλικό και η νίκη δεν σήμανε απολύτως τίποτα, παρά μόνο ότι δεν θα περνούσαν την ίδια ξευτίλα με τους Ρώσους.

Μετά το ματς όλοι ήταν χαρούμενοι, ο Ντιν είπε «το καλό είναι ότι δεν θα τερματίσουμε τελευταίοι στο γκρουπ, που σημαίνει ότι θα είμαστε στις 20 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης», εν ολίγοις την είπε ξανά στους Ρώσους που… θα τερματίσουν τελευταίοι στο γκρουπ.

Ο Τάνιεβιτς, απ’ την άλλη, μάλλον μας δούλευε όταν έλεγε: «Δείξαμε καλή αντίσταση. Παίξαμε καλά. Παίξαμε οργανωμένα. Μοιράσαμε την μπάλα, είχαμε 22 ασίστ. Υπήρχε τέλεια συνεργασία ανάμεσα στους παίκτες».

Οι ασίστ ήταν 11-22, τα λάθη 22-17, τα κλεψίματα 5-12, οι Τούρκοι σούταραν με 45% στα τρίποντα, οι Σουηδοί με 26%. Ο Αρσλάν είχε 22 πόντους με 8/9 σουτ, ο Ιλιασόβα 21 με 8/15, ο Πρέλντζιτς 11 με 10 ασίστ, ο Γκονλούμ 19 με 6 ριμπάουντ, ο Ασίκ 2 σε 16 λεπτά και ο Τούρκογλου έμεινε στον πάγκο. Απ’ την άλλη ο Τέιλορ είχε 18 με 7 λάθη (συνεχίζει την πορεία του για την εύκολη πρωτιά στην κατηγορία) και ο Γερέμπκο 17 με 4 ριμπάουντ.

Ίβκοβιτς τέλος, με Ορένγκα οι Ισπανοί

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε, οι Γάλλοι γεύονται ακόμα το νέκταρ της πρώτης νίκης της ιστορίας τους, …