Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / Ήττα για Σέρβους, άνω κάτω και ο E όμιλος!

Ήττα για Σέρβους, άνω κάτω και ο E όμιλος!

Οι Λιθουανοί συνέχισαν με νίκη στον Ε όμιλο του Ευρωμπάσκετ, 86-67 επί των Βέλγων για να πάνε στο 3-1 και να πλησιάσουν κι άλλο την κορυφή του ομίλου τους. Οι Σέρβοι, απ’ την άλλη, έμπλεξαν αρκετά τα πράγματα, έχασαν από τους Ουκρανούς με 75-82 με τον Μάικ Φρατέλο να συνεχίζει την εκπληκτική πορεία της ομάδας του, που ακόμα ελπίζει σε πρόκριση. Τέλος, οι Γάλλοι έβαλαν την πρώτη κατοστάρα στη διοργάνωση, 102-91 τη Λετονία, που και αυτή ελπίζει σε πρόκριση, έχοντας αγώνα με το Βέλγιο στην τελευταία αγωνιστική, ενώ Γάλλοι και Σέρβοι παίζουν μεταξύ τους και οι Λιθουανοί κοντράρονται με τους Ουκρανούς.

Όμιλος E

Λιθουανία – Βέλγιο 86-67

Για 8 λεπτά άντεξε το Βέλγιο στο παιχνίδι, με 2 λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 11-12. Από εκεί και πέρα, στα επόμενα 4:44 η Λιθουανία έτρεξε σερί 12-0 για να πάρει τον έλεγχο και να καθαρίσει εύκολα το ματς. Η νίκη των Ουκρανών πιο μετά απέκλεισε τους Βέλγους από τη συνέχεια και τους στέλνει με 0-4 και αδιάφορους στο ματς με τους Λετονούς την Κυριακή.

Μετά το 23-12 οι Λιθουανοί είχαν τους αντιπάλους τους να μένουν από… βενζίνη και ένα 15-0 έφερε το ματς από το 31-21 στο 46-21 με το πρώτο καλάθι της 3ης περιόδου. Κουζμίνσκας, Κλέιζα και Μοτιεγιούνας στο σερί για τους Λιθουανούς, με τη διαφορά να φτάνει τους 30 πόντους λίγο μετά από τρίποντο του Καλνιέτις, 55-25. Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς ήρθε στο 69-34, με τους Λιθουανούς να χαλαρώνουν στην 4η περίοδο και μετά το 82-52 οι Βέλγοι μπόρεσαν με σερί 4-15 να ρίξουν την τελική διαφορά στους 19 πόντους.

Για τους Λιθουανούς ο Μοτιεγιούνας είχε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κουζμίνσκας είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Βαλανσιούνας 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Καλνιέτις είχε 3 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ χωρίς λάθος. Ο Τάμπου είχε 15 με 3 ασίστ για τους Βέλγους, ενώ ο Ερβέλ είχε 10 με 8 ριμπάουντ, αλλά με 4/13 σουτ.

Οι Λιθουανοί κοντράρονται με τους Ουκρανούς την τελευταία αγωνιστική και αμφότεροι θα θέλουν τη νίκη στο ματς. Αν κερδίσει η ομάδα του Καζλάουσκας θα είναι κοντά στην πρωτιά του ομίλου (την παίρνει αν κερδίσουν οι Γάλλοι τους Σέρβους, τη χάνει αν κερδίσουν οι Σέρβοι τους Γάλλους). Με νίκη, πάντως, οι Λιθουανοί είναι ή πρώτοι ή δεύτεροι. Με ήττα, απ’ την άλλη, μπορεί να μείνουν και 4οι.

Ουκρανία – Σερβία 82-75

Οι Ουκρανοί κέρδισαν τους Σέρβους
για να ανακάμψουν από μια βαριά ήττα με 34 πόντους από τη Λετονία και να έχουν και πάλι ελπίδες πρόκρισης. Μετά από 17 πολύ κλειστά λεπτά στα οποία η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε κάποια ομάδα ήταν 3 πόντοι και είχαμε 9 εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Λίποβι με τρίποντο έγραψε το 41-35 για τους Ουκρανούς, που έμειναν μπροστά ως το ημίχρονο, 41-40 από τον Μπιέλιτσα.

Οι Σέρβοι έβαλαν το πρώτο καλάθι της επανάληψης για το 41-42, αλλά ακολούθησε ένα 14-2 των Ουκρανών που τους έφερε στο 55-44 για να μην ξαναχάσουν το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα. Με τον Κάτις οι Σέρβοι μείωσαν σε 57-50, αλλά δύο τρίποντα του Τζέτερ στο τέλος της περιόδου κράτησαν το σκορ στο 63-54 για την Ουκρανία.

Μετά το 65-54 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, ο Κρστιτς με καλάθι και φάουλ μείωσε στους 6, αλλά οι Ουκρανοί πήγαν και πάλι στους 10 με τρίποντο του Τζέτερ. Ο Μπογκντάνοβιτς με τον Κρστιτς έφεραν το ματς στο 75-70 με 2:24 για το τέλος, αλλά ο Τζέτερ είχε αποφασίσει να πάρει το ματς ό,τι κι αν γινόταν, ξανασκόραρε για το 78-70. Ο Μπιέλιτσα είχε τρίποντο στα 58 δευτερόλεπτα, αλλά οι Ουκρανοί με 2/2 βολές από Κορνιγιένκο και Γκλαντίρ πήγαν στο 82-75 στα 12 δευτερόλεπτα. Οι Σέρβοι μάλλον έχασαν οριστικά το ματς όταν μετά το καλάθι του Κάλινιτς στα 28 δευτερόλεπτα, δεν έκαναν φάουλ ως τα 12 δευτερόλεπτα, χάνοντας ουσιαστικά όλο το χρόνο που θα χρειάζονταν για να γυρίσουν το ματς.

Ο Τζέτερ είχε 20 πόντους και 4 ασίστ στο ματς με καθοριστική συμβολή στο τέλος, ενώ ο Κορνιγιένκο είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Απ’ την άλλη ο Μπιέλιτσα έκανε απίστευτο ματς με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά δεν μπόρεσε να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη, με τον Κρστιτς να έχει 17 πόντους και 5 ριμπάουντ. Οι δυο τους τελείωσαν το ματς αλάνθαστοι. Ο Μπογκντάνοβιτς είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Ουκρανοί ξέρουν ότι με νίκη επί των Λιθουανών προκρίνονται ό,τι κι αν γίνει στα άλλα ματς του ομίλου. Οι Σέρβοι έχουν προκριθεί (όπως και οι Γάλλοι και οι Λιθουανοί δηλαδή) αλλά μπορεί να βγουν από πρώτοι ως τρίτοι (νίκη ή ήττα από Γάλλους).

Γαλλία – Λετονία 102-91

Οι Γάλλοι κέρδισαν τη Λετονία για να ανέβουν κι αυτοί στο 3-1, τριπλή ισοβαθμία με Σέρβους και Λιθουανούς και να έχουν μπροστά τους το ματς με τη Σερβία. Οι Γάλλοι ήταν εκρηκτικοί στο ξεκίνημα του αγώνα, μετά το 10-10 με σερί 21-3 πήγαν στο 31-13 με Μπατούμ, Αζινσά και Πάρκερ, για να ανεβάσουν τη διαφορά στους 20 πόντους στη δεύτερη περίοδο, 52-32.

Οι Γάλλοι κράτησαν τη διαφορά τόσο ψηλά ως το 65-43 στην 3η περίοδο, αλλά οι Λετονοί άρχισαν να μειώνουν για να φτάσουν με τον Φραϊμάνις στο 74-65. Ο Σκέλε στην επόμενη επίθεση αστόχησε και στην επιστροφή στην άμυνα (11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου) ο πάγκος των Λετονών δέχτηκε τεχνική ποινή, για να πάνε οι Γάλλοι ξανά σε διψήφια διαφορά.

Πάντως, εκεί που παραλίγο να γυρίσει το ματς, ή, αν προτιμάτε, η τελευταία πραγματική ευκαιρία των Λετονών για να γυρίσουν το ματς ήταν όταν ο Στέλνιεκς με τρίποντο μείωσε σε 98-91, ο Πάρκερ αστόχησε στην επόμενη επίθεση, αλλά ο Φραϊμάνις με 1:01 στο ρολόι έχασε τρίποντο που θα έριχνε τη διαφορά στους 4 πόντους. Ο Πάρκερ απάντησε με λέι απ για το 100-91 και τέλος.

Οι Γάλλοι έπαιξαν με 9 παίκτες στο ματς, με τον Αζινσά να έχει 25 πόντους και 5 ριμπάουντ με 9/12 σουτ, τον Πάρκερ 23 πόντους με 9/17, τον Μπατούμ 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ με 7/10 και τον Μπορίς Ντιό 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Απ’ την άλλη ο Μπέρτανς είχε 28 πόντους με 9/13 σουτ, ενώ ο Στρέλνιεκς είχε 14 πόντους.

Οι Γάλλοι παίζουν με τους Σέρβους
την τελευταία αγωνιστική, ενώ οι Λετονοί με το Βέλγιο. Αν κερδίσουν θα περιμένουν ήττα των Ουκρανών για να περάσουν στα προημιτελικά, ειδάλλως (αν κερδίσει η Ουκρανία τη Λιθουανία) αποκλείονται ακόμα και με νίκη. Οι Γάλλοι με ήττα από τους Σέρβους μένουν 4οι εκτόα αν οι Λιθουανοί έχουν κερδίσει τους Ουκρανούς, αν όχι για να ανέβουν πάνω από 4οι θα πρέπει οι Ουκρανοί να κερδίσουν με πάνω από 21 πόντους τη Λιθουανία. Αν η Ουκρανία κερδίσει 1-21 πόντους τους Λιθουανούς και οι Γάλλοι χάσουν, μένουν 4οι. Απ’ την άλλη, αν κερδίσουν και η Ουκρανία κερδίσει και αυτή, περνούν ως πρώτοι.

Ίβκοβιτς τέλος, με Ορένγκα οι Ισπανοί

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε, οι Γάλλοι γεύονται ακόμα το νέκταρ της πρώτης νίκης της ιστορίας τους, …