Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / Μπήκε φουριόζα η Λιθουανία!

Μπήκε φουριόζα η Λιθουανία!

Μπορεί στην πρώτη φάση των ομίλων οι Λιθουανοί να παρέπαιαν και να προκρίθηκαν επειδή οι Βόσνιοι δεν έβαλαν 1-2 καλάθια παραπάνω στο τελευταίο ματς, αλλά στη δεύτερη φάση μπήκαν με τις μηχανές στο φουλ. Στην πρώτη αγωνιστική κέρδισαν τη Γαλλία με 76-62 ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση και παίρνοντας μια πάρα πολύ καλή διαφορά που ίσως αποδειχτεί χρυσάφι στη συνέχεια. Οι Λετονοί έκαναν την πρώτη τους νίκη με μεγάλη διαφορά επί των Ουκρανών, 85-51, ενώ η Σερβία τα βρήκε μπαστούνια απέναντι στο Βέλγιο, αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει με 76-69 για να παραμείνει μόνη πρώτη και αήττητη με 3-0.

Όμιλος Ε

Λετονία – Ουκρανία 85-51

Το παιχνίδι κρίθηκε νωρίς.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Λετονία έτρεξε ένα 16-6, έκλεισε την περίοδο στο 24-11 και είδε 9 παίκτες να σκοράρουν. Οι Ουκρανοί δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και στο υπόλοιπο ματς είχαν ρόλο κομπάρσου.

Η διαφορά στα σουτ δείχνει και το γιατί εξελίχθηκε τόσο εύκολα το ματς. Οι Λετονοί είχαν 66% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα με 15/29, με τους Ουκρανούς να σουτάρουν αντίστοιχα με 33% και 19%. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Λετονοί δεν χρειάστηκαν πάνω από 2 βολές για να βάλουν 85 πόντους στο ματς (είχαν συνολικά 2/5 στο παιχνίδι). Οι ασίστ ήταν 18-7.

Οι Λετονοί είχαν 11 παίκτες που σκόραραν στο ματς (δεν σκόραρε ο Φραϊμάνις), με τον Μέιερς να έχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, τον Γιανισένοκς 14 πόντους και τον Μπέρτανς 7 πόντους και 7 ασιστ αλάνθαστος. Για τους Ουκρανούς ο Γκλαντίρ είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Βέλγιο – Σερβία 69-76

Δυσκολεύτηκε πάρα πολύ η Σερβία
απέναντι στο μαχητικό Βέλγιο, το οποίο δεν έλεγε να παραδοθεί. Με ένα 11-2 το Βέλγιο προηγήθηκε με 51-48 στην 3η περίοδο με τους Σέρβους να απαντούν με δικό τους 0-11 για να πάνε στο 51-59 με 8:02 για το τέλος του αγώνα.

Πάντως, μετά το 54-63 το Βέλγιο αντέδρασε και με τον Μουκούμπου να βάζει 5 πόντους πλησίασε σε 61-65 για να γράψει ο Βαν Ρόσομ το 63-65. Καθοριστικό ήταν σε εκείνο το σημείο το τρίποντο του Μάρκοβιτς, το άστοχο τρίποντο του Ερβέλ και οι 2/2 βολές του Μάρκοβιτς που με 1:58 έφεραν το ματς στο 63-70. Οι Βέλγοι με τον Τάμπου πλησίασαν στο 67-70, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο έφερε το ματς στα 49 δευτερόλεπτα στο 67-73 για τη νίκη των Σέρβων.

Οι Σέρβοι σούταραν με 56% στα δίποντα έναντι 49% του Βελγίου, ενώ τα τρίποντα ήταν 39% για τους Σέρβους και 32% για το Βέλγιο. Τα λάθη είχαν διαφορά 9-16 λιγότερα το Βέλγιο, αλλά οι Σέρβοι είχαν 14-20 τις ασίστ.

Ο Κρστιτς είχε 17 πόντους και 5 ασίστ με 5/8 σουτ, ο Μάρκοβιτς 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μπιέλιτσα 7 πόντους και 8 ριμπάουντ με 3 ασίστ. Απ’ την άλλη ο Μουκούμπου έβαλε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ερβέλ είχε 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Σέρβοι είναι μόνοι πρώτοι και αήττητοι με 3-0, το Βέλγιο έπεσε στο 0-3.

Λιθουανία – Γαλλία 76-62

Ο Λιθουανοί εξολόθρευσαν με την άμυνά τους τη Γαλλία, την κράτησαν στους 62 πόντους, ενώ ως τώρα είχε την καλύτερη επίθεση στη διοργάνωση με 80.6 πόντους ανά αγώνα, για να την κερδίσουν με 76-62. Η διαφορά των 14 πόντων είναι πάρα πολύ καλή για τους Λιθουανούς που είναι στο 2-1 και έχουν αγώνες με Βέλγιο και Ουκρανία μπροστά τους. Πηγαίνοντας στο 4-1, αν οι Γάλλοι κερδίσουν τους Λετονούς, οι Λιθουανοί θα περιμένουν το ντέρμπι Γαλλία-Σερβία (τελευταίο ματς στον όμιλο) και αν εκεί οι Γάλλοι κερδίσουν 1-20 πόντους η ομάδα του Καζλάουσκας θα τερματίσει πρώτη στον όμιλο, αλλιώς (με ήττα των Γάλλων ή νίκη με πάνω από 20 πόντους) θα είναι δεύτερη.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο, με τους Λιθουανούς να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού από το ξεκίνημα, κράτησαν τους Γάλλους στους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-27. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Αζινσά έφερε το ματς στο 32-29 και το 35-31, αλλά δύο τρίποντα από τον Κλέιζα και τον Μασιούλις έγραψαν το 41-31 και οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να γυρίσουν ξανά το momentum του αγώνα.

Πλησίασαν ξανά στους 4 πόντους, αλλά ως εκεί, ο Κουζμίνσκας έκλεισε την 3η περίοδο στο 51-42, ο Κλέιζα έγραψε το 57-45 στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ ο Σεϊμπούτις έκανε το 71-55 στο τελευταίο δίλεπτο. Οι Γάλλοι πλησίασαν με τρίποντο του Ντε Κολό στο -11, αλλά ο Βαλανσιούνας έγραψε το 76-62 με φόλοου από άστοχη βολή του Κλέιζα στα 3 δευτερόλεπτα.

Οι Λιθουανοί στο πρώτο ημίχρονο είχαν 0/9 τρίποντα, αλλά συνέχισαν με 5/10 στην επανάληψη, ενώ σούταραν με 54% στα δίποντα. Ο Κλέιζα μπορεί να είχε μόλις 11 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και 2/9 σουτ, αλλά ήταν ο παίκτης του οποίου η παρουσία έκανε τη διαφορά στο παρκέ. Χαρακτηριστικό ότι όσο ήταν στο παρκέ η Λιθουανία είχε +20. Ο Σεϊμπούτις είχε 15 πόντους με 4/6, ενώ ο Βαλανσιούνας είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ με 6/6 σουτ, με τον Καλνιέτις να γράφει 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους Γάλλους ο Μπατούμ είχε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά με 3/10, ο Πάρκερ 11 πόντους και μόλις 1 ασίστ, ενώ ο Ντε Κολό είχε 12 πόντους. Οι Γάλλοι πρέπει να κερδίσουν τους Λετονούς αν δεν θέλουν να μπουν σε περιπέτειες πρόκρισης.

Ίβκοβιτς τέλος, με Ορένγκα οι Ισπανοί

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε, οι Γάλλοι γεύονται ακόμα το νέκταρ της πρώτης νίκης της ιστορίας τους, …