Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / Νίκες για Ιταλούς, Φινλανδούς! – Η οκτάδα

Νίκες για Ιταλούς, Φινλανδούς! – Η οκτάδα

Εύκολα και χωρίς να ασχολείται κανείς ιδιαίτερα ολοκληρώθηκε η δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ. Η ήττα της εθνικής μας έκανε αυτομάτως αδιάφορα τα άλλα δύο παιχνίδια, με τη Σλοβενία να ξέρει ότι είναι 2η στον όμιλο ούτως ή άλλως και να χάνει με 76-92 από τους Φινλανδούς. Οι Ιταλοί και οι Ισπανοί ήξεραν ότι είναι αμφότεροι στα προημιτελικά, στο μεταξύ τους παιχνίδι (86-81 οι Ιταλοί στην παράταση) απλώς προσπαθούσαν να αποφασίσουν με ποιον θα παίξει ο καθένας στην οκτάδα.

Κροατία – Ελλάδα 92-88παρ.β

Διαβάστε για την ήττα της εθνικής μας, που ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας τερματίζοντας στις θέσεις 9-12.

Ιταλία – Ισπανία 86-81παρ.

«Δεν το θέλω», «θα το πάρεις», κάπως έτσι εξελίχθηκε το παιχνίδι των Ιταλών με τους Ισπανούς, με τις δύο ομάδες να ξέρουν μετά την ήττα της Ελλάδας ότι ο νικητής του μεταξύ τους αγώνα θα αντιμετώπιζε τους Λιθουανούς και ο ηττημένος τους Σέρβους. Οι Ισπανοί έδειξαν ιδιαίτερα απρόθυμοι στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ιταλία προηγήθηκε με 24-12, αλλά η δεύτερη περίοδος ήταν… ακριβώς αντίθετη. Οι Ισπανοί την κέρδισαν με 13-25 για να ισοφαρίσουν σε 38-38 στο ημίχρονο.

Οι δυο ομάδες δεν μπορούν να κατηγορηθούν ότι παράτησαν το ματς, μάλιστα Ορένγκα και Πιανιτζάνι άφησαν στο παρκέ 37 λεπτά τον Μαρκ Γκασόλ (αλλά κανέναν άλλο πάνω από τα 27 των Μουμπρού και Σαν Εμετέριο, που ως τώρα έπαιζαν πολύ λιγότερο) απ’ τη μία, και 38 λεπτά τον Αραντόρι και 35 τον Μπελινέλι απ’ την άλλη (βέβαια ο Ντατόμε έπαιξε 22 και ο Τζεντίλε 29).

Γενικώς, όλο το ματς έμοιαζε με αναμέτρηση αμηχανίας, κανείς δεν ήξερε αν προτιμούσε να κερδίσει ή να χάσει. Έτσι, είδαμε 45 λεπτά αγώνα, ανάμεσα σε δύο ομάδες που ήταν διστακτικές και απρόθυμες μπροστά στο ενδεχόμενο να κερδίσουν, αλλά και δεν ήθελαν να κατηγορηθούν ότι έχασαν, με τους Ιταλούς να δείχνουν ότι το θέλουν λίγο περισσότερο.

Έτσι, οι άμυνες ήταν αρκετά χαλαρές με κάποια ατσούμπαλα μαρκαρίσματα, με τους Ισπανούς να είναι εκείνοι που μάλλον δεν ήθελαν (περισσότερο) να κερδίσουν. Προηγήθηκαν με 66-70 με 29 δευτερόλεπτα για το τέλος, αλλά ο Τζεντίλε σκόραρε αμέσως με λέι απ για το 68-70, ο Ροντρίγκεθ (με 9/10 ως τότε στο τουρνουά) είχε 0/2 βολές, οι Ιταλοί αστόχησαν σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις αλλά πήραν δύο επιθετικά ριμπάουντ, με τον Ντατόμε να σκοράρει με λέι απ στην εκπνοή για το 70-70.

Στα πρώτα 3 λεπτά της παράτασης οι Ιταλοί έτρεξαν ένα 10-2 για το 80-72 με Τζεντίλε και Αραντόρι, για να πλησιάσουν οι Ισπανοί στους 3 πόντους, αλλά ο Τζεντίλε (19/21 ως τότε στο τουρνουά) στα τρία φάουλ που του έκαναν στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα είχε 6/6 βολές (οι Ισπανοί δεν δοκίμασαν τρίποντο στις αντίστοιχες επιθέσεις τους) για να τελειώσει το ματς στο 86-81.

Ο Τζεντίλε είχε 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπελινέλι 16 με 8 ριμπάουντ, ο Ντατόμε 11 και ο Αραντόρι 17. Για την Ισπανία ο Γκασόλ είχε 32 με 10 ριμπάουντ, ο Ροντρίγκεθ 18 με 6 ασίστ, ενώ κανείς άλλος δεν ξεπέρασε τους 5.

Έτσι, οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν τους Σέρβους στην οκτάδα, ενώ οι Ιταλοί θα κοντραριστούν με τους Λιθουανούς.

Φινλανδία – Σλοβενία 92-76

Οι Σλοβένοι ήταν τόσο αδιάφοροι για τον αγώνα, που ακόμα και όταν οι Φινλανδοί άρχισαν το 20-3 στην 3η περίοδο που τους έδωσε και τη νίκη, ο Μάλκοβιτς δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με το ματς και δεν βγήκε από το πλάνο του (να ξεκουράσει τους βασικούς). Κανείς δεν έπαιξε πάνω από τα 25 λεπτά του Λάκοβιτς, ενώ ο Γκ. Ντράγκιτς έμεινε στο παρκέ 5 λεπτά, ο Νάχμπαρ 19, ο Βίντμαρ 11, ο Ζ. Ντράγκιτς 16.

Έτσι, οι Φινλανδοί που ήθελαν (φαινόταν) τη νίκη γοήτρου, ολοκλήρωσαν την πολύ καλή και άκρως επιτυχημένη πορεία τους με νίκη 92-76 για να τερματίσουν 5οι στον όμιλο και (βάσει νικών) στην 9η θέση. Το ματς κρίθηκε σε ένα σερί 25-3 των Φινλανδών μέσα σε 6:30 λεπτά στο τέλος της 2ης και στην αρχή της 3ης περιόδου, το οποίο μετέτρεψε το σκορ από 37-42 σε 62-45 για τη Φινλανδία.

Οι Φινλανδοί σούταραν με 63% στα δίποντα και 53% στα τρίποντα (με 17/32) με τους Σλοβένους… απλώς να κοιτούν στην άμυνα. Ο Λι είχε 17 πόντους με 7/8 και 6 ριμπάουντ, ο Κόπονεν 14 με 6 ασίστ, ο Σαλίν 16 με 5 ριμπάουντ και ο Κοϊβίστο άλλους 16. Για τη Σλοβενία ο Νάχμπαρ είχε 15 και ο Μπάλαζιτς 14.

Οι Σλοβένοι στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τους Γάλλους σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.