Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκη των Gastone στο ντέρμπι!

Νίκη των Gastone στο ντέρμπι!

Οι Gastone πήραν το ντέρμπι με τους Στιγκιντριακούς με 52-43 στην 1η αγωνιστική του Δ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Με νίκη στο πρωτάθλημα μπήκαν και οι Τριπόντιοι, 53-46 επί του Αστέρα B.C., ενώ το ίδιο έκανε και η Ήρεμη Δύναμη, 60-59 επί των Σουβλέηκερς. Οι Κλαρινογαμπροί κέρδισαν τους Athens Carpaziers με 49-48, ενώ, τέλος, οι Devotion κέρδισαν με 49-48 τον ΟΦΗ Ηρακλείου.

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – ΑΣΤΕΡΑΣ B.C. 53-46
(11-10, 21-20, 31-33, 53-46)

Νίκη για τους Τριπόντιους στο ντέρμπι με τον Αστέρα B.C. σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-3 για τους με τον Καραδήμαγια να απαντήσει ο Αστέρας B.C. με τον Βλούτη και τον Γιανναλέτσο για το 7-10. Η περίοδος έκλεισε, όμως, από τον Μπρέμπο και τον Τραχάνη στο 11-10 για τους Τριπόντιους.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βλούτης με τον Βουλέλλη έφεραν τον Αστέρα B.C. στο 11-16, για να απατήσουν οι Τριπόντιοι με σερί 8-0 από τον Καραδήμα και τον Δημόγιωργα και να προσπεράσουν με 19-16. Ο Νάκης με 4/4 βολές ισοφάρισε τον αγώνα σε 20-20 για να κλείσει ο Χασόγιας το ημίχρονο στο 21-20.

Στην 3η περίοδο ο Μπρέμπος έγραψε το 23-20, αλλά ο Φραγκάκης με τον Βλούτη απάντησαν για το 23-24 της ομάδας τους. Ο Αστέρας B.C. κατάφερε να ξεφύγει με τον Γιανναλέτσο και τον Κοροβέση Π. με 27-32, αλλά ο Καραδήμας με τον Χασόλγια μείωσαν σε 31-33 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραδήμας ήταν που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 35-34, ενώ δια χειρός Βουλέλλη ο Αστέρας B.C. βρέθηκε για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ, 35-36. Από εκεί και πέρα, ένα 10-0 των Τριπόντιων καθάρισε ουσιαστικά το ματς, ο Μπρέμπος με τον Ράλλη έγραψαν το 43-36 για να πάνε οι Τριπόντιοι με βολές στο 45-36. Ο Κουτσούμπας μείωσε σε 45-38 με 2:12 για το τέλος, αλλά ο Μπρέμπος έφερε την ομάδα του στο 49-38 στο 1:25 για να την κρατήσει σε απόσταση ασφαλείας. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Βλούτη μείωσαν σε 50-44 το παιχνίδι στα 32 δευτερόλεπτα, ενώ ο Σπανός έκανε το 51-46 στα 7 δευτερόλεπτα. Όμως, οι 2/2 βολές του Τσαφαντάκη έκλεισαν οριστικά την υπόθεση νίκη για τους Τριπόντιους.

Για τους νικητές ο Μπρέμπος και ο Καραδήμας είχαν από 17 πόντους. Για τον Αστέρα B.C. ο Βλούτης είχε 16 και ο Γιανναλέτσος 9.

Τριπόντιοι (Παρλαβαντζάς Α.): Γουλιέλμος Π., Καλορίτης Ν. 1, Μπέης Α., Μπρέμπος Ν. 17, Δημόγιωργας Π. 2, Ράλλης Κ. 3, Τραχάνης Δ. 3, Χασόγιας Θ. 5, Χασιώτης Γ., Τσαφαντάκης Δ. 5, Καραδήμας Δ. 17, Δαμιανάκης Ζ.

Αστέρας B.C. (Σπανός Α.): Σπανός Α. 2, Κοροβέσης Π. 2, Φραγκάκης Η. 5, Γρίβας Ν., Βουλέλλης Π. 6, Γιανναλέτσος Μ. 9 (1), Νάκης Α. 4, Πανάρετος Ζ., Σταμούλης Ν., Κοτσόμπας Ν. 2, Βλούτης Δ. 16 (4).

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – GASTONE 43-52
(13-15, 25-28, 33-41, 43-52)

Στην αναβίωση της περσινής 1ης αγωνιστικής, οι Gastone κέρδισαν τους Στιγκιντριακούς με 43-52, με τις δυο ομάδες να αναμετρώνται ξανά μετά τον περσινό ημιτελικό. Συνήθεια πάει να μας γίνει να βλέπουμε τους δυο τους στις πρεμιέρες, πέρσι είχαν κερδίσει οι Στιγκιντριακοί (με 46-39), φέτος οι ρόλοι αντιστράφηκαν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-11 για τους Gastone με τους Καραλή και Αντωνίου. Ο Εγγλέζος απάντησε για το 7-13, για να πάνε οι Gastone στο 7-15 και να μειώσουν στο τέλος της περιόδου ο Καρανδρέας με τον Γράψα σε 13-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο και με τον Γράψα τραυματία, οι Gastone κατάφεραν να ξεφύγουν με τον Πανδή και τον Αντωνίου με 13-23. Πολύ γρήγορα οι Στιγκιντριακοί απάντησαν με σερί 10-0, ο Αλεβίζος με τον Διαμαντόπουλο και τον Χαντόπουλο τους έφεραν στο 23-23 και την ισοπαλία, αλλά το τρίποντο του Πανδή ήταν που χώριζε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα, 25-28.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μιχαηλίδης σκόραρε για το 28-30 με τον Αλεβίζο να φέρνει το ματς στο 30-31 λίγο μετά. Ο Περρής με τον Αντωνίου απάντησαν για το 31-36 για να έρθει ο Εγγλέζος να γράψει το 33-36. Όμως, το τρίποντο του Περρή και το καλάθι του Κουζουβουνά έγραψαν το 33-41 στο τέλος της 3ης περιόδου για τους νικητές.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουζουβουνάς έφερε την ομάδα του στο 33-44, με τον Καραλή και τον Πανδή να σκοράρουν για το 34-48. Ο Αντωνίου έκανε το 36-50 με τον Νούκα και τον Κόκκορη να απαντούν για το 41-50, αλλά έμεναν πια 1:58 στο ρολόι. Ο Πάλλας σκόραρε για το 41-52 με το τελικό αποτέλεσμα να γράφει ο Κόκκορης, 43-52.

Για τους νικητές ο Αντωνίου είχε 16 πόντους, ο Πανδής με τον Καραλή από 11 και ο Περρής 7. Για τους Στιγκιντριακούς ο Εγγλέζος και ο Κόκκορης είχαν από 9 πόντους, ενώ ο Αλεβίζος 7.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ., Μπούσουλας Μ.): Διαμαντόπουλος Σ. 2, Κτενίδης Γ., Χαντόπουλος Θ. 6, Αλεβίζος Δ. 7 (1), Εγγλέζος Τ. 9, Καρανδρέας Κ. 2, Παπαδόπουλος Β., Γράψας Α. 4, Κόκκορης Θ. 9 (1), Μιχαηλίδης Ι. 2, Νούκας Δ. 2, Γκιόσης Γ..

Gastone (Περρής Α.): Γεωργαντής Α., Πάλλας Π. 2, Περρής Α. 7 (1), Αντωνίου Α. 16 (3), Μόντι Β., Καραλής Γ. 11, Παράσχος Γ., Πανδής Γ. 11 (1), Ρήγας Χ., Βλαχογεώργης Κ., Κουζουβουνάς Χ. 5.

ΚΛΑΡΙΝΟΓΑΜΠΡΟΙ – ATHENS CARPAZIERS 48-38
(16-8, 25-15, 34-29, 48-38)

Οι Κλαρινογαμπροί κέρδισαν με 48-38 τους Athens Carpaziers σε ένα παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημά του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 9-2 για τους νικητές με τον Καμαρά και τον Γυπαράκη Κ. να σκοράρουν. Ο Ψαρράς με τον Λόντο και τον Βασιλείου μείωσαν σε 10-8, αλλά ο Καμαρά έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-8 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά τις βολές του Ψαρρά ο Καμαρά έφερε το ματς στο 21-10 και το 23-13 λίγο μετά, για να μειώσει ο Καλογερόπουλος και να κλείσει ο Τζουνάκος το ημίχρονο στο 25-15. Στην 3η περίοδο ο Βασιλείου με τον Καλογερόπουλο μείωσαν σε 27-22 το σκορ, αλλά γρήγορα ήρθε η απάντηση από τον Καμαρά και τον Καλλιτσάντση για το 32-22. Ο Καλογερόπουλος και πάλι μείωσε με τον Βασιλείου να βάζει 2/2 βολές για το 34-29 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καμαρά με τον Καλλιτσάντση μοιράστηκαν 8 πόντους για να φέρουν το ματς στο 42-31 . Ο Λόντος απάντησε, αλλά ο Καμαρά έφερε το ματς στο 46-34. Ο Ψαρράς με τον Λόντο μείωσαν σε 46-38, αλλά δεν υπήρχε πια χρόνος για κάτι καλύτερο για τους Athens Carpaziers και ο Καλλιτσάντσης με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 48-38.

Για τους νικητές ο Καμαρά είχε 27 πόντους και ο Καλλιτσάντσης 11. Για τους Athens Carpaziers ο Καλογερόπουλος είχε 17 και ο Ψαρράς 9.

Κλαρινογαμπροί (Μερσάκης): Μπενόπουλος Ν. 3, Καμαρά Δ. 27, Σόκαλης Δ., Γκούβας Δ. 2, Γυπαράκης Γ., Μπούκης Φ., Μερτίκας Π., Τζουνάκος Θ. 3, Γυπαράκης Κ. 2, Κουρεμένος Γ., Καλλιτσάντσης Χ. 11 (1).

Athens Carpaziers (Καλογερόπουλος Γ.): Χουρδάκης Κ., Καλογερόπουλος Γ. 17 (1), Λόντος Φ. 6, Βασιλείου Ν. 6, Ψαρράς Μ. 9.

ΣΟΥΒΛΕΗΚΕΡΣ – ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ 59-60
(11-15, 26-29, 37-46, 59-60)

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 59-60 τους Σουβλέηκερς μετά από σκληρό ντέρμπι, σε έναν αγώνα με πάθος και ένταση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-6 για τους νικητές από τον Μιλίτση και τον Βλάχο, για να απαντήσουν ο Μαστοράκης Γ. με τον Μαυρομάτη για το 9-10. Ο Μπίτσικας έφερε το ματς στο 9-12, ενώ ο Πασσάς έκλεισε την περίοδο στο 11-15 για την Ήρεμη Δύναμη.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μπίτσικας με τρίποντο έγραψε το 11-18, με τον Βάσση να απαντά κι αυτός με τον ίδιο τρόπο, αλλά τον Μπούρα και τον Πασσά να ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 14-25. Οι Σουβλέηκερς αντέδρασαν σωστά, με τον Μαστοράκη Α. και τον Γιαννικάκη μείωσαν σε 22-26, ενώ ο Σταμπολτζής έφερε το ματς στο 25-26 για την ομάδα του, πριν ο Πασσάς με καλάθι και φάουλ κλείσει το ημίχρονο στο 26-29.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Πασσάς με τον Μπούρα και τον Μιλίτση έφεραν το ματς στο 26-36 με τον Γιαννικάκη και τον Μαστοράκη Γ. να απαντούν για το 34-36. Ξανά η Ήρεμη Δύναμη ανέβηκε σε διψήφια διαφορά, δύο τρίποντα από τον Νικολόπουλο και τον Βλάχο έφεραν το ματς στο 34-44. Ο Μαστοράκης Α. απάντησε κι αυτός με τρίποντο, για να κάνει ο Νικολόπουλος το 37-46 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το 37-47 ο Σταμπολτζής με τον Κοκοτίνη και τον Μαυρομάτη μείωσαν σε 44-47 για τους Σουβλέηκερς, πριν ο Βλάχος με τρίποντο και ο Μπούρας γράψουν το 44-52. Η Ήρεμη Δύναμη κράτησε τον έλεγχο ως το 46-55 από τον Βλάχο, αλλά στην τελική αντεπίθεση των Σουβλέηκερς ο Κοκοτίνης με τον Μαστοράκη Γ. και τον Μαυρομάτη μείωσαν σε 53-57. Στα 30 δευτερόλεπτα οι Σουβλέηκερς είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στον πόντο, αλλά το τρίποντο ήταν άστοχο, για να κάνει ο Βλάχος με 1/2 βολές το 53-58. Ο Σταμπολτζής απάντησε με τρίποντο για το 56-58, οι Σουβλέηκερς έκαναν αντιαθλητικό φάουλ με την Ήρεμη Δύναμη να παίρνει 2/4 βολές (και από την επαναφορά) για το 56-60, αλλά μετά έκαναν λάθος και έτσι το 59-60 από το τρίποντο του Μαστοράκη Γ. ήρθε στην εκπνοή και ενώ όλα είχαν κριθεί.

Για τους νικητές ο Πασσάς είχε 16 πόντους, ο Βλάχος 15 και ο Μπίτσικας με τον Μπούρα από 8. Για τους Σουβλέηκερς ο Μαστοράκης Γ. με τον Σταμπολτζή είχαν από 13, ο Κοκοτίνης 9 και ο Μαυρομάτης 8.

Σουβλέηκερς (Βάσσης Μ.): Σταμπολτζής Β. 13 (1), Βάσσης Μ. 3 (1), Μαστοράκης Γ. 13 (1), Μαστοράκης Α. 6 (2), Κοκοτίνης Δ. 9, Βάσσος Λ. 2, Μαυρομάτης Δ. 8, Γιαννικάκης Ι. 5.

Ήρεμη Δύναμη (Μπίτσικας Ε.): Χατζηιωαννίδης Χ. 1, Πασσάς Σ. 16 (2), Μπίτσικας Ε. 8 (1), Μπούρας Δ. 8, Βλάχος Α. 15 (2), Νικολόπουλος Δ. 6 (1), Μιλίτσης Δ. 6.

DEVOTION – ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 49-48
(11-13, 22-21, 36-32, 49-48)

Οι Devotion κέρδισαν τον ΟΦΗ Ηρακλείου με 49-48 με το παιχνίδι να κρίνεται στην εκπνοή του. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τον ΟΦΗ Ηρακλείου από τον Λαμπρόπουλο Δ. και τον Φιλίνη, για να απαντήσουν οι Devotion με τον Σιαννά Χ. και τον Πανταζίδη και να ισοφαρίσουν σε 11-11. Η πρώτη περίοδος τελείωσε από βολές του Ιωαννίδη στο 11-13 για τον ΟΦΗ Ηρακλείου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λαμπρόπουλος Δ. με τον Πισιτέλη κράτησαν μπροστά τον ΟΦΗ Ηρακλείου, 13-14 και 17-20, παρά την προσπάθεια ως τότε του Μαμάη. Όμως, ο Φύτρος με τον Σιαννά Γ. και τον Πανταζίδη ήταν που σκόραραν για το 22-20 των Devotion στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Σιαννάς Γ. με τον Ιωαννίδη έφεραν το ματς στο 25-25, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν, 5 πόντοι του Πανταζίδη κι ένα τρίποντο του Φιλίνη απ’ την άλλη, έγραψαν το 30-28. Ο Πανταζίδης με νέο τρίποντο έκανε το 33-30, ενώ μετά το καλάθι του Γεωργόπουλου ο Μαλεβίτης ήταν που με 2/2 βολές έκλεισε την 3η περίοδο στο 35-32.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λαμπρόπουλος Δ. με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα, ενώ ο Πισιτέλης ήταν που με 4 πόντους έδωσε προβάδισμα στον ΟΦΗ Ηρακλείου. Δύο τρίποντα από τον Κοτσοπόδη και τον Σιαννά Χ. για τους Devotion ήταν που τους έδωσαν το προβάδισμα με 44-43 παρά τις προσπάθειες του Φιλίνη, ενώ ο Μαμάης ήταν που κράτησε μπροστά την ομάδα του με 47-46 μετά το καλάθι του Τσιολάκη. Με 2/2 βολές του Σιαννά Γ. οι Devotion πήγαν στο 49-48 μετά το καλάθι του Τζίκα με τον ΟΦΗ Ηρακλείου να αστοχεί σε βολές στα 2 δευτερόλεπτα, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να κερδίσει το ματς.

Για τους νικητές ο Πανταζίδης είχε 15 πόντους και ο Σιαννάς Χ. 9. Για τον ΟΦΗ Ηρακλείου ο Φιλίνης είχε 13, ενώ ο Λαμπρόπουλος Δ. είχε 8.

Devotion (Σιαννάς Ν.): Σαραϊλής Γ. 3, Κοτσοπόδης Π. 3 (1), Σιαννάς Χ. 9 (1), Πανταζίδης Τ. 15 (2), Σιαννάς Γ. 9 (2), Φύτρος Τ. 2, Μαμάης Δ. 6, Λουκιπούδης Ν., Μαλεβίτης Π. 2.

ΟΦΗ Ηρακλείου: Φιλίνης Γ. 13 (2), Πισιτέλης Ε. 6, Αλέξης Ν., Τσιολάκης Γ. 3, Βαφειάδης Π. 3, Ιωαννίδης Ζ. 5, Γεωργόπουλος Δ. 2, Λαμπρόπουλος Δ. 8 (2), Λαμπρόπουλος Τ. 3, Τζίκας Ν. 5.