Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Πρώτη νίκη για Στιγκιντριακούς!

Πρώτη νίκη για Στιγκιντριακούς!

Οι Gastone πήγαν στο 2-0 μετά το 70-36 επί των Rockets στη 2η αγωνιστική του Δ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Μαζί τους στην κορυφή και οι Devotion μετά το 42-35 επί των Athens Carpaziers. Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 61-33 τους Κλαρινογαμπρούς, ο ΟΦΗ Ηρακλείου επικράτησε με 48-39 των Τριπόντων, ενώ οι Σουβλέηκερς κέρδισαν με 42-34 τον Αστέρα B.C..

ROCKETS – GASTONE 36-70
(12-15, 23-27, 29-42, 36-70)

Οι Gastone κέρδισαν τους Rockets με 36-70, παίρνοντας τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με τους Gastone να προηγούνται με 4-10 με τον Καραλή και τον Πανδή, με τον Τσιρίδη να απαντά και τον Μπουγά με τον Κονδίλη να βοηθούν ώστε να πλησιάσει η ομάδα τους στο 12-13, για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο από το καλάθι του Περρή.

Στη 2η περίοδο οι Rockets προσπέρασαν, με τον Ευαγγελόπουλο και τον Μπουγά πήγαν στο 16-15 για να φέρει το ματς στο 19-15 με τρίποντο ο Γκιουλφέσης. Ο Τσιρίδης έκανε το 21-18, για να έρθουν ο Πανδής με τον Γεωργαντή και να γράψουν το 21-23 για τους Gastone που έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 23-27 από το καλάθι του Μόντι.

Στην 3η περίοδο ο Πάλλας με τρίποντο και ο Αντωνίου με τον Καραλή έφεραν το ματς στο 26-37 μετά το καλάθι του Τσάφου. Ο Μπουγάς σκόραρε ξανά, αλλά ο Μόντι έγραψε το 29-42 για την ομάδα του που είχε πια τον έλεγχο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραλής με τον Πανδή και τον Μόντι έφεραν το ματς στο 29-56, για να απαντήσουν ο Ευαγγελόπουλος με τον Τσάφο για το 33-56. Ο Μόντι με τον Ρήγα έφεραν το ματς στο 33-60 για να έρθει το τρίποντο του Γκιουλφέση για το 36-60. Το παιχνίδι έκλεισε από σερί 0-10 των Gastone, ο Γεωργαντής είχε 6 πόντους και ο Μόντι 4 για το τελικό 36-70.

Για τους νικητές ο Μόντι είχε 17 πόντους, ο Καραλής 16, ο Πανδής και ο Γεωργαντής από 9. Για τους Rockets ο Τσάφος είχε 7 πόντους.

Rockets (Γκιουλφέσης Γ.): Κονδίλης Β. 5, Κοντοθεοδώρου Ν., Μπουγάς Π. 6, Τσάφος Ν. 7, Γκιουλφέσης Β. 6 (2), Καλούδης Η., Μπότσιος Ν., Μαντούδης Α. 2, Τσιρίδης Σ. 6, Τσουμάκος Μ., Ευαγγελόπουλος Σ. 4.

Gastone (Περρής): Γεωργαντής Α. 9 (1), Πάλλας Π. 5 (1), Περρής Α. 4, Αντωνίου Α. 3 (1), Μόντι Β. 17 (1), Καραλής Γ. 16, Ρήγας Χ. 5, Πανδής Γ. 9, Κουζουβουνάς Χ. 2.

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ – ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ 48-39

(18-15, 24-25, 33-31, 48-39)

Ο ΟΦΗ Ηρακλείου κέρδισε με 48-39 τους Τριπόντιους, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-0 για τον ΟΦΗ Ηρακλείου με τον Πισιτέλη και τον Νικολαΐδη, για να απαντήσουν οι Τριπόντιοι με τρίποντα από τον Ράλλη και τον Τσαφαντάκη και να προσπεράσουν με 7-8. Όμως, ο Φιλίνης με τον Νικολαΐδη έφεραν το ματς στο 13-8 για να κάνει ο Φιλίνης το 16-10 και μετά το καλάθι του Καραδήμα ο ίδιος έφερε το ματς στο 18-12 για να κλείσει ο Τσαφαντάκης την περίοδο στο 18-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραδήμας μείωσε σε 18-17, ενώ ο ίδιος ήταν που έφερε την ομάδα του στο 19-21 λίγο μετά. Ο Πισιτέλης ισοφάρισε με τον Καραδήμα να φτάνει τους 8 συνεχόμενους πόντους για το 21-23. Ο Φιλίνης έφερε την ομάδα του στο 24-23, αλλά ο Μπρέμπος έκλεισε το ημίχρονο στο 24-25 για τους Τριπόντιους.

Στην 3η περίοδο ο Νικολαΐδης ήταν που σκόραρε για το 30-25, με τον Ράλλη να απαντά, αλλά τον Πισιτέλη να γράφει το 33-27. Οι Τριπόντιοι με τον Καραδήμα κατόρθωσαν να πλησιάσουν και πάλι, 33-31 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Νικολαΐδης με τον Πισιτέλη έφεραν το ματς στο 37-31, ενώ ο Βαφειάδης ήταν που με βολές έγραψε το 40-31 για την ομάδα του με 3:50 για το τέλος.

Το καλάθι του Νικολαΐδη ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 43-31, ενώ μετά την απάντηση του Χασόγια ο Φιλίνης με βολές έγραψε το 45-33. Ο Τραχάνης σκόραρε τρίποντο για το 45-36 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Νικολαΐδης απάντησε στα 12 δευτερόλεπτα για το 48-37, με το τελικό αποτέλεσμα να έρχεται από βολές του Καραδήμα.

Για τους νικητές ο Νικολαΐδης είχε 16 πόντους, ενώ ο Φιλίνης και ο Πισιτέλης από 14. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 15, ενώ ο Ράλλης 10.

ΟΦΗ Ηρακλείου (Λαμπρόπουλος Ι.): Καντάς Α., Πισιτέλης Ε. 14, Αλέξης Ν., Τσιολάκης Γ., Βαφειάδης Π. 3, Νικολαΐδης Θ. 16 (1), Φιλίνης Γ. 14 (1), Στεργιώτης Α., Γεωργόπουλος Δ., Λαμπρόπουλος Δ., Λαμπρόπουλος Τ. 1, Τζίκας Ν..

Τριπόντιοι (Παρλαβατζάς Α.): Τσαφαντάκης Δ. 6 (2), Καλορίτης Ν., Μπέης Α. 1, Μπρέμπος Ν. 2, Δημόγιορωγας Π., Γουλιέλμος Π., Καραδήμας Δ. 15, Χασόγιας Θ. 2, Χασιώτης Γ., Ράλλης Κ. 10 (1), Τραχάνης Δ. 3 (1).

DEVOTION – ATHENS CARPAZIERS 42-35
(8-5, 23-10, 30-19, 42-35)

Οι Devotion πήγαν στο 2-0 μετά το 42-35 επί των Athens Carpaziers σε ένα ματς που είχαν τον έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο. Μπήκαν στο παρκέ με τον Σιαννά Χ., τον Πανταζίδη και τον Σιαννά Γ. να γράφουν το 8-2, με τον Χατζηιωάννου να απαντά με τρίποντο για το 8-5 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σαραϊλής με τον Μαμάη έφεραν το ματς στο 14-5, για να απαντήσουν ο Χανίδης με τον Καλογερόπουλο για το 16-10. Όμως, οι Devotion με το τρίποντο του Σιαννά Χ. και τα καλάθια από Μαμάη και Σαραϊλή πήγαν στο 23-10 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Γούμενος μείωσε σε 25-14, για να φέρει ο Πανταζίδης τους Devotion στο 28-14. Ο Χατζηιωάννου με τον Γούμενο σκόραραν για το 28-18, αλλά από το καλάθι του Ιωάννου το δεκάλεπτο έκλεισε στο 30-19. Στην 4η περίοδο ο Μαμάης έφερε το ματς στο 33-21, με τους Athens Carpaziers να απαντούν με τον Γούμενο και τον Καλογερόπουλο για να μειώσουν σε 33-25 και να έρθει ο Λόντος για το 33-27. Μάλιστα, μετά το καλάθι του Λουκιπούδη, ο Καλογερόπουλος έφερε την ομάδα του στο 35-31.

Όμως, ο Πανταζίδης με τον Σαραϊλή σκόραραν για το 42-31 καθαρίζοντας τη νίκη, πριν ο Γούμενος κλείσει το ματς στο 42-35.

Για τους νικητές ο Πανταζίδης με τον Μαμάη είχαν από 10 πόντους και ο Σαραϊλής 8. Για τους Athens Carpaziers ο Γούμενος είχε 15 πόντους και ο Καλογερόπουλος 8.

Devotion (Σιαννάς Ν.): Σαραϊλής Γ. 8, Ιωάννου Σ. 2, Σιαννάς Χ. 2, Πανταζίδης Τ. 10 (1), Σιαννάς Γ. 6 (1), Καβακάκης Μ. 1, Λουκιπούδης Ν. 3, Μαμάης Δ. 10.

Athens Carpaziers (Καλογερόπουλος Γ.): Χανίδης Φ. 2, Καρκανιάς Σ., Καλογερόπουλος Γ. 8, Λόντος Γ. 2, Βασιλείου Ν. 2, Γούμενος Σ. 15, Χατζηιωάννου Κ. 6 (1).

ΣΟΥΒΛΕΗΚΕΡΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ B.C. 42-34
(11-9, 21-13, 36-23, 42-34)

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν τον Αστέρα B.C. με 42-34 σε ένα ματς που ήλεγξαν στην επανάληψη. Το παιχνίδι ξεκίνησε κλειστά, είχαμε 4 ισοπαλίες στο πρώτο δεκάλεπτο, Βλουτής και Τσίμπογλου έγραψαν το 4-4, ο Βουλέλλης με τον Κοκοτίνη το 6-6, ενώ ο Κουτσούμπας με τον Βάσσο έφεραν το ματς στο 9-9 πριν ο Τσίμπογλου κλείσει το δεκάλεπτο στο 11-9 για τους Σουβλέηκερς.

Στη 2η περίοδο ο Κοκοτίνης με τον Βάσση σκόραραν για το 15-9, με τον Αστέρα B.C. να απαντά με τον Φραγκάκη και τον Σταμούλη για το 17-13, όμως, ο Κοκοτίνης και ο Βάσσος ήταν που έκλεισαν το ημίχρονο στο 21-13 για την ομάδα τους.

Η διαφορά ανέβηκε στην επανάληψη, μετά το καλάθι του Κουρομιχελάκη για το 21-15, ο Τσίμπογλου με τρίποντο έφερε το ματς στο 24-15, ενώ ο Βάσσης έγραψε το 28-19. Ο Βουλέλλης απάντησε για το 28-21,αλλά ο Βάσσος με τον Μαστοράκη έγραψαν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της ομάδας τους, 32-21. Μετά την απάντηση του Ασβεστά, ο Κοκοτίνης έκλεισε την περίοδο στο 36-23.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου ο Βάσσος με τον Σταμπολτζή έφεραν το ματς στο 40-23 και τη μεγαλύτερη διαφορά για τους Σουβλέηκερς. Ο Αστέρας B.C. αντέδρασε, με τον Φραγκάκη και τον Κουρομιχελάκη μείωσε σε 40-27, για να κάνει το 40-29 ο Πρισιμιτζής και το καλάθι και φάουλ του Κουρομιχελάκη να φέρει το ματς με 3:23 για το τέλος στο 40-32. Ο Φραγκάκης με βολές έκανε το 40-34 στα 55 δευτερόλεπτα, αλλά το καλάθι του Βάσση έκρινε οριστικά τον αγώνα για τους Σουβλέηκερς.

Για τους νικητές ο Κοκοτίνης είχε 10 πόντους, ο Βάσσος και ο Τσίμπογλου από 9. Για τον Αστέρα B.C. ο Βουλέλλης είχε 8 πόντους και ο Κουρομιχελάκης 7.

Σουβλέηκερς (Βάσσης Μ.): Σταμπολτζής Β. 2, Βάσσης Μ. 6, Μαστοράκης Γ. 4, Κωστής Μ. 2, Τσίμπογλου Κ. 9 (1), Κοκοτίνης Δ. 10, Βάσσος Λ. 9, Μαυρομάτης Δ..

Αστέρας B.C. (Βουλέλλης Π.): Ασβεστάς Λ. 2, Βουλέλλης Π. 8, Βλουτής Δ. 5 (1), Σταμούλης Ν. 2, Φραγκάκης Η. 6, Κουρομιχελάκης Σ. 7, Πρισιμιτζής 2, Κοτσόμπας Ν. 2.

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – ΚΛΑΡΙΝΟΓΑΜΠΡΟΙ 61-33
(15-6, 25-12, 38-21, 61-33)

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 61-33 για να κάνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Κλαρινογαμπρούς να προηγούνται με 3-4 με τον Καμάρα και τον Καλλιτσάντση, για να απαντήσει ο Αλεβίζος για το 7-4. Μετά το καλάθι του Καμάρα, ο Νούκας με τον Κόκκορη και τον Μπούσουλα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 15-6 για τους Στιγκιντριακούς.

Στη 2η περίοδο ο Καλλιτσάντσης έφερε το ματς στο 15-8, για να απαντήσουν οι Σιτγκιντριακοί με τον Καρανδρέα, τον Μιχαηλίδη και τον Γρυπάρη για το 25-10, πριν ο Διαμαντόπουλος Δ. κλείσει το ημίχρονο στο 25-12. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Καμάρα μείωσε σε 26-14, ενώ ο Χαντόπουλος με τον Γράψα έφεραν το ματς στο 31-16. Ο Καλλιτσάντσης με τρίποντο μείωσε σε 31-19, με τον Μιχαηλίδη και τον Καρανδρέα να κάνουν το 36-19 και τον Κόκκορη το 38-19, για να κλείσει ο Κουρεμένος την περίοδο στο 38-21.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κτενίδης με τον Μιχαηλίδη και τον Αλεβίζο έφεραν το ματς στο 44-22, με τους Κλαρινογαμπρούς να απαντούν με τον Καμάγα για το 46-36. Ο Αλεβίζος σκόραρε ξανά, αλλά ο Καλλιτσάντσης απάντησε με τρίποντο για το 48-29, πριν ο Χαντοπουλος με τον Γρυπάρη φέρουν το ματς στο 55-31. Ο Μπούσουλας με τον Κυριαθόπουλο σκόραραν για το 60-31, με τον Διαμαντόπουλο Δ. να κλείνει τον αγώνα στο 61-33.

Για τους νικητές ο Αλεβίζος με τον Χαντόπουλο είχαν από 10 πόντους, ενώ ο Μιχαηλίδης 9. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Καμάρα με τον Καλλιτσάντση είχαν από 12 πόντους.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Κυριαθόπουλος Κ. 3 (1), Μπούσουλας Μ. 4, Διαμαντόπουλος Σ. 1, Γρυπάρης Θ. 5, Αλεβίζος Δ. 10, Καρανδρέας Κ. 6, Χαντόπουλος Θ. 10, Γράψας Α. 2, Κόκκορης Θ. 4, Μιχαηλίδης Ι. 9, Νούκας Δ. 5, Κτενίδης Γ. 2.

Κλαρινογαμπροί (Μερσάκης Α.): Διαμαντόπουλος Δ. 4, Μερτίκας Π., Μπενόπουλος Ν., Γυπαράκης Κ. 2, Μπούκης Φ., Γυπαράκης Γ., Καμάρα Δ. 12, Κουρεμένος Γ. 3, Τζουνάκος Θ., Καλλιτσάντσης Χ. 12 (2).