Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Ρεμπελιακό, Victorious!

Νίκες για Ρεμπελιακό, Victorious!

Οι Victorious συνέχισαν θεαματικά στον Α όμιλο του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διρογανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης μετά τη νίκη τους με 79-39 επί της Oklaχώμα Thunder για την 3η αγωνιστική. Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 75-66 την Alondra B.C., ενώ οι εBEERοι έκαναν την πρώτη τους νίκη, 56-51 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων. Οι C-Drifters κέρδισαν με 56-44 τον Ιχθύ, ενώ η Allsafe B.C. επικράτησε με 61-47 των Σφυριών.

εBEERοι – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 56-51
(14-19, 33-29, 44-49, 56-51)

Οι εBEERοι κέρδισαν τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με 56-51 για την πρώτη φετινή τους νίκη. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων, με τον Συκαρά και τον Τσικρικά, για να απαντήσουν οι εBEERοι με τον Ηλιάκη. Ο Κολιός έφερε το ματς στο 5-9, με τους εBEERους να ισοφαρίζουν με τον Φιλακουρίδη. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κράτησαν τον έλεγχο, δύο τρίποντα από τον Κοσμίδη έφεραν το ματς στο 9-18 για την ομάδα του. Ο Γκούσκος Δ. απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Γκουσκος Μ. μείωσε σε 14-19 στο δεκάλεπτο.

Ο Γιανίκας ψαλίδισε ακόμα περισσότερο τη διαφορά του αγώνα, με τον Ζώτο, στη πρώτη φετινή του εμφάνιση, να ισοφαρίζει το ματς σε 19-19. Ο Γκούσκος Μ. έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 21-20, ενώ ο Ηλιάκης έγραψε το 23-20. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων απάντησαν με τον Κολιό για να μειώσουν σε 25-24, με τον Κολιό να γράφει και τρίποντο για το 25-27 της ομάδας του και να ξανασκοράρει για το 25-29. Οι εBEERοι αντέδρασαν, με τον Κολυβά και τον Γκούσκο Μ. ισοφάρισαν, ενώ ο Κολλάς ήταν που τους βοήθησε να κλείσουν το ημίχρονο στο 33-29.

Στην επανάληδη οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων μπήκαν με σερί 0-7 από τον Κοσμίδη, σερί που έφερε το ματς στο 33-36. Οι εBEERοι με τον Ηλιάκη και τον Κολλά απάντησαν και προσπέρασαν, ενώ ο Κολυβάς έκανε το 39-36. Ο Κολιός με τον Τσικρικά σκόραραν για το 41-42 της ομάδας τους, με τον Ηλιάκη να απαντά με τρίποντο, αλλά τον Κοσμίδη και τον Κολιό να γράφουν το 44-49 στο τέλος της περιόδου.

Οι εBEERοι, με πολύ καλή άμυνα στην 4η περίοδο κράτησαν τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων μόλις στους 2 πόντους στο δεκάλεπτο, ένα καλάθι από τον Τσικρικά, για να πάρουν εν τέλει τη νίκη. Ισοφάρισαν το ματς με βολές από τον Γκούσκο Μ. και τρίποντο του Κολλά, ενώ προσπέρασαν με βολές του Ηλιάκη, 51-49. Ο ίδιος ήταν που έκανε το 53-49, ενώ μετά την απάντηση του Τσικρικά, ξανά ο Ηλιάκης σκόραρε για το 56-51. Οι εBEERοι έβγαλαν όσες άμυνες χρειάστηκε στην περίοδο και πήραν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 23 πόντους, ο Κολλάς 9, ο Γκούσκος Μ. 8. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Κολιός είχε 20 πόντους, ο Κοσμίδης 19 και ο Τσικρικάς 9.

εBEERοι (Ζώτος Χ.): Γκούσκος Δ. 3 (1), Γκούσκος Μ. 8, Γιανίκας Γ. 2, Κολλάς Γ. 9 (1), Ηλιάκης Β. 23 (1), Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 4, Φιλακουρίδης Μ. 3, Κολυβάς Ν. 4.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων (Συκαράς Γ.): Γκλιάτης Σ., Κολιός Δ. 20 (2), Κοσμίδης Η. 29 (3), Τσικρικάς Γ. 9, Παντελάκης Ε., Συκαράς Γ. 2, Μαυρογιάννης Β. 1, Μαυροειδής Γ., Καλαλές Π., Τσάτοβ Γ., Ντούρος Γ., Παπαθανασίου Α..

VICTORIOUS – OKLAΧΩΜΑ THUNDER 79-39
(13-9, 33-15, 59-29, 79-39)

Οι Victorious κέρδισαν την Oklaχώμα Thunder με 79-39 για να συνεχίσουν αήττητοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 από τον Θεοδωρόπουλο μετά τις βολές του Πούλιου, για να απαντήσει ο Παπανίκος για το 5-4. Οι Victorious πήγαν στο 11-4 με τον Χριστδουλόπουλο και τον Χαλκίδη, για να απαντήσει η Oklaχώμα Thunder με τον Παντρευτάκη για το 11-9 και να κλείσει η περίοδος στο 13-9 από τον Παγουλάτο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παντελής με τον Χρηστιά ισοφάρισαν τον αγώνα σε 13-13, αλλά ακολούθησε ένα σερί 18-0 από τους νικητές, που καθάρισε το ματς. Ο Τσιάκας με τον Τσιότσιο πήγαν το ματς ως το 23-13, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Καρδαρά να γράφουν το 29-13 και τον Μπουρδανιώτη το 31-13. Το σερί διέκοψε ο Χαρίδημος, με τον Μπουρδανιώτη να κλείνει το ημίχρονο στο 33-15.

Στην επανάληψη ο Θεοδωρόπουλος έφερε το ματς στο 36-15, με τον Χαρίδημο να απαντά για το 36-17. Οι Victorious πήγαν με τρίποντα από τους Χριστοδουλόπουλο και Θεοδωρόπουλο στο 44-23, την ώρα που ο Παπανίκος σκόραρε για την Oklaχώμα Thunder. Ο Θεοδωρόπουλος με τον Τσιότσιο έφεραν το ματς στο 51-23, με τον Μουσινούδη να απαντά για το 51-27. Ο Μπουρδανιώτης σκόραρε και ο Τσάπαλος Μ. με περίτεχνη ενέργεια έφερε το ματς στο 55-29, πριν ο Παγουλάτος κλείσει το δεκάλεπτο στο 59-29.

Στην 4η περίοδο ο Χρηστιάς με τον Παντελή σκόραραν για το 59-33, με τον Ιωαννίδη και τον Καραμπάτσο να πηγαίνουν το σκορ στο 66-33. Ο Τσάπαλος Μ. απάντησε, ο Θεοδωρόπουλος σκόραρε ξανά, όπως για το 73-39 μετά το καλάθι του Πετρόπουλου. Δύο τρίποντα από τον Χριστοδουλόπουλο και τον Χαλκίδη ήταν που έκλεισαν το ματς στο 79-39.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 23 πόντους, ο Τσιότσιος 11, ο Χριστοδουλόπουλος 10 και ο Μπουρδανιώτης 9. Για την Oklaχώμα Thunder ο Μουσινούδης και ο Παπανίκος είχαν από 7.

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Τσιάκας Θ. 5, Μπουρδανιώτης Θ. 9, Αντωνίου Γ., Καραμπάτσος Σ. 5, Ρατσιάτος Σ., Καρδαράς Τ. 3 (1), Ιωαννίδης Δ. 3 (1), Χαλκίδης Σ. 6 (1), Τσιότσιος Χ. 11 (1), Θεοδωρόπουλος Κ. 23 (3), Χριστοδουλόπουλος Μ. 10 (2), Παγουλάτος Β. 4.

Oklaχώμα Thunder (Μουσινούδης): Πετρόπουλος Π. 2, Παναγιωτόπουλος Κ., Ισαάκ Φ., Λιάβαρης Χ., Χαρίδημος Τ. 4, Παπανίκος Θ. 7, Παντρευτάκης Χ. 4, Παντελής Δ. 4, Χρήστιας Α. 4, Τσάπαλος Μ. 5, Μουσινούδης Β. 7, Πούλιος Β. 2, Αρβανιτάκης Ν..

C-DRIFTERS – ΙΧΘΥΣ 56-44
(17-4, 28-18, 43-35, 56-44)

Οι C-Drifters κέρδισαν με 56-44 τον Ιχθύ για να παραμείνουν αήττητοι στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με τον Γκαντόλια και τον Γκότση να γράφουν το 5-2 για να απαντήσει ο Τσιφλίδης για το 5-4. Οι C-Drifters έλεγξαν απόλυτα το δεκάλεπτο, ο Κουτσοβασίλης με δύο τρίποντα, ο Κουτέλας Χ. και ο Ξενόφος έφεραν το ματς στο 15-4, για να κλείσει την περίοδο στο 17-4 ο Μπιράκος.

Στη 2η περίοδο ο Κραουνάκης μείωσε σε 19-8 πριν ο Τσιφλίδης κάνει το 20-10. Οι C-Drifters με τον Ξενόφο πήγαν στο 23-11, για να απαντήσει με τρίποντο ο Σκορδίλης. Ο Γκότσης με 5 πόντους έφερε την ομάδα του στο 28-14, αλλά ο Κραουνάκης με τον Φυλαχτού έκλεισαν το ημίχρονο στο 28-18.

Στην 3η περίοδο ο Κραουνάκης έφερε το ματς στο 28-20, με τον Μπιράκο να απαντά για το 30-20. Ο Ξενόφος έγραψε το 32-21, με τον Κραουνάκη και τον Φυλαχτού να σκοράρουν για το 33-26. Μετά το καλάθι του Κονδύλη για το 36-30 ο Κουτέλας Π. σκόραρε για να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 πόντους, με τον Γκότση να φέρνει το ματς στο 40-30. Ο Φυλαχτού με τον Δασκαλάκη απάντησαν και πάλι, 41-35, αλλά από τον Γκότση η περίοδος έκλεισε στο 43-35.

Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Κανελάτου έφερε το ματς στο 43-38, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Γκαντόλιας. Ο Ιχθύς έριξε τη διαφορά ξανά, αφού ο Δασκαλάκης με τον Κανελάτο σκόραραν για το 46-43, αλλά ο Κουτέλας Χ. με τον Γκότση απάντησαν για το 51-43 και την ανάσα για τους C-Drifters. Ο Γκαντόλιας με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στους 10 πόντους, 54-44 και ο ίδιος λίγο μετά έγραψε το τελικό 56-44.

Για τους νικητές ο Γκότσης είχε 16 πόντους, ο Κουτσοβασίλης 9. Για τον Ιχθύ ο Κραουνάκης είχε 14 πόντους και ο Φυλαχτού 7.

C-Drifters (Γαλαίος Π.): Ξενόφος Μ. 6, Κουτέλας Χ. 5, Κουτέλας Π. 2, Μπιράκος Γ. 6, Γκαντόλιας Δ. 11 (2), Κουτσοβασίλης Γ. 9 (2), Γκότσης Μ. 16, Τρίαντος Α. 1, Κατσαρής Β., Καραμήτσος Π..

Ιχθύς (Γεωργάκης Α., Ζωγράφος Ν.): Κανελάτος Ν. 6 (2), Δασκαλάκης Α. 4, Σκορδίλης Χ. 4 (1), Βασιλόπουλος Ν., Κονδύλης Δ. 3, Κραουνάκης Β. 14, Φυλακτού Γ. 7 (1), Τσιφλίδης Δ. 6.

ALONDRA B.C. – ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ 66-75
(7-20, 30-51, 48-66, 66-75)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 66-75 την Alondra B.C., πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Το ματς ξεκίνησε με τον Ντούσια να γράφει το 1-5 για να απαντήσει ο Κούβας για την Alondra B.C.. Ο Λαρεντζάκης πέτυχε τρίποντο, ο Λουκάς απάντησε, με τον Ρεμπελιακό να τρέχει σερί 0-10 με τον Σαρρή, τον Λαρεντζάκη και τον Φλώκαλη ως το 5-18. Το διέκοψε το καλάθι του Παπαγεωργίου, με τον Φλώκαλη να κάνει το 7-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ντούσιας έφερε το ματς στο 7-22, με τον Γραββάνη να απαντά με τρίποντο για το 12-22. Ο Ντούσιας με τον Φλώκαλη έφεραν τον αγώνα στο 12-27, με την Alondra B.C. να παίρνει κι άλλο τρίποντο, από τον Παπαγεωργίου, για το 17-27. Ο Ασηκάμος έγραψε το 19-29, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με τον Καρρά και τον Κοντογεώργη για το 21-35. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε το ματς στο 23-38, με τον Σαρρή και τον Λαρεντζάκη να γράφουν το 24-42. Ο Κούβας απάντησε για το 26-42, ο Παντελάκης έκανε το 28-44, με τον Ρεμπελιακό να γράφει τρίποντο με τον Κοντογεώργη για το 30-49 πριν ο Ντούσιας κλείσει το ημίχρονο στο 30-51.

Στην 3η περίοδο ο Λαρεντζάκης σκόραρε για το 30-53, με τον Παντελάκη και τον Κούβα να απαντούν για το 37-54. Ο Ντούσιας με τον Κοντογεώργη απάντησαν για το 37-58 για να κάνει ο Λουκάς με 5 πόντους το 42-58 και ο Παπαγεωργίου το 44-59. Ο Ρεμπελιακός πήγε με τον Καρρά και τον Κοντογεώργη στο 44-66 πριν το δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε από τον Παπαγεωργίου στο 48-66.

Στην 4η περίοδο ο Σαρρής ανέβασε δυο φορές τη διαφορά στους 20 πόντους, 48-68 και 50-70, με τον Λουκά και τον Παπαγεωργίου να απαντούν και τον Γραββάνη με τρίποντο να φέρνει το ματς στο 58-71. Ο Ασημάκος έγραψε το 60-72, με τη διαφορά να πέφτει στους 10 πόντους από τον Κούβα. Ο Ρεμπελιακός με βολές από τον Λαρεντζάκη (3/6 στο τέλος του ματς) έφτασε ως το 62-74, με τον Γιαννατσή να μειώνει στο φινάλε σε 66-75 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Λαρεντζάκης είχε 19 πόντους, ο Ντούσιας 14, ο Σαρρής 14, ο Κοντογεώργης 11, Καρράς 9 και ο Φλώκαλης 8.

Alondra B.C.: Ρέμπας Π., Ασημάκος Β. 8, Παπαγεωργίου Γ. 16 (1), Γραββάνης Γ. 6 (2), Λουκάς Μ. 15 (1), Παπαδάκης Ε., Παντελάκης Π. 4, Κούβας Β. 13, Ξενάκης Γ., Γιαννατσής Γ. 4, Καλός Ν..

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Ντούσιας Σ. 14, Σαρρής Π. 14, Κοντογεώργης Α. 11 (1), Λαρεντζάκης Β. 19 (2), Φλώκαλης Σ. 8, Καρράς Χ. 9.

ΤΑ ΣΦΥΡΙΑ – ALLSAFE B.C. 47-61
(13-26, 22-40, 35-54, 47-61)

Η Allsafe B.C. κέρδισε με 47-61 τα Σφυριά ελέγχοντας το παιχνίδι από το ξεκίνημα. Το ματς άνοιξε με τον Τσίτο να γράφει το 3-2, για να απαντήσει η Allsafe B.C. για το 3-9 από τον Σαντικτσή, τον Τζεντάκο και τον Σκοπελίτη. Ο Κοτσαμπάς μείωσε σε 5-9, για να πλησιάσουν τα Σφυριά σε 9-11 με τον Σιαμαντά. Η Allsafe B.C. απάντησε με τον Σκοπελίτη και τον Σαντικτσή για σερί 0-11 ως το 9-22. Το σερί διέκοψε ο Μαμάκος, με τον Σκοπελίτη να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά, 11-26, πριν το δεκάλεπτο κλείσει από τον Κοτσαμπά, 13-26.

Στη 2η περίοδο ο Σκοπελίτης έφερε το ματς στο 13-29, με τα Σφυριά να απαντούν με τον Μαμάκο και τον Τσούκα για το 20-29. Ο Σκοπελίτης με τον Βλαχαδάμη έφεραν το ματς στο 20-33, ενώ μετά την απάντηση του Κοτσαμπά, ο Σκοπελίτης με τον Χρυσούλα έκλεισαν το ημίχρονο στο 22-40 για την ομάδα τους.

Στην επανάληψη ο Γιαγλόγλου έφερε το ματς στο 24-44, με τον Τσίτο και τον Κοτσαμπά να απαντούν για το 32-44. Ο Χρυσούλας με τον Σαντικτσή σκόραραν για το 32-48, τα Σφυριά μείωσαν με τον Κοτσαμπά στους 13, αλλά δύο τρίποντα από Σκοπελίτη και Σαντικτσή έγραψαν το 35-54 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Allsafe B.C.ο Κοτσαμπάς συνέχισε να είναι μόνιμη απειλή, σκόραρε για το 40-54, με τον Αθανασίου να απαντά και τον Σκοπελίτη να κάνει το 40-59. Ο Μαμάκος με τον Κοτσαμπά έφεραν το ματς στο 44-59, για να απαντήσει ο Σταυρόπουλος και να τελειώσει το ματς από τον Τσίτο στο 47-61.

Για τους νικητές ο Σκοπελίτης είχε 28 πόντους, ο Σαντικτσής και ο Χρυσούλας από 9. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 29 πόντους και ο Μαμάκος 9.

Τα Σφυριά (Σαμέρας Κ.): Σακούτης Δ., Ζουμπορλής Δ., Συριώτης Ι., Σαμέρας Κ., Χατζής Γ., Σιαμαντάς Τ. 2, Μαμάκος Π. 9, Τσίτος Σ. 4, Τσούκας Α. 3 (1), Χρυσαΐτης Χ., Κοτσαμπάς Ε. 29 (2), Λιβάνιος Ε..

Allsafe B.C. (Βλαχαδάμης Σ.): Μπαλής Θ., Σταυρόπουλος Σ. 2, Σπαλιάρας Δ. 2, Χρυσούλας Χ. 9, Γεωργακόπουλος Α., Τζανετάκος Β. 2, Αθανασίου Σ. 3 (1), Σαντικτσής Κ. 9 (1), Σκοπελίτης Κ. 28 (2), Χρυσούλας Π., Γιαγλόγλου Γ. 4, Βλαχαδάμης Σ. 2.

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …