Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Alondra B.C., εBEERους!

Νίκες για Alondra B.C., εBEERους!

Η Alondra B.C. κέρδισε με 60-59 την Allsafe B.C., παρά την προσπάθεια του Σκοπελίτη, για την 9η αγωνιστική του Α ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι εBEERοι πέτυχαν μεγάλη νίκη επί της Victorious με 69-47, ενώ ο Ρεμπελιακός συνέχισε αήττητος μετά το 109-44 επί της Losvos. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων νίκησαν τα Σφυριά με 70-65, ενώ οι C-Drifters επικράτησαν με 59-36 της Oklaχώμα Thunder.

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – LOSVOS 109-44
(24-9, 62-18, 82-27, 109-44)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 109-44 τη Losvos ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του. Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του Μακρή, για να απαντήσουν ο Σαρρής με τον Καρρά και τον Πλεξουσάκη για το 10-3 του Ρεμπελιακού. Μετά το καλάθι του Αθανασίου ο Ρεμπελιακός πήγε στο 19-5 με τον Τουλικάρογλου και τον Πλεξουσάκη. Ο Σώκετ με τον Κυρηνίδη απάντησαν, για να κλείσει από τον Πλεξουσάκη το δεκάλεπτο στο 24-9.

Στη 2η περίοδο ο Φρουσκλιάς σκόραρε για το 26-11, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με τρίποντα των Σαρρή και Λαρεντζάκη, για να έρθει ο Κοντογεώργης με 6 πόντους για το 38-11. Ο Ράπτης έφερε το ματς στο 38-14, αλλά ο Ρεμπελιακός απάντησε με νέο σερί, 11-0 από τον Καρρά, τον Πλεξουσάκη και τον Κοντογεώργη, 49-14. Με τον Ράπτη και τον Κυρηνίκη η Losvos έφτασε στο 51-18, για να απαντήσει ο Ρεμπελιακός με νέο 11-0, ο Ντούσιας με τον Τουλικάρογλου και τον Καρρά έκλεισαν το ημίχρονο στο 62-18.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός με τον Κοντογεώργη πήγε στο 66-18, με τον Σώκετ και τον Χαμορούσο να απαντούν για να φέρει το ματς στο 66-25 ο Βέργας. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με σερί 16-0, ο Σαρρής είχε 7 πόντους, με τον Κοντογεώργη και τον Καρρά έγραψαν το 82-25 πριν ο Σώκετ κλείσει την περίοδο στο 82-27. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τουλικάρογλου με τον Ντούσια έφεραν το ματς στο 90-29 μετά το καλάθι του Φρουσκλιά, για να απαντήσει ο Σώκετ με 5 πόντους για το 93-35. Ο ίδιος έκανε το 95-38 για να έρθει το 95-40 από τον Χαμορούσο. Πλεξουσάκης και Τουλικάρογλου έφεραν το ματς στο 101-40 με τον Κοντογεώργη να σκοράρει για το 107-40, για να κλείσουν το ματς ο Κυρηνίδης με τον Βέργα στο 109-44.

Για τους νικητές ο Τουλικάρογλου με τον Κοντογεώργη είχαν από 20 πόντους, ο Σαρρής 18, ο Πλεξουσάκης με τον Καρρά από 17, ενώ ο Ντούσιας είχε 12. Για την Losvos ο Σώκετ είχε 14 πόντους και ο Κυρηνίδης 7.

Ρεμπελιακός: Ντούσιας Σ. 12 (1), Πλεξουσάκης Κ. 17, Κοντογεώργης Α. 20, Λαρεντζάκης Β. 5 (1), Τουλικάρογλου 20 (2), Σαρρής Π. 18 (3), Καρράς Χ. 17 (2).

Losvos (Αθανασίου Σ.): Φρουσκλιάς Μ. 5, Μακρής Θ., Κυρηνίδης Ι. 7, Ζαραφωνίτης Δ., Αθανασίου Σ. 2, Ράπτης Δ. 4, Χαμορούσος Γ. 5, Μακρής Τ. 3 (1), Βέργας Δ. 4, Σώκετ Α. 14 (2).

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ – ΤΑ ΣΦΥΡΙΑ 70-65
(19-21, 37-28, 49-48, 70-65)

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν τα Σφυριά με 70-65 με τον Βασιλείου να είναι ασταμάτητος. Το ματς ξεκίνησε με 0-5 από τον Μαμάκο και τον Τσούκα για τα Σφυριά, για να απαντήσουν ο Βασιλείου με τον Παπαπροκοπίου για το 7-7. Στο 9-9 έφερε το ματς ο Βασιλείου, με τον Κοτσαμπά και τον Τσίτο να απαντούν για το 9-14 της ομάδας τους. Τα Σφυριά προηγήθηκαν με 11-16 με τον Κοτσαμπά, ενώ μετά την απάντηση του Συκαρά, ο Σαμέρας τα έφερε στο 13-19. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων αντέδρασαν, ο Παπαπροκοπίου με τον Βασιλείου τους βοήθησαν ως το 17-19 μετά το τρίποντο του Σαμέρα, για να κλείσει η περίοδος από Βασιλείου και Κοτσαμπά στο 19-21.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαπροκοπίου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 23-21, ενώ ο Σαρικάκης με τρίποντο έφερε το ματς στο 26-21 και μετά στο 28-23. Ο Κοτσαμπάς απάντησε με τρίποντο και ο Μαμάκος ισοφάρισε τον αγώνα σε 28-28, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με σερί 9-0 από τους Παλαίμαχους, ο Βασιλείου με τον Παπαθανασίου έφεραν το ματς στο 37-28. Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε από τον Βασιλείου πάνω από τους 10 πόντους, 39-28, με τα Σφυριά να απαντούν με τον Χατζή και τον Χαραλάμπους, για να μειώσει σε 41-36 ο Σαμέρας με 4 πόντους. Ο Βασιλείου συνέχισε για το 45-36, με τον Κοτσαμπά και τον Μαμάκο να απαντούν, για το 46-44. Ο Βασιλείου απάντησε, με τον Χαραλάμπους να κρατά την ομάδα του κοντά και να κλείνει την περίοδο στο 49-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βασιλείου έφερε το ματς στο 51-48, με τον Σιαμαντά να ισοφαρίζει με τρίποντο. Ο Βασιλείου είχε ένα προσωπικό 6-0 για το 57-51, ενώ με 2/2 βολές έγραψε το 59-52 φτάνοντας τους 28 από τους τελευταίους 29 πόντους της ομάδας του από το 30-28 και ύστερα. Ο Κοτσαμπάς απάντησε με δικό του σερί για να φέρει με 8 μαζεμένους πόντους το ματς στο 50-60 για το προσπέρασμα των Σφυριών. Όμως, το τρίποντο του Συκαρά έγραψε το 62-60, με τον ίδιο και τον Μαυροειδή να στέλνουν τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με βολές στο 66-60. Ο Κοτσαμπάς απάντησε με 5/6 βολές για το 66-65, αλλά ο Βασιλείου με τον Συκαρά από τη γραμμή έφεραν το ματς στο 70-65 για τη νίκη της ομάδας τους.

Για τους νικητές ο Βασιλείου είχε 42 πόντους, ο Παπαπροκοπίου 9 και ο Συκαράς 8. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 30 πόντους, ο Σαμέρας 10 και ο Μαμάκος 9.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων (Συκαράς Γ.): Σαρικάκης Γ. 6 (1), Παντελάκης Ε., Κοσμίδης Η., Παπαπροκοπίου Δ. 9, Καλαλές Π., Μαυροειδής Γ. 2, Βασιλείου Α. 42 (3), Τσάτοβ Γ., Συκαράς Γ. 8 (1), Παπαθανασίου Α. 3.

Τα Σφυριά (Σπηλιωτακόπουλος Α.): Σιαμαντάς Τ. 3 (1), Τσούκας Α. 3 (1), Συριώτης Ι., Σαμέρας Κ. 10 (1), Μαμάκος Π. 9, Χατζής Γ. 2, Τσιτός Σ. 2, Χαραλάμπους Α. 6, Χρυσαΐτης Χ., Κοτσαμπάς Β. 30 (2), Λιβάνιος Σ..

OKLAΧΩΜΑ THUNDER – C-DRIFTERS 36-59
(9-9, 19-24, 28-39, 36-59)

Οι C-Drifters κέρδισαν την Oklaχώμα Thunder με 36-59. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-3 από τα καλάθια του Δαββέτα, για να απαντήσει ο Κουτσοβασίλης για το 7-6. Μετά το καλάθι του Χαρίδημου, ο Ξενόφος Μ. ήταν που έφερε το ματς στο 9-9 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κουτσοβασίλης σκόραρε για το 9-12, με τον Τσάπαλο Φ. να απαντά και τον Δαββέτα να φέρνει την Oklaχώμα Thunder μπροστά με 15-14. Μετά τα καλάθια από Ξενόφο Ν. και Γκαντόλια για το 15-18, η Oklaχώμα Thunder πέρασε ξανά στο σκορ, ο Σαρρής με τον Χρηστιά έγραψαν το 19-18. Όμως, με τον Κουτσοβασίλη οι C-Drifters έκλεισαν το ημίχρονο στο 19-24.

Στην επανάληψη ο Χρηστιάς μείωσε σε 21-24, με τον Κουτέλα Χ. να απαντά. Ο Τσάπαλος Φ. με τον Δαββέτα έφεραν το ματς στο 25-27, για να έρθουν ο Κουτέλας Π. με τον Κουτέλα Χ. για το 25-32 της ομάδας τους. Ο Χαρίδημος απάντησε με τρίποντο, αλλά ένα 0-7 από τους C-Drifters στο τέλος της περιόδου από Κουτσοβασίλη και Ξενόφο Μ. έγραψε το 28-39 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς.

Στο 4ο δεκάλεπτο και μετά το καλάθι του Πούλιου που μείωσε, ο Γκαντόλιας με τον Κουτσοβασίλη και τον Ξενόφο Μ. έτρεξαν σερί 0-9 για το 30-50. Ο Παπανίκος το διέκοψε, με τον Σαρρή να μειώνει σε 34-52 ύστερα από το καλάθι του Γκότση. Ο Πιεράκος με τον Τρίαντο ήταν που έγραψαν το 34-59, για να κλείσει τον αγώνα ο Σαρρής.

Για τους νικητές ο Κουτσοβασίλης είχε 21 πόντους και ο Γκαντόλιας 9. Για την Oklaχώμα Thunder ο Δαββέτας είχε 12 πόντους.

Oklaχώμα Thunder (Τσάπαλος Φ.): Πετρόπουλος Π., Σαρρής Γ. 6, Πουραζής Σ., Αρβανιτάκης Ν., Χαρίδημος Τ. 5 (1), Παπανίκος Θ. 2, Τσάπαλος Φ. 5 (1), Χρηστιάς Α. 4, Δαββέτας Θ. 12 (2)Πούλιος Β. 2.

C-Drifters (Γαλαίος Π.): Ξενόφος Μ. 6, Καραμήτσος Π. 1, Κουτέλας Χ. 4, Κουτέλας Π. 4, Κουτσοβασίλης Γ. 21 (4), Μπιράκος Γ. 4, Γκαντόλιας Δ. 9, Ξενόφος Ν. 2, Γκότσης Μ. 5, Τρίαντος Α. 3 (1), Κατσάρης Β., Τσέρτος Φ..

ALONDRA B.C. – ALLSAFE B.C. 60-59
(16-18, 25-33, 43-44, 60-59)

Η Alondra B.C. κέρδισε με 60-59 την Allsafe B.C. μετά από σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του και παρά τις προσπάθειες του Σκοπελίτη. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 από τον Παπαγεωργίου για την Alondra B.C., με τον Σκοπελίτη και τον Σαντικτσή να απαντούν για το 9-9 μετά το τρίποντο του Παντελάκη, για να φέρει ο πρώτος μπροστά την ομάδα του με 9-11. Ο Κουβάτσος μείωσε σε 12-13, με τον Σκοπελίτη να συνεχίζει (15 πόντοι στο δεκάλεπτο) για το 12-16, για να μειώσει ο Ξενάκης και Σκοπελίτης και Κουβάτσος να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 16-18.

Στη 2η περίοδο ο Λουκάς με τρίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά για να κάνει ο Κούβας το 21-18. Ο Σταυρόπουλος απάντησε και ο Μπαλής με τρίποντο έγραψε το 21-23, πριν ο Σκοπελίτης με τον Σταυρόπουλο φέρουν το ματς στο 23-28. Ο Λουκάς μείωσε σε 25-28, με τον Σταυρόπουλο και τον Σαντικτσή να κλείνουν το ημίχρονο στο 25-33. Στην επανάληψη ο Κούβας μείωσε σε 27-33 με τον Λουκά να γράφει το 29-34. Ο Σαντικτσής απάντησε, ο Παντελάκης έφερε το ματς στο 33-38, με τον Σκοπελίτη να γράφει το 33-40. Ο Παπαγεωργίου με τον Παντελάκη μείωσαν σε 38-40, ο Σκοπελίτης κράτησε μπροστά την ομάδα του, με τον Παπαγεωργίου να μειώνει με τρίποντο στο τέλος της περιόδου, 43-44.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαγεωργίου έφερε μπροστά την ομάδα του με 45-44 για να κάνει ο Κούβας το 47-46 λίγο μετά. Το τρίποντο του Λουκά έγραψε το 50-46 με τον Παπαγεωργίου να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά, 52-46. Ο Σκοπελίτης απάντησε, με προσωπικό 0-7 έφερε το ματς με 5:16 για το τέλος στο 52-53. Μετά το καλάθι του Παπαγεωργίου, ο Σκοπελίτης με τρίποντο έγραψε το 54-56 φτάνοντας τους 20 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του. Οι βολές του Κούβα έφεραν το ματς στο 57-56 με 2:22 για το φινάλε, για να ισοφαρίσει ο Σταυρόπουλος. Ο Παντελάκης είχε 1/2 βολές στα 38 δευτερόλεπτα, με τον Σκοπελίτη να γράφει 2/2 δικές του μετά, για να έρθει ο Κουβάτσος στα 3 δευτερόλεπτα για το 60-59 με καλάθι και φάουλ, αστοχώντας στη βολή ώστε να μη δώσει χρόνο επίθεσης στην Allsafe B.C..

Για τους νικητές ο Παπαγεωργίου είχε 25 πόντους, ο Λουκάς 10, ο Κούβας 9 και ο Παντελάκης 8. Για την Allsafe B.C. ο Σκοπελίτης είχε 41 πόντους, ο Σαντικτσής 8 και ο Σταυρόπουλος 7.

Alondra B.C. (Γιαννατσής): Ρέμπας Π., Ξενάκης Γ. 2, Γραββάνης Γ., Λουκάς Μ. 10 (2), Παντελάκης Π. 8 (1), Κούβας Β. 9, Κουβάτσος Κ. 6, Παπαγεωργίου Γ. 25 (2).

Allsafe B.C. (Χρυσούλας Π.): Μπαλής Θ. 3 (1), Γεωργακόπουλος Α., Χρυσούλας Π., Σταυρόπουλος Δ. 7, Σκοπελίτης Κ. 41 (3), Σαντικτσής Ν. 8 (1). Βλαχαδάμης Σ..

εBEERοι – VICTORIOUS 69-47
(11-14, 30-18, 49-32, 69-47)

Οι εBEERοι πέτυχαν σημαντική νίκη, κερδίζοντας τη Victorious με 69-47, ελέγχοντας πλήρως το ματς μετά την 1η περίοδο. Εκεί, μετά το αρχικό 4-0 από Φιλακουρίδη και Γκούσκο Μ., ο Καραμπάτσος με τον Ιωαννίδη και τον Θεοδωρόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 4-9. Οι εBEERοι απάντησαν με τον Ηλιάκη για το 9-10, αλλά ο Χατζής με τον Καραμπάτσο κράτησαν μπροστά τη Victorious, 9-14, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Γκούσκο Δ..

Στη 2η περίοδο ο Κολλάς με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα στους εBEERους με 18-14, για να φέρει το ματς στο 20-14 ο Κανελλίδης. Η Victorious απάντησε με βολές του Θεοδωρόπουλου, αλλά δεν είχε σκορ και ο Κανελλίδης με τον Γκούσκο Μ. έφεραν τους εBEERους στο 26-16, πριν ο Σοφιανόπουλος με τον Κανελλίδη γράψουν το 30-16, για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-18 ο Καραμπάτσος με το μοναδικό εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του στο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη το τρίποντο του Θεοδωρόπουλου μείως εσε 32-21, αλλά ήρθαν ο Δουκλιάς με τον Ηλιάκη να απαντήσουν για το 39-21. Μετά το καλάθι του Χαλκίδη, ο Ηλιάκης με τον Κολλά σκόραραν για το 43-23, ενώ ο Φιλακουρίδης με τον Γκούσκο Μ. ανέβασαν τη διαφορά στο 47-24. Η Victorious προσπάθησε να μειώσει, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Χατζή έφτασε ως το 47-30, για να απαντήσει ο Ηλιάκης και να κλείσει η περίοδος από τον Αγαπητίδη στο 49-32.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σοφιανόπουλος με τον Γκούσκο Μ. έγραψαν το 55-32, με τη Victorious να απαντά με τον Θεοδωρόπουλο και τον Καραμπάτσο για το 55-36. Όμως, οι εBEERοι ήλεγχαν το ματς και ο Κανελλίδης τους έφερε στο 57-36. Ένα 0-9 από τη Victorious την έφερε στους 12 πόντους, όταν ο Θεοδωρόπουλος και δύο τρίποντα από Ιωαννίδη και Χαλκίδη έγραψαν το 57-45. Όμως, οι εBEERοι δεν απειλήθηκαν, αφού με τον Κανελλίδη και 5 πόντους του Ηλιάκη έφτασαν στο 63-46, για να κάνει ο Κολλάς το 67-47 λίγο μετά και να κλείσει το ματς ο Ηλιάκης.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 21 πόντους, ο Γκούσκος Μ. 12, ο Κολλάς με τον Κανελλίδη από 10. Για τη Victorious ο Θεοδωρόπουλος είχε 14 πόντους, ο Καραμπάτσος 10 και ο Ιωαννίδης 9.

εBEERοι (Γκούσκος Δ.): Γκούσκος Δ. 2, Ηλιάκης Β. 21 (1), Γκούσκος Μ. 12, Κολλάς Γ. 10 (2), Κανελλίδης Π. 10, Φιλακουρίδης Μ. 4, Δουκλιάς Σ. 5, Σοφιανόπουλος Μ. 5, Ζώτος Χ..

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Αγαπητίδης Σ. 2, Χριστοδουλόπουλος Μ. 1, Καραμπάτσος Σ. 10, Ρατσιάτος Σ., Ιωαννίδης Δ. 9 (2), Χαλκίδης Σ. 5 (1), Θεοδωρόπουλος Κ. 14 (1), Χατζής Μ. 6 (1).