Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Έδειξε τα δόντια του στην Πόλη!

Έδειξε τα δόντια του στην Πόλη!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ ανά διαστήματα στην Κωνσταντινούπολη, με αποτέλεσμα να φύγει νικητής με 67-78 από την έδρα της Γαλατασαράι, σε ματς για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Με τρομερό 1ο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έθεσαν τις βάσεις της νίκης, άντεξαν στην κακή 3η περίοδο και στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο. Πρωταγωνιστές οι Πετγουέι, Λοτζέσκι, Ντάνστον, Σπανούλης για τον πρωταθλητή Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σε όλους μια πρόγευση από το πόσο ισχυρός είναι και φέτος, πιάνοντας πεντάλεπτο εκπληκτικής απόδοσης στην Πόλη απέναντι στη Γαλατασαράι. Κατάφερε από νωρίς να πάρει διψήφια διαφορά, σε μια πρώτη περίοδο που είχε εξαφανίσει πλήρως την αντίπαλό του, κάτι που επανέλαβε και στο 4ο δεκάλεπτο, όταν έκλεισε τον αγώνα με επιμέρους σκορ 2-12 στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στα τρίποντα, 47% το ποσοστό τους, 18% της Γαλατά, ενώ σούταραν με 88% στις βολές, 15/17, με τους Τούρκους να έχουν 22/31. Ήλεγξαν τα ριμπάουντ (30-31, με 8-7 τα επιθετικά), οι ασίστ ήταν 11-15 και τα λάθη 9-8.

Η ευκολία με την οποία έχασε ο Ολυμπιακός τη διαφορά στην 3η περίοδο δικαιολογείται από το πρώιμο της σεζόν, ενώ ο τρόπος που την πήρε στο ξεκίνημα, αλλά και η ευκολία με την οποία καθάρισε το ματς στο τέλος είναι δείγματα της δύναμής του.

Ο Μπαρτζώκας έκανε την έκπληξη στο ξεκίνημα βάζοντας τον Αγραβάνη στη βασική πεντάδα, με τον πιτσιρικά να στέκεται καλά στα 9 λεπτά που αγωνίστηκε στο ματς, δεδομένου ότι δεν έχει καθόλου εμπειρίες Ευρωλίγκας. Έκλεισε τον αγώνα με 2 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Ο Μαρκοϊσβίλι με καλάθι και φάουλ και ο Γκόρντον έγραψαν το 7-4, αλλά κάπου εκεί η Γαλατά παρέδωσε τα κλειδιά στον Ολυμπιακό, ο Ντάνστον έφεραν το ματς στο 7-15, για να κάνουν ο Λοτζέσκι με τον Σίμονς το 7-19 με σερί 0-15 του Ολυμπιακού. Το σερί διέκοψε ο Έρτσεγκ με 4/4 βολές, αλλά το τρίποντο του Σπανούλη έκλεισε την περίοδο στο 11-22, double score για τον Ολυμπιακό.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πετγουέι έφερε το ματς στο 12-25 με τρίποντο, ο Σλούκας έκανε το 17-30 με τον ίδιο τρόπο, ενώ άλλο ένα τρίποντο του Πετγουέι έγραψε το 19-33. Τη μεγαλύτερη διαφορά στον Ολυμπιακό έδωσε ο Ντάνστον με καλάθι και φάουλ για το 20-36, διαφορά που ισοφάρισε λίγο μετά ο Σπανούλης, 22-38, με τον Λοτζέσκι να γράφει το 28-42, για να κλείσει ο Τζαγουάι από τη γραμμή το πρώτο ημίχρονο, που ανήκε πλήρως στον Ολυμπιακό.

Στην επανάληψη, ο Τζαγουάι με τον Αρόγιο μπήκαν δυνατά και ο Ντάντλεϊ σιγοντάρισε για το 36-42. Ο Λοτζέσκι κράτησε με τρίποντο τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας, με τον Λο να κάνει στο 25ο λεπτό το 40-49. Ο Πετγουέι είχε 3/3 βολές για το 42-52, αλλά ο Κόκσαλ με τρίποντο ξανάριξε τη διαφορά στους 7. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει τον έλεγχο του αγώνα εκείνο το διάστημα, δυσκολευόταν να σκοράρει, για να δει τον Αρόγιο με τρίποντο και τον Ντάντλεϊ να γράφουν ένα γρήγορο 0-6 για το 52-56.

Το λάθος του Μάντζαρη και η τεχνική ποινή στον Σίμονς έδωσαν την ευκαιρία στον Τζαγουάι με 2/2 βολές και στον Αρόγιο με τρίποντο από την επαναφορά να φέρουν το ματς στο 57-56 για το προβάδισμα των Τούρκων. Σπανούλης και Μάντζαρης απάντησαν με 3/4 βολές στο τέλος της περιόδου για το 57-59.

Το ματς άρχισε και πάλι να γέρνει προς την πλευρά του Ολυμπιακού από το τρίποντο του Περπέρογλου στο 33ο λεπτό, τρίποντο που έγραψε το 59-64. Ο Τζαγουάι συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και με 4 πόντους έγραψε το 63-64, με τον Μαρκοϊσβίλι να σκοράρει για το 65-66 και τη Γαλατασαράι να παραδίδει πνεύμα μετά.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ο Ολυμπιακός ανάγκασε τους Τούρκους σε 0/8 σουτ πριν σκοράρει με κάρφωμα του Τζαγουάι (είχε κριθεί ήδη το ματς), συνολικά σε 1/10 και 0/1 βολή. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός είχε 4/7 σουτ και 2/2 βολές, για να τρέξει σερί 0-12 ως το 65-78 από τον Λοτζέσκι, καθαρίζοντας πολύ εύκολα, ένα ματς που στο 30ο λεπτό έδειχνε ότι θα τον ταλαιπωρούσε.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός «ελέγχεται» μόνο για το γεγονός ότι η φροντ λάιν του δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Νέιτ Τζαγουάι, ο οποίος έγραψε 22 πόντους με 7/8 σουτ και 8/11 βολές. Κατά τα άλλα, όλες τις υπόλοιπες απειλές ο Ολυμπιακός τις εκμηδένισε ουσιαστικά, πλην ίσως του Ντάντλεϊ, που είχε 10 πόντους με 5/8 σουτ.

Απ’ την άλλη, ο Πετγουέι είχε 11 πόντους με 3/3 εντός παιδιάς και 3/3 βολές, ο Λοτζέσκι 15 πόντους με 5/9 σουτ, ο Σπανούλης 18 πόντους και 3 ασίστ με 6/15 σουτ και ο Ντάνστον 9 πόντους με 3/4 σουτ και 8 ριμπάουντ. Η συνέχεια για τον Ολυμπιακό λέει Μπάγερν Μονάσου στο ΣΕΦ, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να έχουν βγάλει νικηφόρα την πρώτη τους εκτός έδρας δοκιμασία.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-42, 57-59, 67-78.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Έρτσεγκ 7, Γκόρντον 5 (3ασ.), Κοκσάλ 5 (1), Μαρκοϊσβίλι 7 (5ρ.), Τζαγουάι 22 (5ρ. 6κ.φ.), Αλντεμίρ, Μάτσβαν, Αρόγιο 10 (2τρ. 4ασ.), Γκιουλέρ, Αρσλάν, Ντάντλεϊ 10 (7ρ.), Ντόμερκαντ 1.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 11 (2), Λο 2 (3ασ.), Ντάνστον 9 (8ρ.), Σπανούλης 18 (2τρ. 3ασ.), Περπέρογλου 5 (1), Σλούκας 5 (1τρ. 4ασ.), Σίμονς 5, Πρίντεζης 5 (1τρ. 6ρ.), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 1, Λοτζέσκι 15 (2τρ. 5ρ.).