Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Δεν μπήκε ποτέ…

Δεν μπήκε ποτέ…

Ο Παναθηναϊκός έχασε με 74-44 στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ για να χάσει τη σειρά με τους Ρώσους με 3-2, χωρίς να καταφέρει να γίνει απειλητικός σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι «πράσινοι» έκαναν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία τους στην επίθεση, υπέπεσαν στην πιο βαριά τους ήττα στην Ευρωλίγκα, ο Δημήτρης Διαμαντίδης έμεινε άποντος για δεύτερη φορά στη σειρά, ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε πολύ πιο εύκολα απ’ όσο θα έπρεπε και θα περίμενε κανείς. Οι παίκτες του Αλβέρτη είδαν να μην τους βγαίνει τίποτα στην επίθεση και μετά το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο έμοιαζαν να παράτησαν τον αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό από την αρχή ως το τέλος του με τους «πράσινους» να μην καταφέρνουν να βάλουν πάνω από 12 πόντους σε καμία περίοδο, αλλά και ούτε να δεχτούν κάτω από 17. Φυσικό αποτέλεσμα αυτού το γεγονός ότι οι Ρώσοι ανέβαζαν τη διαφορά σε κάθε δεκάλεπτο, κέρδισαν με 8 το πρώτο, με 6 το δεύτερο, με 7 το τρίτο και με 9 το τέταρτο.

Η διαφορά πόντων δείχνει εύγλωττα τον περίπατο της ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός είχε και τους 12 παίκτες του με αρνητικό πρόσημο στη διαφορά πόντων, με τον Ούκιτς και τον Μασιούλις να έχουν -23, τον Λασμ -20, τον Διαμαντίδη και τον Γκιστ στο -18, τον Φώτση στο -14, τον Κάρι στο -12, τον Μπράμο στο -9, τον Μαυροκεφαλίδη (μακράν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού) στο -7 και τον Ράιτ στο -4.

Απ’ την άλλη, η ΤΣΣΚΑ έπαιξε για πρώτη φορά με τον Τεόντοσιτς στο ρόστερ της και είναι αλήθεια ότι ο Σέρβος την απελευθέρωσε αρκετά στην επίθεση στα 14 λεπτά που έπαιξε. Στη διαφορά πόντων και οι 11 που αγωνίστηκαν είχαν θετικό πρόσημο, ο Ουίμς είχε +29 παρότι επιθετικά ήταν κακός και αυτό δείχνει τη σημασία που έχει για την ομάδα του, ο Καούν είχε +24, ο Χριάπα και ο Τζάκσον από +17, ο Τεόντοσιτς +15, ο Φριντζόν +14, ο Μίτσοφ +13 και ο Βορόντσεβιτς +10, με τον Κρστιτς στο +6 και τον Χάινς στο +4.

Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με 56% στα δίποντα και 31% στα τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός με 33% στα δίποντα και 25% στα τρίποντα, τα ριμπάουντ ήταν 39-31 (με 12-13 τα επιθετικά), οι ασίστ 18-7, τα κλεψίματα 5-4 και τα λάθη 7-12, με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει σε κανένα σημείο του ματς (μετά το πρώτο πεντάλεπτο) να μπλοκάρει την επίθεση των Ρώσων.

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μην έχει αντοχές και αντιστάσεις στο ματς, δεν ήταν φρέσκος, από τον Διαμαντίδη που είχε 0/5 σουτ και 2 λάθη με 4 ασίστ, ως και τον Ράιτ ή τον Κάρι που κουτουλούσαν πάνω στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ. Μοναδικός που λίγο ξεχώρισε ήταν ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος είχε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά έπαιξε μόλις 16 λεπτά στο ματς. Γενικά, ο Παναθηναϊκός έδειχνε ιδιαίτερα αμήχανος και στο παρκέ και από τον πάγκο της ομάδας.

Ας πούμε, ο Φώτσης έπαιξε όλη την πρώτη περίοδο και 6 λεπτά στο υπόλοιπο παιχνίδι, ο Μαυροκεφαλίδης έπαιξε 16 λεπτά ενώ ο Γκιστ 24 (ουσιαστικά έκανε εμφάνιση μετά που η διαφορά ανέβηκε από τους 20 πόντους, από το 52-31 και μετά έβαλε 9 από τους 11 πόντους του). Οι παίκτες στο παρκέ ήταν κακοί και στην επίθεση (εκτός από πολύ άστοχοι στα σουτ και ανήμποροι να διασπάσουν το τείχος που είχε σηκώσει η ΤΣΣΚΑ απέναντί τους, έχαναν μέχρι και τα λέι απ στο πρώτο ημίχρονο) και στην άμυνα, αλλά και ο πάγκος της ομάδας δεν βοήθησε καθόλου. Ουσιαστικά, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να παίξει μπάσκετ Πεδουλάκη, χωρίς τον Πεδουλάκη και χωρίς αντοχές για να βγάλει το ματς παίζοντας σκληρά.

Αποτέλεσμα αυτών ήταν ο Καούν να γράψει 7/9 δίποντα και 18 πόντους, ο Χριάπα να έχει 10 πόντους και 5 ασίστ, ο Τζάκσον 9 πόντους, ο Τεόντοσιτς 7 με 3/4 σουτ, ο Φριντζόν 9 με 4/8 σουτ, ο Κρστιτς 5 με 2/3. Απ’ την άλλη, ο Μπράμος είχε 2/6, ο Κάρι 1/3, ο Ούκιτς 1/6, ο Διαμαντίδης 0/5, ο Μασιούλις 0/4, ο Ράιτ 1/6. Εν ολίγοις οι 6 παίκτες που έπαιξαν περιφερειακοί στο ματς για τον Παναθηναϊκό είχαν 5 εύστοχα σουτ σε όλο τον αγώνα (οι έξι τους έπαιξαν 118:44 στο παιχνίδι) σε 30 προσπάθειες. Προφανώς, με τέτοια νούμερα ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε επ’ ουδενί να είναι απειλητικός στον αγώνα.

Το ματς ξεκίνησε αρκετά καλά για τον Παναθηναϊκό, που στην αρχή του αγώνα κράτησε την ΤΣΣΚΑ σε χαμηλό σκορ, μετά από 5 λεπτά η ΤΣΣΚΑ είχε 7 πόντους, ενώ στα 8 λεπτά οι Ρώσοι είχαν βάλει 11 πόντους. Ο Φώτσης με τον Ούκιτς και τον Μασιούλις μείωσαν σε 11-9, αλλά στο τέλος της περιόδου Μίτσοφ και Τεόντοσιτς έφεραν το ματς στο 18-10. Το σερί της ΤΣΣΚΑ έφτασε στο 10-1 από τρίποντο του Τεόντοσιτς στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, με τον Μαυροκεφαλίδη να μπαίνει στο ματς με φόρα για το 21-18 με 6 συνεχόμενους πόντους.

Ο Φριντζόν και ο Τζάκσον έφεραν το ματς στο 26-18, με τον Μπράμο να απαντά με τρίποντο για το 26-21 με 3:32 για το ημίχρονο. Κάπου εκεί άλλαξε η εικόνα του αγώνα και ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε τελείως στην επίθεση. Ο Χριάπα και ο Καούν έφεραν το ματς στο 33-21, ενώ με φόλοου από επιθετικό ριμπάουντ ο Καούν έκλεισε το ημίχρονο στο 35-21, με τον Παναθηναϊκό να μένει άποντος για 3:32 με 4 χαμένες επιθέσεις.

Η ΤΣΣΚΑ είχε 14/30 στο πρώτο ημίχρονο εντός παιδιάς, ο Παναθηναϊκός 8/30, ενώ οι ασίστ ήταν 10-4 υπέρ των Ρώσων.

Με τον Μπράμο και τον Λασμ ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε ως το 37-27, αλλά ο Μίτσοφ με τον Καούν απάντησαν για το 43-27 της ΤΣΣΚΑ. Ο Χριάπα με τον Μίτσοφ έφεραν το σερί των Ρώσων στο 11-0 για το 48-27, με τον Παναθηναϊκό να χάνει την επαφή του με το σκορ μέσα σε 3:16 έχοντας στο διάστημα αυτό 1 άστοχο σουτ και 4 λάθη. Ο Καούν και ο Τζάκσον κράτησαν την ΤΣΣΚΑ πάνω από τους 20 πόντους, 50-29, ενώ μετά το καλάθι του Μαυροκεφαλίδη, ο Κρστιτς έφερε το ματς στο 54-33 στην 3η περίοδο.

Από τον Φριντζόν και τον Ουίμς η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους, 58-33, ενώ ο Τζάκσον με καλάθι και φάουλ έγραψε το 63-36. Ο Παναθηναϊκός είχε παραιτηθεί, έπαιζε στον ίδιο αργό ρυθμό και δεν μπορούσε να πάρει φάσεις με την άμυνά του. Ο Γκιστ είχε αρχίσει να σκοράρει από το 53-32 και μετά, αλλά ο Χριάπα κράτησε την ΤΣΣΚΑ στο 71-42. Ο Ουίμς έφερε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, 74-42, για να κλείσει το ματς ο Ράιτ.

Η χρονιά μπορεί να τελείωσε άδοξα για τον Παναθηναϊκό, αλλά η πορεία των «πρασίνων» σίγουρα κρίνεται επιτυχημένη. Έφτασαν ένα παιχνίδι μακριά από το φάιναλ φορ, πάλεψαν όλη τη σεζόν, μπορεί να τελείωσαν με ρεκόρ 14-15, να έδειχναν ανά διαστήματα ότι έπαιζαν κάτω από τις δυνατότητές τους, να μην είχαν το πιο ελκυστικό στιλ παιχνιδιού και να μη βρεθούν στο Μιλάνο, αλλά ο Παναθηναϊκός παρέμεινε και φέτος στην αφρόκρεμα της Ευρώπης κι ας φεύγει πιο νωρίς απ’ όσο θα ήθελαν οι φίλοι του. Υπομονή μέχρι του χρόνου, λοιπόν…

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-21, 54-33, 74-44.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας
(Μεσίνα): Τεόντοσιτς 7 (1τρ. 3ασ.), Μίτσοφ 8 (2τρ. 2ασ.), Φριντζόν 9 (1), Τζάκσον 9 (4ρ.), Κρστιτς 5 (2κ.), Ουίμς 5 (3ρ. 5ασ. 2κλ.), Ζοζούλιν, Βορόντσεβιτς 3 (4ρ.), Καούν 18 (9ρ. 2κ.), Χριάπα 10 (1τρ. 6ρ. 5ασ. 3κ.), Χάινς (4ρ.).

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 5 (1), Κάρι 2, Μπατίστ, Φώτσης 3 (1), Ούκιτς 2 (2ασ.), Λασμ 8 (3ρ.), Μαυροκεφαλίδης 8 (6ρ.), Διαμαντίδης (2ρ. 4ασ. 5κ.φ.), Γκιστ 11 (1τρ. 3ρ.), Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 2 (3ρ.), Ράιτ 3 (2ρ.).