Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ήθελε να τα κάνει δύσκολα!

Ήθελε να τα κάνει δύσκολα!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ΣΕΦ την Μπάγερν Μονάχου με 88-83 μετά από έναν αγώνα στον οποίο εμφανίστηκε διπρόσωπος. Παρότι είχε τον έλεγχο για περίπου 25 λεπτά, μέσα σε ένα τρίλεπτο είδε τους Γερμανούς να προσπερνούν και να πηγαίνουν από το -15 στο +5! Παρόλα αυτά, στο τελευταίο εξάλεπτο του ματς έτρεξε σερί 12-0 εγκλωβίζοντας πλήρως τη γερμανική ομάδα, για να πάρει τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στο φινάλε, ενώ μέχρι το 26ο λεπτό ήλεγχε τον αγώνα, αλλά είχε ένα διάστημα 7-8 λεπτών που «απλώθηκε» σε 3η και 4η περίοδο, στο οποίο έχασε εντελώς τον έλεγχο του αντιπάλου του με αποτέλεσμα να γυρίσει τούμπα το ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρόβλημα να ελέγξουν τον Ντιλέινι, ενώ και οι Μπένζινχ, Ντζέντοβιτς και Ιντμπίχι δημιούργησαν προβλήματα. Απ’ την άλλη, Σπανούλης (3/13 σουτ) και Περπέρογλου ήταν σε μέτρια μέρα, ο Σίμονς ήταν κακός, όπως και ο Λο, αλλά ο Ντάνστον έκανε τρομερό παιχνίδι. Είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, με 2 κλεψίματα και 3 τάπες, με 7/9 σουτ και 5/5 βολές, 33 ranking. Πολύ καλός ο Πρίντεζης, έπαιξε περισσότερο από κάθε άλλον, 13 πόντοι και 12 ριμπάουντ, με 2 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Λοτζέσκι ήταν και πάλι μεστός με 17 πόντους με 7/10 σουτ. Ο Μάντζαρης με τον Σλούκα έπαιξαν μαζί 40 λεπτά, είχαν από 12 πόντους, με τον Μάντζαρη να γράφει 4/5 τρίποντα και 6 ασίστ, και τον Σλούκα 7/8 βολές και 4 ασίστ.

Η Μπάγερν είναι αρκετά αξιόμαχη και μαχητική ομάδα
(τα λέγαμε από πριν τη σεζόν), αλλά η αλήθεια είναι ότι η υπόθεση νίκη ήταν θέμα του Ολυμπιακού και μόνο. Οι Γερμανοί πήραν τα ριμπάουντ, 35-40 με τα επιθετικά στο 10-15, αλλά οι ασίστ ήταν 21-11 για τον Ολυμπιακό και τα λάθη μοιρασμένα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 25/36 βολές, με τους Γερμανούς 18/23, ενώ στα δίποντα τα ποσοστά ήταν 51%-46%.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με τον Ντάνστον και τον Σπανούλη να σκοράρουν για το 7-2, για να απαντήσει ο Σάβοβιτς με τρίποντο. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε το προβάδισμα, ο Περπέρογλου σκόραρε με τον ίδιο τρόπο, ο Ντάνστον συνέχισε και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 16-11. Ο Ντιλέινι μείωσε το ματς στο 18-17, αλλά ο Μάντζαρης με τον Λοτζέσκι απάντησαν για το 25-19. Ο Λοτζέσκι έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους, ο Μάντζαρης σκόραρε άλλο ένα τρίποντο, 32-22 για τον Ολυμπιακό, για την πρώτη διψήφια διαφορά στο 14ο λεπτό.

Ο Ντιλέινι προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του κοντά, αλλά Σλούκας και Μάντζαρης έφεραν το ματς στο 38-28, με τον Τέιλορ και τον Μπράιαντ να κάνουν το 38-34. Ο Σπανούλης με τον Πρίντεζη κρατούσαν τον Ολυμπιακό μπροστά, 40-34 και 42-36, την ώρα που ο Ντιλέινι έγραφε από τη γραμμή το 42-38. Όμως, το τρίποντο του Μάντζαρη στην εκπνοή του ημιχρόνου έγραψε το 47-39. Οι ασίστ ήταν 13-4 στο ημίχρονο και τα τρίποντα 5/11 για τον Ολυμπιακό και 1/2 για την Μπάγερν.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης Μπένζινχ και Τέιλορ έφεραν το ματς στο 47-44 με 5 γρήγορους πόντους και ένα επιθετικό φάουλ του Σπανούλη στο ενδιάμεσο, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Λοτζέσκι και ο Πρίντεζης έγραψαν το 52-46 για να έρθει ο Ντάνστον να κλέψει και να σκοράρει για το 54-46. Ο Λοτζέσκι και ο Αγραβάνης έτρεξαν άλλο ένα 4-0 του Ολυμπιακού για το 60-48, ενώ ο Ντάνστον ήταν ασταμάτητος, με 2/2 βολές και ένα ακόμα λέι απ έφερε το ματς στο 64-49 με το σερί του Ολυμπιακού να πηγαίνει στο 17-5.

Η διαφορά έμεινε στους 15 ως και το 66-51 από τις βολές του Σλούκα, αλλά δύο κολλητά τρίποντα από Ντιλέινι και Σαφάρτζικ σήμαναν τη γερμανική αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει, ο Ντιλέινι από τη γραμμή έφερε το ματς στο 66-59, με τον Ιντμπίχι να γράφει το 66-61 λίγο μετά. Μέχρι να τελειώσει η περίοδος ο Μπένζινχ με τον Ιντμπίχι είχαν άλλους 5 πόντους για το 66-66 και το 0-15 των Γερμανών! Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός είχε 0/4 σουτ και 2 λάθη! Και τόσο απλά χάθηκε η διαφορά.

Μάλιστα το συνολικό σερί των Γερμανών έφτασε το 0-17 από το καλάθι του Τράουτμαν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου για το 66-68 της Μπάγερν. Η… αμηχανία σε παρκέ, πάγκο και εξέδρες στο ΣΕΦ ήταν ολοφάνερη, με τον Σλούκα να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 71-71 στο 33ο λεπτό, αλλά δύο πεταμένες βολές, ένα καλάθι και φάουλ του Ντζέντοβιτς, άλλη μια χαμένη επίθεση για ον Ολυμπιακό και ένα ακόμα λέι απ του Ντζέντοβιτς έφεραν το ματς στο 71-76 με 5:44 για το τέλος.

Κάπου εκεί, κι ενώ ο Ολυμπιακός φαινόταν σε δεινή θέση, το σερί των Γερμανών ήταν 5-25 μέσα σε 8 λεπτά, η είσοδος των (Λο,) Πρίντεζη, Μάντζαρη, άλλαξε τον αγώνα. Μέσα σε 3 λεπτά ο Ολυμπιακός προσπέρασε, με Ντάνστον, Πρίντεζη πήγε στο 75-76, για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του ο δεύτερος με 2:32 για το τέλος.

Ο Λοτζέσκι σκόραρε για το 79-76, η Μπάγερν δέχτηκε τεχνική ποινή, ο Αμερικανός είχε 1/2 βολές, με τον Μάντζαρη στην επαναφορά να γράφει με τρίποντο το 83-76 στα 53 δευτερόλεπτα για το φινάλε, ολοκληρώνοντας ένα 12-0 του Ολυμπιακού σε 4:50.

Ο Σαφάρτζικ απάντησε με τρίποντο στα 47 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός πέταξε 4 βολές με Μάντζαρη και Πρίντεζη για να απαντήσει με καλάθι και φάουλ ο Ντιλέινι στα 26 δευτερόλεπτα για το 83-82. Λοτζέσκι και Σαφάρτζικ είχαν από 1/2 βολές με το ματς να είναι στο 84-83 στα 10 δευτερόλεπτα, για να κάνουν φάουλ οι Γερμανοί στον Σλούκα, που δεν λάθεψε, 2/2 βολές και 86-83.

Η φάση του αγώνα ήταν αυτή αμέσως μετά, ο Ντιλέινι σηκώθηκε για τρίποντο από την κορυφή, ο Σλούκας ερχόταν από πίσω τρέχοντας, πήδηξε και τάπωσε τον Αμερικανό! Οι Γερμανοί διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ, τα 3-4 ριπλέι που έδειξε η Ευρωλίγκα δεν επιβεβαίωσαν τις διαμαρτυρίες, αντιθέτως φαινόταν ανεμπόδιστη η κίνηση στο χέρι του Ντιλέινι και καθαρή η τάπα από τις 2 κάμερες της Ευρωλίγκας στη φάση. Ο Πρίντεζης πήρε το ριμπάουντ, οι Γερμανοί έκαναν φάουλ και στο τέλος του ματς ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έγραψε το τελικό 88-83.

Λίγο πιο δύσκολα από το αναμενόμενο, αλλά η νίκη ήρθε και ο Ολυμπιακός έχει και… κάτι να θυμάται από το ματς, καθώς το τετράλεπτο από το 71-76 ως το 83-76 ήταν ιδιαίτερα θεαματικό, δεδομένου και του γεγονότος ότι ήταν στο τέλος του αγώνα. Ίσως θα έπρεπε να έχει μπει λίγο νωρίτερα ο Σπανούλης που μπορεί να ήταν κακός (για Σπανούλης), αλλά στο τέλος και μετά το 83-79 θεωρώ ότι θα έπρεπε να μπει στο παρκέ (μπήκε στο 84-83).

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πήγε στο 3-0 και ταξιδεύει στην έδρα της Σιένα την ερχόμενη εβδομάδα για ένα ματς που κρύβει παγίδες. Οι Ιταλοί παίζουν σήμερα το 3ο τους ματς, έχουν ήδη 0-2, θα θέλουν τη νίκη και θα παίζουν και με μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο. Αλλά ο Ολυμπιακός θα είναι το ξεκάθαρο φαβορί.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-39, 66-66, 88-83.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο (3ασ.), Ντάνστον 19 (8ρ. 3κ.), Σπανούλης 10 (1τρ. 3ρ. 3ασ.), Περπέρογλου 3 (1τρ. 3ρ.), Σλούκας 12 (1τρ. 4ασ. 3κ.), Σίμονς, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 13 (12ρ. 2ασ.), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 12 (4τρ. 3ρ. 6ασ.), Λοτζέσκι 17.

Μπάγερν Μονάχου
(Πέσιτς): Τράουτμαν 2, Σαφάρτζικ 7 (2), Στάιγκερ, Μπένζινχ 9 (4ρ.), Ντζέντοβιτς 13 (4ασ.), Ντιλέινι 20 (1τρ. 3ασ.), Ιντμπίχι 10 (9ρ.), Σάβοβιτς 7 (1τρ. 9ρ.), Τέιλορ 11 (1), Μπράιαντ 4 (5ρ.).