Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Διπλό στην παράταση με ανατροπή!

Διπλό στην παράταση με ανατροπή!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 86-90 τον Ερυθρό Αστέρα στην παράταση για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, μετά από ένα παιχνίδι στο οποίο έμεινε δύο φορές πίσω με 15 πόντους και επέστρεψε από εκεί. Σημαντική η νίκη για το «τριφύλλι» με τον Νίκο Παππά να κάνει μεγάλο παιχνίδι και να είναι ο πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού. Πολύ καλός ο Διαμαντίδης στα οργανωτικά και αμυντικά του καθήκοντα με τον Μπατίστ να προσφέρει κι αυτός πολύτιμες λύσεις και τους Μπράμο και Μασιούλις να είναι καθοριστικοί.

Ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στην άμυνα, ουσιαστικά σε όλο το παιχνίδι πλην της 3ης περιόδου. Δεν μπόρεσε με την άμυνά του να ελέγξει τον αντίπαλο, είχε μόνο εκλάμψεις και καλές στιγμές εκεί, χαρακτηριστικό ότι οι Σέρβοι είχαν 48 πόντους στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο η καλή του άμυνα έκανε την εμφάνισή της και αυτό τον βοήθησε να επιστρέψει στον αγώνα.

Πάντως, ακόμα μοιάζει να ψάχνεται αρκετά, ιδίως από τη στιγμή που ο Ούκιτς είναι ξεκάθαρα ανέτοιμος και η συμμετοχή του μάλλον του κάνει περισσότερο κακό παρά καλό. Ο Φώτσης και ο Κάρι ήταν πολύ κακοί στο ματς, ο πρώτος βοήθησε λίγο αμυντικά, ενώ και ο Λασμ δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά, με τον Γκιστ να είναι σε κακό βράδυ.

Ο Παππάς έκανε εκπληκτικό αγώνα και σίγουρα έδειξε ξεκάθαρα πόσο πολύτιμος μπορεί να είναι για τον Παναθηναϊκό. Είχε 24 πόντους σε 24 λεπτά, με 7/11 σουτ και 8/10 βολές. Ο Διαμαντίδης ήταν κακός επιθετικά, είχε 2/11 σουτ, αλλά ανάμεσά τους ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο. Απ’ την άλλη, οργανωτικά ήταν πολύ καλός, σήκωσε και το περισσότερο βάρος με τον Ούκιτς να μην μπορεί, με την εμπειρία του κράτησε την ομάδα του, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 12 κερδισμένα φάουλ. Ο Μασιούλις και πάλι έκανε τη διαφορά όσο έπαιζε, είχε 16 πόντους με 4/8 εντός παιδιάς, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα-χρυσάφι, ενώ και ο Μπράμος βοήθησε αρκετά, 9 πόντοι, 2 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ, με 3/5 τρίποντα. Τέλος, ο Μπατίστ με 13 πόντους, 5/5 σουτ εντός παιδιάς βοήθησε στη ρακέτα, να πάρει και από εκεί πόντους ο Παναθηναϊκός, παρότι δεν πήρε ριμπάουντ και είχε 3 λάθη.

Απ’ την άλλη, ο Σιλμπ είχε 19 πόντους και 5 ασίστ με 5/11 σουτ και 7/7 βολές, ο Τζένκινς 17 πόντους με 6/11 και 4 κλεψίματα, ο Μπλάζιτς 14 πόντους με 6/12, ενώ η τριάδα της ρακέτας (Κάτις, Μαριάνοβιτς, Ραντένοβιτς) έπαιξε συνολικά 61 λεπτά και είχε 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 13 κερδισμένα φάουλ, με 8/12 εντός παιδιάς και 10/14 βολές.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τα ριμπάουντ (35-27 με τα επιθετικά στο 10-5), οι ασίστ ήταν 17-16, τα κλεψίματα στο 11-15, τα λάθη 20-17. Στα δίποντα τα ποσοστά ήταν 55%-50%, στα τρίποντα 33%-40%, με τους «πρασίνους» να σουτάρουν πάρα πολύ καλά από τη γραμμή, 79% με 30/38 μάλιστα. Στα καλά για τον Παναθηναϊκό, αυτό, δηλαδή, που μπορεί να κρατήσει από το ματς, είναι το γεγονός ότι έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα. Βέβαια, πρώτα έφερε τον εαυτό του σε δεινή θέση, αλλά η ανατροπή από το -15 στο πρώτο ημίχρονο και το -14 στην επανάληψη, είναι σίγουρα σημαντικές.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα, με τον Μασιούλις και τον Μπατίστ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-11, για να ισοφαρίσει ο Τζένκινς σε 11-11 για τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Μπλάζιτς έφερε την ομάδα του στο 16-13, με τους Σέρβους να πηγαίνουν στο 21-17 με τον Σιλμπ. Το τρίποντο του Μπράμου έφερε το ματς στο 23-22, αλλά ο Διαμαντίδης έκανε φάουλ σε τρίποντο του Σιλμπ, 26-22 στο δεκάλεπτο.

Ο Διαμαντίδης κράτησε την ομάδα του κοντά μετά το 28-22 από τον Κάτιτς, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να παίξει άμυνα. Μετά το 32-27 από τον Λασμ, ο Σιμόνοβιτς με τον Κάτιτς ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους, 36-27. Ο Παππάς με τρίποντο μείωσε σε 38-33, αλλά ο Σιμόνοβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Μπλάζιτς με 4 πόντους έφερε το ματς στο 45-33. Ο Μπλάζιτς συνέχισε μετά τη χαμένη επίθεση του Παναθηναϊκού για το 48-33, κλείνοντας ένα 10-0 για την ομάδα του, φέρνοντάς τη στο +15, σκορ με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Με Παππά και Μαυροκεφαλίδη ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στην επανάληψη, με δικό του 0-12 κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, κρατώντας 5 λεπτά άποντους τους Σέρβους και μετατρέποντας το 48-33 σε 48-45. Το σερί διέκοψε ο Ραντένοβιτς, με τον Σιλμπ να βάζει κι άλλο τρίποντο μετά από άστοχη επίθεση του Διαμαντίδη για το 54-45. Ο Τζένκινς έφερε το ματς στους 10 πόντους και πάλι, 56-46, με τον Μαυροκεφαλίδη να κλείνει στο -8 την περίοδο για τον Παναθηναϊκό.

Όμως, στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, δύο άστοχα σουτ και 2 λάθη για τον Παναθηναϊκό, έδωσαν την ευκαιρία στον Ραντένοβιτς να φέρει το ματς στο 62-48 στο 33ο λεπτό. Ο Παππάς το πήρε πάνω του στη συνέχεια και έβαλε πόντους που είχε τρομερή ανάγκη η ομάδα του. Αυτός ήταν που με καλάθι και φάουλ έριξε τη διαφορά στους 11, ο Μπράμος έκλεψε και ο Παππάς σκόραρε για το 62-53. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 2/4 βολές στις επόμενες επιθέσεις του, για να έρθει ο Μασιούλις με τρίποντο για το 64-57.

Ο Μπράμος με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους, 64-60, ολοκληρώνοντας ένα 2-12 για τον Παναθηναϊκό. Ο Μασιούλις έγραψε 3/4 βολές για το 66-63, στη συνέχεια έγιναν οι δύο πιο καθοριστικές φάσεις του ματς. Πρώτα ο Διαμαντίδης έγραψε τρίποντο για το 67-66, μετά ο Μασιούλις έκλεψε την μπάλα και στον αιφνιδιασμό ο Παππάς είχε καλάθι και φάουλ για το 67-69 με 1:33 για το τέλος, ένα πολύ γρήγορο 0-6 για τους «πράσινους», που γύρισε τούμπα το ματς.

Οι Σέρβοι αστόχησαν, Διαμαντίδης και Ραντένοβιτς είχαν από 2/2 βολές για το 69-71 στο 1:04, με τον Διαμαντίδη να έχει 1/2 αμέσως μετά, αλλά τον Μπλάζιτς να αστοχεί σε τρίποντο. Με 1/2 συνέχισε και ο Λασμ από τη γραμμή στα 34 δευτερόλεπτα για το 69-73, με τον Τζένκινς να απαντά με 25 δευτερόλεπτα για το τέλος για το 71-73. Ξανά 1/2 βολές για τον Διαμαντίδη με τον Ερυθρό Αστέρα να βρίσκει τρίποντο στα 11 δευτερόλεπτα με τον Σιλμπ για το 74-74. Στην τελευταία επίθεση ο Διαμαντίδης αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση ο Παναθηναϊκός μπήκε με δύο τρίποντα, από Μπράμο και Μασιούλις, με ένα λέι απ του Τζένκινς στο ενδιάμεσο. Έτσι πήγε στο 76-80 και από τότε ως το τέλος δεν επέτρεψε ποτέ καλάθι στον Ερυθρό Αστέρα όταν η διαφορά ήταν στους 2 πόντους. Όποτε μείωναν οι Σέρβοι στους 2 πόντους, ερχόταν απάντηση από τον Παναθηναϊκό για να ξαναπάει το ματς στους 4: Το 78-80 έγινε 78-82 από τον Παππά, το 80-82 έγινε 80-84 από τον Μπατίστ, το 82-84 έγινε 82-86 από τον Διαμαντίδη, το 84-86 έγινε 84-88 από τον Μπατίστ, το 86-88 έγινε 86-90 από τον Παππά. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 3 επιθετικά ριμπάουντ στην τελευταία του επίθεση, αλλά δεν μπόρεσε να βρει σκορ, για να τελειώσει το ματς.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο 2-1, σε μια έδρα που δεν θα καλοπεράσει κανείς και την ερχόμενη εβδομάδα παίζει εντός με τη Λοκομοτίβ Κιουμπάν και πρέπει να συνεχίσει σε νικηφόρους ρυθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74, 86-90.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονγιτς): Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14 (2), Σιμόνοβιτς 7 (1τρ. 7ρ. 3ασ.), Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10 (7κ.φ.), Κάτιτς 12 (5ρ.), Νέλσον 1 (4ασ.), Τζένκινς 17 (3τρ. 3ρ. 4κλ.), Σιλμπ 19 (2τρ. 3ρ. 5ασ. 6κ.φ.).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (3τρ. 3ρ. 2κλ.), Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης (4ρ.), Ούκιτς, Λασμ 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2τρ. 3ρ. 9ασ. 4κλ. 12κ.φ.), Γκιστ 2, Παππάς 24 (2), Μασιούλις 16 (3τρ. 4ρ. 5κ.φ.).