Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Γ.Σ.Π., Δ.Η.Α.Σ.!

Νίκες για Γ.Σ.Π., Δ.Η.Α.Σ.!

Ο Γ.Σ.Π. πήρε το ντέρμπι με την Havana Rum με 58-52 για την 7η αγωνιστική του Β ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η Δ.Η.Α.Σ. κέρδισε με 73-43 τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες, ενώ οι Streetballers συνέχισαν νικηφόρα με το 66-53 επί των New World Dons. Τέλος, οι Desperado επικράτησαν με 59-36 των Gademians.

NEW WORLD DONS – STREETBALLERS 53-66
(15-15, 29-28, 39-51, 53-66)

Οι Streetballers κέρδισαν με 53-66 τους New World Dons με το ματς να ξεκινά με 0-4 από τον Κάλδανη και τον Μπουγιούκο. Μετά την απάντηση του Πάντζου, ο Καραγεώργης έφερε την ομάδα του στο 5-9, με τον Ράμος να σκοράρει και τον Καπανιάρη να φέρνει το ματς στο 9-15, με τους New World Dons με τον Αθανασιάδη και τον Γρηγορόπουλο να ισοφαρίζουν ως το τέλος του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Μύρτου Αλ. έφερε μπροστά την ομάδα του με 17-16, με τους Streetballers να απαντούν με τον Νάσιο και τον Μπουγιούκο, 19-21. Ο Κουνάδης έφερε το ματς στο 23-21 για την ομάδα του με τον Ράμος να γράφει 4 πόντους για το 27-23, με τον Κατσουλίδη να απαντά για το 27-26. Τα καλάθια του Πάντζου και του Μπουγιούκου ήταν που έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 29-28.

Στην επανάληψη ο Γρηγορόπουλος έφερε το ματς στο 31-28, αλλά ακολούθησε ένα 0-6 από Νάσιο, Βούλγαρη και Καπανιάρη για το 31-34. Οι New World Dons απάντησαν με τον Αθανασιάδη, αλλά ο Καπανιάρης και ο Κάλδανης με 7 μαζεμένους πόντους έφεραν το ματς στο 34-45 με σερί 0-9 για την ομάδα τους. Οι New World Dons απάντησαν με τρίποντο του Μύρτου Αλ. αλλά ο Νάσιος με τον Βασιλούνη έκλεισαν την περίοδο στο 39-51 για τους Streetballers.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αθανασιάδης με 4πόντους μείωσε σε 43-51, για να απαντήσουν ο Νάσιος με τον Βασιλούνη και πάλι για το 43-55. Ο Αθανασιάδης και πάλι έφερε το ματς στο 47-55, με τον Μπουγιούκο να απαντά. Οι New World Dons και πάλι μείωσαν με 4/4 βολές του Γρηγορόπουλου στους 8 πόντους, στο 49-57 και στο 51-59, αλλά ο Νάσιος και ο Μαυρουδάκης κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας, 51-61 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, με τον δεύτερο να γράφει και το 51-63 μετά. Ο Μύρτου Θ. μείωσε, με τον Νάσιο να κλείνει με τρίποντο το ματς στο 53-66.

Για τους νικητές ο Νάσιος είχε 18 πόντους, ο Κάλδανης, ο Καπανιάρης και ο Μπουγιούκας είχαν από 10. Για τους New World Dons ο Αθανασιάδης είχε 16, ο Ράμος 11, ο Γρηγορόπουλος 8 και ο Μύρτου Αλ. 7.

New World Dons (Μύρτου Α.): Ράμος Τ. 11, Αθανασιάδης Κ. 16, Μπολλάτι Β., Μύρτου Α. 7 (1), Μύρτου Θ. 2, Γρηγορόπουλος Φ. 8, Πάντζος Θ. 7, Κουνάδης Θ. 2.

Streetballers (Χρυσίκος Δ.): Κάλδανης Κ. 10 (1), Μαυρουδάκης Κ. 4, Νάσιος Π. 18 (1), Βασιλούνης Γ. 6, Βούλγαρης Σ. 2, Καπανιάρης Γ. 10, Καραγεώργης Κ. 4, Κατσουλίδης Ν. 2, Μπουγιούκος Β. 10.

HAVANA RUM – Γ.Σ.Π. 52-58
(15-17, 27-34, 41-45, 52-58)

Ο Γ.Σ.Π. κέρδισε τη Havana Rum με 52-58 με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τη Havana Rum, ο Κοντοδιός άνοιξε το σκορ, ενώ μετά την απάντηση από Νεράτζη και Ντόκο ήρθαν τρίποντα από Μπακαυγά Α., Παπαδημητρίου και Μποτόζη για το 13-4, με τον Παπαδημητρίου να γράφει το 15-4. Ο Κολοβέρος πήρε την ομάδα του από το χέρι για να ισοφαρίσει το ματς με 11 συνεχόμενους πόντους σε ένα τρομερό κρεσέντο, 15-15, με τον Στρατικόπουλο να γράφει το 15-17. Ο Γ.Σ.Π. με τον Φίλη Α. πήγε στο 15-19, για να απαντήσει ο Κοντοδιός, αλλά νέα τρίποντα από τον Παπαναστασίου και τον Ντόκο έφεραν το ματς στο 18-27. Ο Παπαδάκης απάντησε, με τον Στασινό να φέρνει το ματς στο 20-30. Η Havana Rum με τον Μανίκα πλησίασε σε 24-30, αλλά ο Γ.Σ.Π. με τον Κολοβέρο και τον Παπαναστασίου κράτησε το προβάδισμα, 24-34, με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-34.

Στην επανάληψη η Havana Rum με τον Μποτόζη μείωσε σε 30-34, ενώ μετά την απάντηση του Νεράτζη ο Μποτόζης ήταν που έφερε το ματς στο 35-37. Ο Γ.Σ.Π. απάντησε με τον Παπαναστασίου να τρέχει προσωπικό σερί 0-6 για το 35-43, με τη Havana Rum να απαντά με τρίποντο του Κοντοδιού και καλάθι του Παπαδάκη για το 41-45 στο 30ο λεπτό. Το τρίποντο του Κοντοδιού έφερε το ματς στον πόντο, 44-45, αλλά ο Φίλης Α. με τον Ντόκο απάντησαν για το 45-50 του Γ.Σ.Π. με τη Havana Rum να μην μπορεί να σκοράρει και τον Παπαναστασίου με τον Φίλη να φέρνουν το ματς στους 9 πόντους για αν κάνει ο Ντόκος το 45-56 με 1:55 ολοκληρώνοντας ένα 0-9 για την ομάδα του, που της χάρισε τη νίκη. Η Havana Rum προσπάθησε και με τον Παπαδάκη και τον Μπακαυγά Α. μείωσε σε 50-56 στο λεπτό για να πλησιάσει σε 52-56 με βολές του Μποτόζη στα 43 δευτερόλεπτα, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει στη συνέχεια και ο Στασινός απλώς έγραψε το τελικό 52-58.

Για τους νικητές ο Παπαναστασίου είχε 16 πόντους, ο Κολοβέρος 13, ο Ντόκος 10. Για τη Havana Rum ο Μποτόζης είχε 15 πόντους, ο Κοντοδιός 12, ο Παπαδάκης 10 και ο Μπακαυγάς Α. 7.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Α. 7 (2), Παπαδημητρίου Γ. 6 (1), Γιαννούτσος Γ., Γεωργίου Δ., Μποτόζης Μ. 15 (2), Κοντοδιός Γ. 12 (2), Παπαδάκης Ε. 10 (1), Μανίκας Β. 2.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η.): Νεράτζης Κ. 4, Ντόκος Σ. 10 (2), Παπαναστασίου Γ. 16 (1), Στασινόπουλος Σ., Στασινός Σ. 5 (1), Κολοβέρος Α. 13 (2), Στρατικόπουλος Η. 4, Φίλης Α. 6.

Δ.Η.Α.Σ. – ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ 73-43
(29-10, 34-20, 58-31, 73-43)

Η Δ.Η.Α.Σ. κέρδισε τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες με 73-43, σε ένα ματς που είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα με τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες να πληρώνουν τις τιμωρίες. Το ματς ξεκίνησε με 0-5 για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες με τον Μιχαλόπουλο και τον Αντωνόπουλο, για να απαντήσουν ο Καραγιαννίδης με τον Μητρομελέτη και τον Μωραϊτάκη για το 8-8 μετά το καλάθι του Κοντογιάννη, με τον Παπαδόπουλο και τον Τρουλάκη να γράφουν το 17-8 για την ομάδα τους. Ο Σιμιτζής απάντησε για το 17-10, αλλά η Δ.Η.Α.Σ. έτρεξε ένα 12-0 που την έφερε στον απόλυτο έλεγχο, ο Κοζαδίνος με τον Καραγιαννίδη και τον Τρουλάκη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 29-10.

Στη 2η περίοδο το σερί συνεχίστηκε ως το 15-0 και το 32-10 από τον Τρουλάκη, με τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες να απαντούν με τον Μιχαλόπουλο. Ο Παπακωνσταντίνου έφερε την ομάδα του στο 34-15 με τον Αντωνόπουλο να έχει 5 πόντους για το 34-20 του ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος με τον Καραγιαννίδη έφεραν το ματς στο 38-20, ενώ μετά το καλάθι του Κοντογιάννη, ένα 8-0 από τον Τρουλάκη, τον Μωραϊτάκη και τον Μητρομελέτη ανέβασε τη διαφορά στο 46-22. Ο Μιχαλόπουλος σκόραρε για το 48-36, με τον Παπακωνσταντίνου να απαντά με δύο τρίποντα και τον Αντωνόπουλο να τον μιμείται για να γράψει μετά ο Τερζής το 56-31 και να κλείσει η περίοδος από τον Μωραϊτάκη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο ίδιος έκανε το 60-31, ενώ μετά την απάντηση του Μιχαλόπουλου, δύο τρίποντα από Τρουλάκη και Κοζαδίνο έφεραν το ματς στο 66-33. Ο Τρουλάκης κράτησε τη διαφορά στους 33, με τον Κοντογιάννη και τον Μιχαλόπουλο να απαντούν για το 68-43. Πέντε πόντοι του Παπακωνσταντίνου και ένα καλάθι του Κοντογιάννη ήταν που έκλεισαν το ματς στο 73-43.

Για τους νικητές ο Παπακωνσταντίνου είχε 15 πόντους, Καραγιαννίδης και Τρουλάκης από 14, ο Μωραϊτάκης 10, ο Μητρομελέτης 8 και ο Παπαδόπουλος 7. Για τους Ασυμβίβαστους Γαλάτες ο Κοντογιάννης είχε 14, ο Αντωνόπουλος 12 και ο Μιχαλόπουλος 10.

Δ.Η.Α.Σ. (Τρουλάκης): Τρουλάκης Δ. 14 (2), Κοζαδίνος Α. 5 (1), Παπαδόπουλος Η. 7 (1), Παπακωνσταντίνου Γ. 15 (3), Μωραϊτάκης Γ. 10, Μητρομελέτης 8, Δαλιάνης Δ., Καραγιαννίδης Α. 14.

Ασυμβίβαστοι Γαλάτες (Τερζής): Κοντογιάννης Χ. 14, Αντωνόπουλος Γ. 12 (3), Μιχαλόπουλος Γ. 10, Τερζής Α. 3, Δαζελίδης Σ., Σιμιτζής Γ. 4.

GADEMIANS – DESPERADO 36-59
(5-12, 15-22, 24-40, 36-59)

Οι Desperado κέρδισαν τους Gademians με 36-59 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς. Το παιχνίδι ξεκίνησε από τον Σεφέρη με 0-5, με τον Ζέρη να απαντά και τον Ράγγα με τον Κατσιαβάρα να φέρνουν το ματς στο 3-12 για τους Desperado με τον Κόρδα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 5-12. Ο Σεφέρης με τον Κορκόνδειλα σκόραραν για το 5-16 στη 2η περίοδο, , με τον Αντύπα να απαντά με δύο τρίποντα για το 11-18 και τον Πετρόπουλο να σκοράρει για το 13-19. Ο Κατσιαβάρας απάντησε, με τον Αδαμόπουλο να κλείνει το ημίχρονο στο 15-22.

Στην επανάληψη ο Ράγγας σκόραρε για το 15-24, με τον Αντύπα να απαντά και τον Ράγγα να φέρνει την ομάδα του στο 17-27. Μετά το καλάθι του ΠΑπασγουρίδη ο Σεφέρης με τον Ράγγα σκόραραν για το 19-32, ενώ ο Κατσιαβάρας με τον Καραλή Ε. έκαναν το 20-36. Η διαφορά ανέβηκε στους 18 από τον Σεφέρη για να απαντήσει με τρίποντο ο Τακμάκης με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κόκκινο στο 24-40. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Gademians προσπάθησαν να μειώσουν, έφτασαν το σερί τους στο 9-0 με τον Κόρδα και τρίποντα από Τακμάκη και Παπαδόπουλο, 32-40. Όμως, η αντίδραση από τους Desperado ήταν η σωστή, με τον Κορκόνδειλα και τον Σεφέρη πήγαν στο 32-45, για να καταφέρουν να φτάσουν το τρομερό σερί τους στο 0-19 με τον Κατσιαβάρα και τον Κορκόνδειλα να γράφουν το 32-52 και τον Ράγγα με τον Σεφέρη να πηγαίνουν το ματς στο 32-59, πριν ο Αδαμόπουλος γράψει το τελικό 36-59.

Για τους νικητές ο Ράγγας είχε 17 πόντους, ο Σεφέρης είχε 15, ο Κατσιαβάρας 14 και ο Κορκόνδειλας 7. Για τους Gademians ο Αντύπας είχε 8 πόντους.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Τακμάκης Ε. 6 (2), Αδαμόπουλος Α. 5 (1), Κόρδας Α. 4, Παπασγουρίδης Ε. 3, Αντύπας Θ. 8 (2), Πετρόπουλος Δ. 3, Ζέρης Α. 4, Παπαδόπουλος Β. 3 (1).

Desperado (Καραλής Ε.): Κορκόνδειλας Β. 7 (1), Μαρκούλης Ι., Καραλής Ε. 2, Εμμανουηλίδης Α., Ράγγας Φ. 17 (4), Σεφέρης Δ. 15, Καραλής Δ., Κόκκινος Ο. 3, Κατσιαβάρας Π. 14 (1), Βαβίζος Θ. 1.