Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Αναλώσιμους, Πίκλες Ρολ!

Νίκες για Αναλώσιμους, Πίκλες Ρολ!

Οι Αναλώσιμοι κέρδισαν με 52-46 τον Ίκαρο για την 7η αγωνιστική του Γ ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Πίκλες Ρολ επικράτησαν με 57-46 της Α.Ε. Γκράβας, ενώ με νίκες συνέχισαν η Lietuvos Pytas, 40-36 την Γ.Β.Π., και η Α.Ε.Π.Ε., 61-44 τους Μπάσχετους. Τέλος, ο Ζυγός κέρδισε με 62-58 τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία.

Α.Ε.Π.Ε. – ΜΠΑΣΧΕΤΟΙ 61-44
(14-7, 29-17, 49-35, 61-44)

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Μπάσχετους με 61-44, μπαίνοντας στο ματς με 9-2 με τον Τσάμη και τον Κωνσταντίνου, για να απαντήσουν ο Καραγιώργης με τον Ντεμίρη για το 9-7 και να κλείσει το δεκάλεπτο η Α.Ε.Π.Ε. με τον Καταραχιά και τον Πρινιωτάκη στο 14-7. Στη 2η περίοδο ο Κουκουλάρης έφερε το ματς στο 14-11, με τον Κωνσταντίνου να απαντά για το 17-11 και μετά το καλάθι του Κάνδηλα, τον Τσάμη με τον Κωνσταντίνου να φέρνουν το ματς στο 25-15. Οι Μπάσχετοι απάντησαν ξανά με τον Κάνδηλα, αλλά το ημίχρονο έκλεισε από Τσάμη και Κωνσταντίνου (24 πόντους οι δυο τους στο πρώτο μέρος) στο 29-17.

Στην επανάληψη ο Καραγιώργης σκόραρε για τους Μπάσχετους, αλλά ο Κωνσταντίνου με τον Ζαφειρόπουλο απάντησαν για το 36-22 της ομάδας τους. Οι Μπάσχετοι με τρίποντα από τον Καραγιώργη και τον Κάνδηλα μείωσαν σε 36-28, αλλά η Α.Ε.Π.Ε. κράτησε τον έλεγχο, ο Τσιτίνης την πήγε στο 40-28. Μετά το καλάθι του Καλλίνικου Μ., ο Τσάμης έγραψε το 42-30, με τον Κάνδηλα να απαντά για το 44-35 και τον Πρινιωτάκη και τον Ζαφειρόπουλο με τρίποντο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 49-35. Στην 4η περίοδο ο Τσιτίνης με τον Ζαφειρόπουλο και τον Πρινιωτάκη έφεραν την Α.Ε.Π.Ε. στο 56-37, για να απαντήσουν οι Μπάσχετοι με τρίποντο του Κάνδηλα, με τον Μιχαηλίδη και τον Κωνσταντίνου να γράφουν το 61-42 και τον Κουκουλάρη να κλείνει το ματς στο 61-44.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 26 πόντους, ο Τσάμης 11 και ο Ζαφειρόπουλος 7. Για τους Μπάσχετους ο Κάνδηλας είχε 16, ο Κουκουλάρης 10, ο Καραγιώργης 8 και ο Ντεμίρης 7.

Α.Ε.Π.Ε. (Γυφτοκώστας): Τσάμης Γ. 11, Ζαφειρόπουλος Α. 7 (1), Καταραχιάς Θ. 3 (1), Πρινιωτάκης Δ. 6, Κωνσταντίνου Κ. 26, Τσιτίνης Σ. 5, Μιχαηλίδης Κ. 3 (1).

Μπάσχετοι (Δαέλης): Κεζέπης Ν., Κάνδηλας Δ. 16 (2), Μπάικας Π., Καραγιώργης Α. 8 (1), Κουκουλάρης Β. 10, Καρίμαλης Δ., Καλλίνικος Σ., Παγκάκης Π., Καλλίνικος Μ. 3, Ντεμίρης Π. 7 (1).

ΙΚΑΡΟΣ – ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ 46-52
(7-14, 19-31, 33-37, 46-52)

Οι Αναλώσιμοι κέρδισαν τον Ίκαρο με 46-52 με το παιχνίδι να ξεκινά με 4-10 μετά τα καλάθι από Ρούμπα και Οικονόμου, με τον Αντωνιάδη, τον Κουτσικόνα και τον Δαραμούσκα να σκοράρουν για τους Αναλώσιμους. Ο Ρούμπας απάντησε με τρίποντο, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε από Νικολόπουλο και Δαραμούσκα στο 7-14. Ο Δαραμούσκας με τον Αντωνιάδη αυτή τη φορά ήταν που έφεραν το ματς στο 7-18, για να απαντήσει ο ίκαρος με τον Ρούμπα και τον Οικονόμου για το 13-18. Ο Τουλάς έφερε το ματς στο 15-20, με τους Αναλώσιμους να απαντούν με Ρούτση και Κουτσικόνα για το 15-24. Μετά το καλάθι του Τουλά, ο Καλύβας με 5 πόντους και ο Ρούτσης ανέβασαν τη διαφορά στο 19-31 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Δαραμούσκα ο Ίκαρος προσπάθησε να μειώσει, με Ρούμπα και Τεντολούρη πλησίασε σε 25-33, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον Ρούτση για το 25-37. Όμως, ένα σερί 8-0 από τον Ίκαρο ήταν που έφερε το ματς στο 33-37 με σκόρερ τον Ρούμπα και τον Τεντολούρη στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Δαραμούσκας με τον Αντωνιάδη έφεραν ξανά το ματς στους 8 πόντους, 33-41, με τον ίκαρο να απαντά με Τουλά και Τεντολούρη για το 38-41. Ξανά στους 3 από τον Ρούμπα, για να έρθει ο Ρούτσης να γράψει το 40-45 και να κάνει ο Τουλάς με τρίποντο το 43-45. Μάλιστα, μετά το καλάθι του Κουτσικόνα το νέο τρίποντο, από τον Ρούμπα, έφερε το ματς στο 46-47. Όμως, οι Αναλώσιμοι αντέδρασαν σωστά, έβγαλαν τις άμυνες που έπρεπε και με καλάθι του Δαραμούσκα και βολές από Φώτο και Ρούτση έφτασαν στη νίκη με 46-52.

Για τους νικητές ο Δαραμούσκας είχε 12 πόντους, ο Ρούτσης 11, ο Αντωνιάδης 10 και ο Καλύβας 7. Για τον Ίκαρο ο Ρούμπας είχε 23 πόντους, ο Τουλάς 10 και ο Τεντολούρης 8.

Ίκαρος (Παπαδάτος Σ.): Ματσεντίδης Α., Καρανικόλας Μ., Τουλάς Π. 10 (1), Ρούμπας Δ. 23 (3), Οικονόμου Δ. 5 (1), Τεντολούρης Α. 8.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος Γ.): Αντωνιάδης Β. 10, Φώτος Π. 2, Κουτσικόνας Κ. 6, Καλύβας Χ. 7 (1), Δαραμούσκας Σ. 12, Ρούτσης Γ. 11, Νικολόπουλος Γ. 4.

ΠΙΚΛΕΣ ΡΟΛ – Α.Ε. ΓΚΡΑΒΑΣ 57-46
(7-9, 18-25, 37-35, 57-46)

Οι Πίκλες Ρολ κέρδισαν την Α.Ε. Γκράβας με 57-46 μετά από ένα παιχνίδι που ξεκαθάρισε στο τέλος του. Το ματς ξεκίνησε με 4-0 από τον Αντωνουσάκη για τις Πίκλες Ρολ με τον Νίκου και τον Κανίνια να απαντούν. Στο 7-7 έφερε το ματς ο Νίκου, ενώ ο ίδιος ήταν που έγραψε το 7-9 στο τέλος της περιόδου, με τον Αντωνουσάκη να είναι ο μόνος σκόρερ για τις Πίκλες Ρολ. Στο 2ο δεκάλεπτο η Α.Ε. Γκράβας με τον Κανίνια και τον Αντωνακάκη πήγε στο 7-13, με τον Κυριάκογλου να απαντά με τρίποντο. Μετά το 12-17 από τον Κάτρη, ο Κυριάκογλου μείωσε σε 15-17, για να φέρει το ματς ο Λαλατζής στο 15-21. Οι Πίκλες Ρολ προσπάθησαν να μειώσουν και πάλι με τον Κυριάκογλου, 18-21, για να κλείσουν ο Νίκου με τον Λαλατζή το ημίχρονο στο 18-25.

Στην επανάληψη οι Πίκλες Ρολ με τον Σακλαρίδη πλησίασαν στο 23-25, για να απαντήσουν ο Κανίνιας με τον Νίκου για το 24-29. Μετά το καλάθι του Φραγκογιάννη, ο Λαλατζής με τρίποντο έφερε την Α.Ε. Γκράβας στο 26-33, και ο Κανίνιας στο 28-35. Όμως, ένα 9-0 από τις Πίκλες Ρολ άλλαξε την εικόνα ως το 30ο λεπτό, αφού ο Φραγκογιάννης με τον Λαμπαθάκη μείωσαν σε 34-35 για να κάνει με τρίποντο ο Κυριάκογλου το 37-35 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κυριάκογλου έφερε την ομάδα του στο 39-35, με την απάντηση να έρχεται από Κανίνια και Νίκου για το 41-39. Όμως, οι Πίκλες Ρολ με νέο σερί 8-0 με πρωταγωνιστές τον Φραγκογιάννη και τον Γκέλερη, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 10 πόντους, 49-39. Η Α.Ε. Γκράβας δεν παραδόθηκε, με τον Κανίνια και τρίποντο του Λαλατζή πλησίασε σε 49-44, αλλά ήταν οι βολές του Φραγκογιάννη και το καλάθι του Αντωνουσάκη που έκριναν το ματς, 53-44, με τον Σακλαρίδη να γράφει το 55-44 και τον Λαλατζή απλώς να μειώσει στο τέλος σε 57-46.

Για τους νικητές ο Φραγκογιάννης είχε 15 πόντους, ο Αντωνουσάκης 13, ο Κυριάκογλου 12 κα ο Σακλαρίδης 8. Για την Α.Ε. Γκράβας ο Νίκου με τον Κανίνια είχαν από 14 και ο Λαλατζής 13.

Πίκλες Ρολ (Κυριάκογλου Σ.): Γκέλερης Ν. 3, Χατζηγιαννάκης Μ., Κυριάκογλου Σ. 12 (2), Λαμπαθάκης Γ. 4, Τσάλης Β. 1, Αντωνουσάκης Β. 13, Φραγκογιάννης Ι. 15, Κανδύλης Θ. 1, Σακλαρίδης Θ. 8 (1).

Α.Ε. Γκράβας (Γκιόκα Ε.): Παϊκόπουλος Δ. 1, Κανίνιας Θ. 14, Σαϊτάνης Ι., Κάτρης Δ. 2, Λαζόγκας Δ., Αντωνακάκης Σ. 2, Ελπίδας Γ., Νικητάκης Μ., Λαλατζής Κ. 13 (2), Γρηγοράτος Χ., Αγραφιώτης Μ, Νίκου Χ. 14.

Γ.Β.Π. – LIETUVOS PYTAS 36-40
(7-12, 11-17, 14-29, 36-40)

Η Lietuvos Pytas κέρδισε με 36-40 τον Γ.Β.Π.έχοντας το προβάδισμα και στα 40 λεπτά του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 0-6 από τον Σαρρή Π., τον Παρασκευόπουλο και τον Διάκο Ν. για την Lietuvos Pytas με τον Ραϊμόνδο Γ. και τον Λαρεντζάκη να απαντούν για το 4-8. Όμως, ο Μπέης με τον Τελεμέ έφεραν το ματς στο 4-12, για να κλείσει η περίοδος από τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Το επίτευγμα της Lietuvos Pytas ήταν ότι για 20 αγωνιστικά λεπτά (2η και 3η περίοδο) δέχτηκε 7 πόντους από τον Γ.Β.Π.και κανένα καλάθι εντός παιδιάς, δηλαδή μόνο πόντους από τη γραμμή του φάουλ, από τρεις βολές έβαλαν ο Λαμπρόπουλος με τον Ραϊμόνδο Γ. και μία ο Λαρεντζάκης. Έτσι, στο 2ο δεκάλεπτο ο Σαρρής Σ. με τρίποντο και ο Διάκος Ν. έφεραν το ματς στο 11-17 στην ανάπαυλα, για να ανεβάσει ο Σαρρής Π. με 8 πόντους στην 3η περίοδο και βοήθειες από τους Μπέη και Παρασκευόπουλο το σκορ στο 14-29.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γ.Β.Π.με τον Ρομανό και τον Καίσσαρη μείωσε σε 19-29 για να απαντήσει ο Παρασκευόπουλος για το 21-33. Ο Λαμπρόπουλος με τον Ραϊμόνδο Γ. σκόραραν για το 25-33, με τον Μπέη να ανεβάζει ξανά τη διαφορά, 25-38 με 5 πόντους. Ο ίδιος πήγε το ματς στο 26-40, με τον Γ.Β.Π.να τρέχει ένα 10-0 στο τέλος με τον Δαμαστιότη και τον Λαμπρόπουλο για να μειώσει σε 36-40.

Για τους νικητές ο Μπέης είχε 13 πόντους, ο Σαρρής Π. 11 και ο Παρασκευόπουλος 8. Για τον Γ.Β.Π.ο Λαμπρόπουλος είχε 12, ο Ραϊμόνδος Γ. 9 και ο Λαρεντζάκης 8.

Γ.Β.Π.: Δαμαστιότης Π. 2, Λαμπρόπουλος Κ. 12, Καίσσαρης Π. 3, Λαρεντζάκης Β. 8 (1), Ρομανός Δ. 2, Ραϊμόνδος Κ., Ραϊμόνδος Γ. 9.

Lietuvos Pytas: Σαρρής Σ. 3 (1), Διάκος Γ., Σαρρής Π. 11 (1), Μπέης Θ. 13, Διάκος Ν. 3, Κάλλιος Π., Τελεμές Ν. 2, Παρασκευόπουλος Φ. 8.

Α.Σ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ – ΖΥΓΟΣ 58-62
(12-10, 31-29, 46-44, 58-62)

Ο Ζυγός κέρδισε τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία με 58-62 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο μισό λεπτό. Το ματς ξεκίνησε με 5-2 από τον Κοντιζά και τον Γκουτσιουκώστα Α. για τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία, με τον Βαλάτσο να απαντά για το 6-8 του Ζυγού. Ο Αναστασίου με τον Γκουτσιουκώστα Α. και τον Καραλή έφεραν τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία στο 12-8, με τον Παστιανίδη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 12-10.

Στη 2η περίοδο ο Μπουρίτης με τον Μπιμπλή σκόραραν για το 13-14, ενώ μετά το καλάθι του Γκουτσιουκώστα Κ. ο Βαλάτσος με τον Σακαντάρη έφεραν την ομάδα τους στο 15-21, με τον Ζώη και τον Διαμαντή να απαντούν για το 21-23 για να ισοφαρίσει το ματς ο Τσιχλής στο 23-23. Μάλιστα, το σερί του Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία συνεχίστηκε και έφτασε στο 14-2, όταν ο Ζώης με τον Καραλή έγραψαν το 29-23. Ο Βαλάτσος με τον Μπουρίτη απάντησαν, για να κλείσει ο Τσιχλής το ημίχρονο στο 31-29. Στην 3η περίοδο οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια, ο Μπιμπλής με τον Μπουρίτη έφεραν το ματς στο 35-33 με τον Τσιχλή και τον Γκουτσιουκώστα Κ. να απαντούν για το 39-35 πριν ο Μπουρίτης γράψει το 39-38. Ο Βαλάτσος με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα σε 41-41, ενώ μετά το καλάθι του Τσιχλή, ο Μπιμπλής έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 43-44, για να κλείσει ο Καραλής το δεκάλεπτο στο 46-44 για τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βαλάτσος ισοφάρισε σε 46-46 και ο Μπουρίτης σε 48-48, με τον Βαλάτσο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 48-50Ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία απάντησε με τον Κοντιζά και τον Γκουτσιουκώστα Κ. για το 52-52, ενώ μετά το καλάθι του Βασλάτσου, ο Ζώης με 4 πόντους έφερε το ματς στο 56-54 για την ομάδα του. Με βολές το παιχνίδι πήγε στο 57-55 για να ισοφαρίσει ο Σάλιαρης και να έρθει ο Βαλάτσος να κάνει το 57-59. Ο Τσιχλής είχε 1/2 βολές για το 58-59, ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά έκανε λάθος, με τον Μπυρίτη να γράφει 1/2 βολές για το 58-60 στα 30 δευτερόλεπτα. Ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία προσπάθησε για τη νίκη, αλλά αστόχησε σε τρίποντο στα 8 δευτερόλεπτα και από το φάουλ που ακολούθησε ο Μπουρίτης έγραψε το 58-62.

Για τους νικητές ο Βαλάτσος είχε 27 πόντους, ο Μπουρίτης 18. Για τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία ο Τσιχλής είχε 14, ο Ζώης 10, ο Γκουτσιουκώστας Κ. 9 και ο Καραλής 7.

Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία (Δαλακούρας Α.): Αδαμόπουλος Κ. 2, Καραλής Α. 7, Διαμαντής Β. 2, Ζώης Σ. 10, Γκουτσιουκώστας Κ. 9, Αναστασίου Π. 2, Γκουτσιουκώστας Α. 6, Κατσούλας Γ., Τσιχλής Γ. 14, Κοντιζάς Ν. 6.

Ζυγός (Καλλίγερης Λ.): Βαλάτσος Η. 27 (3), Σάλιαρης Ν. 4, Παστιανίδης Ν. 5, Αθανασόπουλος Δ., Σακαντάρης Α. 2, Σαγιάκος Μ., Μπιμπλής Η. 6, Μπουρίτης Ι. 18.