Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Δεν μπορεί να χάσει!

Δεν μπορεί να χάσει!

Δοκιμάζει τρόπους ο Ολυμπιακός, πλέον, για να δει αν γίνεται να χάσει, αλλά ακόμα… δεν τα έχει καταφέρει. Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο στην Ανδαλουσία και μία μέτρια για τα στάνταρ τους 3η περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» παρέσυραν και τη Μαάλαγα στο 4ο δεκάλεπτο για να κερδίσουν με 74-82 και να πάνε στο 6-0 στην Ευρωλίγκας, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους φέτος. Ασταμάτητος ο Σπανούλης, πήρε το ματς σχεδόν μόνος του, κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό ο Λοτζέσκι νωρίτερα, έστησαν τείχος στην άμυνα Πετγουέι-Ντάνστον μετά το 26ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός ήταν μέτριος στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε 46 πόντους από τη Μάλαγα, μένοντας πίσω και 11 πόντους. Κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος, για να πάει στα αποδυτήρια με 46-41 από 46-36, με το 3ο δεκάλεπτο να είναι και αυτό μέτριο, βασικά στην άμυνα. Η Μάλαγα έβαλε 19 πόντους, έμεινε μπροστά με 64-61 στο 30ο λεπτό, αλλά η αλήθεια είναι ότι από το 27ο περίπου είχε αρχίσει να φαίνεται ότι άλλαζε η εικόνα του Ολυμπιακού στην άμυνα και μαζί της και η εικόνα του αγώνα.

Ο Μπαρτζώκας έπαιξε με Πετγουέι και Ντάνστον μαζί στο καλάθι από το 28ο λεπτό και μετά. Μέχρι τότε η Μάλαγα είχε βάλει 60 πόντους. Στα 12 λεπτά που έπαιξαν οι δυο τους μαζί οι Ισπανοί έβαλαν 12 πόντους και το σερί ήταν 12-26, για να πάει το ματς στο 72-82 όταν ο Μπαρτζώκας στο 39:29 απέσυρε αναγκαστικά τον Πετγουέι (5ο φάουλ), με τους δυο ψηλούς του Ολυμπιακού να κερδίζουν σχεδόν κάθε μονομαχία και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Μέσα στο διάστημα αυτό ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 0-13, σε 4 περίπου λεπτά, με τον Σπανούλη μεγάλο πρωταγωνιστή στην επίθεση με 3/3 τρίποντα.

Όταν η Μάλαγα έσπασε το σερί με ένα εκτός ισορροπίας και λογικής καλάθι του Γκρέιντζερ μπροστά στον κρεμασμένο πάνω του Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο του Σπανούλη και τάπα του Ντάνστον για να μην μείνουν περιθώρια ελπίδας στους Ισπανούς. Και όταν ο ηγέτης σου είναι ο καλύτερος παίκτης της Ευρώπης, τόσο επιβλητικός που μπορεί με 4 σουτ να σιγήσει ένα ολόκληρο γήπεδο και να πάρει έναν αγώνα μόνος του, τότε δεν μένουν και πολλά να φοβηθείς.

Ο Ολυμπιακός σούταρε πολύ καλύτερα από τη Μάλαγα, τα δίποντα ήταν 52%-68% και τα τρίποντα 25%-48%. Έχασε τα ριμπάουντ, 30-20 με τα επιθετικά 12-5, αλλά οι ασίστ ήταν 14-20 υπέρ του, με τα λάθη στο 15-18 (είχε κάνει 12 στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός).

Σε ατομικό επίπεδο ο Σπανούλης είχε 21 πόντους με 7/10 σουτ και 3/3 βολές, με 4 συνεχόμενα τρίποντα στην 4η περίοδο, είχε και 4 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ. Ο Λοτζέσκι είχε 19 πόντους με 7/9 σουτ, ενώ ο Ντάνστον είχε 13 πόντους με 6/7 σουτ. Όταν οι τρεις πρώτοι σκόρερ σου έχουν 20/26 σουτ, έχοντας βάλει 53 πόντους με 77% εντός παιδιάς, τότε δεν μπορείς να χάσεις. Για να κάνουμε τη σύγκριση, η Μάλαγα είχε Χετσχάιμερ και Κέινερ-Μέντλι με 11 πόντους και Καλογουέι και Σουάρεθ με 10, από 4 δηλαδή πήρε 42 πόντους, με 13/27 σουτ, δηλαδή 48%, σχεδόν 30% λιγότερο για 11 πόντους λιγότερο.

Η Μάλαγα μπήκε με 6-2 στο ματς με Γκρέιντζερ και Βάσκες, για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός με Σπανούλη και Πρίντεζη σε 8-8. Ο Ντάνστον και ο Περπέρογλου ολοκλήρωσαν ένα 0-9 για τον Ολυμπιακό για το 8-13, με τους «ερυθρολεύκους» να μένουν μπροστά στο σκορ, ο Ντάνστον κάρφωσε για το 14-17 και ο Σλούκας έκανε το 17-20 με τρίποντο.

Η Μάλαγα προσπέρασε στο τέλος της περιόδου με τον Καλογουέι και τον Κέινερ-Μέντλι, με τον Ολυμπιακό να επανακτά το προβάδισμα με Λο και Λοτζέσκι, 23-25 στο 12ο λεπτό. Τελευταίο προβάδισμα για πολλή ώρα του Ολυμπιακού ήταν στο 27-30 με ένα ακόμα τρίποντο του Λοτζέσκι. Στη συνέχεια, το γεγονός ότι δεν είχαν καταφέρει να παίξουν καλή άμυνα στοίχισε στους «ερυθρολεύκους», η Μάλαγα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός άρχισε να εγκλωβίζεται με τον Καλογουέι και τον Σαμπόνις να βοηθούν τη Μάλαγα να τρέξει σερί 10-2 για το 37-32.

Ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά μέχρι το 39-36 από τον Μάντζαρη με τη Μάλαγα να τρέχει ένα 7-0 με τον Σουάρεθ για το 46-36, την ώρα που ο Μπαρτζώκας δεχόταν τεχνική ποινή επειδή διαμαρτυρήθηκε (έφτασε σχεδόν στον πάγκο της Μάλαγα φωνάζοντας στους διαιτητές) για το… ποδόσφαιρο που έπαιξε ο Καλογουέι κόβοντας πάσα του Κατσίβελη. Το τρίποντο του Περπέρογλου ήταν που έφερε το ματς στο 46-41 στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο 3ο δεκάλεπτο.

Ο Χετσχάιμερ με τον Κέινερ-Μέντλι σκόραραν για ένα 5-0 το οποίο έφερε το ματς στο 51-41, με τον Σουάρεθ και τον Χετσχάιμερ να δίνουν προβάδισμα 11 πόντων στη Μάλαγα, 54-43 και 56-45. Η Μάλαγα κράτησε τον έλεγχο μέχρι το καλάθι του Τούλσον για το 58-48 στο 26ο λεπτό, με τον Ολυμπιακό να μένει από τρίποντο του Λοτζέσκι σε μονοψήφια απόσταση και τον Σπανούλη να μειώνει με τρομερό καλάθι και φάουλ σε 58-54. Το τρίποντο του Πετγουέι από την πάσα του Σλούκα έφερε το ματς στο 60-59 στο 29ο λεπτό (την ώρα που ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει με Πετγουέι-Ντάνστον), με τη Μάλαγα να μένει μπροστά με Κουζμίνσκας και Καλογουέι για το 64-60, κλείνοντας την 3η περίοδο στο +3 του 62-59.

Δύο λάθη του Σλούκα επέτρεψαν στη Μάλαγα να πάει στο 67-62 στο 32ο λεπτό με τον Ολυμπιακό να κλείνει τελείως το καλάθι στη συνέχεια, Πετγουέι και Ντάνστον έδιναν τέλειες βοήθειες σε κάνε pick ‘n’ roll της Μάλαγα και πηδούσαν για τάπα κάθε φορά που κάποιος Ισπανός έμπαινε στη ρακέτα με αποτέλεσμα να κάνουν σχεδόν αδύνατο το να πλησιάσει κάποιος το καλάθι χωρίς να πιστεύει ότι θα μπλοκαριστεί το σουτ του.

Την ίδια ώρα ο Σπανούλης στην επίθεση αποφάσιζε να πάρει το ματς μόνος του. Με 3 τρίποντα σε 4 επιθέσεις έφερε το ματς στο 67-71, με τον Ντάνστον να γράφει δύο ωραία καλάθια στη συνέχεια μέσα από τη ρακέτα για το 67-75. Η Μάλαγα πήγε να ελπίσει με καλάθι του Γκρέιντζερ, αλλά ο Σπανούλης έγραψε νέο τρίποντο από τα 7,5 μέτρα για το 69-78 και το οριστικό τέλος στον αγώνα. Ο Χετσχάιμερ έβαλε τρίποντο στο δίλεπτο, με τον Ντάνστον να απαντά με νέα ωραία ενέργεια για το 72-80 και μετά ο Μάντζαρης με ωραία πάσα του Λοτζέσκι έγραψε το 72-82 με το ματς να κλείνει από τον Ντράγκιτς.

Ο Ολυμπιακός είναι στο 6-0 και ουσιαστικά έχει καθαρίσει την πρωτιά του ομίλου. Για να την καθαρίσει και μαθηματικά θα πρέπει να κερδίσει τη Γαλατασαράι στο ΣΕΦ την ερχόμενη εβδομάδα. Οι Τούρκοι είναι στο 4-2 και είναι η μόνη ομάδα που απέχει 2 νίκες από τον Ολυμπιακό. Με νίκη ο Ολυμπιακός θα απέχει 3 από κάθε αντίπαλό του στον όμιλο, με 3 ματς να απομένουν. Προς το παρόν, οι «ερυθρόλευκοι» απολαμβάνουν το 6-0, που τους κρατά ως μία από τις 3 αήττητες ομάδες της διοργάνωσης και, σίγουρα, μία από τις 3 πιο αποτελεσματικές ως τώρα στο ξεκίνημα της Ευρωλίγκας. Είναι ξεκάθαρο ότι, πλέον, νιώθει τεράστια σιγουριά και αυτοπεποίθηση μέσα στον αγώνα, ακόμα και όταν μένει πίσω στο σκορ ή όταν δεν παίζει και τόσο καλά για αρκετό διάστημα. Το θέμα, είναι, πάντως, να εξαλείψει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα αυτά τα κακά διαστήματα στο παιχνίδι, ώστε να μην την πατήσει κάποια στιγμή από υπεροψία.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-41, 65-62, 74-82.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνις 4 (4ρ.), Βιδάλ, Καλογουέι 10 (5ασ.), Σουάρεθ 10 (1), Γκρέιντζερ 6 (3ασ.), Βάσκες 6 (3ρ.), Τούλσον 2, Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 6, Χετσχάιμερ 11 (1τρ. 4ρ.), Κέινερ-Μέντλι 11 (2τρ. 3ρ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 3 (1τρ. 5ρ.), Λο 3 (4ασ.), Ντάνστον 13 (3ρ. 3κ.), Σπανούλης 21 (4τρ. 4ασ. 7κ.φ.), Περπέρογλου 8 (1), Σλούκας 3 (1), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 8 (4ρ.), Μάντζαρης 4 (3ρ. 5ασ.), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 19 (3).