Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Έσπασαν το αήττητο της Αττικής οι Red Hot Chili Hoopers!

Έσπασαν το αήττητο της Αττικής οι Red Hot Chili Hoopers!

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν την Αττική με 65-60 για να αφήσουν μόνο τα Κουλουβάχατα αήττητα μετά την 8η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος μπάσκετ «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Τα Κουλουβάχατα έμειναν στην κορυφή μετά το 56-49 επί των Zeppelin. Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 67-52 τους Nothing But Net, ενώ οι Θαλασσόλυκοι επικράτησαν με 76-46 των Remal Madri. Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 49-39 τους Wanted, ενώ οι Δικαστές επικράτησαν των North Side Kings με 54-36.

NORTH SIDE KINGS – ΔΙΚΑΣΤΕΣ 36-54
(17-13, 23-25, 29-40, 36-54)

Οι Δικαστές κέρδισαν τους North Side Kings με 36-54 με το ματς να ξεκινά με 7-0 για τους North Side Kings με τον Μποτσάκο και τον Κολλιόπουλο. Οι Δικαστές απάντησαν με 0-11 από τον Πανουριά, τον Ιωάννου και τον Συκαρά για το 7-11, με τους North Side Kings να απαντούν με τρίποντα από Καλλιγιάννη και Κολλιόπουλο για το 13-11. Μετά την ισοφάριση του Συκαρά, ο Μποτσάκος με τον Δερμάτη έφεραν το ματς στο 17-13 στο δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο, ο Μποτσάκος ήταν που έφερε το ματς στο 22-13. Όμως, οι Δικαστές με σερί 1-12 κατάφεραν και άλλαξαν την εικόνα του αγώνα. Ο Τούμπας μείωσε σε 23-20, για να γράψει με τρίποντο ο Συκαράς το 23-25 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Μποτσάκος κράτησε την ομάδα του μπροστά ως το 26-27, για να έρθει ένα 0-11 από τους Δικαστές, ο Τούμπας με τον Συκαρά έφεραν το ματς στο 26-34 για να κλείσουν το σερί ο Ιωάννου με τον Βλαζάκη, 26-38. Μετά το τρίποντο του Καλλιγιάννη, ο Συκαράς έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 29-40.

Στην 4η περίοδο ο Καλλιγιάννης με τρίποντο έγραψε το 32-40, με τους Δικαστές να απαντούν με νέο σερί, 0-12, ο Πανουριάς, με τον Βλαζάκη και τον Τούμπα έκαναν το 32-48, για να έρθουν ο Καμμένος με τον Τούμπα για το 32-52. Το ματς έκλεισε από τον Κολλιόπουλο και τον Ρούσσο στο 36-54.

Για τους νικητές ο Τούμπας είχε 20 πόντους, ο Συκαράς 12, ο Πανουριάς 10. Για τους North Side Kings ο Μποτσάκος είχε 15 πόντους, ο Καλλιγιάννης 9 και ο Κολλιόπουλος 8.

North Side Kings (Αλεξίου Κ.): Μποτσάκος Χ. 15 (1), Κολλιόπουλος Γ. 8 (2), Ρούσσος Λ. 2, Αλεξίου Κ., Μαριάκης Α., Καλλιγιάννης Μ. 9 (3), Δερμάτης Δ. 2.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 20, Συκαράς Σ. 12 (1), Καμμένος Σ. 4, Βαζαίος Γ., Λέντης Μ., Πανουριάς Δ. 10 (1), Ιωάννου Α. 4, Βλαζάκης Κ. 4.

ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ – ZEPPELIN 56-49
(12-8, 25-23, 40-36, 56-49)

Τα Κουλουβάχατα συνέχισαν αήττητα μετά το 56-49 επί των Zeppelin. Το ματς ξεκίνησε με 8-3 για τους νικητές από Παπαδόπουλο, Κοκονίδη και Κοτίνη, για να μειώσει ο Τσαντζαλής. Ο Κοτίνης με τον Παπαδόπουλο έφεραν το ματς στο 12-5, με τον Ρήγα να γράφει τρίποντο για το 12-8 στο δεκάλεπτο. Οι Zeppelin στη 2η περίοδο με τον Ρήγα και τον Ράντζο προσπέρασαν με 12-13, για να τους φέρει ο Θωμάς στο 13-15. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με καλάθι και φάουλ από τον Κουμεντάκη και σκορ από τον Καραγιάννη για το 18-15, αλλά και πάλι οι Zeppelin απάντησαν, ο Παπαδάτος με τον Ράντζο έγραψαν το 18-19. Τρίποντο από τον Φακίτα και καλάθι του Καραγιάννη για το 23-21, με τον Κουμεντάκη και τον Παπαδάτο να κλείνουν το ημίχρονο στο 25-23.

Στην επανάληψη, ο Ράντζος ισοφάρισε τον αγώνα, με τα Κουλουβάχατα να τρέχουν στη συνέχεια σερί 10-0 με τον Κοτίνη και τον Τσιλάβη να τα πηγαίνουν ως το 33-25 και τον Παπαδόπουλο να γράφει το 35-25. Οι Zeppelin απάντησαν με τρίποντο του Νάστα και καλάθι του Ρήγα για το 35-30, με τον Φακίτα να απαντά για το 38-30 με τρίποντο. Μέχρι το τέλος της περιόδου, ο Κουτσός με τον Θωμά ήταν που κατάφεραν να μειώσουν για τους Zeppelin σε 40-36. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσιλάβης με τον Κουμεντάκη έφεραν το ματς στο 44-36, με τον Κουτσό να απαντά. Ο Καπέλης με τον Κουμεντάκη σκόραραν για το 48-38 και το +10 της ομάδας τους, με τους Zeppelin να παίρνουν τρίποντα από τον Παπαδάτο και ένα καλάθι του Ράντζου για να μειώσουν σε 50-46. Όμως, ο Κοτίνης με βολές και ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο έφεραν το ματς στο 56-46 για την οριστική νίκη των Κουλουβάχατων, με τον Ρήγα να μειώνει στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 13 πόντους, ο Κουμεντάκης 9, ο Παπαδόπουλος με τον Τσιλάβη από 8. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος με τον Ράντζο είχαν από 10 και ο Ρήγας 9.

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Παπαδόπουλος Α. 8, Φακίτας Χ. 6 (1), Τσιλάβης Α. 8, Κουμεντάκης Ν. 9, Καπέλης Θ. 3, Χρυσικόπουλος Τ. 3 (1), Κοκονίδης Δ. 2, Κοτίνης Ν. 13 (2), Καραγιάννης Σ. 4.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 10 (2), Ρήγας Γ. 9 (1), Μυριτζής Μ., Κουτσός Α. 6, Θωμάς Θ. 6, Ποζιός Γ., Ράντζος Χ. 10, Τσαντζαλής Θ. 4, Νάστας Β. 4 (1), Αντωνίου Μ..

REMAL MADRI – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 46-76
(12-19, 26-41, 32-60, 46-76)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Remal Madri με 46-76 παίρνοντας τον έλεγχο από το 2ο δεκάλεπτο και μετά. Το ματς ξεκίνησε με τρίποντα εκατέρωθεν, Ρούσσος και Κουτάλας απ’ τη μία, Καραγιαννίδης Γ. και Μαράκης απ’ την άλλη έφεραν το παιχνίδι στο 8-8. Οι Θαλασσόλυκοι με τον Σκαρμέα έκαναν το 8-12, για να απαντήσουν οι Remal Madri με τον Κουτάλα και τον Ρούσο για το 12-16, πριν ο Γερμενής κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-19.

Στη 2η περίοδο ο Λέντζος Φ. έγραψε το 12-21, για να απαντήσει ο Παπάζογλου. Στη συνέχεια οι Θαλασσόλυκοι έτρεξαν σερί 0-8 με τον Γερμενή, τον Λέντζο Γ. και τον Λέντζο Φ. για το 14-29, με τους Remal Madri να απαντούν με τρίποντο του Κουτάλα. Στο 24-31 μείωσαν οι Remal Madri με τον Λαμπρούκο και τον Βιλλιώτη, αλλά ο Δασκαλάκης με τον Σκαρμέα κράτησαν την ομάδα τους στο +10, με τον Μαράκη στο τέλος του ημίχρονου να κάνει το 26-41. Στην επανάληψη το σερί των Θαλασσόλυκων έφτασε στο 0-13 όταν ο Λέντζος Γ. και ο Σκαρμέας σκόραραν για το 26-47, ενώ μετά την απάντηση του Ρούσσου ο Δασκαλάκης με τον Καραγιαννίδη Τ. έφεραν το ματς στο 28-52. Ο Σιδηρόπουλος απάντησε, με τον Σκαρμέα και τον Καραγιαννίδη Γ. να γράφουν το 30-58.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος έφερε το ματς στο 33-62, με τον Σιδηρόπουλο να απαντά και τον Λαμπρούκο να κάνει το 37-64. Μετά το καλάθι του Παπαδόπουλου, το τρίποντο του Ρούσσου έφερε το ματς στο 40-68, για να πάνε οι Θαλασσόλυκοι με τον Παπαδόπουλο και τον Γκότση στο 40-72. Ο Μανίνας με τον Ρούσσο απάντησαν, για να κλείσει το ματς ο Λέντζος Φ..

Για τους νικητές ο Λέντζος Φ. είχε 14 πόντους, ο Σκαρμέας 10, ο Καραγιαννίδης Γ. 9, ο Μαράκης 8 και ο Παπαδόπουλος 7. Για τους Remal Madri ο Ρούσσος είχε 15, ο Κουτάλας 12 και ο Λαμπρούκος 7.

Remal Madri (Ρούσσος Β.): Σιδηρόπουλος Γ. 4, Κουτάλας Γ. 12 (2), Παπάζογλου Σ. 2, Λαμπρούκος Χ. 7, Μανίνας Γ. 4, Ρούσσος Β. 15 (2), Βιλλιώτης Δ. 2.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Καραγιαννίδης Τ. 4, Λέντζος Φ. 14, Γκότσης Γ. 2, Γερμενής Χ. 6 (2), Καραγιαννίδης Γ. 9 (1), Σκαρμέας Κ. 10, Λέντζος Γ. 6, Δασκαλάκης Π. 10 (1), Μαράκης Α. 8 (2), Παπαδόπουλος Α. 7.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ – NOTHING BUT NET 67-52
(10-9, 30-15, 53-40, 67-52)

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν τους Nothing But Net με 67-52 παίρνοντας τον έλεγχο στο 2ο δεκάλεπτο του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους Nothing But Net με τον Βασιλείου για να απαντήσουν οι Ατρόμητοι με τον Τσαλδάρη, τον Φουνταδάκη και τον Κελαϊδή για το 10-6, με τον Περράκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 10-9. Στη 2η περίοδο ο Κελαϊδής με τον Χαρατσάρη ανέβασαν τη διαφορά για να γράψει το 17-10 ο Φουνταδάκης. Οι Nothing But Net απάντησαν με τρίποντο του Κοτσίφη, αλλά ο Κελαϊδής με τον Κομνινό έφεραν το ματς στο 24-13. Ο Βασιλείου μείωσε με βολές για να έρθει ο Καραχάλιος για το 28-15 και να κλείσει ο Παπαδοπετράκης το ημίχρονο στο 30-15.

Στην επανάληψη ο Κομνινός έκανε το 33-15, με τον Βασιλείου να απαντά. Μετά το καλάθι του Παπαδοπετράκη, ο Βασιλείου με τον Κοτσίφη έφεραν το ματς στο 35-23, ενώ μετά το καλάθι του Φουνταδάκη, ο Παναγιωτόπουλος έκανε το 38-27. Οι Ατρόμητοι αντέδρασαν καλά, με τον Φουνταδάκη έφτασαν ως το 44-27, για να απαντήσει ο Περράκης με τρίποντο. Ο Χαρατσάρης έκανε το 49-32, με τους Nothing But Net να πλησιάσουν ξανά στους 11 πόντους με τον Περράκη, τον Λαμπετίδη και τον Γεωργίου, 51-40, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο από τον Κούρτη στο 53-40.

Στην 4η περίοδο ο Κελαϊδής έφερε το ματς στο 55-40, μετά την απάντηση του Παναγιωτόπουλου, ο Καραχάλιος με τον Φουνταδάκη σκόραραν για το 60-42. Οι Nothing But Net απάντησαν ξανά με τον Παναγιωτόπουλο, ο Φουνταδάκης συνέχισε, με τον Βασιλείου και τον Λαμπετίδη να φέρνουν το ματς στο 65-50. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν ο Μπρότης με τον Παπαδοπετράκη.

Για τους νικητές ο Φουνταδάκης είχε 23 πόντους, ο Κελαϊδής 11, ο Καραχάλιος 8 και ο Χαρατσάρης 7. Για τους Nothing But Net ο Βασιλείου είχε 19 πόντους, ο Περράκης 9 και ο Κοτσίφης 7.

Ατρόμητοι (Τσαλδάρης Β.): Γιάχος Γ., Παύλος Μ., Τσαλδάρης Β. 3, Καραχάλιος Γ. 8, Κούρτης Ν. 3, Φουνταδάκης Γ. 23 (2), Χαρατσάρης Γ. 7 (1), Κομνινός Π. 6, Παπαδοπετράκης Γ. 6, Κελαϊδής Χ. 11.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Κερχουλάς Β., Γεωργίου Α. 4, Βασιλείου Α. 19, Λαμπετίδης Φ. 4, Παναγιωτόπουλος Κ. 6, Μπρότης Φ. 2, Περράκης Α. 9 (1), Κοτσίφης Β. 7 (2), Σαπλατέρας Θ. 1.

WANTED – ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ 39-49
(6-6, 18-14, 31-31, 39-49)

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Wanted με 39-49 με το ματς να ξεκινά από Μαυριτσάκη και Παπαδαντωνάκη Ν. με 4-0 για να απαντήσει ο Σταθόπουλος Π. για το 6-6 του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Σταθόπουλος Π. με τον Κανελλόπουλο και τον Σταθόπουλο Θ. έφεραν το ματς στο 6-12, για να απαντήσει ο Παπαδαντωνάκης Ν.. Μετά το καλάθι του Κανελλόπουλου ο Μαυριτσάκης με τον Παπαδαντωνάκη Ν. (10 πόντοι στην περίοδο) ήταν που σκόραραν για να προσπεράσουν οι Wanted και να κλείσουν το ημίχρονο στο 18-14.

Στην επανάληψη ο Μαυριτσάκης έφερε το ματς στο 20-14, με τον Σταθόπουλο Π. να απαντά. Ο Ρίζος έγραψε το 23-17 για την ομάδα του με τον Σταθόπουλο Π. να γράφει τρίποντο. Οι Wanted κράτησαν με τον Μαυριτσάκη το προβάδισμα στο 27-24, αλλά ο Σταθόπουλος Π. ήταν ασταμάτητος και έφερε το ματς στο 27-25 για να γράψει τρίποντο ο Κανελλόπουλος για το προσπέρασμα, 27-28. Ο Παπαδαντωνάκης Μ. έφερε ξανά μπροστά τους Wanted με τον Σταθόπουλο Π. να κλείνει το δεκάλεπτο στο 31-31.

Στην 4η περίοδο ο Παπαδαντωνάκης Γ. με τρίποντο έγραψε το 34-31, με τον Σταθόπουλο Π. και τον Κανελλόπουλο να απαντούν για το 34-35. Ο Παπαδαντωνάνης Ν. έκανε το 36-35, ενώ ο Βουτσινός έδωσε το τελευταίο προβάδισμα στην ομάδα του, 39-37. Ο Σταθόπουλος Π. απάντησε για την ιδοφάριση, 39-39, με τον Κανελλόπουλο να γράφει δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 39-45 με 1:50 για το τέλος. Οι Wanted δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με τον Σταθόπουλο και τον Πετρόπουλο από τις βολές να κλείνουν τον αγώνα στο 39-49.

Για τους νικητές ο Σταθόπουλος Π. είχε 28 πόντους και ο Κανελλόπουλος 16. Για τους Wanted ο Παπαδαντωνάκης Ν. είχε 14 πόντους και ο Μαυριτσάκης 13.

Wanted (Βουτσινός Α.): Ρούσσος Σ., Ρίζος Τ. 2, Ποντικέας Ν., Παπαδαντωνάκης Γ. 4 (1), Μαυριτσάκης Α. 13, Παπαδαντωνάκης Μ. 3, Παπαδαντωνάκης Ν. 14, Βουτσινός Α. 3 (1).

Μαύρη Θύελλα (Σταθόπουλος Π.): Κανελλόπουλος Δ. 16 (3), Σταθόπουλος Θ. 2, Σταθόπουλος Π. 28 (2), Καραντζάς Ι. 1, Πετρόπουλος Χ. 2, Μακρηγιάννης Γ., Γεωργιόπουλος Π., Τσιφλικάς Κ..

ΑΤΤΙΚΗ – RED HOT CHILI HOOPERS 60-65
(22-14, 33-25, 46-40, 60-65)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν την Αττική με 60-65, με το ματς να ξεκινά με 9-2 για την Αττική από τον Καλικούρδη και τον Αναγνωστόπουλο ως το 7-0, με τον Αλαντίν να σκοράρει για το 9-2. Ο Φραγκογιάννης απάντησε, ο Μαγκαφάς ήταν που με 3/3 βολές έφερε το ματς στο 12-4. Μετά το καλάθι του Βενέτη, η Αττική με Καλικούρδη και Αναγνωστόπουλο έφτασε στο 17-8. Οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν με τον Χλη και τον Ζυγούμη για το 17-14, με το δεκάλεπτο να κλείνει από 5 πόντους του Μαγκαφά στο 22-14.

Στη 2η περίοδο η διαφορά πήγε στους 10 πόντους από τον Σταυρόπουλο, με τον Φραγκογιάννη και τον Ζυγούμη να απαντούν, αλλά τον Καλικούρδη να φέρνει τον αγώνα στο 30-19. Μετά το καλάθι του Βενέτη για το 31-23, η Αττική με τον Καλικούρδη πήγε στο 33-23, για να κλείσει στο -8 για την ομάδα του το ημίχρονο ο Χλης. Στην επανάληψη ο Μαγκαφάς με τον Γαλάνη έφεραν τον αγώνα στο 38-25 για την Αττική, για να απαντήσει ο Γκέλερης με τρίποντο. Ο Καλικούρδης με τον Αναγνωστόπουλο έκαναν το 42-30, , ο Χλης απάντησε, ο Μαγκαφάς με τον Γαλάνη έφεραν την Αττική στο 46-34. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άλλαξε πλήρως εικόνα.

Οι Red Hot Chili Hoopers έτρεξαν σερί 0-17 για να πάρουν το προβάδισμα, ο Μάμαλης είχε 6 πόντους με τον Σακλαρίδη έφεραν το ματς στο 46-42, για να σκοράρουν ο Φραγκογιάννης με τον Χλη για το 46-46 με 6:44 για το φινάλε. Ο Φραγκογιάννης έδωσε προβάδισμα την ομάδα του με το τρίποντο του Σακλαρίδη να φέρνει το ματς στο 46-51. Η Αττική στο πεντάλεπτο διέκοψε το σερί με τον Αναγνωστόπουλο, για να μειώσει ο Καλικούρδης σε 50-52 με καλάθι και φάουλ. Όμως, ένα καλάθι του Ζυγούμη και δύο κολλητά τρίποντα του Σακλαρίδη έφεραν το ματς στο 50-60 με 2:42 για το τέλος. Με τρίποντο απάντησε και ο Μαγκαφάς, αλλά ο Σακλαρίδης είχε πάρει φωτιά (έβαλε στο ματς όσα τρίποντα είχε ως τώρα στο πρωτάθλημα συνολικά) για το 53-63 με 1:59. Ο Μαγκαφάς και πάλι σκόραρε με τρίποντο, αλλά ο Χλης έγραψε το 56-65 με βολές με 1:12 για το τέλος. Η Αττική έχασε τρίποντο στα 58 δευτερόλεπτα, κατάφερε απλώς να μειώσει στο τέλος με Μαγκαφά και Καλικούρδη σε 60-65.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 15 πόντους, ο Σακλαρίδης 14, ο Χλης 13, ο Φραγκογιάννης 9. Για την Αττική ο Μαγκαφάς είχε 22 πόντους, ο Καλικούρδης 18 και ο Αναγνωστόπουλος 10.

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Χατζής Μ., Γανωτής Η., Κοντός Γ., Μαγκαφάς Σ. 22 (3), Χριστόπουλος Τ., Καλικούρδης Γ. 18, Αλάντιν Δ. 2, Σταυρόπουλος Αγ. 3, Γαλάνης Δ. 5 (1), Αναγνωστόπουλος Α. 10 (2).

Red Hot Chili Hoopers (Κυριάκογλου Σ.): Γκέλερης Ν. 3 (1), Ζυγούμης Θ. 15, Κυριάκολγου Σ., Βενέτης Χ. 5, Φραγκογιάννης Ι. 9, Σακλαρίδης Θ. 14 (4), Χλης Η. 13, Μάμαλης Ν. 6.