Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νέα ήττα και ‘τελικός’ ενόψει

Νέα ήττα και ‘τελικός’ ενόψει

Ο Παναθηναϊκός πέταξε 18 λεπτά στα σκουπίδια στην Ισπανία, για να ηττηθεί τελικά από τη Λαμποράλ Κούτσα με 79-77, επιστρέφοντας από το -21 στον αγώνα, αλλά χωρίς να καταφέρει να πάρει στο τέλος τη νίκη. Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε και να την είχε πάρει, αν οι διαιτητές είχαν δει το αντιαθλητικό φάουλ του Ερτέλ στον Φώτση (τον τραβούσε από τη φανέλα για να μην βγει στην επίθεση), αλλά επίσης αλήθεια είναι ότι οι «πράσινοι» συνεχίζουν να προβληματίζουν, παίζοντας κακό μπάσκετ και μην έχοντας διάρκεια στην απόδοσή τους. Την ερχόμενη εβδομάδα παίζουν τελικό με τον Ερυθρό Αστέρα, σε αγώνα όπου δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός στην Ισπανία ήταν πάρα πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να ελέγξει με την άμυνά του τη Λαμποράλ ούτε σε μία φάση, αποτέλεσμα το να μείνει πίσω με 21 πόντους διαφορά στο 42-21 με 7:21 ακόμα για το ημίχρονο. Η κατάσταση συνεχίστηκε ίδια ως το τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους, εκεί ο Κελάτι είχε φέρει τη Λαμποράλ στο 55-36.

Και πάνω που το παιχνίδι φαινόταν όχι απλώς χαμένο, αλλά με τον Παναθηναϊκό να περνά μια μαύρη βραδιά, με το που άρχισε η Λαμποράλ να πετά τρίποντα και να μην τα βάζει όλα, άρχισε να πέφτει και η διαφορά. Σίγουρα τα 10/11 με τα οποία ξεκίνησε είναι αφύσικο νούμερο, σίγουρα είναι μια δικαιολογία για το -21 του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος, αλλά απ’ την άλλη, με καλύτερη άμυνα δεν θα γινόταν αυτό εξαρχής. Οι Ισπανοί είχαν 10/11 στο ξεκίνημα, 10/13 στο πρώτο ημίχρονο και 13/24 συνολικά, δηλαδή έγραψαν 3/11 στην επανάληψη.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 2-22 για να επιτύχει πλήρη ανατροπή στο σκορ και να διεκδικήσει επί ίσοις όροις τη νίκη στο τέλος. Κάτι που δεν κατάφερε να πάρει, καθώς το τρίποντο νίκης του Διαμαντίδη στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Ο Παναθηναϊκός για ακόμα μία φορά έχασε τα ριμπάουντ, 29-25 με 7-4 τα επιθετικά, ήταν πολύ κακός στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, κάτι που δεν το συνηθίζει, 22-13 οι ασίστ, περισσότερο θεωρώ επειδή την προσπάθεια να μειώσει στην επανάληψη την ανέλαβαν συγκεκριμένοι παίκτες που έπαιζαν μόνοι τους τη Λαμποράλ. Τα λάθη ήταν 13-11, τα κλεψίματα 6-10, με τους «πρασίνους» να σουτάρουν 57% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα, έναντι 53% και 54% της Λαμποράλ.

Σε ατομικό επίπεδο, ο Παναθηναϊκός είδε Μπράμο, Κάρι, Μπατίστ, Λασμ (ήταν ξεκάθαρα ανέτοιμος), να είναι εκτός αγώνα. Όλοι μαζί είχαν 3 πόντους με 0/6 εντός παιδιάς και 3/4 βολές. Γιάνκοβιτς και Παππάς δεν έπαιξαν ιδιαίτερα, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης ήταν μέτριος, με τον Γκιστ καλούτσικο. Έτσι, όλο το βάρος έπεσε σε 4 παίκτες, όλοι τους έπαιξαν πάνω από 30 λεπτά, ο Φώτης σε 34 έκανε όλη τη δουλειά στα μετόπισθεν (έβγαλε και την τελευταία άμυνα που έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να πάει για το σουτ της νίκης, έβαλε και το τρίποντο για το 79-77), ο Ούκιτς ήταν σε 30 λεπτά αλάνθαστος και καλός επιθετικά, ο Διαμαντίδης έπαιξε 33 και ουσιαστικά από τα χέρια του έφυγαν οι μισές ασίστ του Παναθηναϊκού, συν 5 τρίποντα (παρά τα 5 λάθη, τα μισά σχεδόν της ομάδας), με τον Μασιούλις να είναι ο καλύτερος όλων, σε 35 λεπτά είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ήταν ο βασικός λόγος που το ματς γύρισε.

Το θέμα είναι ότι ο Παναθηναϊκός, για ακόμα μία φορά δεν μπόρεσε να ελέγξει τον αντίπαλο με την άμυνά του, δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και βασίστηκε σε εκλάμψεις λίγων παικτών, παρά σε στρωμένο παιχνίδι. Πλέον, έχει πέσει στο 3-4, θεωρώ ότι ακόμα και η 3η θέση είναι πια δύσκολο να έρθει στον όμιλο. Θα πρέπει να σκεφτεί ότι στο Top-16 θα παίζει πολύ δύσκολα παιχνίδι κάθε εβδομάδα, θα πρέπει, βεβαίως, να περάσει πρώτα εκεί, να πάρει δηλαδή τη νίκη την ερχόμενη εβδομάδα. Από εκεί και πέρα θα κυνηγά τη Λαμποράλ ως το τέλος, μια Λαμποράλ που έχει πιο εύκολο πρόγραμμα πάντως.

Το παιχνίδι στην Ισπανία ξεκίνησε από την αρχή στραβά για τον Παναθηναϊκό, στις τρεις πρώτες επιθέσεις του αγώνα η Λαμποράλ είχε 3/3 τρίποντα και πήγε στο 9-0 την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 0/4 σουτ. Με βολές μείωσε σε 9-4, ενώ ο Διαμαντίδης με τρίποντο έγραψε το 13-7. Το καλάθι και φάουλ του Πλάις και το τρίποντο του Σαν Εμετέριο έφεραν το ματς στο 19-7, ο Πλάις έγραψε το 21-7 για το 8-0 των Ισπανών, με τον Μασιούλις να απαντά με δύο τρίποντα για το 21-13.

Άλλα δύο τρίποντα του Σαν Εμετέριο έγραψαν το 31-17, ο Παππάς απάντησε με βολές, αλλά ο Σαν Εμετέριο έκλεισε το δεκάλεπτο στο 34-19 με το 4ο του τρίποντο. Το 5ο του τρίποντο (σε 5 προσπάθειες) έφερε το ματς στο 39-21, με τον Χοτζ να τον μιμείται για το 42-21. Ο Διαμαντίδης απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Μπιέλιτσα με καλάθι και φάουλ έγραψε ξανά τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 45-24.

Ο Διαμαντίδης έγραψε το 3ο του τρίποντο για το 45-27, με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Ούκιτς, αλλά η Λαμποράλ με Χάμιλτον και Κελάτι έφερε το ματς στο 50-30. Ο Ούκιτς μείωσε στους 16 πόντους, ο Μπιέλιτσα απάντησε με τον Κελάτι να φέρνει το ματς στο 55-36 με 2:15 για το τέλος του ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα 0/2 τρίποντα της Λαμποράλ και έτρεξε ένα 0-8, το οποίο τον έφερε στο 55-44 της ανάπαυλας, με τον Μασιούλις πρωταγωνιστή. Στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 55-36 οι ασίστ ήταν 14-5 και τα ριμπάουντ 12-6 για τους Ισπανούς.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, έδειξε ξεκάθαρα ότι μπορεί να εξαφανίσει μια καλή ομάδα, κράτησε τη Λαμποράλ στους 2 πόντους για 7:28, αν βάλετε και το τελευταίο δίλεπτο της 2ης περιόδου, οι Ισπανοί είχαν σε 9:43 αγώνα 2 πόντους και δέχτηκαν σερί 2-22 στο διάστημα αυτό. Πρωταγωνιστές οι 4 που προανέφερα, Διαμαντίδης, Μασιούλις, Ούκιτς και Φώτσης ψαλίδισαν τη διαφορά, για να ισοφαρίσει ο Φώτσης με τρίποντο σε 57-57 και να δώσει το πρώτο προβάδισμα στο ματς στον Παναθηναϊκό ο Διαμαντίδης, 57-58 με μία βολή.

Στο διάστημα αυτό η Λαμποράλ είχε 1/10 σουτ, 0/2 βολές και 7 λάθη, όντας παντελώς εγκλωβισμένη στην «πράσινη» άμυνα. Δύο τρίποντα από Κελάτι και Ερτέλ την κράτησαν μπροστά με 65-60, με τον Γκιστ να απαντά για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 65-62.

Ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε σε 67-65, όμως, ο Καουκένας με τον Ερτέλ έφεραν το ματς στο 73-65 για να κάνει ο δεύτερος με τρίποντο το 76-67 με 5:35 για το τέλος. Ο Διαμαντίδης και ο Μασιούλις απάντησαν για το 76-74, το ματς πια είχε γίνει πολύ σκληρό και τα καλάθια πιο σπάνια, με τον Μπιέλιτσα στα 44 δευτερόλεπτα να γράφει 2/2 βολές για το 79-74. Ο Φώτσης έγραψε τρίποντο για το 79-77 στα 27 δευτερόλεπτα, μετά έβγαλε και την άμυνα στο ντράιβ του Ερτέλ, αλλά το τρίποντο του Διαμαντίδη στην εκπνοή ήταν άστοχο. Μετά το ριμπάουντ του Διαμαντίδη ο Ερτέλ κάνει πεντακάθαρο αντιαθλητικό φάουλ στον Φώτση, τραβώντας τον απ’ τη φανέλα εντελώς απερίσκεπτα για να μη φύγει στην επίθεση, αλλά οι διαιτητές δεν φάνηκε να το βλέπουν.

Η ήττα αυτή σημαίνει ότι ο Παναθηναϊκός θα πρέπει την ερχόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ να παίξει το ματς της σεζόν απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Και όσο κι αν αυτό φαντάζει λίγο αδόκιμο για αγώνα της 6ης Δεκεμβρίου, οι «πράσινοι» έχουν 3-4, ο Ερυθρός Αστέρας 2-5 και οι δυο ομάδες είναι σε 4η και 5η θέση στον όμιλο. Η νίκη δεν είναι απλώς απαραίτητη, ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός παίζει σε αυτό το ματς όλη του τη χρονιά. Με νίκη μπαίνει στο Top-16, με ήττα δεν κρατάει πια την τύχη του στα χέρια του.

Τα δεκάλεπτα: 34-19, 55-44, 65-62, 79-77.

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνολντί, Χάμιλτον 2 (3ρ.), Καουκένας 6 (2κλ.), Χοτζ 6 (2τρ. 2ασ.), Σαν Εμετέριο 15 (5τρ. 4ασ.), Πλάις 9 (2ασ. 2κλ.), Ερτέλ 10 (2τρ. 3ρ. 3ασ.), Κελάτι 8 (2τρ. 4ρ. 4ασ.), Γέλινεκ 6 (2), Μπιέλιτσα 17 (6ρ.).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 6 (2τρ. 6ρ. 2κλ. 1κ.), Ούκιτς 15 (1τρ. 2ασ.), Λασμ 1, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 19 (5τρ. 7ασ. 2κλ.), Γκιστ 6 (3ρ. 2ασ.), Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 19 (3τρ. 8ρ. 4κλ.).