Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Κουμπάρους, Ροζ Πάνθηρες!

Νίκες για Κουμπάρους, Ροζ Πάνθηρες!

Οι Κουμπάροι κέρδισαν με 57-53 την Charles Bronson για τη 10η αγωνιστική του Α ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Ροζ Πάνθηρες επικράτησαν με 66-56 της Laser Derm, ενώ οι Miners συνέχισαν αήττητοι μετά το 92-25 επί της B.C. Abla.

B.C. ABLA – MINERS 25-92
(9-19, 13-41, 17-66, 25-92)

Οι Miners κέρδισαν την B.C. Abla με 25-92 ελέγχοντας το ματς από το ξεκίνημα. Μετά το τρίποντο του Κατσάτσου ο Τζαβάρας με τον Παπαδόγιαννη και τον Κυνηγόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 3-13. Ο Λέριος απάντησε, με τον Κυνηγόπουλο να σκοράρει για το 5-19 πριν ο Ορνεράκης κλείσει την περίοδο στο 9-19. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδόγιαννης μπήκε με δύο τρίποντα, για να απαντήσει ο Λέριος. Οι Miners με τον Χασμέρη, τον Παπαπαναγιώτου και τον Τζαβάρα έφτασαν ως το 11-35, με τον Κατσάτσο να διακόπτει το σερί, αλλά τον Φράγκο και τον Τζαβάρα να κλείνουν το ημίχρονο στο 13-41.

Στην επανάληψη ο Τζαβάρας με 11 πόντους, ο Κυνηγόπουλος με 6 και ο Ράπτης ήταν που έφεραν τους Miners στο 14-60, πριν ο Λέριος διακόψει το σερί. Ο Χασομέρης με τον Παπαπαναγιώτου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 17-66, με τον Σωτηρόπουλο να σκοράρει για το 19-66. Ο Κωτσίδης με τον Κυνηγόπουλο έφεραν το ματς στο 19-72, ενώ μετά από 4 πόντους του Σωτηρόπουλου ο Τζαβάρας με τον Παπαπαναγιώτου σκόραραν για το 23-80. Ο Κατσάτσος απάντησε για το 25-80 με τον Παπαδόγιαννη και τον Τζαβάρα να γράφουν ένα 0-12 για το 25-92.

Για τους νικητές ο Τζαβάρας είχε 33 πόντους, ο Παπαδόγιαννης 17, ο Κυνηγόπουλος 14, ενώ Χασομέρης και Παπαπαναγιώτου είχαν από 8. Για την B.C. Abla ο Κατσάτσος είχε 9 πόντους και ο Σωτηρόπουλος 7.

B.C. Abla (Σάββας Ε.): Ορνεράκης Γ. 3, Κατσάτσος Ν. 9 (1), Λεριός Σ. 6, Σωτηρόπουλος Γ. 7, Χαναβέρης Μ..

Miners (Παπαπαναγιώτου Β.): Παπαπαναγιώτου Β. 8, Κυνηγόπουλος Σ. 14, Φράγκος Α. 6, Χασομέρης Κ. 8, Τζαβάρας Ν. 33 (3), Κωτσίδης Κ. 4, Ράπτης Σ. 2, Παπαδόγιαννης Σ. 17 (3), Φανός Ν..

ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ – CHARLES BRONSON 57-53
(8-14, 25-22, 42-35, 57-53)

Οι Κουμπάροι κέρδισαν με 57-53 την Charles Bronson, με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Κοφινάτο, για να απαντήσουν ο Λιάσκος με τον Μητροφάνη και τον Δούκα για το 4-12 της ομάδας τους. Ο Μπρκιτς διέκοψε το σερί στο 0-10 με τον Δούκα να κλείνει την περίοδο στο 8-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μπρκιτς με ατομικό σερί ισοφάρισε τον αγώνα φτάνοντας τους 10 συνεχόμενους πόντους για το 14-14. Η Charles Bronson κράτησε το προβάδισμα, τα τρίποντα από Δούκα και Λιάσκο την έφεραν στο 16-22, με τον Κοφινάτο και τον Μπρκιτς να απαντούν, 22-22, πριν ο Αντωνάτος με τρίποντο κλείσει το ημίχρονο στο 25-22.

Στην επανάληψη ο Κοφινάτος έγραψε το 28-22, η Charles Bronson απάντησε με τον Μητροφάνη για το 28-26, για να ανεβάσουν οι Κουμπάροι τη διαφορά με τον Καραγιάννη, τον Αντωνάτο και τον Μπρκιτς ως το 37-28. Ο Πολίτης απάντησε με τρίποντο και ο Μητροφάνης μείωσε σε 37-33, ενώ ο ίδιος έκανε το 40-35 πριν ο Καραγιάννης κλείσει την περίοδο στο 42-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αντωνάτο ανέβασε τη διαφορά, αλλά ο Δούκας με τον Λιάσκο απάντησαν για το 44-40. Ο Μητροφάνης έφερε την ομάδα του ακόμα πιο κοντά στο 45-42, ενώ μετά τις βολές του Μπρκιτς η Charles Bronson με τον Μητροφάνη πλησίασε στον πόντο, 47-46 με 3:58 για το φινάλε. Ο Αντωνάτος απάντησε με τρίποντο, ενώ ο Μπρκιτς κράτησε την ομάδα του μπροστά, 53-48. Η Charles Bronson απάντησε με τον Μητροφάνη για το 53-50 στα 36 δευτερόλεπτα, με τον Κοφινάτο να έχει 2/2 βολές και την Charles Bronson να αστοχεί σε τρίποντο στα 14 δευτερόλεπτα. Μετά από 0/2 βολές των Κουμπάρων ο Πολίτης σκόραρε για τρεις για το 55-53, με το ματς να κλείνει στα 3 δευτερόλεπτα με 2/2 βολές ο Κοφινάτος.

Για τους νικητές ο Μπρκιτς είχε 25 πόντους, ο Αντωνάτος με τον Κοφινάτο από 14. Για την Charles Bronson ο Μητροφάνης είχε 26 πόντους, ο Δούκας 12 και ο Λιάσκος 7.

Κουμπάροι: Κοφινάτος Μ. 14, Μπουτσικάκης Δ., Αντωνάτος Μ. 14 (4), Μπρκιτς Σ. 25, Καραγιάννης Δ. 4.

Charles Bronson (Φύκαρης Π.): Πολίτης Γ. 6 (2), Μητροφάνης Γ. 26, Μητρούσης Η. 2, Δούκας Β. 12 (2), Τσιάκαλος Σ., Κοντός Χ., Νικολόπουλος Κ., Λιάσκος Π. 7 (1).

LASER DERM – ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ 56-66
(12-17, 19-29, 29-48, 56-66)

Οι Ροζ Πάνθηρες κέρδισαν την Laser Derm με 56-66 μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς, με Πεπονή, Μαλτέζο, Σπανό και Κατσιράκη προηγήθηκαν με 2-12 πριν σκοράρει ο Νεαμονιτός. Ο Τολιάς έφερε το ματς στο 9-14 με τον Στασινό να γράφει το 12-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Σπανός. Στη 2η περίοδο ο Τολιάς μείωσε σε 14-17, με τον Πεπονή να φέρνει την ομάδα του στο 14-22. Η Laser Derm με τον Στασινό έμεινε κοντά, 18-24, αλλά ο Πεπονής με τον Χατζηγιάννη έκλειναν το ημίχρονο στο 19-29 για τους Ροζ Πάνθηρες.

Στην επανάληψη ο Κατσιράκης έκανε το 19-31, ενώ ο Μαλτέζος με τον Ξυπόλητο έφεραν το ματς στο 21-36. Ο Τσαμάκης απάντησε, αλλά οι Ροζ Πάνθηρες με τον Μαλτέζο και τον Κατσιράκη ανέβασαν τη διαφορά πολύ, 23-43. Μετά την απάντηση του Στασινού, ήρθαν τα τρίποντα από Τσαμάκη και Σπανό για το 29-48 του 30ου λεπτού. Στην 4η περίοδο ο Μπέμπελος με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 32-48 για να απαντήσουν με τρίποντα ο Χατζηγιάννης με τον Πνευματικό για το 34-54 της ομάδας τους. Η διαφορά πήγε και στους 22 από τον Μαλτέζο στο 36-58, με την Laser Derm να απαντά με τον Μιχαηλίδη και τον Τολιά μειώνοντας σε 43-58. Το σερί διέκοψε ο Κατσιράκης, αλλά δύο τρίποντα του Τσαμάκη έφεραν το ματς στο 49-60. Ο Πνευματικός με τον Κατσιράκη κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας την ομάδα τους, 49-64, με το παιχνίδι να κλείνει από Μπέμπελο και Στασινό στο 56-66.

Για τους νικητές ο Κατσιράκης με τον Μαλτέζο είχαν από 14 πόντους, ο Πεπονής με τον Σπανό από 10, ενώ ο Χατζηγιάννης είχε 9 και ο Πνευματικός 7. Για τη Laser Derm ο Τσαμάκης είχε 15 πόντους, ο Τολιάς 12, ο Στασινός 11 και ο Μπέμπελος με τον Μιχαηλίδη από 8.

Laser Derm (Νεαμονιτός Κ.): Νεαμονιτός Κ. 2, Τσαμάκης Χ. 15 (3), Μπέμπελος Α. 8, Μιχαηλίδης Γ. 8, Τολιάς Κ. 12, Στασινός Κ. 11 (1).

Ροζ Πάνθηρες (Κοσμάς Σ.): Σπανός Ν. 10 (2), Μαλτέζος Γ. 14 (1), Κατσιράκης Γ. 14, Μπίρης Χ., Ξυπόλητος Α. 2, Χατζηγιάννης Π. 9 (1), Πεπονής Κ. 10 (2), Πνευματικός Γ. 7 (1).